Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody

Kniha k připravovanému historickému seriálu České televize o Heinrichu Mattonim, zakladateli světově proslulé stáčírny minerálních vod. Heinrich Mattoni dokázal ve své době nepředstavitelné – díky až pošetilé touze po úspěchu, vášnivé dravosti a geniálnímu, byť spíše intuitivnímu obchodnímu duchu to dotáhl z malého chudého úředníka na velkopodnikatele, jehož jméno dodnes vyslovuje přinejmenším polovina Evropy. Kniha ovšem není popisem podnikání v druhé polovině 19. století. Není ani biografií raného kapitalisty a charismatického bouřliváka v jedné osobě, i když obsahuje reálné prvky ze života skutečných postav. Je to sága o dramatických rodinných zvratech v dramatické době soumraku rakousko-uherské říše a nástupu nového řádu. Je to legenda o vnitřní síle a až bezbřehé odvaze, ale také o náhodě a štěstí, a zejména o vztazích, v nichž často platí, že od lásky může být jen krůček k nenávisti. Heinrich Mattoni se v životě střetl s mnoha podvodníky, překážkami a konkurenty. Jeho největším životním protivníkem a zároveň partnerem mu však byla manželka Mína, na svou dobu velmi hrdá a progresivní žena. Stačil jeden impulzivní a neuvážený čin, aby se manželství proměnilo v celoživotní boj – o úctu, uznání a paradoxně i o rodinné štěstí. Dilema vztahu, v němž dva nedokážou žít spolu a zároveň jeden bez druhého, je aktuální dnes, stejně jako před 150 lety....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292690/ja-mattoni-legenda-o-prodavaci-vody-Vby-292690.jpg 4.438
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Česká televize

Kniha Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody

grizlinka

Dobre cteni.Nemohla jsem sice prijit na chut vztahu ktery mezi sebou manzele meli,ale to by pak nebyl takovy pribeh jaky je.Urcite se podivam jeste na serial :)

Lukyn96
31.07.2018

Kniha mě pobavila i obohatila. I když informace obsažené v příběhu jsou pravdivé jen zčásti, mají reálný základ. Od kdy do kdy Mattoni žil, jak se dostal k obchodování s vodou, že investoval do železnice, jak přišel k šlechtickému titulu a přídomku "von". Třeba ta příhoda s reklamním balonem je také pravdivá. Kdo chce faktografii od začátku do konce, ať si najde jiný zdroj. Četba je to velice dobrá a předčila má očekávání.

bigbabe
26.05.2018

Přečteno v rámci čtenářské výzvy.
Seriál jsem neviděla.
Opět jsem měla podobný pocit jako u čtení Jany Eyrové. Prostě někdy nechápu to chování lidí v minulém století nebo i tisiciletí, kde v rámci slušných mravů svým chováním ubližují sobě nebo ostatním. Je to paradox, který nějak nedokážu skousnout. Aby lidi neřekli nebo proto, že se to nehodí, tak se chovají tak, že někomu ublíží. Mám raději dnešní přímou dobu.
Žiju podle hesla: "Nenuť mě číst mezi řádky, řekni, co chceš nebo jdi do ...."
Jako příběh to bylo moc krásné a poučné i z oblasti historie.
Děkuji autorovi.

medlovice
14.08.2017

Líbil se mi seriál a tak jsem sáhla i po knížce. Stejné pocity zůstaly. Fandila jsem Mattonimu a nenáviděla Mínu. Pěkná grafická úprava knihy, škoda, že nedali fotografie.

Anna 13
18.07.2017

Strašně mne to nadchlo...
Na podzim jsem sledovala seriál a zamilovala se do něj. Těžce jsem nesla, že skončil. :)

Do knihy jsem se skoro bála jít, ale zbytečně. Je to nádherné dílo o člověku, který mne fascinuje. Alespoň jeho literární a seriálová podoba.

Já jsem si její čtení užila a všem, kterým se líbil seriál, či těm, kteří mají rádi historické příběhy doporučuji.

Má recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1707/ja-mattoni-legenda-o-prodavaci-vody-petr-zikmund

Endy17
28.03.2017

Velké, velké zklamání. Ačkoliv se kniha celkem dobře čte, nejde o životopis Heinricha Mattoniho - stačí si děj porovnat třeba jen s Wikipedií. Celé dílo působí značně nevěrohodně a památku Mattoniho svými nepodloženými domněnkami uráží.

Smisinka
03.03.2017

velmi čtivá kniha od začátku až do konce, rozhodně se nebudete nudit

viviann
11.11.2016

Kniha se mi libila, byla velmi ctiva, zajimava. Pan Mattoni nemel lehky zivot. Manzelstvi si znicil hned v zacatku a deti neznal. Velmi smutne a poucne, velmi k zamysleni.

Pán hor 1
Pán hor 1
Kladivo na čarodějnice
Kladivo na čarodějnice
Ďáblův sluha
Ďáblův sluha
Velký král Přemysl Otakar I.
Velký král Přemysl Otakar I.

ságy životopisné romány Heinrich Kaspar Mattoni, 1830-1910 Film a divadlo

Petr Zikmund