Elmo Elmo komentáře u knih

Česká politika a (východní) vystěhovalectví  1848 - 1922 Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848 - 1922 Vratislav Doubek

Pořídil jsem si ji za 19 Kč, jinak by mě to ani nenapadlo, ale rozhodně stojí za víc!
Sám jsem nečekal, že ji opravdu přečtu celou a relativně rychle. Je to sice prostě vědecká práce, ale na zajímavá témata:
Věděli jste, že
- když už čeští politici nemohli v 19. století zabránit ekonomické migraci z Čech do Ameriky, tak se ji snažili alespoň zvrátit východním směrem? Aby emigranti zůstali Slovany.
- kampeličky jsou pojmenované podle národohospodáře Kampelíka, který měl z emigrace skoro radost, protože v ní viděl možnost rozvoje českých podniků za hranicemi?
- že ačkoliv politici lidem emigraci zazlívali (že oslabují národ), nakonec pomohli krajané (hlavně v Rusku a USA) významnou měrou prosadit vznik ČSR?

11.06.2019 4 z 5

Jidáš Jidáš Amos Oz (p)

Po románu "Exodus" jsem hledal něco na téma vznik Izraelského státu. Volba padla na Oze, protože jako věřícího mě i jiný pohled na Jidáše lákal.
Bohužel jsem se trochu zklamal a do dočtení knihy musel trošku nutit. Možná by i dvě a půl hvězdy snesla, ale po akcí nabitém Exodu byla strnulost Jidáše studenou sprchou.
Možná je to ale vysoká literatura, kterou jsem nepochopil. To je opravdu možné a pak bych byl rád, kdyby mi někdo skryté významy vysvětlil. Ale proč se tam pořád popisuje, co přesně si dali k večeři, a jestli se Šmuel pocintal marmeládou nebo máslem? Zbytečné mi přišly stále dokola stejné popisy postav ("hlava, která jakoby chtěla předběhnout tělo"). Někdo z komentátorů tady trefně poznamenal, že tři hlavní postavy a jejich vztahy jsou nepravděpodobné. Milostný vztah Šmuela (jeho pasivita) a Atalji mě osobně rozčiloval a odpuzoval.
A pokud všechen děj měl být pouze nosičem hlubokých myšlenek, našel jsem jich jen pár. Linka s Jidášem mě moc nezaujala, ačkoliv vložená pasáž, kdy je vyprávěn příběh Ježíšova ukřižování z Jidášova pohledu je osvěžující.
Ani jsem nepochopil, jestli se autor ztotožňuje s politickými názory Abravaela nebo někoho jiného z postav.

26.04.2019 2 z 5

1918: Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa 1918: Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa Jan Rychlík

Možná bych měl přidat ke třem, které jsem v hodnocení zaklikl, ještě aspoň půlku hvězdičky. Tak to napravím aspoň komentářem. Ačkoliv jde o relativně tlustou odbornou publikaci, zaujala mě a po nahlédnutí jsem ji přelouskal úplně celou. Každý zná výsledky 1. sv. války a rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku ČSR. Málokdo ale zná detaily. Pan Rychlík ano a umí se o ně podělit. Hlavně dává vznik Československa do kontextu situace ostatních národů střední Evropy. Pro Čechy bylo celkem jednoznačné, že se do války nebudeme jako celek chtít moc zapojovat a pokud ano, tak na straně Dohody. Třeba Poláci nebo Ukrajinci ale byli mnohem více na vážkách. Obě válčící strany jim slibovaly velkou autonomii nebo úplně samostatný stát. Jejich "legie" tak vznikaly na obou stranách.
Kniha také třeba nabourává rozšířenou představu habsburské monarchie jako "žaláře národů". Podle Rychlíka měly menšiny v Rakousku (Předlitavsku) lepší postavení, než v nástupnických státech. A to je jen pár zajímavostí, které mi utkvěly. Pokud vás zajímá historie, přečtěte si to.

23.04.2019 3 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla zajímavá, poučná, nabízí netušené souvislosti. Prostě mě nadchla.
Jednu hvězdičku v hodnocení jsem strhnul za nehezké mapy. Zrovna kniha o geografii by si na nich mohla dát záležet víc. Jsou černobílé, nepřehledné (jednotlivé odstíny šedé těžko rozpoznatelné), někdy vložené nesmyslně daleko za text, který se jich týká.
Pak bych vytkl ještě určitou výběrovost, některým regionům věnuje autor velkou pozornost (je z toho znát britský pohled na svět), jiné dost odbude, ale uznávám, že asi nelze dokonale popsat celý svět.
I přes tyto výhrady jsem byl moc spokojený. Pro ty, které baví zeměpis, historie a politika, jde o ideální čtivo.

08.01.2019 4 z 5

Král David Král David Louis de Wohl

Moc mě bavila. Samotný příběh z Bible v obrysech znám, ale bylo super přečíst si ho celý a čtivě napsaný. Hrdinské činy, partyzánské války, vzpoury, intriky v harému, přátelství, osamělost vladaře, vztah k synům, to všechno se do knihy vejde. Ani chvíli jsem se u ní nenudil.

25.10.2018 5 z 5

Pan farář má krizi Pan farář má krizi Jean Mercier

Super. Přečetl jsem to asi za tři dny a nelitoval času. Zvlášť ze začátku je to vtipné, a hlavně trefné, mnoho lidí z církevních kruhů se v tom pozná (nejen kněží, ale i katechetky, kostelníci, farníci). Panu faráři prostě rupne v hlavě, už nevydrží svoje šílené farníky a další problémy a tajně se zazdí na farní zahradě. Když ho po čase najdou, zůstane zazděný a díky tisku k němu tahle senzace přitáhne hromadu lidí. On je zpovídá a spousta se jich obrátí. Ano, je to trochu pohádka, ale nezakrývá bolavá místa v Církvi, naopak je umí přesně pojmenovat a tak trochu i nabídnout řešení. Pro někoho trochu konzervativní, podle mě tak akorát správně zbožná řešení.
Ke konci mě kniha dvakrát překvapila, doporučuju nelistovat dopředu a na ty zvraty v ději si počkat.
Celkově pro křesťana velmi osvěžující kniha, které ale neklouže po povrchu a nutí člověka zamyslet se nad svou identitou. Přesto se čte lehce. Perfektní dárek nejen pro kněze.

21.08.2018 5 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Kniha mě opravdu chytla. Jen jsem ji tak zkusil a pak nemohl odložit. Střídání vypravěčů moc zajímavé (zvlášť manžel-manželka), od tématu rasismu jsem neočekával nic extra, ale teď mi pořád leží v hlavě. Proč taková nenávist a takové nepochopení? I to, jak válka člověka změní a i vítěze ošklivě poznamená.
Zaujalo mě exotické prostředí. Člověk by USA za exotiku nepovažoval, ale Jih je prostě jiný. Nikde kromě Forresta Gumpa jsem se s ním blíž neseznámil. Jen bych uvítal nějakou poznámku pro českého čtenáře, kde přesně se děj odehrává. Několikrát se tam zmíní slovo Delta a mně docela trvalo, než jsem přišel na to, že to není ústí řeky do oceánu, ale specifická oblast na dolním toku Mississippi. Bezútěšnost širých bavlníkových plantáží a bahnitých polí...
Některé události mi přišly lehce nepravděpodobné. Líbilo se mi, že to nebyl krvák a thriller, ale k napětí jsme se postupně dostali.

10.08.2018 4 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Je to dobrý. Po přečtení jsem byl jsem nadšený a potřeboval jsem si o tom s nějakým znalcem RŠ popovídat! :-)
Ale jednu hvězdičku dávám dolů, protože mezi geniálními a dobrými komiksy se najdou i slabší až nezajímavé.
Přesto je to super nápad, který by neměl chybět v žádné knihovničce milovníka Rychlošípáků!

13.07.2018 4 z 5

Já, Bůh a Fidel Já, Bůh a Fidel Alberto Pías

Kdo by čekal nějaké dramatické příběhy kněze-mučedníka bude zklamán. Je ale moc zajímavé porovnávat komunistický režim v bývalém Československu a na současné Kubě, kde je pozice církve podobně jako v celé Latinské Americe poměrně silná. Přesto nemá církev na totalitní Kubě na růžích ustláno.
Kniha je opravdu svědectvím o dozrávání mladého člověka v kněze uprostřed komunismu, ale jejím ústředním tématem je právě to dozrávání a budování pravdivého vztahu s Bohem. Autor je rozhodně charismatická osobnost.

Otec Alberto neměl ve svém životním směřování hned jasno a i po prvním rozhodnutí ke kněžství zažíval krize a velké pochybnosti.
Čtenář má u knihy několikrát pocit, že se vše vyjasnilo a zbytek studia v semináři bude už jen procházka růžovým sadem. Ale tak to v životě nebývá. Autor nás na příkladu vlastního života učí, že víra není jedno definitivní rozhodnutí pro Boha a pak už máme pokoj. Je to naopak každodenní věrné rozhodování v maličkostech a celoživotní směřování života.
Kniha člověka nestrhne dějem. Ale v každé kapitole najdeme věty, které by se měly tesat do kamene nebo aspoň psát na papírky na ledničku a mít dennodenně na očích.

26.04.2018 4 z 5

V botách rybářových V botách rybářových Morris Langlo West

Výborná kniha. Zajímavý pohled na svět z doby, kdy stále hrozila jaderná válka, katolíků byla polovina počtu, jaký je dnes a papež téměř nevycházel za hranice Vatikánu.
Autor geniálně předpověděl prvního slovanského papeže, ale i Františka, protože hlavní hrdinou je ukrajinský Kyril Lakota, který se také jen těžce prosazuje reformy proti mínění některých spolupracovníků.
Knihou se jeho osud proplétá společně s kardinály, židovskou intelektuálkou, římským homosexuálním politikem, novinářem, který bojuje o zneplatnění manželství svojí milenky, a neortodoxním teologem. Každá z těchto zápletek by vydala na samostatný román, ale nejzajímavější je stejně papež.
Ten si dopisuje s šéfem SSSR, který ho kdysi v lágru vyslýchal a mučil. Zároveň se snaží udržet ve světě mír, bojuje s vlastními strachy, osamělostí a pochybami. Je to taková sonda do jeho soukromí.
Čtení mě opravdu chytlo, nemohl jsem se od knížky odtrhnout. Není dokonalá, ale pět hvězdiček ode mě dostane.

08.04.2018 5 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

OLOMOUC!!!

15.03.2018 4 z 5

Odvážne srdce Odvážne srdce Juraj Vojtáš

Fantasy s křesťanským podtextem, ze kterého ale neodkapává svěcená voda. Vzdáleně připomíná Eragona nebo Letopisy Narnie. Originální je třeba to, že ačkoliv hrdinův otec bojuje s různými nestvůrami, žádnou z nich nezabíjí. Jenom jim v souboji ukáže "krásu lásky" a oni se pak nechají proměnit zpátky v lidi (každá z nestvůr je totiž člověk, který propadl nějakému zlozvyku natolik, že ho změnil v poločlověka a polozvíře).
Není to samozřejmě dokonalé, hlavní hrdina mě někdy rozčiloval (ale co chtít od puberťáka) a ve finálním vysvětlení zápletky jsou menší logické trhliny. Přesto děj ubíhá velice svižně a čtenář se těší, co bude dál.
Nešel jsem spát dřív než ve 2 hodiny ráno (ač jsem vstával do práce), dokud jsem knihu nedočetl.

14.03.2018 5 z 5

Západ a jeho víra: 9,5 teze k dopadům Lutherovy reformace Západ a jeho víra: 9,5 teze k dopadům Lutherovy reformace Tomáš Petráček

Velmi zajímavá kniha, která ukazuje, že reformace nebyla jednorázová událost kdysi v dějinách, ale že probíhala postupně a ovlivnila dějiny, náboženství, politiku a myšlení(!) Západu od 16. století až dodnes. Nevyčerpává se všeobecným popisem, ale ukazuje vybrané oblasti a konkrétní dopady. Čtení mě bavilo i poučilo.

13.03.2018 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Moc fajn. Párkrát jsem se i nahlas zasmál, několikrát hodně dojal. Pro mladé tatínky ideální četba, aby si trochu ujasnili hodnoty a nebylo to jedno velké klišé.
Ačkoliv místama se autor klišé nevyhnul. za to dávám jednu hvězdičku dolů. Jinak dobrá knížka, která mě mile překvapila. Spoustu věcí mám podobně jako autor.

31.01.2018 4 z 5

Biskup na snowboardu Biskup na snowboardu Tomáš Holub

Čte se rychle, dobře, Holub je sympaťák.
Jsou tam zajímavosti z vyjednávání církevních restitucí, rozjíždění služby armádních kaplanů atd...

22.01.2018 5 z 5

Bůh, nebo nic Bůh, nebo nic Robert Sarah

Uznávám, nepřečetl jsem to celé, ale asi polovina mi stačila. Ze začátku velmi zajímavé. Životní příběh člověka, který se doslova z pralesa (jeho rodiče ještě praktikovali šamanismus) dostane na nejvyšší místa ve Vatikánu, je úžasný. Jeho předchůdce na biskupském stolci v Guinei byl internovaný a mučený komunistickou vládou. Prostě příběh hodný zfilmování. Druhou, delší část tvoří rozhovor o klasických otázkách hodnot, víry, společnosti, ... To již nebylo tak strhující, takže jsem to nedočetl. Ale přesto je zajímavé poslechnout si, jak vidí situaci evropské církve člověk s rozhledem, který pochází z Afriky.

24.10.2017 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Tentokrát u Váchy nejde o odborný text. Jde skutečně o rady do života. O trefné vynadání všem zápecníkům, facebookovým povalečům, životním strašpytlům a katolickým bledým líčkám. Kniha povzbudí všechny, kdo touží po plnohodnotném životě, kdo milují Krista a jdou za ním nehledě na životní šrámy. Mezi jeho rady patří: nebojte se kriticky myslet, choďte do hor, kde není signál, buďte svůdně krásné a hrdinsky silní. Nenimrejte se v jednom hříchu, ale směřujte k Bohu. Vyražte do světa, čtěte knihy a noviny.
Vácha se tentokrát pohybuje až téměř na básnické literární hranici. Přesto se neskrývá za žádnými mnohoznačnými metaforami a jeho styl je velmi úderný. I graficky jde o velmi povedenou knihu. Nebojí se také občas čtenáře provokovat. Ačkoliv autor míří zvlášť na mladé lidi v období kolem maturity a začátku vysoké školy, knihu si kupují i důchodci a opravdu každý křesťan může porovnat svůj život s radami a ideály, které mu Marek Orko Vácha představuje.
Kopretina je na sto procent kopretinou. Vlk umí být na sto procent vlkem. To jen někteří lidé žijí sotva na půl.

24.08.2017 5 z 5

Bouda, která krmí milion dětí Bouda, která krmí milion dětí Magnus MacFarlane-Barrow

Skotský mladík Magnus se v 80. letech vydal s bratranci do Medjugorje, aby zjistil, co je pravdy na řečech o zjevení Panny Marie. Silně to na něj zapůsobilo, a tak když o pár let později v televizi viděl, jak v Jugoslávii probíhá válka, rozhodl se posbírat od sousedů deky a základní potraviny pro své bosenské přátele a válečné uprchlíky. Než se s půjčenou dodávkou vydal na Balkán, shromažďoval vše ve staré boudě. Postupně se z tohoto amatérského pokusu stala charitativní organizace, která ze stejné boudy zajišťuje jídlo pro milion školních dětí v nejchudších zemích světa. Sám autor v knize popisuje, jakou cestu jeho projekt urazil, a to hlavně díky tomu, že jej svěřil pod ochranu Panny Marie.
Příběh nenechá chladným žádného čtenáře a s humorem dává nahlédnout do každodenní činnosti charitativních pracovníků. Vypráví i o slávě, kterou mu jeho dílo přineslo a o setkání s celebritami, papežem, královnou a dalšími vlivnými lidmi.
Některé příběhy mi trhaly srdce. Jiné pobavily. Jindy jsem si říkal, jaké to musí být vzrušující dobrodružství. Každopádně je vidět, že autor píše upřímně a není vyloženě spisovatel. Kniha mohla být opravdu trochu kratší a hned na začátku se pletou časové roviny. Ale i když se mi do ní původně moc nechtělo, jsem moc rád, že jsem si to přečetl.

24.08.2017 4 z 5

77 dopisů poslaných Jeho Milosti 77 dopisů poslaných Jeho Milosti neznámý - neuveden

Jsem z knihy nadšený. Úžasná výpověď o církvi v době komunismu, o lehkém kolaborantství i nezdolné vůli, humoru a radosti ze života a touze sloužit i v těžkých podmínkách.
A ten jazyk! Anonymní kněz, který dopisy psal se podepisuje s takovou kreativitou, že jsem si to neuměl představit. Moc krásné.

09.08.2017 5 z 5

Koukej, mami! Koukej, mami! Františka Böhmová

Možná jsem nepřečetl úplně všechny kapitoly, jak jsem to četl na přeskáčku, rozhodně ale můžu knížku doporučit. Jasně, je to spíš dámské čtení, ale opravdu vtipné a milé. Autorka dokáže i ze sebemenší blbosti vykřesat poučení o Bohu. To ale nemyslím nijak hanlivě, naopak jsou to skvěle sedící přirovnání. Třeba že se k němu máme vracet jako se dítě, co se učí chodit, vrací po pár krocích ke své mamince. Ale Fany Böhmová to umí lépe zabalit do slov a celého příběhu.
Inspirativní, praktické, povzbuzující.

08.08.2017 5 z 5