77 dopisů poslaných Jeho Milosti

77 dopisů poslaných Jeho Milosti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351396/mid_77-dopisu-poslanych-jeho-milosti-gqd-351396.png 5 2 1

Život P. Josefa nebyl právě snadný, osud se s ním nemazlil. Někdy v padesátých letech půjčil komusi větší peněžní obnos, dotyčného zatkli na hranicích při pokusu o útěk, a když z něj vymáčkli, kdo mu peníze půjčil, odsoudili P. Josefa k dlouholetému žaláři do Valdic a na Mírov. Na jednu z amnestií byl nakonec spolu s dalšími propuštěn. Ačkoliv měl v Praze byt, dal přednost životu na venkově. Když se naskytla možnost působit jako výpomocný duchovní bez nároku na plat, ujal se jedné vesnice. Svou samotu a tím i značnou míru nezávislosti si P. Josef sice pochvaloval, ale kontakty a přátelské vztahy se spolubratry udržoval. Adresátem zde vydaných dopisů byl přítel z mládí, spolužák a kanovník. Zatímco kriminál naučil P. Josefa zametat za sebou, a proto dopisy pana kanovníka likvidoval, pan kanovník vycítil, že Josefovy řádky nejsou jen obyčejnými dopisy, a tak je uchoval. Díky panu kanovníkovi tedy můžeme nahlédnout do srdce kněze Josefa, jehož víra je přesvědčivá a vztah k Bohu ryzí. //Z předmluvy biskupa Karla Herbsta... celý text

Elmo
09.08.2017 5 z 5

Jsem z knihy nadšený. Úžasná výpověď o církvi v době komunismu, o lehkém kolaborantství i nezdolné vůli, humoru a radosti ze života a touze sloužit i v těžkých podmínkách.
A ten jazyk! Anonymní kněz, který dopisy psal se podepisuje s takovou kreativitou, že jsem si to neuměl představit. Moc krásné.