Béowulf

Jeden z vůbec nejdůležitějších edičních počinů nakladatelství Torst: vychází jako jubilejní 300. publikace nakladatelství. Beowulf – první výpravná (heroicko-elegická) báseň v anglické literatuře, nejvýznamnější památka anglické literatury a v obecném povědomí i symbol literatury anglosaské Anglie vychází po více než tisíci letech od doby svého vzniku poprvé v překladu do češtiny. Jan Čermák, který Béowulfa přeložil, knihu doprovodil zevrubnými poznámkami, komentáři, výkladovými studiemi a mapkami, zasazujícími Béowulfa do historického, kulturního a literárního kontextu evropské vzdělanosti. Knihu s bohatým obrazovým doprovodem graficky upravil Zdeněk Ziegler....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/73709/beowulf-wTu-73709.jpg 459
Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Torst

Beowulf

Kniha Béowulf

fojtikjirik
09.02.2018

Béowulfa jsem kdysi na základní škole četl v převyprávěné verzi. Teď jsem se dostal i k původnímu eposu. Vyprávění o historických reálií, které zabírají větší část knihy než samotná báseň, nejsou zas až tak nudná, obsahují mnoho informací o životě starých Germánů.

KaRei
08.12.2016

Příběh Beowulfa byl zajímavý a docela napínavý. Hezký odkaz staré anglosaské literatury.

Množství poznámek a komentářů k samotné básni je ale až ubíjející. Nevadí mi se dozvědět nějaké historické pozadí daného díla, nebo nějaké myšlenkové zamyšlení na jeho smyslem, skrytým významem, apod., ale mělo by to být napsané čtivě, případně v rozumné míře. Tato kniha vás na začátku potrápí rozsáhlým 60-stránkovým úvodem, pak vám na pouhých 150 stránkách předloží samotného Beowulfa, a ke konci vám naservíruje ještě dalších 150 stran rozboru díla, napsaných naprosto nestravitelným způsobem. Proboha, vždyť to povídání o Beowulfovi má více stran, než samotný Beowulf!
Ve výsledku tak kniha působí dojmem, že jejím cílem nebylo prezentovat báseň o Beowulfovi, ale že jejím jádrem je vlastně jen polemika o něm. Je to kniha komentářů, ke kterým máte navíc i původní báseň, místo aby to byla báseň, ke která máte navíc komentáře.
Ve výsledku se mi jedna polovina knihy líbila (báseň), zatímco u druhé poloviny jsem se nudil a usínal (rozbor).

MorriconeTheGod
28.10.2015

Nádherný epos o hrdosti, statečnosti, síle a slávě - hodnotách, které jsou nám dnes už dávno cizí. Štestí, že je o nich něco napsáno a my si můžeme udělat alespoň matnou představu, jak asi v praxi vypadaly.

milito999
18.02.2015

Za úžasný Čermákův překlad ze staroangličtiny dávám knize obrovské plus, jinak by byl českému čtenáři dosud tento příběh nedostupný. Vysvětlivky a teorie kolem je pro pochopení té doby důležitá. Doporučuji též antologii Jako když dvoranou proletí pták, na které se taktéž podílel Čermák.

Rawen616
22.08.2014

Výtečná a zřejmě notoricky známá severská legenda. Pro dnešního čtenáře dosti složité a těžké čtivo, nicméně poznámky a vysvětlivky v této knize nám výrazně pomohou proniknout do tehdejších reálií.

Příběh o pyšném bojovníkovi který nejdříve připlouvá na pomoc králi který je sužován zlým skřetem. Skřeta zabije, a získá slávu ale rozhněvá neméně děsivou matku skřeta. Tu zabije také a sám se stane králem. Po letech napadne jeho království drak a souboj s ním se stane pro Beowulfa osudným.

Tento příběh skvěle zapracoval Michael Crichton do svého románu pojídači mrtvých kde se na celou legendu podíval v rámci možností realisticky a spojil jí se skutečnými záznamy cestovatele Ibn Fadlána.

Host do domu
13.02.2013

Tak tady musím dát největší důraz a vyjádřit dík za skvělé vysvětlivky a úvod. Bez těchto reálií bych příběh možná ani nepochopil, rozhodně by mi nepřišel zajímavý.

pearl.a
01.05.2012

Dobrá kniha. Jen jsem nepochopila účel grafické úpravy. Díky ní se četba stává téměř nesnesitelnou. Plus dávám poznámkám a vysvětlivkám.

kapllu
15.04.2011

Četla jsem to v anglickém originále a docela se mi to líbilo :)