Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Být užitečný Být užitečný Ole Nydahl

Kniha je zaznamenaným rozhovorem s lamou Olem. Na Oleho odpovědích je cenná úplná srozumitelnost a smysluplnost. Myslím, že je to výtečná kniha pro člověka, který chce vědět jaký mají životní přístup dnešní moderní praktikující budhisté. Hlavně racionálně přemýšlející lidi by to mohlo oslovit. Možná proto není budhismus u dnešních esoteriků příliš oblíben, protože svým způsobem Ole nemluví o nějakém duchovnu, ale přímo o životě. Žádná duše, žádný duch nebo Bůh a podobné esoterické koncepty. Kniha může být pro někoho nudná, protože není nijak nacpaná informacemi. To však ani nebylo smyslem rozhovoru. Ole svým způsobem mluví o rozumném životním přístupu, který vychází z budhistického učení. Tím jak odpovídá na otázky se občas dotkne některých dnešních problémů ve společnosti a nabízí racionální pohled nebo přístup. Ukazuje se, že budhismus je živá nauka, protože dokáže řešit dnešní životní problémy, bez nutnosti věřit náboženským dogmatům. 70%

29.07.2015 4 z 5

Tvorové světla a temnoty Tvorové světla a temnoty Roger Zelazny

Tak tohle byla jízda. Akorát tak trochu skončila sjetím ze silnice. Ze začátku se docela rychle ponoříme do zvláštní atmosféry příběhu. Ale není úplně snadné děj sledovat, protože Zelazny se vůbec netrápí s nějakým vysvětlováním, ale i tak se kniha ze začátku skvěle čte hlavně díky famózním hláškám. Nejspíš jedna z jeho nejvíce vtipných knih. Ke konci je to už horší a děj se odvíjí více a více náznakově. Opět Zelazny jak ho známe, velmi originální příběh a nedotaženost jemu vlastní. 85%

23.07.2015 5 z 5

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Pokud vás zajímají podrobnosti ohledně objevení Higgsova bosonu na LHC je tohle kniha přesně pro vás. Popisuje cestu k objevení Higgsova bosonu z více stran, z pohledu vědeckého experimentu na detektorech ATLAS a CMS, z pohledu historického, teoretického a vlastně i lingvistického. Řeší totiž i původ názvu bosonu o kterém Peter Higgs říká: "boson, který byl pojmenován po mě". Kniha je docela čtivá, ale postupně jak se probírané téma dostává do hloubky, ztrácí mírně na čtivosti. Jedna z posledních kapitol o objevení Higgsova mechanismu už je poměrně náročná. Po dočtení knihy tak získáme celkový přehled, který není možné získat z novinových článků. Škoda, že náročnost nebyla více vyvážená, tahle mám z knihy trochu rozpačitý pocit. Jinak je kniha přiměřeně stručná a dobře se čte. Pro zájemce o LHC doporučuju. 85%

20.07.2015 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Nejnudnější kniha, kterou jsem kdy četl. Něco opravdu hrozného. Asi jedna z nejvíc přeceňovaných knih. První polovina byla úděsná. Nuda a anglická šeď. Jakási alternativní historie magie v Anglii. Vzhledem k tomu, že jsem si kdysi magií zabýval, tak mě kniha vyloženě urážela a četl jsem ji s odporem. Naštěstí druhá část knihy je nesrovnatelně lepší. A to o hodně. Děj konečně dostane spád a člověk se konečně ponoří do příběhu. Kdyby byla první část stejně dobrá jako druhá půlka knihy, vůbec bych se nedivil těm 5 hvězdičkám co tomu lidi dávají. Nemůžu si pomoct, ale tohle dílo na 3 hvězdy nemá v žádném případě nárok. To bych musel měnit hodnocení u všech knih co jsem četl.

06.07.2015 2 z 5

Vládce snů Vládce snů Roger Zelazny

Jedná se o sci-fi jehož hlavním námětem je využití pokročilých neurotechnologií v terapeutické psychologii. Kam až může vést ovládání snů? Pro fanoušky Zelaznyho stylu určitě další podařená kniha, která má tentokrát přesah do psychologie a dokonce dojde i na rozdělení bytosti podle budhistické filozofie. Bohužel kniha nijak nevyniká dějem a má dost slabý závěr. Pro někoho, kdo rád čte akční a napínavé sci-fi, je tohle dost nevhodné. Má to mnohem blíže např. k Solarisu od Lema. Můj názor. Mě se kniha samozřejmě líbila a některé postřehy z psychologie jsem si vychutnal, ale tak slabý závěr zklamal i mě. Kdysi jsem dal knize 2 hvězdy, ale nyní po opětovném přečtení musím uznat, že pouze dvě si rozhodně nezaslouží. Důsledkem je, že to ocení je malá skupina lidí, která tím naopak bude nadšená. 65%

25.06.2015 3 z 5

Čtyři zákony, které řídí vesmír Čtyři zákony, které řídí vesmír Peter Atkins

Tak tohle byla zatím ta nejnáročnější kniha co jsem četl. Nemám za sebou gymnaziální fyziku a ani na vysoké jsem termo-cokoliv neměl. Sice jsem tušil čeho se problematika týká, ale tak nějak jsem si nedokázal z knihy odnést o moc víc než už jsem předtím věděl. Přišlo mě to extrémně stručné a u takové stručnosti již byl nedostatek matematických rovnic nevýhodou. Ale aspoň jsem si problematiku více ujasnil. Knihu si asi přečtu někdy znovu až budu v příslušné oblasti víc vzdělán a třeba to budu vnímat jinak, ale tahle je kniha pouze na 3 hvězdy. Kniha určitě nebyla špatná, ale prostě čtení nebylo možné si užít. Bylo to jako číst učebnici. Nedokážu posoudit jestli to je špatně nebo dobře. Ale i tak kniha obsahuje pár historických odboček a souvislostí. 70%

21.06.2015 3 z 5

Návrat pokojného bojovníka Návrat pokojného bojovníka Dan Millman

Opět je to něco mezi spiritualitou a příběhem, ale ani jedno v knize nevyniká, ale spíš je velmi líbivým spojením obou. Mě se kniha líbila, asi podobně jako předchozí, ikdyž byla v mnohém jiná. Opět poměrně slabý začátek což moc nechápu, vzhledem k pokračujícímu ději nebo prvnímu dílu. Postupně však kniha získá na kvalitě co se týče čtivosti a to dost výrazně. Vůbec netuším jak to Millman dělá. Literární úroveň není nijak vysoká a ani duchovní poučení nemá úroveň celistvého učení, ale vůbec to nevadí. Třeba je to vážně nějakým vysoce autentickým poznáním autora. Nebo je to tím, že jsem byl spíš skeptický a kniha mne mile překvapila? Netuším. Ale pokud vám vyhovoval styl první knihy, rozhodně si přečtěte i tohle. Některé rady v knize považuji za poměrně zásadní a každopádně je podle mě kniha dost inspirující. 75%

20.06.2015 3 z 5

Nový kvantový vesmír Nový kvantový vesmír Tony Hey

Hodně zvláštní kniha. Ze začátku velmi srozumitelně vysvětluje kvantovou fyziku hlavně na základě dvojštěrbinového experimentu. Postupně probírá kvantové vlastnosti elementárních částic a zmiňuje konkrétní praktické využití a aplikace v průmyslu. Po určité době se však zase vrací k vysvětlování kvantové fyziky a kniha se mi tak jevila poněkud neuspořádaná. Bohužel některé věci náročnější na pochopení kniha z mého pohledu vysvětlila poněkud zvláštně. Hlavně popsání EPR experimentu a Schrödingerovy kočky nevyznívalo jako paradoxy nebo aspoň já sem to tak vnímal. Na knize je výborná ta spousta vysvětlujících obrázků a ukázek různých aplikací. Bohužel bude kniha časem zastarávat, ikdyž je už zredigovaná (2001) a už teď vlastně v něčem zaostávala. Kniha totiž spíše vysvětluje spojitost různých zvláštností kvantové fyziky a jejich reálného použití. Kniha je tak hlavně pro lidi, kteří chtějí znát souvislosti mezi moderními technologiemi a zákony, na kterých jsou tyto technologie založeny. Kniha totiž aplikacím věnuje značnou pozornost a dalo by se říct, že napůl je kniha o kvantové fyzice a z druhé poloviny probírá její vliv na dnešní život. Pokud jste poněkud více sečtělí, tak hrozí, že se nedozvíte nic nového, ale začátečníkům a těm, kdo začínají číst tenhle druh literatury rozhodně doporučuju. 75%

15.06.2015 3 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Trochu rozporuplná knížka, která se úplně skvěle čte. Tohle je jedna z největších výhod, protože příběh je napsán dost chytlavě. Ale na začátku některé kopance v ději jsou a kazí dojem z věrohodnosti. Není to nic tragického, ale je to škoda. Bohužel po stránce spirituální to nebylo zrovna podařené. Vlastně nevím jak mám knihu vnímat, zda jako velmi podařený příběh o učednictví a nebo jako spirituální knihu. Příběh je ze začátku poněkud nadsazený, ale později se s tím člověk nějak sžije. Ohledně spirituality kniha nepředává žádnou nauku, ale pouze inspiruje. Aspoň mě celistvé učení v knize chybělo a v tom kniha ztrácí na Castanedu. I přesto se mi kniha líbila a možná si ji přečtu někdy znovu, už jen z toho důvodu, že některé situace z Danova života se staly v životě i mě a možná každému. Je tak škoda, že kniha se vůbec nehodí pro lidi neznalé duchovna a esoteriky, protože by mohli dojít k mylným závěrům o čem je duchovní život. To je hlavní důvod, proč nemohu dát 4 hvězdy, protože kniha je dávána do souvislosti hlavně se spiritualitou, ale mě mnohem více oslovila jako příběh. Tenhle nedostatek bohužel sráží i samotný příběh trochu dolů, protože je z knihy cítit určitá vykonstruovanost. Ale pokud váháte zda knihu číst, tak doporučuji, protože to je umně napsané. Zanechá ve vás určitou stopu a inspiraci. 75%

03.06.2015 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem měl před čtením obavy, zda kniha nebude trochu ujetá. Viděl jsem totiž pár krátkých videí na youtubu a Jaroslav mi přišel trošku roztržitý. Zkrátka víc jako komik než znalý člověk. Ale když jsem začal číst, byl jsem rychle vyveden z omylu. Ze začátku se seznámíme s Jaroslavem ohledně jeho rodinného zázemí a pak již Jaroslav mluví o různých poměrně velmi aktuálních tématech. Je to částečně seřazené tím jak dospíval a získával poznání s časem. Narozdíl od spousty jiných esoteriků je u něj vidět vhled do světa, protože vše dokáže přirozeně vysvětlit. Mluví o životním poznání tak jednoduše, že jsou jím předávané informace přístupné každému. Čiší z toho takový ten životní optimismus, když člověk žije tím co říká. Jeho sdělení je velmi autentické a je z toho cítit, že je podložené i životní zkušeností. Další věcí co jsem si všiml, že Jaroslav často zmiňoval i jiné knihy a zdroje nebo dokumenty a bylo cítit, že je docela zorientovaný a nehlásá jen něco svého. Zkrátka jsem byl knihou velmi příjemně překvapen, protože v knize jsou zmiňována důležitá dnešní témata, čím trpí naše společnost. Rozhodně doporučuji k přečtení. Je vidět, že dobrý člověk ještě žije. Byla nádhera to číst, aspoň pro mě. Asi největší překvapení co jsem v poslední době zažil a to toho čtu docela dost. 90%

31.05.2015 4 z 5

Znamení věčnosti Znamení věčnosti Johanes Anker Larsen

Těm kteří neví, zda si přečíst Kámen mudrců doporučuju přečíst nejdříve tuhle knihu, protože přináší velmi podobnou tématiku viděnou z jiného úhlu pohledu. Příběh je přitom krátký a seznámíme se s Larsenovým osobitým psaním. Příběh začíná dětstvím a zrychleným tempem pokračuje k dospívání. Některé kapitoly na začátku jsou křesťanské pohádky vyprávěné dětem jednou z postav románu a tak knihu nedoporučuji lidem zaujatým vůči křesťanství. Sledujeme život probuzeného člověka, který se snaží své prožití skutečnosti předat ostatním lidem. Rozšířit nebe mezi lidi. Žádné náboženství, ale plný život, který svým celostním prožíváním vede do nebe. Jakým způsobem však přimět lidi, aby se vydali touto cestou? Největší problém se mi jeví v tom, že se mi zdá, že kniha oproti Kamenu mudrců nepřináší nic nového. Vykoupení pastora Nema mi přišlo mnohem lepší. Ale kdo je nadšeným čtenářem Larsenových knih, tak nebude zklamán. 80%

28.05.2015 4 z 5

Den, kdy přišli bohové Den, kdy přišli bohové Erich von Däniken

Tohle je jedna z těch lepších Dänikenových knih. Obsahuje spoustu informací o archeologických objevech v mezoamerice. Vypráví osudy indiánských národů a popisuje jejich památky. Dozvíme se o jejich početním systému, jejich kalendáři a velmi zvláštní kultuře posedlé lidskými obětmi. Na druhou stranu měly tyto civilizace velmi pokročilé astronomické znalosti. Z mého pohledu, právě skeptický člověk by měl v této knize vidět, skutečně divná vysvětlení od školských archeologů. Bohužel však příliš mnoho věcí nedává smysl a opět není nutné do toho tahat mimozemšťany a těchto teorií bylo v knize naštěstí docela málo. U vydání, které jsem četl by knize svědčila větší obrazová příloha a kvalitnější fotky v textu jejichž kvalita byla občas dost špatná. Däniken popisuje místy svoje zážitky a dozvídáme se tak spoustu věcí, které bychom se jinak těžko dověděli. Je to tedy i trošku cestopisné. Díky spoustě informací doporučuji i těm, kteří Dänikena zrovna nemusí. Kniha se dobře čte a faktů je tam více než spekulací. 85%

25.05.2015 5 z 5

Zemřít v Italbaru Zemřít v Italbaru Roger Zelazny

Opět se ocitáme ve vesmíru z Zelaznyho knih, vesmíru Spojených lig, kde žijí i světotvůrci. Příběh vypráví o bývalém vojákovi, ze kterého se stal terorista. Jeden z posledních, který se stále nevzdává a hledá cestu jak zasadit co nejtvrdší úder Spojeným ligám. V příběhu vystupují velmi originální postavy, ale kniha je spíš pro nadšence Zelaznyho osobitého stylu. Nevyniká akcí ani napětím, ale fantazie autora se opět trochu vyřádila. Škoda, že kniha nedosahuje stejné literární úrovně jako Ostrov mrtvých. Francis Sandow knihou pouze prochází a tak sme ochuzeni o jeho životní úvahy. Panoptikum uvádí: Zombí patalog, živá biologická zbraň, telepatická hyperkočka, bohové a tabákové výrobky v této knize. 70%

19.05.2015 3 z 5

Mosty k porozumění Mosty k porozumění Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Tak tohle bylo už příliš filozofické. Je to vlastně takové srovnání filozofie vědy a budhistického učení některých jejích škol. Ne že by byla špatná, ale už mi to přišlo na příliš teoretické rovině. Kniha by tak spíš mohla zajímat zájemce o kognitivní vědy než lidi hledající spiritualitu. V knize jsou uvedeny přednášky a následné diskuse o jejich tématech. Jedná se o první setkání západních vědců s Dalajlamou v roce 1987. Na můj vkus byly témata sice zajímavá, ale podané na příliš filozoficko teoretické rovině. Proto by kniha mohla zaujmout i lidi čtoucí filozofii, protože by mohli vidět přesah budhistického pohledu nad tehdejším vědeckým a to je nutné brát v úvahu. Ty vědecké poznatky jsou v knize aspoň z mého pohledu zastaralé. Proto už nelze dát 4 hvězdičky. Já osobně to nedokážu posoudit, ale je možné, že kniha by více oslovila ateisty než lidi s náboženským cítěním. Prakticky použitelných informací, které by šly aplikovat v životě, tam moc není, ale spíš se ukazuje, že buddhismus je ve skutečnosti věda o mysli. 70%

16.05.2015 3 z 5

Ostrov mrtvých Ostrov mrtvých Roger Zelazny

Skoro žádná akce, skoro žádné napětí. A když už akce, tak jen popisná. A když už napětí, tak spíš zvědavost. Tohle, že má být akční sci-fi? To opravdu ne. V knize jsou totiž zajímavější pasáže, které se týkají myšlenkových pochodů hlavního hrdiny než pasáže, týkající se samotného děje. Francis komentuje jedno z významných období svého života a spíš se svěřuje s vlastními pocity. Je to takové sentimentálně laděné s filozofickým podtextem. Co když se vzrůstající mocí, se stáváme více a více omezení universálními zákony a stáváme se tak sice silnějšími fugurkami, ale ve skutečnosti jen loutkami bohů? Škoda, že příběh není více akční a napínavý, aby více vtáhl do děje. Byl by pak přístupnější i pro čtenáře hltající běžná sci-fi, protože Zelazny mívá originální nápady a myšlenky, ale díla jsou často nedotažená. A nebo to je záměr? Já jeho knihy zbožňuju, ale chápu, že spoustu lidí neosloví, protože koho nezajímá lidské nitro a filozofie nebo náboženství, neocení ani tuhle knihu. 75%

09.05.2015 4 z 5

Blýskání Blýskání Petr Kulhánek

Kniha obsahuje 13 různých kapitol o plazmatu, dozvíme se o jeho vlastnostech, postupně od jeho běžných projevů, jako jsou blesky až po doslova nejextrémnější projevy, jako jsou neutronové hvězdy patřící mezi magnetary. Všechny tyhle jevy vyplývají z toho, že plazma je kvazineutrální skupenství hmoty, které reaguje na elektromagnetismus. Kniha se velmi dobře čte, protože je vše srozumitelně vysvětleno a text doprovází spousta názorných obrázků. Myslím, že se vyplatí obsah knihy znát, protože většina hmoty je ve stavu plazmatu a přináší to lepší pochopení toho jak funguje vesmír. Aspoň pro mě byla kniha srozumitelnější než předchozí (MF 2007) a fyzikální pasáže se mi lépe četly. Narozdíl od minulé knihy neobsahuje žádné cestopisné kapitoly. Poslední 3 kapitoly už byly příliš popisné. Ale i tak rozhodně doporučuju. 90%

06.05.2015 5 z 5

Vykoupení pastora Nema Vykoupení pastora Nema Johanes Anker Larsen

Vau! Tak tohle byla síla. Už teď je to jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Docela těžko hledám slova jak popsat svůj zážitek. Kniha totiž začíná vyhrocenou životní situací a rozporem mezi dobrem a zlem a existencí dobrotivého Boha. Primitivní představa Boha jako nějaké mocné bytosti, jak se někdy objevuje u křesťanů. Ale místo toho, aby se kniha stala rozporem mezi životem a náboženstvím, stane se příběhem o pochopení neosobního smyslu bytí. Příběh je řadou neštěstí, které se v životě nevyhnutelně stávají, ale nepůsobí nijak vykonstruovaně. Proč Bůh dopouští, aby se zlo dělo dobrým lidem? Jak může být dobrý, když dopouští zlo a touto myšlenkou začíná mnohé zřeknutí se víry, při konfrontaci se syrovým lidským neštěstím. Velmi oblíbený pastor Nemo si s hrůzou začíná uvědomovat, že 12 let kázal špatně, ikdyž s dobrým úmyslem. A tato špatnost se mu postupně vrací a obrací jeho život naruby. Zároveň však dospívá k pochopení, co vlastně bylo to dobro, které ho hnalo sdělovat víru v Boha. Škoda jen, že příběh je tak krátký a nevyužil ke konci co nabízel. 90%

01.05.2015 5 z 5

Hvězdy, planety, magnety Hvězdy, planety, magnety Petr Kulhánek

Ze začátku kniha vypadá jako učebnice fyziky plazmatu. Upřímně se přiznám, že jsem první kapitolu četl dvakrát a i tak to nebylo moc slavné, protože mi zkrátka chybí potřebné fyzikální znalosti. Aspoň z mého pohledu se zdálo, že to vyžaduje znalosti přesahující středoškolskou látku. A ani znalosti z vysoké mi nepomohly. Nenechte se však tím odradit, protože na kapitolu již nenavazuje další "učivo", ale začneme vidět jak velký vliv má plazma na astronomii a vesmír. Znalosti první kapitoly bohatě využijeme v dalším čtení a první kapitola nám tak poskytne potřebnou teorii. Profesor Kulhánek vlastně v knize probírá všechno, co by měl člověk o sluneční soustavě znát, ale uvádí navíc souvislosti s fyzikou plazmatu a ke konci knihy i elektromagnetismu. Kniha je nabitá informacemi od začátku do konce a není v ní žádné hluché místo, ať už čteme o cestování za polární září nebo výpravy za zatměním Slunce až po popis všech planet našeho solárního systému nebo teorií o jejich vzniku. Z knihy tak pochopíme jak mnohem náročnější fyzika než na střední škole umožňuje porozumět vesmíru kolem nás. Jediné nevýhody knihy jsou tak vyšší obtížnost pochopení, docela velká stručnost a občas mi přišlo, že se dovídáme hlavně základní věci bez podrobností. Z mého pohledu je tohle už na hraně populárně naučné literatury, ale naštěstí autorovi po první kapitole došlo, že nepíše vysokoškolská skripta, ale něco pro normální lidi :) 85%

(Pozor, aby nedošlo k nepochopení kvůli anotaci nebo štítkům, ale kniha se prakticky vůbec nevěnuje temné hmotě a energii, ale popisuje klasickou atomární hmotu ve vesmíru, která je z 99% ve formě plazmatu.)

01.05.2015 4 z 5

Divotvůrcova koncovka Divotvůrcova koncovka David Eddings

Celá sága je vlastně takovou velkou výpravnou pohádkou. Mě osobně se to těžko hodnotí a vnímám celou ságu na pomezí mezi pohádkovým výpravným příběhem a fantasy literaturou. Bohužel místo toho, aby Eddingsův alternativní svět umocňoval dojem cizího reálného světa, jsme spíše vržení do mýtického příběhu. Ale možná je to tím, že jsem četl Zaklínače od Sapkowského, protože moje období čtení fantasy literatury se dá rozdělit do 2 hlavních částí, období do Sapkowského a období po Sapkowském. Co je nejhorší autor ani v závěru nedokáže příběh vygradovat a hrdinové jsou spíše vláčeni proroctvím než, aby mohli svobodně jednat. Ale stejně jako u předešlých knih, příběh je milý, vtipný a jeho čtení i přes nedostatky nenudí jako první 3 díly. Eddings bohužel nepřináší oproti předchozí knize nic nového a proto je hodnocení i přes závěrečný díl nízké. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že pro děti, které odmítají číst školskou doporučenou literaturu by tohle mohlo být perfektní. 70%.

26.04.2015 3 z 5

Matrix - Úděl vyvoleného - Mýtus o naší době Matrix - Úděl vyvoleného - Mýtus o naší době Jake Horsley

Každý kdo byl nadšen Matrixem a rozpoznal v něm poselství by si měl přečíst tuto knihu. Pokud jste film neviděli a nebo ho považujete za tupé akční sci-fi, tak rozhodně tuto knihu nečtěte. Pokud jste již viděli Matrix velmi dávno, možná by se i vyplatilo podívat se na něj znovu před čtením této knihy. Mě tohle bohužel nenapadlo, ale až po dočtení mi došlo, že po shlédnutí filmu by kniha měla větší dopad.
Kniha popisuje děj Matrixu z esoterního pohledu a jako slovníkový rámec je vybrán nagualismus, ale je z něj v knize až příliš. Pro čtenáře, které mystický šamanismus nezajímá bude kniha nečitelná. Autor popisuje děj Matrixu jako cestu bojovníka. Vzbouření se AI, Systému nebo čemukoliv co bere svobodu. Je potřeba prohlédnout skrze náš obyčejný svět a spatřit v něm matrix a jeho odmítnutím uskutečnit skutečnou svobodu. Uvidět a poznat jeho zákonitosti. Kniha popisuje velmi stručně děj Matrixu a poukazuje na esoterní souvislosti. Z knihy se však nedozvíme co skutečně matrix je a jak skutečný je náš svět. Nebo je všechno matrix? Je tedy matrix celosvětový politický systém? Nebo astrální svět a jeho zákony? Zkušenější čtenář v knize uvidí i něco z budhismu, tak jako v Castanedově díle. Mě osobně se kniha líbila, protože první díl Matrixu jsem viděl snad 4krát a četl jsem prakticky kompletního Castanedu (7 knih). Velkou nevýhou knihy je tak příliš mnoho toltéckého šamanismu až kniha působí spíš jako kompilát. Hodnotit knihu je pro mě docela obtížné, protože jsem s názory autora téměř souhlasil a tak jediné co se dá vytknout je pravděpodobně autorovo nepochopení kvantové provázanosti. (Není možné pomocí ní přenášet informace.) 70%

21.04.2015 4 z 5