Ostrov mrtvých

Když je někdo hodně bohatý, peníze pro něj často moc neznamenají. Jak říká náš hrdina, Francis Sandow: „Cokoli nad první miliardu je čirá metafyzika." Když někomu takovému ale začnou zabíjet přátele, tak obvykle ví, jak prachy využít, aby to útočníka hodně mrzelo. Jenže náš příběh není takhle jednoduchý – co když někomu takovému začnou chodit fotografie staletí mrtvých přátel, které kdysi sám pohřbíval? Zelaznyho samostatná novela je akční a strhující!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/52084/ostrov-mrtvych-52084.jpg 3.822

Světůtvůrce George Sandow (1.)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Straky na vrbě

Isle of the Dead (1969)

Kniha Ostrov mrtvých

Eldar80
09.05.2015

Skoro žádná akce, skoro žádné napětí. A když už akce, tak jen popisná. A když už napětí, tak spíš zvědavost. Tohle, že má být akční sci-fi? To opravdu ne. V knize jsou totiž zajímavější pasáže, které se týkají myšlenkových pochodů hlavního hrdiny než pasáže, týkající se samotného děje. Francis komentuje jedno z významných období svého života a spíš se svěřuje s vlastními pocity. Je to takové sentimentálně laděné s filozofickým podtextem. Co když se vzrůstající mocí, se stáváme více a více omezení universálními zákony a stáváme se tak sice silnějšími fugurkami, ale ve skutečnosti jen loutkami bohů? Škoda, že příběh není více akční a napínavý, aby více vtáhl do děje. Byl by pak přístupnější i pro čtenáře hltající běžná sci-fi, protože Zelazny mívá originální nápady a myšlenky, ale díla jsou často nedotažená. A nebo to je záměr? Já jeho knihy zbožňuju, ale chápu, že spoustu lidí neosloví, protože koho nezajímá lidské nitro a filozofie nebo náboženství, neocení ani tuhle knihu. 75%

valda
30.10.2012

Frank Sandow je jeden z nejbohatších a zároveň vlastně i nejstarších lidí ve vesmíru. Hodně se toho naučil od podivné rasy Pej'ců, stal se tak něčím podobným božským stvořením. Žije na planetě Homefree, kterou jako světotvůrce sám vytvořil. Když mu někdo začne posílat výhružné zprávy o tom, že udělá něco lidem, které znal, tak i když už jsou všichni dávno mrtví, rozhodne se opustit pohodlí domova a přijít tomu na kloub.
Tentokrát skoro čistá sci-fi, i když jak je u Zelazneho zvykem, tak okořeněná fantasy v podobě božských schopností hlavního hrdiny. Ze začátku mi přišla kniha dost nudná. Ale postupně mě hlavní hrdina a koncept světotvůrců a Pej'ců, kteří sledují příliv začal bavit. Bohužel konec už mě tolik neoslovil, ale i tak stojí za přečtení. Je to klasický Zelazny, i když ne ve vrcholné formě.

tsal
30.05.2011

Byť zde Zelazny zpracovával své oblíbené téma pomsty, tentokrát mu to nějak nešlo. Nepodařilo se mu ani vybudovat napětí, ani stvořit nepřítele hodného svého hrdiny. Všechna snaha o zvraty šla do ztracena a po knize mi zbyl akorát neurčitý pocit a vědomí nevyužitého potenciálu.

Roger Zelazny

Roger Zelazny