Blýskání

Blýskání https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87848/blyskani-87848.gif 5 19 2

rabor
13.08.2016 5 z 5

Ze současné populárně naučné literatury o fyzice mám pocit, že neexistuje jiná fyzika než ta kvantová, proto celkem vítám střetnutí s touto knihou, která dodává do mého poznání čerstvý sluneční vítr. Je proto trochu škoda, že se autor nevyužil potenciálu na hlubší osobitější knihu s bohatou legendou u které bych měl pocit, že stojím skoro vedle největších kapacit oboru a sleduji jak vykřikují "heuréka", mezitím co je mi předkládán skoro detektivní příběh o zapeklitosti pro mě nepoznaných zákoutí fyziky. Celá kniha je jasně strukturovaná, stručný přehled obohacený o zajímavosti. Tím nechci říct, že by se mi kniha nelíbila, výjma kapitoly helioseismologie, která mi vzdáleně připomínala geologii ( = byla nudná), byla kniha velmi dobrá. Navíc ke knize mě nevědomě přivedla dcera pana Kulhánka a ta má tak pěkný zadek až z toho začínám zadrhávat a zakoktávat a to se mi naposledy stalo, když mojí učitelce tělocviku rupla podprda. Ale na moje hodnocení to samozřejmě nemá nejmenší vliv.

U každé kapitoly je uveden citát. Nedá mi to sem alespoň jeden tématycký neopsat:
"Údajný vědecký objev nemá význam, pokud ho nedokážete vysvětlit barmance" - Ernest Rutherfod

Eldar80
06.05.2015 5 z 5

Kniha obsahuje 13 různých kapitol o plazmatu, dozvíme se o jeho vlastnostech, postupně od jeho běžných projevů, jako jsou blesky až po doslova nejextrémnější projevy, jako jsou neutronové hvězdy patřící mezi magnetary. Všechny tyhle jevy vyplývají z toho, že plazma je kvazineutrální skupenství hmoty, které reaguje na elektromagnetismus. Kniha se velmi dobře čte, protože je vše srozumitelně vysvětleno a text doprovází spousta názorných obrázků. Myslím, že se vyplatí obsah knihy znát, protože většina hmoty je ve stavu plazmatu a přináší to lepší pochopení toho jak funguje vesmír. Aspoň pro mě byla kniha srozumitelnější než předchozí (MF 2007) a fyzikální pasáže se mi lépe četly. Narozdíl od minulé knihy neobsahuje žádné cestopisné kapitoly. Poslední 3 kapitoly už byly příliš popisné. Ale i tak rozhodně doporučuju. 90%