Vykoupení pastora Nema

Vykoupení pastora Nema https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189831/vykoupeni-pastora-nema-189831.jpg 4 11 4

Sled nepříznivých událostí rozmetal poklidné žití jedné farnosti kdesi na dánském venkově. Tamějšímu pastoru, Bohem nadanému řečníku, který dosud vedl své ovečky k bezvýhradnému konání dobra, se zhroutí svět. Nenalézá vysvětlení pro tragické děje i svá pochybení, jež fatálně poznamenala osudy některých farníků. Ocitá se v takřka bezvýchodné situaci. Rezignovaný a pokořený otevírá své srdce čemusi novému… A zde počíná se příběh tohoto dříve tak uctívaného kazatele a mentora, jehož mysl stala se zásahem Prozřetelnosti volnější, pročež byl obcí nepochopen, ba odvržen. Odtud odvíjí se příběh jednoho vykoupení.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Avatar

Pastor Nemos Heimsuchung , 1912

Klamm
08.04.2024 4 z 5

,,Znal to. Přišlo to z hlubiny, ze které všichni pocházíme. Nic na světě nebylo, nýbrž jen něco znamenalo. Viditelné bylo pouze kulisou, duše dramatu byla jedinou skutečností. Když se do ní člověk ponořil, pak se staly všechny drobné jednotlivosti krásnými."

Prostě, Larsen!

85%

vendy246
19.07.2021 3 z 5

Krásná literatura, kterou musíte číst pomalu. Pastor, který káže dobro a žije "ve věčnosti", nedokáže vysvětlit utrpení dobrých lidí a sám přichází o manželku a s ní i o syna. Nakonec si sám uvědomuje, že nejlepší bude žít i tady a teď.
"...ti neberou více, než musí a nedávají více než mohou"

ecila13
05.10.2017 4 z 5

"Kapka Ty se chtěla stále vroucněji obětovat a kapka Já požadovala stále více."

Eldar80
01.05.2015 5 z 5

Vau! Tak tohle byla síla. Už teď je to jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Docela těžko hledám slova jak popsat svůj zážitek. Kniha totiž začíná vyhrocenou životní situací a rozporem mezi dobrem a zlem a existencí dobrotivého Boha. Primitivní představa Boha jako nějaké mocné bytosti, jak se někdy objevuje u křesťanů. Ale místo toho, aby se kniha stala rozporem mezi životem a náboženstvím, stane se příběhem o pochopení neosobního smyslu bytí. Příběh je řadou neštěstí, které se v životě nevyhnutelně stávají, ale nepůsobí nijak vykonstruovaně. Proč Bůh dopouští, aby se zlo dělo dobrým lidem? Jak může být dobrý, když dopouští zlo a touto myšlenkou začíná mnohé zřeknutí se víry, při konfrontaci se syrovým lidským neštěstím. Velmi oblíbený pastor Nemo si s hrůzou začíná uvědomovat, že 12 let kázal špatně, ikdyž s dobrým úmyslem. A tato špatnost se mu postupně vrací a obrací jeho život naruby. Zároveň však dospívá k pochopení, co vlastně bylo to dobro, které ho hnalo sdělovat víru v Boha. Škoda jen, že příběh je tak krátký a nevyužil ke konci co nabízel. 90%

dánská literatura

Johanes Anker Larsen