elcapitano elcapitano komentáře u knih

Co bude po roce 2012 Co bude po roce 2012 Caroline Cory

Je pravda, že jsem knihu začal číst trochu se škodolibým záměrem vysmát se z perspektivy roku 2019 knize o tom, co bude po roce 2012. Ale na co jsem narazil, to jsem tedy nečekal - asi nejhorší věc, kterou vůbec popatřilo mé čtenářské oko. V úvodu se autorka svěří, že všechno, co je v knize má z vlastní zkušenosti a rozhodně nenavazuje na nějaký myšlenkový nebo filosofický systém. Takže mi čtenáři věř, když ti říkám o božských bytostech 3. řádu, božském otci a matce, dvanáctistěnu našeho prostoru... totální ezopí*ovina. Absolutní. Navíc, otřesný styl psaní - nemá to kdovíjaké uspořádání, občas najdete věty, které prostě nedávají vůbec smysl. Skákání z tématu na téma uplně chaoticky...
Je mi líto překladatele, že se s tím musel potýkat, vydavatele vůbec nechápu.
Vlastně, když se podívám do seznamu knih, které nakladatelství Eugenika vydává, asi bych tam našel podobných perel víc.

09.11.2019 odpad!

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Ohromně hutná a zábavná kniha. Moc se mi líbil humor, který z knihy nijak nevykukoval stylem "pozor vtip" ale mezi řádky ho bylo požehnaně. Moc hezky přeložená. Nedávám pět hvězdiček, protože jsou v knize pasáže (především místa, která se vztahují ke konkrétním politikům a speciálně k H. Kissingerovi), které jsem si úplně nevychutnal - především díky svojí pouze povrchní znalosti americké politiky 70. a 80. let. Jinak báječné. Místy mi to připomínalo ranné filmy Woodyho Allena.

05.11.2019 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Moc se mi to líbilo. Víceméně strohý a hutný popis reakce vědeckého týmu na nenadálou krizi.
Hodně mne bavily ty "prastaré" reálie - počítače s děrnými štítky, dálnopisy, ..
Jedna hvězdička dolů za nenadálý a v zásadě nepatřičný konec. Nechci moc SPOILOVAT***, ale takovéhle zakončení boje s virem, které v zásadě vedlo úplně do ztracena? To celou knihu dost shodilo.

10.09.2019 4 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Slátanina. Tajné služby, neznámá energie, dávné civilizace, bohatá dědička, meteory, tajemná smrt v poušti, ...SPOILER: např. když se dovolá Kara Omaha Danovi vprostřed přestřelky při honičče na motorových člunech, kde Omaha Dan prchá před čínskými zloduchy s tyranosauřím vejcem..tak to už jsem se úplně rozsypal smíchy. Knihu jsem poslouchal výborně načtenou Jiřím Schwarzem, ale ani to nepomohlo.
Zajímavé je, že serii Sigma zde diskutující úplně nezavrhují, tak nevim, jestli tomu dám ještě šanci. No, spíš ne, čas je drahej.

01.09.2019 odpad!

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Georges Simenon

Zajímavá psychologická sonda do duší dvou úplně rozdílných postav. Nenechá to čtenáře v klidu, ještě nejaký čas to ve mě bude rezonovat. To, že je román postavený na základě historických událostí z kolonií je, alespoň pro mne, velmi příjemný bonus.
SPOILERS*** S čím se poněkud hůř vyrovnávám, je, že vlastně děj sledujeme z pohledu nejméně sympatické postavy, která v závěru dokonce zvítězí tím nejpodlejším způsobem. Ale ano, není to pohádková kniha pro děti, kde všechno musí dopadnout "správně". Ačkoliv, kdo je z našich dvou hlavních postav kladnější a kdo zápornější, že?

18.08.2019 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

V zásadě souhlas s většínou diskutujících, kniha je strhující, úžasná, ..nemá smysl opakovat již vyřčené.
Za mne pár náhodně vybraných silných motivů: hodně mne oslovila psychologická a morální stránka postav (obchod, dodržování japonských zákonů..) v extrémním prostředí naprosto vykolejeného společenství. Po přečtení zbývá hodně k přemýšlení. Např to, že čtenář v zásadě přijme "hřiště a pravidla tábora" a pak na posledních stránkách příjde náraz do zdi v podobě prvního osvoboditele. .. pád všech dosud platných pravidel a v zásadě obava i šílenství z míru.
Naprostá relativita hodnot mj. zpodobněná bezceností japonských dolarů, za kterými se všichni ženou. Vyšší princip mravní spojený se sebeobětováním za držení rádia. Japonská morálka, překvapivé promluvy o lásce na ostrovech, dokonce transgender a homosexualita. Hodnoty a postoje Petra Marlowa vs. Krále - co je a není nízké nebo vznešené v prostředí kde je vše pomíchané?
Smrt a utrpení. To celé umocněno tím, že se jedná o reálný popis. Ach ouvej.

10.08.2019 5 z 5

Podivné cesty hašiše Podivné cesty hašiše Henry de Monfreid

SPOILERS: Autor zde popisuje svůj zločinný obchod - pašování hašiše. No, trochu nezvyklé. V podstatě se kniha tváří jako cestopis - i díky své fotografické příloze, ale je to subjektivní vyprávění o tom, jak autor pašoval hašiš a jak na tom zbohatl. Současně je to kniha popisující
(převážně) region kolem Rudého moře, úskalí žití mezi domorodci, popisuje reálný život v koloniích (Egypt jako Britská kolonie), divochy, Araby, beduíny, úžasnou plavbu Rudým mořem na sever do Egypta, .. Pokud čtenář přistoupí na to, že čte vlastně pašerákův zápis se všemi jeho nespočetnými léčkami, je to dobré počtení a zpráva o světě dávno minulém.

28.07.2019 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Fakt dobrý. Nejedná se zde o nějaký technický rozbor přežití, jde tu spíše o psychologii postav, v zásadě aplikovaný Machiavelismus na post-apo situaci.
Slyšl jsem jako audioknihu (resp. spíš rozhlasovou dramatizaci) na cestách v autě, Martin Myšička v hlavní roli, to můj zážitek násobilo.

20.07.2019 5 z 5

Až mi zítra budeš chybět Až mi zítra budeš chybět Heine Bakkeid (p)

Líbilo. Severská detektivka jak vyšitá. Okořeněná trochou mystiky a magie. Napínavé, atmosféra saveru působivá, ..
Snad jen hlavní trochu otřepané hlavní rekvizity: hrdina - bývalý polda s velkými problémy a místo činu - opuštěný maják.. jakobych už to někde viděl :)
Jinak opravdu dobrá detektivka.

02.07.2019 4 z 5

Konvoj do Murmanska Konvoj do Murmanska Alistair MacLean

To je prostě strašný, .. kniha je svědectvím o opravdovém pekle na zemi. A ještě hůř.
Působivé, hrozné.
....
jediné, co ulehčovalo četbu této mrazivé noční můry bylo to, že jsem jí četl v létě, když bylo venku 30 stupňů a tak mi ten chlad nezalézal pod kůži tak snadno.

23.06.2019 5 z 5

Létající koberec Létající koberec Richard Halliburton

Moje několikátá kniha od RH. Opět úžasná.
Na RH se mi líbí nejen odvaha s jakou se pouští do svých dobrodoružství, ale i to s jakou duší romantika a kluka je dokáže prožít potažmo převést do knihy. Zde úžasný letecký cestopis z doby skoro před 90 lety!
Jedno doborodružství lepší než druhé.. namátkou cizinecká legie, Persie, lovci lebek, Mount Everest, ..
Mám dvě vydání: z roku 37 a z roku 68. To novější obsahuje více fotek a víc aktualizoaných komentářů, to starší se mi víc líbilo jazykově.
Nádherné, autorovi lze jen závidět.

09.06.2019 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Původní ostrovní trilogie je moje oblíbená, tato kniha měla zřejmě na ní nějakým způsobem navázat, nu, řekl bych, že se to příliš nepovedlo.
Asi nejvíc se mi na té knize nelíbí její podivná struktura - do poloviny je to ženský román, od poloviny celkem slušná detektivka a konec - jak z nějakého akčního thrilleru.
Za mne rozčarování, i když tedy musím přiznat, že čtivé to je, nicméně to nestačí.

26.05.2019 3 z 5

Poslední Yankee z Bostonu Poslední Yankee z Bostonu Anton Myrer

V zásadě mne to nebavilo. Linka vyrovnávání se se znásilněním by sama o sobě byla zajímavá, ale Yankeeské hodnoty, Bostonská aristokracie atd, .. s tím jsem se nějak nesžil.
Sociální tématika a prozření hlavního hrdiny na konci mi nějak až moc šustilo papírem.
Obecně mi to celé přišlo takové "přepjaté" nebo teatrální a jsem rád, že to mám za sebou.
---
v anotaci zde je psáno, že se kniha odehrává v 90. letech, ale odehrává se v 60. letech.

19.05.2019 2 z 5

Má první plavba Má první plavba Herman Melville

Dal jsem neutrální hodnocení, protože si vlastně tuto knihu vůbec nedokážu někam zařadit mít na ní nějaký jednoznačný názor.
Je to vyprávění o mládenecké první plavbě, o životě na moři a mezi námořníky.
Je to také průvodce po tehdejším Liverpoolu.
Je to také popis přátelství mezi chlapci, no, přijde mi, že je to skrytě homosexuální záležitost, ale co už.
Trochu to připomíná deník, kde pisatel na něco až nemístně namíří pozornost, protože ho to zrovna zajímá nebo má zrovna čas a chuť psát, zatímco jiné události přejde víceméně heslovitě.
Místy v knize zazní až nečekaně hluboké myšlenky a úvahy a současně jsou tam místa, která jsou úplně povrchní a mělká.
Četl jsem to především z lásky k námořnické literatuře, musím říct, že mne to "poněkud překvapilo".

10.05.2019 3 z 5

Příští Příští Michael Crichton

Takový kaleidoskopický pohled na možnou blízkou budoucnost genetiky. Jakoby se autor nemohl rozhodnout jestli se na problematiku genového inženýrství bude dívat z právního, byznysového, reklamního, etického nebo kdovíjakého dalšího pohledu. Navíc okořeněno detektivní a akční zápletkou. A překvapivě mi ten guláš celkem fungoval a bavil mne.

05.05.2019 3 z 5

Výpravy Ra Výpravy Ra Thor Heyerdahl

Kniha má vícero rovin než jen popis úžasného námořního dobrodružství. Je to kniha z velké části i o starověkých civilizacích, etnologii, cestopis popisující i cesty po souši (Peru, Čad, Maroko..)
Dnes už se jedná i o zprávu o světě před 50 lety.
Kniha je také určitým manifestem humanity v době mocenského rozdělení světa a překvapivě v sobě nese i ekologické varováni.
... a kromě toho, když si sám sebe představím na té otepi slámy vprostřed bouřícího Atlantiku po pás ve vodě, jak se morduju tejden s nějakým prasklým trámem... prostě frajeřina! Klobouk dolů.

20.04.2019 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Mám trochu rozporuplné dojmy. Proč se skoro všechny postavy v knize chovají víceméně jako po lobotomii, přestože jsou evidentně inteligentní - jinak by nenaklonovali dinosaury, nespustili celý systém parku atd..? Např. jednoho sežere T-rex a ostatní řeší spadlý plot?
Trochu legračně působí Crichtonovo zaujetí nejmodernější technikou, dnes ovšem již skoro 30 let starou. Popisy fungování systémů v JP, komunikace nebo elektromobily řízené CD-rom mechanikou. Takový dokument doby.
Oceňuji v textu lekce z genetiky, matematiky, teorie chaosu, byznysu atd..
Celkový dojem: tak nějak napůl - spousta práce, informací atd, ale nějak mi to celé úplně nezarezonovalo.

20.03.2019 3 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

V zásadě dost smutné čtení. Smutné proto, že popisovaná situace víceméně může brzo nastat. Hlavní hrdina, přestože je univerzitní profesor, je v zásadě povrchní a poživačný ňouma, kterého zajímá jen jeho úzká specializace, sex a jídlo - jakoby symbol konzumního evropana, který se snadno bez odporu podvolí / nechá koupit.
Bohužel jsem nedokázal ocenit reflexi Huysmansova díla, které tvoří podstatnou část knihy, Huysmanse neznám, tak nevím, co autor sledoval a pasáže, které se týkaly mudrování nad starou francouzskou literaturou jsem tedy příliš neocenil.

19.03.2019 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Moje druhá kniha od PH. Další už číst nebudu, s touhle jsem měl problém jí dočíst.
V zásadě zamotanice lidských vztahů a osudů. Potíž je v tom, že ty osudy nejsou vlastně ničím zajímavé, jsou úplně obyčejné. Od pubertálních lásek přes mladé singles a střední rozvodový věk ke vztahům starších. Pro každého něco. Upřímně si myslím, že než trávit čas četbou o vztazích vymyšlených obyčejných lidí, je lepší pokecat s kámošema na pivku o jejich osudech nebo žít svůj vlastní život.
Jedna hvězda za určitou aktuálnost a modernost prostředí, ve kterém se postavy pohybují a druhá za občasné psychologické vhledy do myšlení a motivací postav, asi jako z časopisu jako Moje Psychologie nebo tak něco. Ještě bych dal půl hvězdy za občasnou vtipnou situaci, ale to nejde.

04.03.2019 2 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Umberto Eco je můj oblíbenec a Baudolino? Kniha úplně přesně podle mého gusta, radost číst každý odstavec.
*SPOILER* Hlavním tématem knihy je manipulace, mystifikace, falzum, lež, mýtus atd., tedy témata, která v Ecových knihách rezonují dost často (Pražský hřbitov, Focaultovo kyvadlo, Nulté vydání..). Tentokrát jsme ve vrcholném středověku a Eco se skrze Baudolina vysmívá kdejakému tehdy existujícímu mýtu. Například bájná Říše kněze Jana - tuto Říši někteří středověcí autoři / myslitelé / cestovatelé zasazovali do Afriky, jiní do Indie..
Všechny možné bájné postavy: Jednonožci, Hypatie, Satyrové, Bezhlavci, Psohlavci, ... tomu všemu středověk opravdu věřil.
S velkým gustem se Eco opírá do mýtu Svatého Grálu, relikvií, středověké hereze, .. během dialogů postav zaznívají reálné středověké filozofické, teologické i fyzikální otázky (existuje prázdno, je země kulatá, ..), dostáváme lekci ze středodvěké geografie (výprava putuje v zásadě podle Ptolemaiovy mapy, ..), atd..
Eco si v tomto románu hraje s myšlenkou, že všem těmto mýtům (i těm přeživším do dnešní doby v pohádkách) lidě věřili a že to byl právě Baudolino, kdo je pustil do světa, kdo je vybásnil a vylhal. Zde není Baudolino Forrestem Gumpem, který se k historickým momentům spíše pasivně přimotal, zde je Baudolino aktivním tvůrcem alternativní historie. Brilantní konstrukce.
A navíc je kniha vtipně napsaná, má v sobě jaksi naokraj dokonce detektivní zápletku.
Naprosto skvělý román!

16.02.2019 5 z 5