eiramka eiramka komentáře u knih

Vražda v kostele Vražda v kostele Colin Dexter

Morse je prostě Morse – hloubavý, zádumčivý, s láskou k Wagnerovi a dobrému pivu – trochu lakomý, občas nevrlý a netrpělivý, ale jinak naprosto geniální detektiv. Kdo hledá dobrou agnlickou detektivku, kde je důraz kladen na psychologii postav a prostředí je vylíčeno s hlubokou znalostí, kde netečou potoky krve a veškeré drama se odehrává pod úhledným povrchem anglického života, ten nesáhne s Morsem vedle.
V kostele v centru Oxfordu je zavražděn muž, posléze se v tom samém kostele spáchá duchovní údajnou sebevraždu – případ se zdá být uzavřen, ale Morse je přitahován do světa kostelního společentsví a uvědomuje si, že každý ze jeho členů může mít svůj vlastní motiv. V pátrání mu pomáhá skvělá protiváha v postavě jeho věrného spolupravníka Lewise – a nutno říct, že filmové zpracování těchto detektivek bylo velmi zdařilé určitě i díky výběru herců.
Stará dobrá klasická detektivka, která nikdy nezklame

12.07.2017 4 z 5

Muž a stín Muž a stín Emil Vachek

Je dobré si čas od času přečíst starou českou detektivku - kdyby pro nic jiného, tak pro ten jazyk - člověk si uvědomí, jak bohatá je čeština a kolik slov a výrazů z naší řeči mizí - k naší velké škodě, myslím. Klubíčko je sympatický hrdina a i když pro dnešního čtenáře může být tento detektivní příběh trochu rozvleklý, není možná na škodu trochu ubrat tempo a ponořit se do pomalejších prvorepublikových časů, kdy dámy omdlévají a pánové chodí na kávu do hotelu Palace...

13.03.2017 3 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Nemůžu si pomoct, ale mě šla LInda Wallanderová pořádně na nervy - takhle se chová mladá třicetileá žena ? Občas mi připadalo, že je jí šestnáct a že s ní mlátí puberta, proboha !(Ve filmu je vztah otce a dcery pro mě nějak uvěřitelnější). Ale jinak je to velmi dobrá detektivka, napínavá, až do konce, téma náboženského fanatismu a manipulace dobře rozehráno.

12.02.2017 4 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Proč, proč, proč?! Proč se proboha paní Čiháková snaží o román, když opravdu, ale opravdu neumí psát? Tolik jsem se na knihu těšila, chtěla jsem se dozvědět o záhadné Japonce v českém prostředí - ale já prostě nemůžu číst tohle - je to úroveň červené knihovny, ale ta si alespoň na nic nehraje - tohle je promarněný čin- krásné téma a paní Čiháková je jistě vzdělaná dáma, která má co říct - vydání muselo stát majlant, ale redigoval to někdo a četl před vydáníml?! Taková škoda!

08.09.2016 2 z 5

Velký dům Velký dům Nicole Krauss

Pro mě je Velký dům objevem roku - už dlouho jsem nečetla nic tak úžasného, barvitého, složitého a tajuplného . ( Především velký dík překladatelce Michaele Markové, že se jí podařilo tuto knihu nezabít - jazyk Nicole Kraussové je nádherný a v překladu se nic z té krásy neztratilo).
Začnete tuto knihu číst a zpočátku se v ní tak trochu ztrácíte - ale postupně přistoupíte na tu báječnou hru a ponoříte se do příběhů hlavních postav - v každé je něco pozoruhodného, možná něco s čím se můžete ztotožnit, je vám těch lidí líto, chápete je a pak zase vůbec, jdou vám šíleně na nervy a a někdy zase cítíte, že ano, takhle to je , teď bylo vysloveno něco podstatného , pravdivého . Tohle je kniha , kterou chci mít doma, vracet se k ní a nacházet v ní pokaždé zase něco nového a nečekaného.

08.09.2016 5 z 5

Vraždy v nakladatelství Vraždy v nakladatelství P. D. James (p)

Pro mne sázka na jistotu, pokud se mi zachce typicky anglické detektivky, kde netečou proudy krve, kde mám možnost nahlédnout do zajímavého prostředí (tentokrát nakladatelství), kde děj poklidně plyne (až na nějakou tu vraždu:) , kde jsou postavy dobře vykreslené a člověku může být aspoň někdo sympatický - sáhnu po P.D.Jamesové.

01.08.2016 4 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

S hodnocením trochu váhám - román je něco mezi duchařským hororem a historickou fikcí a je velmi velmi anglický. Odehrává se v době po druhé světové válce na venkově, nacházíme zde typické představitele anglických románů - stárnoucí šlechtična a její dvě dospělé děti, žijící v rozsáhlém sídle, na jehož údržbu nemají peníze. Doktor Faraday a mladá služtička, postavičky z vesnice, kolegové lékaři. Atmosféra tajemného rozpadajícího se panství a všudypřítomný pocit něčeho děsivého, co se v příštím okamžku stane a co možná má racionální vysvětlení, Nebo taky ne. :)

21.04.2016 3 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Podle mne velmi poutavý příběh tak trochu a la Na větrné hůrce. Margaret odjíždí do odlehlého venkovského sídla, aby tam zapisovala paměti umírající slavné spisovatelky Vidy Winterové. Veze si s sebou svoje stíny a démony a je konfrontována s démony a stíny Vidy Winterové - příběh jejího života právě připomíná příběhy sester Bronteových. Je tu tajemství, je tu záhada, je tu rodinné drama a láska. Pokud máte chuť na romantický příběh je tohle dobrá volba.

10.04.2016 4 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Slečna Marplová je moje celoživotní jistota - nikdy nezklame:):
"Nemohu se totiž zbavit dojmu, že dnešní doktoři chtějí dělat z člověka pokusného králíka. Nejprve vám vytrhají všechny zuby, pak vás propíchají všelijakými hormony a vitamíny, a když vám ještě vykuchají polovinu vnitřností , nakonec klidně přiznají, že už pro vás nic víc udělat nemohou. Já osobně dávám přednost léčení postaru. Není nad velkou láhev černé medicíny, kterou člověk konečně vždycky může vylít do klozetu" .

20.03.2016 5 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Další Rebecca - a opět skvělá! Drsná severská příroda a neméně drsní obyvatelé - a důkaz, že stíny z druhé světové války sahají až do současnosti - o kolaboraci Švédů s Němci toho moc nevím, takže i to pro mne bylo zajímavé. Psychologicky výborně vystavěné postavy a trochu esoteriky(ale ne tolik, aby to příběh posunulo do polohy, kdy už je bláboloidní nesmysl .)

28.12.2015 4 z 5

Poslední víkend Poslední víkend Agatha Christie

Stará dobrá Agatha - perfektně vykreslené postavy - manžel Narcis a jeho manželka submisivní až k pláči, mile trhlá Lady a její služebnictvo, milostný trojuhelník a otázka vezmou se, nevezmou se ? :) Poirot je tady tak trochu v pozadí, ale to nevadí, Mám přečtěnou skoro celou Agathu a sama pro sebe jsem si tuhle její knihu zařadila tak doprostřed spektra - většinou u ní víte, co kupujete, a tohle rozhodně nebylo zklamání.

11.12.2015

Chceme to, co máte vy Chceme to, co máte vy John Lanchester

Román o lidech z jedné anglické ulice - umně vystavěná freska - příběhy jednotlivých rodin se prolínají, náhodně i zákonitě a vytvářejí zajímavý obraz života v současné Británii - obraz, kde barvy staré dobré Anglie postupně blednou a do popředí vystupují barvité tahy štětce měnící se společnosti - tolik jiné a těžko říci zda lepší či horší - prostě dnešní. Mám ráda knihy, kde mohu mít alespoň nějakou postavu ráda - to tenhle román splňuje bezvýhradně. Zároveň je zajímavé sledovat, jak jiná je anglická společnost ve srovnání s námi - v mnoha ohledech, i když v tom podstatném a základním se zas tak moc nelíšíme....Pro mne jedna z nejlepších knih z poslední doby.

20.06.2015 4 z 5

Päť štvrtín pomaranča Päť štvrtín pomaranča Joanne Harris

Vztah mezi matkou a dcerou patří mezi nejsložitější lidské vztahy - a troufám si tvrdit, že celá tato kniha se vlastně točí okolo tohoto vztahu - malá Boise vyrůstá za války na francouzském venkově (už jen to, jak jinak prožíval válku francouzský venkov ve srovnání s námi, stojí za přečtení) , zoufale jí chybí otec, sourozenci jsou o dost starší a tak je ponechána většinu času sama sobě. A pak tedy vztah k matce - tak složitý, tak bolestný....příběh vypráví Boise už na prahu stáří a teprve až nyní, ve zralém věku, mnohé o své matce pochopí.

23.05.2015 4 z 5

Stále půlnoc Stále půlnoc Denise Mina

Negativní komentáře mě trochu překvapily - ale asi je to tak: - tuhle autorku budete buď nesnášet nebo si ji oblíbíte - ale nic mezi tím:)
A já asi budu patřit do tábora druhého - Stále půlnoc je detektivka zalidněná zvláštními postavami, jejichž jednání není jednoduché pochopit. Drsné skotské prostředí, motivy přistěhovalců, trestu a viny, smyslu života, ceny přátelství a lásky - to všechno tam je - za mě tedy povedená detektivka a možná i trochu víc.

02.12.2014 4 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Byla jsem na Vondrušku zvědavá, zvlášť proto, že čtu všude převážně kladné kritiky - a asi taky proto jsem byla trochu zklamaná - bylo to takové trochu uspávací čtení - něco mezi červenou knihovnou a bratrem Cadfaelem:) - ale to přeháním, Cadfael je o řád lepší.

15.11.2014 3 z 5

Dar Ašera Leva Dar Ašera Leva Chaim Potok

Vhled do života chasidské komunity - pro mne v mnoha směrech nepochopitelný ale fascinujcící svět. Složitá síť vztahů, kde tragická minulost tolik ovlivňuje přitomnost a každý aspekt rodinného života. Ke konci knihy jsem měla na Ašera děsný vztek - jeho rozhodnutí může asi pochopit jen člověk vychovávaný stejně jako on....skvělá kniha v každém případě.

02.04.2014 4 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Pokud máte chuť na temný příběh, kde sice nepotečou potoky krve, ale celou dobu vám půjde mráz po zádech - nesáhnete vedle. Skvěle vykreslená psychologie postav, vývoj vztahů , příběh očima několika postav a na závěr skvělé finále. Doufám, že se nic z toho neztratilo v překladu . Doporučuji.

04.05.2019 4 z 5

Hnev Hnev Zygmunt Miłoszewski

Prokurátor je v tomto posledním díle oproti těm předchozím již tak trochu uhlazený - asi je to věkem. Příběh je napínavý a ráda také čtu o Polsku - polských autorů jsem v poslední době nečetla mnoho. Konec je tak trochu zoufalství, ale já mu to odpouštím. Sbohem, pane prokurátore :)

04.05.2019 4 z 5

Za řekou Styx Za řekou Styx Patricia Cornwell

S Kay Scarpettovou víte do čeho jdete - zajímavý případ, osobní vztahy a problémy, prostředí , postavičky - prostě detektivka, kdy se necháte unést dějem a zakážete si myšlenky , že spousta situací je víc než nereálných a přitažených za vlasy (o logických lapsusech nemluvě). Odpočinula jsem si u ní - nic víc jsem nechtěla ani nečekala.

15.12.2018 3 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Tak jsem se těšila - příběh odehrávající se v Paříži, a ještě k tomu o knihách a bukinistech. A začátek mi dával naději, že to fakt bude dobrá knížka....nebyla, někde po první třetině to začalo dost drhnout, a mě začaly jít na nervy i takové deitaily jako - pracovník americké ambasády v kovbojských botách?!. Konec mi připadal, jako by si spisovatel přivodil myšlenku, že tato detektivka bude zfilmována a tak tam vyšijeme pěknou hollywodskou stíhačku . Zklamání.

02.12.2017 1 z 5