Velký dům

Velký dům je souborem čtyř příběhů a čtyř hlasů, které se všechny vztahují k jednomu psacímu stolu a těm, kdo u něho po delší či kratší čas v různých domech a bytech pracovali. Všichni zde vyprávějí o svém životě, svých úspěších a prohrách, o nenaplněných snech a touhách, jakož i o těch několika málo splněných.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111969/velky-dum-XJa-111969.jpg 4.449
Vydáno, Argo

Great House, 2010

Kniha Velký dům

marcela1535

Mám ráda propletence knih Nicole Krauss, cesty Amerikou, Evropou i Izraelem, návraty v čase, dozvuky šoa, kterým nelze utéct.

za_ne_ta
11.11.2020

Kniha je pro mě zklamáním. Přímá řeč se v knize vyskytuje mizivě a spíš vůbec, jedná se jakoby o nějaké deníkove záznamy, které nemají kolikrát s dějem ani co dělat. Děj je slabý. Úplně mimo můj žánr.

aralka
21.06.2020

Nádhera! krásně zauzlovaná literární mozaika, poetická, s tragickým podtonem, plná různých symbolů a nakopnutí k zamyšlení ... čtenář postupně poodhaluje niterná životní tajemství, pocity osamění a prázdnoty jednotlivých postav, chvílemi se zdá, že výseky z jejich životů spolu vůbec nesouvisí, příběhy běží paralelně, nezávisle na sobě v několika časových rovinách, nechronologicky, chvilkami se malinko protnou, některá postava se mihne i v jiném příběhu... při čtení jsem měla pocit, že něco podobného už jsem četla, ale na jiném místě v jiném příběhu, podobné motivy se jakoby opakují....spojujícím prvkem všech příběhů je obří starožitný stůl, který kdysi patřil slavnému básníkovi.. .. moc se mi líbila forma, kterou je kniha napsána, přestože čtení je náročné a vyžaduje plnou pozornost ..určitě zkusím i Dějiny lásky od této autorky :-)

Felidae
31.12.2019

Kdo chce literaturu, a ne jen vyprávění sáhne po této knize. Spletitý příběh několika lidí, zemí, generací a velký psací stůl. Děj vás naprosto pohltí nikoliv dějově nabitými scénami, ale ryzími emocemi. Pět hvězdiček je málo.

Vlado84
12.04.2017

..milovať tak, aby v nás nevyrastal jeden veľký opustený dom

eiramka
08.09.2016

Pro mě je Velký dům objevem roku - už dlouho jsem nečetla nic tak úžasného, barvitého, složitého a tajuplného . ( Především velký dík překladatelce Michaele Markové, že se jí podařilo tuto knihu nezabít - jazyk Nicole Kraussové je nádherný a v překladu se nic z té krásy neztratilo).
Začnete tuto knihu číst a zpočátku se v ní tak trochu ztrácíte - ale postupně přistoupíte na tu báječnou hru a ponoříte se do příběhů hlavních postav - v každé je něco pozoruhodného, možná něco s čím se můžete ztotožnit, je vám těch lidí líto, chápete je a pak zase vůbec, jdou vám šíleně na nervy a a někdy zase cítíte, že ano, takhle to je , teď bylo vysloveno něco podstatného , pravdivého . Tohle je kniha , kterou chci mít doma, vracet se k ní a nacházet v ní pokaždé zase něco nového a nečekaného.

Flipper
25.08.2014

Krása a poetika prvých dvoch príbehov (Jeruzalemského a o stárnucej spisovateľke) sa už ťažšie hľadala v ďalších dvoch, v ktorých nefungovalo skoro nič - ani krása bez priamej reči, ani stotožnenie a retrospektívne rozoberanie citov. Každopádne Za tie prvé dva príbehy sa kniha oplatí čítať.

cessy
13.05.2013

Po dlhej dobe konečne kniha, kvôli ktorej sa oplatilo ponocovať! Podobne ako v Dejinách lásky, aj tu je fabula príbehu postavená na prelínaní času, ide o rozprávanie, resp. spomienky štyroch rôznych postáv - dvoch mužov a dvoch žien, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia, no postupne sa vzťahy medzi nimi vyjasňujú a jednotlivé príbehy do seba začínajú zapadať ako dieliky v puzzle. No na rozdiel od Dejín lásky, kde sa po prečítaní záverečných stránok odstránili všetky nejasnosti, vo Veľkom dome zostáva mnoho nedoriešeného. Po dočítaní mám v hlave viac otázok, ako odpovedí a množstvo teórii ohľadne vzťahov medzi postavami, čo mi určite nedá pokoja ešte minimálne pár dní. To bol pravdepodobne autorkin zámer, ale aj tak mám chuť hneď teraz začať čítať knihu ešte raz a pokúsiť sa nájsť chýbajúce časti skladačky, aby som sa presvedčila, či mi nejaká podstatná súvislosť neunikla. A tiež mi nedá nepochváliť skvelý preklad Otta Havrilu, ktorým sa blysol už v Dejinách lásky ale aj v iných knihách.

americká literatura

Nicole Krauss