Chceme to, co máte vy

Pepys Road je obyčejná ulice v Londýně. Každý dům, který zde stojí, se během sto padesáti let stal svědkem různých osudů – viděl narození, lásku, samotu, zoufalství a smrt, dobře ví, jak vypadají rozmary Štěstěny, co je bída a co rozmařilý přepych, zažil léta tučná i hubená. Román vypráví příběh obyvatel této ulice a líčí, jak do jejich osudů zasáhne celosvětová finanční krize. A spektrum postav je velmi slibné: bankéř Roger, starousedlice Petunia, trafikant Ahmad a jeho bratři, původem z Pákistánu, polský zedník Zbigniew, maďarská chůva Matya, mladičký fotbalový zázrak, Senegalec Freddy, dopravní kontrolorka Quentina, performer Smitty a další. Všichni mají co skrývat, všichni mají co ztratit. Jak se zachovají, když jednoho dne někteří objeví v poště pohlednici svých vlastních dveří se vzkazem CHCEME TO, CO MÁTE VY? Jak se jejich život změní pod tlakem neúprosných změn? Kniha Johna Lanchestera navazuje na tradici anglické společenské satiry a představuje vytříbenou ukázku klasického románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203119/chceme-to-co-mate-vy-Dpt-203119.jpg 4.5103

Capital (2012)

Vydáno:, Odeon

Kniha Chceme to, co máte vy

Makropulos
03.12.2018

Multikulturní Londýn na pokraji finanční krize a lidé různých kultur a postavení, kteří tuto dobu svým způsobem prožívají. Mně na téhle knize už skoro od začátku něco vadilo a vlastně ani neumím vyjádřit, co to bylo. Mnoho postav, jejichž osudy spolu vlastně nijak nesouvisejí, a ty postavy, přestože mají asi vyjádřit, jak žije určitá vrstva, mi přišly velmi zjednodušené anebo naopak mi přišlo, že mě autor tlačí to toho, abych je zařadila, tam kam patří. Finančník – pracuje za obrovské peníze, a přitom na svou práci nestačí, jeho žena, hloupá slepice, která asi ani neumí počítat, polský řemeslník, který svojí pracovitostí, poctivostí a nízkou cenou tvoří konkurenci pro britské dělníky, „bláznivý umělec, skrývající svoji identitu a tvořící performance, které vlastně jen provokují, ale nic nevyjadřují, islámská rodina, která provozuje něco jako trafiku, umírající stařenka a dcera, která se o ní stará a ví, že až po ní zdědí dům, tak vyřeší svoje finanční otázky atd. atd........ Všechno jako klišé, které je dáno, a tak to prostě musí být. A vlastně mi to celé přišlo spíš jako článek v novinách nebo populárně naučná publikace. Chvílemi se mi to nechtělo číst. Přečetla jsem to, ale nic nového jsem se nedozvěděla, žádné velké drama se nekonalo a na konci se všechno tak nějak uhrálo do vytracena. Vlastně možná mi tam chyběly nějaké pocity těch postav. Byly tam, ale postavené přesně podle předem daného schématu. Už dlouho jsem se žádnou knihou takhle nebojovala.

meluzena
04.11.2018

V marketingu téhle knížky jako by někdo šlápl trochu vedle.
Dvojznačný název originálu byl báječně výstižný - Capital znamená jak "hlavní město" tak "kapitál" (majetek, o který v knížce jde opravdu všem). Český název "Chceme to, co máte vy" je naproti tomu poněkud zavádějící, protože rozhodně není hlavním tématem knížky.
Ale i anotace jako by mluvila o jiné knížce. Spíš než román jsem to vnímala jako několik dobrých samostatných povídek o různých lidech, vyprávěných paralelně - jednotlivé příběhy totiž spolu až na pár výjimek nijak nesouvisí.
Tolik k propagaci.

Co se týče samotné knížky, děj pěkně odsejpá; je inspirován obecnou realitou současného multikulturního Londýna i skutečnými příběhy (což se dozvíme v doslovu).
Problém nastane, když si uvědomíte, že většina postav je víc černobílá než je zdrávo, rozpoznáte leckterá klišé nebo dokonce ucítíte lehkou manipulaci, která se pokouší bořit zajeté předsudky a naznačit, kdo že je tu ten černý a kdo bílý.
(Což ovšem neznamená, že africká kontrolorka nemůže být spolehlivá, polský řemeslník poctivý a pracovitý, muslimská rodina tolerantní, džihádista fanatický a bohatá britská panička pěkná slepice.)

Suma sumárum je to poměrně dost dobře napsaná knížka, jejíž velká část je o přistěhovalcích. Fredrik Backman by asi řekl něco jako: "Je to složité. Známe-li celý příběh konkrétního člověka, je mnohem těžší vynášet černobílé soudy."
---
"Šahídův názor: každý, kdo musí do práce chodit v obleku, den co den v hloubi duše trochu umírá."
---
"Bavili se spolu způsobem, z něhož vyzařovala faleš, takže i sebekratší zdvořilostní konverzace byla jako navoněný prd."

hermína14
26.08.2018

Bylo dobrodružné a osvěžující strávit každou kapitolu u jiného hostitele. Nedovolilo mi to se nudit a těšila jsem se na každou další stranu...

t.adm
25.06.2018

Místy byla kniha opravdu vtipná, je vhodná i jako čtení na pracovně nabitý týden (kapitolky jsou krátké a i přes několikadenní pauzu od čtení jsem se dokázala v pohodě zorientovat). Nicméně i přes krásnou jazykovou podobu a zajímavé životní osudy bych příběh uvítala kratší, do čtení jsem se několikrát opravdu musela nutit a některé pasáže mi připadaly zbytečné.

džej
21.02.2018

Zajímavé příběhy lidí z jedné londýnské ulice, ráda jsem se k nim vracela a navíc skvělé postřehy o životě obyvatel tohoto města. Jen doslov je podle mě nepatřičný, tak málo se týká obsahu knihy a tak moc chce poučovat :-(

Miriam5
16.12.2017

Líbilo moc. Možná trochu slabší konec. Asi jsem čekala šokující pointu, která nepřišla. Ale čtení zajímavé. Postavy vesměs nesympatické, ovšem s nadějí na změnu.

kocour_mikeš
07.11.2017

Zajímavý a aktuální příběh. Dávám 90%.

magnolia
26.10.2017

Dám plné hodnocení, jako vždy, když se mi kniha četla lehce a přitom s takovou správnou dávkou zvědavosti a nedočkavosti, jak to bude dál. Autor vám předloží několik lidských typů, tak různých (a to po všech stránkách) a příběh se krásně zaplétá a rozvíjí, s pomocí výborných postřehů a slovních spojení, taková srozumitelná krása... i když příběh není idylka, to rozhodně ne. Nikdy bych neřekla, že mě bude tak moc bavit číst o africkém fotbalistovi nebo rodině Pákistánců či polském zedníkovi... V tomto románu z Londýna, najdete současnost, malá i větší osobní dramata, humor, soucit, smutek a obraz naší doby i lidského snažení nebo prostě život, jaký je. (Do knihy se mi nechtělo - ach, ty obálky někdy tak odrazují - komentáře zde mě přesvědčily, tak opět: díky uživatelé DK).

"Osmána miloval, jak jinak, nebylo však pochyb, že je to otravný parchant."
(starší bratr o mladším - věta na s.35, u které jsem si řekla: tak tohle mě bude bavit :)