eiramka eiramka komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Fin se vrací na ostrov - má to být nový začátek, právě se rozvedl, skončil i u policie, snaží se vzpamatovat ze smrti svého synka, který zahynul při autonehodě ). May umí skvěle líčit atmosféru ostrova, drsnou přírodu i charaktery místních lidí . Na ostrově je nalezeno tělo zavražděného mladého muže, které v rašelině leželo přes padesát let - a příběh se rozjíždí, časové linie se prolínají, starý Tormod bojující nerovný boj s Alzheimerem vzpomíná a jeho vzpomínky jsou klíčem k rozuzlení. Skvěle napsaná detektivka.

06.06.2017 4 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Hned na začátek řeknu, že jsem se skvěle bavila - kastelán a tajemný zámek - může být poutavější prostředí a postava ? Navíc hlavní hrdina, který stojí oběma nohama pevně na zemi, na duchovno nevěří a na nadpřirozené jevy už vůbec ne. A přitom se spřátelí s knězem a tajemno mu klepe denně na dveře . Přečetla jsem jedním dechem.

28.05.2017 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Už dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy nemohla odtrhnout a četla do dvou do rána - ale tahle kniha to dokázala . Je to skvěle napsaný napínavý příběh a spisovatelka má všechny trumfy v ruce - neptřelé prostředí divoké Aljašky, sympatický pár, který prodělává manželskou krizi a především dítě - desetiletou od narození neslyšící Ruby - dítě zvláštní, velmi inteligentní, která nám postupně dává nahlédnout do dokonalého ticha svého života. JČetla jsem v angličtině, tak jen doufám, že překlad knize neublížil.

11.12.2016 5 z 5

Cezanne - Cézannův život Cezanne - Cézannův život Henri Perruchot

Cezanne - bouřlivák, nepochopený, zatracovaný, posmívaný, prchlivý Cezanne . Životopis umělce, který přístupem k umění a svým uměleckým pojetím předběhl svou dobu - a přes všechny nezdary zůs tal věrný sám sobě . Zajímavé vylíčení doby, jeho přátelství se Zolou, jeho boj o uznání v Salonu i rodném Aix. Bojuje nejn s kritiky, ale i nepochopením přátel, rodiny. Skvělá kniha, poutavě napsaná. Dává čtenáři klíč k tomu, jak číst Cezannovy obrazy - mnohé najednou dává smysl .
"Existuje minuta světa, která míjí. Namalovat ji v její realitě! A kvůli tomu na všechno zapomenout."

17.11.2016 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Důležité upozornění: tuhle knihu si s sebou neberte na dovolenou! Pak Vám totiž bude úplně jedno, jestli jste u moře nebo v horách, protože nos budete mít zabořený do knihy a budete licitovat sami se sebou: ještě jednu kapitolu, už jenom jednu:)
Je to skvělé napsaná kniha, postupně si Vás omotá kolem prstu a vy nebudete mít klid, dokud nedočtete poslední stránku. (Platí ovšem pouze v případě, pokud máte rádi bizarní postavičky, postupně odhalované motivy a děj, kde se prolíná minulost se současností).

07.08.2015 5 z 5

Náš všední život Náš všední život Riikka Pelo

Krutá kniha o krutých osudech. Pomalu, pomaloučku nás autorka vede hlouběji do tenat krutosti . Nejprve tedy záblesky z horkého léta v Československu, matka a dcera na českém venkově, na útěku už roky, matka básnířka, přemýšlivá dcera, poslední dny před odchodem do školy. A pak tedy Moskva roku 1939, dcera již dospělá a matka, zoufalá matka, která (snad) jediná z rodiny jasnozřivě vidí, kam se řítí Rusko. Tohle je krutá kniha, dává nám nahlédnout do srdce žen - matky a dcery - do jejich nadějí, snů, do temných koutů jejich duše. A také ukazuje - nemilosrdně a bez příkras - kam vede strašlivá demagogie a fanatismus, kde ve jménu "lepšího člověka a nových zítřků" lidé udávají své blízké a posílají je tak na smrt - a dělají to dobrovolně, považují to dokonce za výsadu a čest - aby pak nakonec sami skončili v drápech této mašinérie. Krutá kniha, napsaná o ruské básnířce z minulého století - ale tolik, tolik aktuální v těchto dnech

04.05.2022 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Před dvaceti lety zmizí malý chlapec . Sledujeme dvě dějové linie - tehdejší vyšetřování a osudy zúčastněných po dvaceti letech. Příběh má svižný spád a přiměřeně sympatické postavy. Tuhle detektivku jsem zhltla za dva dny, naprosto mne pohltila. Ráda si od autora přečtu něco dalšího.

14.03.2021 4 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Proč jenom dvě hvězdy? Bylo to pro mne velmi frustrující čtení a přiznávám, že jsem hodně stránek přeskočila - ponořit se do příběhu bylo snadné, ale pak už se to točilo v kruhu, bylo to smutné a místy děsivé čtení (přiznávám autorce schopnost skvěle popsat ženu, která má stařeckou demenci). Ale už v první třetině knihy je vám jasné, jak to dopadne a o čem to celé je - takže pokud nemáte chuť na drásavé čtení o rozpadu lidské mysli, tohle si můžete odpustit.

19.06.2020 2 z 5

Chvála stínů Chvála stínů Džuničiró Tanizaki

Tanizakiho mám ráda, jeho Sestry Makiokovy patří ke stálicím, ke kterým se velmi ráda vracím. Když jsem náhodou narazila na tento malý klenot , bez váháním ho zařazuji k tomu nejlepšímu, co jsem v letošním roce četla. Možná i proto, že se mi kniha dostala do ruky v adventním čase, kdy jsem byla naladěna na tiché hluboké vody. Esej vybízející k zamyšlení, ke zklidnění a možná také k pozorování měsíce. Radost podtrhuje také krásné vydání - KAVKA, 2017.

14.12.2019 5 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

Tess umí psát detektivky - dokáže svoje příběhy zalidnit silnými sebevědomými ženskými hrdinkami. Dokáže příběh vystavět tak, že jste napnutí, ale tak nějak přiměřeně - nervy vám to nepocuchá . Taková milá detektivka ( když si moc nepustíte k tělu líčení pitvy :).

13.06.2019 4 z 5

Voliéry Voliéry Zuzana Brabcová

Přečetla jsem tuto knihu za jedno odpoledne. Něco mne nutilo ji neodložit, snad ze strachu, že bych už neměla odvahu se k ní vrátit. Zůstala mi pod kůží jako tříska, která se ozve při každém neopatrném pohybu . A tak jsem ji vzala do ruky znovu a tentokrát otevírala na přeskáčku, jen tak libovolně a opět se začetla do zápisků - vzpomínek, deníku, fantazií, filosofických úvah, obrazů malovaných slovy, obrazů depresivních, tvrdých, jdoucích až na dřeň. Vrátím se k té knize ještě někdy? Nevím. Ale některé obrazy mi už asi zůstanou v hlavě navždy.

16.03.2019 5 z 5

Spolu spali sladce Spolu spali sladce Vít Ondráček

Na tuto knihu jsem narazila vlastně náhodou, zahlédla jsem její titul v novinách , kde ji kdosi doporučoval jako svoji knihu roku 2018. Stala se tedy mojí lednovou knihou. Ani vlastně nedokážu popsat, proč mne tahle kniha tolik oslovila. Je to deník roku 2016, každý den jeden krátký zápis . Tak trochu nepatřičné čtení, tak trochu máte pocit, že byste měli před čtením zaklepat a zout se, protože autor nás pouští do intimity svého života, do svého světa. Ale není také každý obraz takovým deníkem, takovým vpuštěním do nejintimnější zóny vnímání ? Čtu tedy deník a a někdy se bavím popisem kunštátských i jiných postaviček, někdy mne věta doslova připoutá a čtu ji znovu a znovu a někdy si říkám, že šatlavní zelí musí chutnat náramně. Díky za tuhle knihu, díky za lidi, jako je Vít Ondráček. Teď jen vypátrat, kdy bude mít další výstavu.

28.01.2019 5 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Cíleně jsem sáhla po polském autorovi, protože polskou knihu jsem nečetla ani nepamatuju. Ze začátku jsem z toho byla trochu jurodivá - orientovat se ve Varšavských reáliích, obzvlášť když jedna čtvrť se jmenuje Praha. S prokurátorem jsem taky měla problém - hlavně zpočátku, než vyšlo najevo, že je mu teprve 35 . Pak jsem mu mnohé odpustila. Ale pak jsem se začetla a musím říct, že to vůbec nebylo špatné - použít metodu rodinných konstelací považuji za vyloženě šťastnou a zábavnou (opravdu tomuhle lidi věří , fantastické :) . Ke konci ovšem mi trochu úsměv mrznul na rtech - ano, tohle by se mohlo stát i u nás, koneckonců vidíme to de facto momentálně v přímém přenosu, kam až sahají nitky a moc STB.

17.04.2018 4 z 5

Neklidný muž Neklidný muž Henning Mankell

Důstojné rozloučení s Kurtem Wallanderem . Pro mne více než detektivka studie stárnutí a rodinných vztahů . Mankell nešetří Kurta ani nás , jeho líčení je prosto růžových brýlí a planých nadějí - Kurtovo "odcházení" bude bolestné a plné smutku a beznaděje. Detektivní (nebo spíš špionážní) linie je zde jaksi vedlejší , plní úlohu spíše koloritu doby studené války a jaké dosahy má na dnešek. Je to skvělá kniha, depresivní ale přesto skvělá.

25.11.2017 5 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Ach jo. Průměrná detektivka, dost překombinovaná zápletka, většina postav mi šla na nervy - nevím, jestli je to vinou překladu, nebo jestli autorka opravdu píše takhle prapodivně - chtěla jsem nějakou oddechovku, ale tak moc oddechnout jsem si snad ani nechtěla - uspávačka je to tedy docela dobrá.

21.09.2017 2 z 5

Pod vodou Pod vodou James Marrison

Mám se vždycky trochu na pozoru, když někdo přirovnává knihu s Agathou Christie, protože ve většině případů to porovnání hodně kulhá, tentokrát ale je skoro na místě. Detektiv Downes je zajímavý typ, který do typické anglické vesnice (nebo spíš do typické anglické vesnice, tak jak si ji čtenáři Christie představují) tak úplně nezapadá - autor má zcela určitě mnoho možností, jak tuto jeho jinakost a zajímavost využít v dalších dílech - pokud budou a já doufám, že ano. Jeho parťákem se stává Graves, sympatický mladík a na rozdíl od mnoha jiných dvojic to nevypadá na Sherlocka a Watsona, ale na dva rovnocené hráče. Příběh je rozehráván postupně, gradován do překvapivého rozuzlení, nudit se nebudete a umírat hrůzou taky ne - to je přesně to, co od dobré anglické detektivky čekám.

20.09.2017 4 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Knihu Petra Zítka jsem si přečetla s velkou chutí. Hana Benešová je pojem. Synonymum pro dámu v tom nejlepším slova smyslu – ženu vzdělanou, s dokonalým společenským chováním, pozornou ke svému okolí, vždy dobře upravenou, elegantní, milého vystupování a pevných zásad. V českém povědomí je to, že Hana Benešová takovou dámou skutečně byla, pevně ukotveno – navzdory komunistickým snahám stopu Hany Benešové z historie národa vymazat. Je proto velmi dobře, že tato kniha vznikla – právě v dnešní době, kdy vulgarita a sprostota jakoby prosakovala i do oblastí života, kde by člověk očekával jinou úroveň – v myšlení i chování.
Sledovat osud paní Benešové bylo jako číst si znovu učebnici dějepisu – její osud je spjat s osudy naší země a jakkoliv můžeme polemizovat o úloze jejího manžela , Hana Benešová svoji úlohu splnila čestně a důstojně.

Knihu vřele doporučuji, je napsána poutavě a doplněna spoustou fotografií, které výborně ilustrují přerod Anny Vlčkové v Hanu Benešovou .

14.08.2017 4 z 5

Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgren

Mám moc ráda deníkovou literaturu a Astrid mě svým válečným deníkem v žádném směru nezklamala. Bylo velmi zajímavé číst o životě v neutrální zemi v době, kdy všude kolem se bojuje, je bída a zločiny proti lidskosti jsou na denním pořádku , chvílemi mi i ten švédský postoj šel na nervy - jakápak neutralita, když přes Švédsko putují něměcké jednotky a Němci jezdí do Švédska na dovolenou....jenže pak si člověk uvědomí, že svět se zas tak moc nezměnil, že i v dnešní době se na světě bojuje a zločiny proti lidskosti jsou pořád na denním pořádku - a my díky internetu jsme o všem lépe a rychleji informováni , a přesto se většinou snažíme ani nevědět. Astrid ale všechno pečlivě zaznamenávala a tím umožnila i nám podívat se válečnou realitu všedního dne - tolik odlišného od tehdejší reality české. Díky, Astrid!
Souhlasím s Knihomolovou, že chybějící překlad přetisků novinových článků je závažná chyba na kráse - škoda.

29.04.2017 4 z 5

Goldstein píše dceři Goldstein píše dceři Irena Dousková

Tohle je zajimavá kniha na jedno odpoledne - tím chci říct, že je to útlá kniha, nicméně časově je rozprostřena do doby mnoha let - režisér emigruje do Israele a v socialistickém Československu opouští svoji pětiměsíční dceru . Uběhne mnoho let a v roce 1988 - tedy rok před revolucí - začne dceři psát. Je to umělec, režisér, takže vládne dobře jazykem a přes počáteční rozpaky je zřejmě přesvědčen, že propast jeho nepřítomnosti se dá překlenout - dopisy a pak i osobním setkáním.Není to samozřejmě tak jednoduché, ve hře je příliš mnoho neznámých a oba hlavní protagonisté bojují vlastně na několika frontách - vzdálenosti, času, různých životních prožitků a zkušeností, různých životních podmínek . Ta ukřivděnost, která se postupně vkrádá do Goldsteinových dopisů mne asi nepřekvapila - ale ta jistá krutost z jeho strany ( spoiler! - o svoje dvě děti v Izraeli se staral přepečlivě - a ještě to v dopisech popisuje dceři, kterou v podstatě ponechal svému osudu) . Je to zajímavá psychologická studie - a čte se náramně!

01.10.2016 4 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Původně jsem myslela, že se možná něco "ztratilo v překladu" , ale po přečtení recenzí na goodreads si to už nemyslím. - čekala jsem poctivý krajíc chleba ,ale dostala jsem americký fast food :) Jako - "hluboký vhled do ženské psychiky" (citace z obálky knihy) - leda tak možná do psychiky bohaté stárnoucí Američanky - a i tam o té hloubce docela pochybuji.
Nejvíc mě takové knihy štvou tím, že se tváří jako něco, co nejsou - a já pitomec čtu a ztrácím tím čas a hledám a hledám a na konci zjistím, že prostě z fast foodu svíčkovou neuvaříš:)
Na druhou stranu - -zamilovaná oddychovka - proč ne, když právě na tohle máte chuť. A ještě něco - za tenhle román Pulitzera (právem )nedostala!

29.08.2016 2 z 5