eiramka eiramka komentáře u knih

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Je mi to moc líto, hodně jsem se na tuhle knihu těšila, ale tohle je promarněná šance. Námět románu je přitom skvělý - architekt, který za druhé světové války staví v bytech a domech v Paříži úkryty pro Židy, to znělo víc než zajímavě. Bohužel zpracování je prostě - mizerné. Hlavní postava prodělá asi tak od poloviny příběhu salto přeměny charakteru, aniž autor dokáže tuto proměnu aspoň trochu uvěřitelně podat. Podle autora ve Francii za války žili vesměs a pouze jen antisemité a i odboj je líčen jako v podstatě sebranka. Chování většiny postav je schematické a dialogy tak ploché, že si člověk snad i přeje, aby to byla vina překladu (ale asi není, protože podobné námitky čtu i na recenze v anglickém originále). Taková škoda. Ach jo.

07.12.2019 2 z 5

Pani zo Sivého domu Pani zo Sivého domu Eduard Fiker

Já mám Fikera ráda už pro jeho češtinu. Člověk si uvědomí, kolik slov už nepoužíváme, jak přechodníky už takřka zmizely a jak je čeština krásný a bohatý jazyk. Ten příběh byl pro mne druhotný, nemá nic z napínavosti detektivek, jak by se dalo očekávat, ale mne to stejně hodně bavilo .

03.11.2019 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Autorka to opět dokázala. Úroveň detektivek neklesá, ba naopak. Líbí se mi, že se jí daří vytvořit hlavní hrdiny, které si člověk skutečně může oblíbit , držet jim palce a zajímat se o ně i mimo linii vyšetřování - všechno do sebe hezky zapadá a člověk se může těšit z kvalitně napsané detektivky. Bravo!

03.11.2019 5 z 5

Churchillova sekretářka Churchillova sekretářka Susan Elia MacNeal

Zajímavý příběh, autorka se inspirovala deníky a vzpomínkami skutečných osob. Maggie předbíhá svou dobu, je vzdělaná a touží se prosadit a v jistém smyslu jí válka nahrává - dostává se tedy do blízkosti Winstona Churchilla. Během čtení této knihy se mi vybavilo několik scén ze skvělého filmu Churchill - je vidět, že autoři čerpali ze stejných zdrojů. Kniha se čte velmi dobře, mohu doporučit.

03.11.2019 4 z 5

Rezervoár č. 13 Rezervoár č. 13 Jon McGregor

Marně přemýšlím, proč zde má tato kniha tak špatné hodnocení - pro mne je to jeden z nejlepších letošních objevů. V anglické vesnici se ztratí dívka - tak kniha začíná, možná někdo čekal klasickou detektivku a proto je zklamán. To je škoda, protože tenhle malý poklad sleduje osudy vesničanů po dobu několika let od zmizení dívky, sleduje proměny přírody a proměny postav - je to kniha poklidná a obyčejná, jako život na anglické vesnici - a je tam přitom všechno: láska a nenávist, zrada, bolest i klidné štěstí. Snad se tohle všechno neztratilo v překladu, protože v angličtině se to četlo jako meditace, jako příležitost k přemýšlení o velkých i malých věcech života.

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Hájiček umí. Venkovský román ze současnosti - tak jasně, že můžete čekat depku, ale až takovou? :) Ale vážně: píše moc dobře, jeho chlapské hledání smyslu života, nebo překonávání krize středního věku , chcete-li, působí opravdově, až někdy se mi chce dát mu pár facek a pořádně s ním zatřást, aby si uvědomil, že má štěstí, ohromné štěstí . Nádherná jihočeská příroda a vzpomínka na chuť letních jablek. Hajíček umí.

Smrt mistra Smrt mistra Martin O'Brien

Tohle byla pro mne pravá francouzská lahůdka. Luxusní hotel , odříznutý od světa během bouře, zalidněný pitoreskními postavičkami, sympatický detektiv, dobré jídlo a pití - co lepšího si můžete přát? Detektivka, která se jen rozplyne na jazyku, děsivé sny z ní mít rozhodně nebudete.

Podivná vražda na knížecím dvorci Podivná vražda na knížecím dvorci Jiří Bílek

Na pozadí historické události se před námi rozvíjí příběh mnicha Remigia, který má za úkol vypátrat vraha knížete Jaromíra . (Podobnost s Případy bratra Cadfaela je jistě čistě náhodná :) Tohle berte jako příležitost nahlédnout do českého středověku, zábavnou formou k tomu.

04.08.2019 3 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Keiko si najde svoje místo v životě - je spokojená v obchodě, kde pracuje, kde je přesně stanoveno, jak se má chovat, jak se má tvářit, jak má komunikovat. Nic není ponecháno náhodě, vše je předem dané , existují zde přesná pravidla. To je její svět, tam se cítí bezpečně. Všude jinde je nejistá, protože nedokáže číst lidské emoce, nerozumí jim - myslím, že spisovatelka tady popsala to, jak se ve světě cítí lidé autistického spektra - vidí svět jakoby za sklem. Je to skvělá kniha, pro Evropany odhalující mnoho zajímavých aspektů života v Japonsku (např. problém mladých lidí, kteří odmítají opustit po celá léta svůj byt). Velmi dobře napsané a ráda si od autorky něco dalšího přečtu.

03.08.2019 4 z 5

Pohřbené tajemství Pohřbené tajemství Val McDermid

Výborně napsaná skotská detektivka - Karen Pirie je sympatická svým odhodláním dobrat se pravdy a vyšetřuje případy s vysokým nasazením, třebaže jde o vraždy mnoho let staré . Děj se odvíjí chvilkami ve dvou rovinách, ale není to nijak rušivé, naopak to přispívá k atmosféře. Autorka nám dává nahlédnout i do soukromí hlavních postav a to mám u detektivek ráda. Oceňuji také, že to není nervy drásající, že se autorka vyhnula přehnanému líčení násilí - prostě kvalitní odpočinkové čtení Můžu doporučit

13.07.2019 4 z 5

Horečka nad ránem Horečka nad ránem Péter Gárdos

Představte si situaci, že teprve až v dospělosti, až po smrti otce se dozvíte o tom, jak se rodiče seznámili. Dostanou se k vám dopisy rodičů a najednou je vám jasné, že tenhle jejich osobní příběh si zaslouží být vyprávěn. Právem. Po skončení války, po všech prožitých hrůzách v koncentračních táborech , se mladí Maďaři jeli zotavovat do Švédska. Jeden z nich se nehodlá smířit se svou diagnozou a napíše svým krajankám dopis s prosbou o seznámení. 117 dopisů. A tak začíná příběh jedné lásky, dvou lidí uprostřed chaosu, dvou lidí, kteří navzdory prožitým hrůzám se odmítají vzdát a chtějí si vybojovat své štěstí v životě. Je to útlá knížka, ale silná svým obsahem. Jsem moc ráda, že jsem ji přečetla.

13.06.2019 5 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

Tess umí psát detektivky - dokáže svoje příběhy zalidnit silnými sebevědomými ženskými hrdinkami. Dokáže příběh vystavět tak, že jste napnutí, ale tak nějak přiměřeně - nervy vám to nepocuchá . Taková milá detektivka ( když si moc nepustíte k tělu líčení pitvy :).

13.06.2019 4 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Tohle je moje první Stančíkova kniha, takže jsem opravdu nevěděla, do čeho jdu . Ze začátku trochu šok, přiznávám, ale říkám si, proč ne - není to sice můj šálek čaje, ale nemohu upřít originalitu....ale po čase jsem měla pocit, že jsem něco hodně podobného četla , že mi to stylem připomíná Urbanovo Sedmikostelí. Určitě je to zajímavá kniha, beru to jako změnu, jako návštěvu cizí země, kterou ne úplně chápu a jejíž jazyk se už učit nechci.

04.05.2019 3 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Pokud máte chuť na temný příběh, kde sice nepotečou potoky krve, ale celou dobu vám půjde mráz po zádech - nesáhnete vedle. Skvěle vykreslená psychologie postav, vývoj vztahů , příběh očima několika postav a na závěr skvělé finále. Doufám, že se nic z toho neztratilo v překladu . Doporučuji.

04.05.2019 4 z 5

Hnev Hnev Zygmunt Miłoszewski

Prokurátor je v tomto posledním díle oproti těm předchozím již tak trochu uhlazený - asi je to věkem. Příběh je napínavý a ráda také čtu o Polsku - polských autorů jsem v poslední době nečetla mnoho. Konec je tak trochu zoufalství, ale já mu to odpouštím. Sbohem, pane prokurátore :)

04.05.2019 4 z 5

Voliéry Voliéry Zuzana Brabcová

Přečetla jsem tuto knihu za jedno odpoledne. Něco mne nutilo ji neodložit, snad ze strachu, že bych už neměla odvahu se k ní vrátit. Zůstala mi pod kůží jako tříska, která se ozve při každém neopatrném pohybu . A tak jsem ji vzala do ruky znovu a tentokrát otevírala na přeskáčku, jen tak libovolně a opět se začetla do zápisků - vzpomínek, deníku, fantazií, filosofických úvah, obrazů malovaných slovy, obrazů depresivních, tvrdých, jdoucích až na dřeň. Vrátím se k té knize ještě někdy? Nevím. Ale některé obrazy mi už asi zůstanou v hlavě navždy.

16.03.2019 5 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Zvláštní kniha. Napsaná v třicátých letech minulého století, jazykem živým a poetickým. Poutavý příběh hrdých lidí, rodu nezdolného z drsného kraje Norska. Je tam vše - život a smrt, vášeň a hřích, život tichý a bohabojný i nespoutaný a krutý. A k tomu lesy, věčně zpívající lesy. Nevšední zážitek.

09.03.2019 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Já bych tuto knihu navrhovala jako povinnou četbu - do škol i pro naše pány politiky, kteří rozhodují o naší budoucnosti. Nikdo, kdo by si jí přečetl, by se už nemohl chovat ke stromům bezohledně a necitlivě. Utopie? Asi ano. Ale trochu mrazí z toho, co všechno my stromům dlužíme, jak málo o nich vlastně víme. Pro mne osobně bylo čtení fascinujícím zážitkem, určitě se k ní budu vracet .

09.03.2019 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

I zachtělo se mi staré dobré české detektivky a po kom jiném sáhnout, než po Exnerovi . A nezklamal, samozřejmě :) Exner je skoro vždycky sázka na jistotu, úplně jsem zapomněla, jak mne kdysi dávno okouzlil. Nervy vám to nepocuchá, krvavých a bestiálních líčení se bát nemusíte, naopak se vám dostane skvělého líčení postav, napínavé zápletky a výletu do doby dávno minulé (i když samozřejmě přiměřeně vypulírované). Prostě dobrá česká detektivka.

09.03.2019 4 z 5

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Některé knihy nedokážu odložit (i když bych možná měla:), přestože mi hrdinky jdou v podstatě na nervy a tuším, jak to dopadne. A ono to pak skutečně tak dopadne a žádný moc velký posun v sympatiích pro hrdinky se nekoná. Takže proč přesto tuhle nezatracuji? Jsou tam pro mne úžasné pasáže popisu života žen po první světové válce v Británii. Celý ten třídně rozdělený svět , společnost, která se ještě nevzpamatovala z Velké války a která zoufale lpí na konvencích a tradicích. Autorka píše poutavě, to se jí musí nechat, a tak jí snad i těch 595 stránek odpustím. .

16.02.2019 3 z 5