Rezervoár č. 13

Pozoruhodný psychologický román o komunitě lidí v anglické vesnici, v jejíž blízkosti zmizí nezletilá turistka. Na výletě do malebné oblasti Peak District se dvojici turistů ztratí dcera Becky – zmizí, jako by do země propadla. Pátrání nevede nikam. Místní lidé tragickou záhadou nejprve žijí, ale časem se jejich životy vrátí k normálu. Uběhne spousta let, než se jisté stopy po zmizelé dívce přece jen objeví, ale kdo ví, zda budou stačit k jejímu nalezení…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397527/big_rezervoar-c-13-n88-397527.jpg 2.727
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Argo

Reservoir 13, 2017

Kniha Rezervoár č. 13

puml
01. listopadu

Ta kniha klame svou anotací. To zmizení je spíš jen taková stafáž pro samotný děj, který se ale točí kolem postav jednoho zapadlého městečka v Peak District v Anglii. Občas to zmizení jako by naruší tok vyprávění, později se z něho stává jen jakási mlhavá připomínka. Děj je o rázovitých postavách městečka a ve své podstatě není ničím nijak zvlášť zajímavý. Knih podobného ražení je tisíce, tahle vybočuje jen tím, že nějak podvědomě neustále cítíme jakési napětí vyvolané tím nevysvětlitelným zmizením. Je to jako nějaká zející rána, která se nikdy nezacelí. Často je v těch rádoby lyrických popisech přírody a jejích změn takový melancholický osten a očekávání, že se zmizelá náhle odněkud objeví, že se vše nakonec nějak vysvětlí. V tomhle ohledu je to docela originální a jiné, ale viděl bych to tak na delší povídku nebo novelu, jako román o skoro 250 stránkách to moc nefunguje. Ale někomu ta "poklidná zdlouhavost" může přijít jako plus; dobře to vystihl uživatel eiramka. Rozhodně bych tuhle knihu nezatracoval a myslím, že by si zasloužila tak 70%. Osobně to vidím na silné tři hvězdy. Chápu ale frustraci "detektivkářů".

Zara

Přidávám se k předchozím hodnocením.
Čtení se nedá urychlit, ale netrpělivý čtenář jako já stejně přelétal očima stránky a zastavil se pouze u vyprávění, jehož osoby byly něčím signifikantní a tím získaly mé sympatie.
Zřejmě jsem v tom přelétávání stačila přelétnout i rozuzlení úvodní zápletky, aneb proč ten název????

Izu
29.08.2020

Kdo čeká od knihy že bude detektivkou tak by ji nejspíše neměl číst.Pri čtení jsem se někdy cítila jako když čtu časopis Zahrádkář a kutil ale postavy malé vesnice mě začaly zajímat a ráda jsem sledovala jejich životní cestu.

aginecka
31.03.2020

Souhlasím, že to není lehké čtení. Musíte se skutečně soustředit, ideálně si dělat poznámky, a to já moc neumím. Takže ano, ztrácela jsem se v postavách a musela jsem se vracet. Závěr mě malinko zklamal. Ale musím uznat, že mě kroužení po spirále osudů obyvatel vesničky vlastně bavilo. Atmosféra vás vtáhne.

shootingstar
22.11.2019

Je to pravý opak knih z takové té edice "světový bestseller". Doporučila bych to zkušeným čtenářům a lidem, kteří si mohou na přečtení vyhradit celý jeden den a dát to najednou. Pokud si mezi dvěma kapitolami dáte pauzu, nebudete si později pamatovat, kdo je Richard, s kým se rozvedl Martin, kolik synů má Jackson ani že Su je Číňanka.

mintha
28.10.2019

Knihu jsem přečetla za jediný den, velmi mě zaujala a připomněla mi mé oblíbené Archerovi (radiový pořad na BBC) z prostředí anglického venkova. Spoustu postav jsem si oblíbila a byla jsem zvědavá, jak se jejich dějová linka vyvine.

karol.cadex
08.10.2019

Tak mě to moje hodnocení mrzí, vkládala jsem do této knihy hodně nadějí.
Jediné, co mě bavilo, byl snad jen popis bahnění oveček a jak neustále mrholilo nebo mrzlo...

eiramka
04.08.2019

Marně přemýšlím, proč zde má tato kniha tak špatné hodnocení - pro mne je to jeden z nejlepších letošních objevů. V anglické vesnici se ztratí dívka - tak kniha začíná, možná někdo čekal klasickou detektivku a proto je zklamán. To je škoda, protože tenhle malý poklad sleduje osudy vesničanů po dobu několika let od zmizení dívky, sleduje proměny přírody a proměny postav - je to kniha poklidná a obyčejná, jako život na anglické vesnici - a je tam přitom všechno: láska a nenávist, zrada, bolest i klidné štěstí. Snad se tohle všechno neztratilo v překladu, protože v angličtině se to četlo jako meditace, jako příležitost k přemýšlení o velkých i malých věcech života.