Eigis Eigis komentáře u knih

Válečníci Válečníci David Gemmell

(SPOILER) Tahle kniha pro mne znamenala vcelku příjemné překvapení. Hlavní hrdinové se od začátku tvářili jako sympatická parta. Co mě na Válečnících zaujalo nejvíc byl motiv útěku a pronásledování skupinou elitních démonických zabijáků. Na konci mě sice trochu zklamalo, že se autor vyhnul bitvě mezi ostřílenými drenejskými veterány a ventrijskou, převážně jízdní, armádou, ale vzhledem k zakončení byl tento krok dost logický.

04.04.2014 5 z 5

Hledání ztracených hrdinů Hledání ztracených hrdinů David Gemmell

Je to dobrá kniha, ale pokud mám být v rámci svého hodnocení Drenejské ságy objektivní, musím dát čtyři. Hlavní hrdinové byli dobří, ale na Drusse s Tulákem prostě nemají. Dějově je to vcelku příjemná záležitost, která svižně ubýhá bez zbytečného rozpitvávání detailů.

02.04.2014 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Wow. Naprostá paráda. Děj měl neuvěřitelný spád, který nutí člavěka číst pořád dál a dál, aby věděl jak to dopadne a když už je jeden nucen knihu odložit, tak se mu v hlavě rojí nápady na to jak by to mohlo dopadnout. Přiznám se, že ve svých odhadech jsem se trefil tak napůl, protože takovou decimaci jsem rozhodně nečekal, ale u Kinga bych si na to měl začít zvykat. PS. kniha je zde žánrově zařazena jako horor, což je podle mě nesmysl.

27.03.2014 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank je už dnes, díky svému filmovému zpracování, víceméně klasika. Je trochu škoda, že jsem viděl dříve film, takže mě povídka nedokázala dějově překvapit, ale i tak mě potěšila svým kouzlem.

Nadaný žák, oproti ostatním povídkám tvoří překvapivě syrový a brutální kontrast. Ačkoliv popisů nasilý, tam není zdaleka tolik, kolik tam mohl autor vložit, právě jejich absence a nutnost zapojit vlastní fantazii, způsobuje větší mrazení než desítky stránek popisů nacistyckých zvěrstev.

Tělo je jediná slabší povídka v této sbírce. Autor až příliš odbýhá od tématu, místy působí přehnaně rozvláčně a řadou věcí děj zbytečně komplikuje.

Od povídek Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák jsem předem čekal, že budou dobré. Tělo mě nijak neomráčilo, ale Dýchací metoda se ukázala nečekaně dobrá. Příběh se zpočátku vine s pomalou a majestátnou elegancí, do které se postupně přidává smutek z nastávající tragédie. Tragédie samotná je sice trošku vyhrocená, ale to je jen maličká vada na kráse.

10.03.2014 5 z 5

O válečném umění O válečném umění Mistr Sun (p)

Filozofie války ve třinácti lekcích. Nejde příliš do hloubku soustředí se na to podstatné a neodvádí od toho pozornost. Proto je tak nadčasová. Stačí například do role nepřátelské armády dosadit konkurenční firmu, důstojníky nahradit manažery a do jednotlivých typů krajin promítnout různá tržní prostředí.

24.02.2014 5 z 5

Bitvy, které změnily svět Bitvy, které změnily svět kolektiv autorů

Velmi dobře zpracovaná kniha. Jednotlivé bitvy jsou zpracovány velice podrobně, díky čemuž čtenář získá velice dobrou znalost dané problematiky.

25.01.2014 5 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Na můj vkus příliš přepatlané a přehnané. Konečné střetnutí sil dobra a zla psal někdo, kdo příliš netuší jak má dobrá bitva vypadat.

28.12.2013 3 z 5

Hrdina ve stínu – Tulák 3 Hrdina ve stínu – Tulák 3 David Gemmell

Dobrý závěr Tulákovi trilogie.

04.12.2013 5 z 5

Cestou vlka – Tulák 1 Cestou vlka – Tulák 1 David Gemmell

Motiv nájemného zabijála s temnou minulostí, kterou se snaží odčinit se mi líbí. Také závěrečný lov je více než dobře napsáný.

04.12.2013 5 z 5

Hvězda jihu Hvězda jihu Jules Verne

Spousta věcí je přehnaná: jízda na žirafách nebo pštrosu či bizardní smrt v síti na ptáky, ale i přes to má příběh svoje nepopiratelné kouzlo a je čtivý. Také geografické a historické zajímavosti jsou předklány v přijatelné míře a knize nechybí napětí, Vernovská romantika a vtip. Na pět hvezdiček to nemá, protože bych křivdil takovým knihám jako je Tajuplný ostrov nebo Pět neděl v balónu, ale čtyři si více než zaslouží.

18.11.2013 4 z 5

Chancellor Chancellor Jules Verne

Musím říct, že na Verneovku je to pěkně drsná záležitost. Kanibalismus a další lidská zvěrstva, jako například losování se bohužel děly a Verne je použil aby dodal svému příběhu punc reálnosti. Trosečníci jsou sice zachráněni, ale jejich počet je silně prořídlý. Myslím, že díky tomu se jedná o vcelku netradiční Verneovku.

15.11.2013 4 z 5

Tajemství pralesa Tajemství pralesa Jules Verne

První část knihy není nic moc, spousta geografických údajů, které svou četností přebíjejí hlavní příběh. O to překvapivejší je druhá část, ve které se rozbíhá skvělé detektivní pátrání. Verne napsal celou řadu příběhů z kriminální tématikou, ale tenhle je podle mě rozhodně nejpropracovanější.

12.11.2013 4 z 5

Tajemství Viléma Storitze Tajemství Viléma Storitze Jules Verne

Tahle kniha pro mě představuje určité zklamání. Základní námět není špatný, ale jeho realizace do celkového příběhu bohužel ano. Verneovky jsou sice předvídatelné, ale v tomto případě je to přehnané. Čekal jsem nějakou vědecky promyšlenou past, hlavní hrdinové místo toho náhodou vyslechnou Storitze na večerní procházce. Děj postrádá napětí a celý příběh je předkládán dost suše a fakticky. Normálně bych přidal bodík za nápad s lektvarem neviditelnosti, ale ten si zaslouží H. G. Wells, který s myšlenkou neviditelnosti přišel dřív.

12.11.2013 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Kniha je zajímavou směsicí protikladů a paradoxů. Zázrak života a vyléčení vedle kruté smrti na elektrickém křesle, obraz krutého vraha, který se na druhé straně s dětskou dojemností stará o malou myš nebo dozorce, který je krutější než někteří z jeho vězňů. S. King neprezentuje schopnost vyléčit jiné, za něco úžasného, ale spíš jako Danajský dar, který ničí svého nositele. První dva díly byly o něco volnější, ale v dalších se příběh rozjel a doslova mě pohltil.

13.10.2013 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Trošku jsem tam postrádal obvyklé Kulhánkovské hlášky, které dělají z jeho knih něco víc než jen laciné akční horory. Navíc spousta věcí byla na hraně a nedomyšlená např. jak si mohl obyčený člověk zaplatit výcvik, jaký by mu mohli závidět členové elitních jednotek atd.

06.10.2013 4 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Na prvotinu hodně silný rozjezd. Po přečtení je jasné, že autor svoje osvědčené postupy během let nezměnil, pouze vylepšil a to je dobře.

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Postapokalyptické sci-fíčko, navíc bez upírů, sice není úplně typicky Kulhánkovská doména, ale autor opět dokázal, že patří mezi naši špičku. Kniha obsahuje spoustu skvělých hlášek, moje nejoblíběnější je : Jugubella - jogurt z extra velkými kousky tykadel.

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Masakr pokračuje. Myslím, že neexistuje populárnějnější české sci-fi než NK. I když je ho četl třikrát nikdy jsem se nenudil.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Hlavní děj je v podstatě kravina, ale v Kulhánkově provedení proměněná na český literární skvost. Napětí, akce a kopec černého humoru v záplavě krve.

To To Stephen King

Čtení této knihy mi připomínalo skládání puzzlí. Neustálé přeskakování od postavy k postavě, z minulosti do přítomnosti a od klasického vyprávění k deníkům. Ačkoliv je hlavní děj vcelku stručný, tak se autorovi, díky obrovské pozornosti, kterou věnoval detailům, podařilo stvořit tento epos. U těchto detailů se normálně často nudím a někdy je přeskakuji,ale v tomto případě je považuji za to nejlepší na celé knize.