Tajemství Viléma Storitze

Tajemství Viléma Storitze (1910, Le secret de Wilhelm Storitz) je vědeckofantastický román francouzského spisovatele Julese Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Verme začal na knize pracovat již roku 1898 (mimojiné i s pracovním názvem L'Invisible, tj. Neviditelný - román s týmž názvem vydal H. G. Wells v roce 1897) a v práci pokračoval ještě v roce 1901. K tisku však román připravil až po otcově smrti jeho syn Michel, který sice ponechal původních devatenáct kapitol, ale poněkud pozměnil děj. Původní Vernův text byl vydán až roku 1990. Děj románu je neurčitě datován do 2.poloviny 18. století do doby vlády rakouské císařovny Marie Terezie a odehrává se v tehdy maďarském městečku Ragz, ležícím dnes na území Srbska asi třicet kilometrů od Noveho Sadu. Sem přijede z Paříže na svatbu svého bratra, portrétisty Marka, inženýr Henri Vidal. Budoucí štěstí novomanželů má však v úmyslu zničit zlosyn Vilém Storitz, syn zemřelého věhlasného zhořeleckého alchymisty Otty Storitze. Miluje totiž Markovu nevěstu Myru Roderichovou, která jej odmítla, a chce se jí zmocnit za každou cenu. Po svém otci zdědil recepturu na kapalinu, jejíž požití učiní člověka neviditelným, protože mění povahu světla procházejícího tělem. Účinek této řídké tekutiny žluté barvy je trvalý, pokud není požita druhá látka, která působnost první zruší. A právě tento vynález Vilém Storitz zneužije k tomu, aby sňatku snoubenců zabránil. Když jednoho dne Myra zmizí, všichni si myslí, že byla Storitzem unesena. V souboji Marek neviditelného Storitze probodne šavlí, ten vykrvácí a stane se opět viditelným. Tajemství obou látek si však vezme sebou do hrobu, což je o to hroznější, když se zjistí že Myra nebyla usnesena, ale násilím donucena stát se také neviditelnou. Snoubenci přesto vstoupí do stavu manželského a věří, že jejich láska všechno překoná. A je tomu naštěstí tak. Ke zviditelnění není potřeba kompletní výměny krve, jak navrhoval Henri Vidal, protože Myra Roderichová nabude své viditelné podoby při porodu. Román je poměrně dobře napsán a autor v něm velice účinně prohlubuje narůstající atmosféru hrůzy. Čtenáře však musí chtě-nechtě napadnout, jak je možné, že s tělem se stávají neviditelné i šaty. A pokud se stávají neviditelné šaty, proč se nestanou neviditelnými i další předměty, kterých se neviditelní dotknou. Ve srovnání s tím vypadá příběh H. G. Wellse logičtěji, neboť v něm se zneviditelní pouze tělo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32264/tajemstvi-vilema-storitze-32264.jpg 3.8153
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Le secret de Wilhelm Storitz, 1910

Kniha Tajemství Viléma Storitze

PPardinio

Detektivní jednohubka od J.Vernea. Vyprávění Henriho Vidala o tajemství Prusa Wilhelma Storitze se postupně z cestopisu po Dunaji dostalo do smyšleného města Raguzzy, kde rodinu Roderichů postihly zpočátku nevysvětlitelné záhady. Současného čtenáře pochopitelně hlavní zápletka napadne velice brzo, což mi vlastně ani nevadilo. Nízké hodnocení dávám hlavně z důvodu náhod, které vedly k rozuzlení neviditelnosti. Škoda, jinak jsem se i docela bavil.

Lothar.777

Asi ne úplně klasická verneovka, ale mělo to armosféru. Spíš detektivně - dobrodružný a padouch nesměl chybět, takže celkem cajk.

Pajina68

Sice jsem knihu nečetla, ale viděla film už jako malá holka. Od té doby, jsem na něj nemohla zapomenout. Pořád jsem si ten název i děj pamatovala. Až teď nedávno, po 40 letech jsem jej viděla znovu a uchvátil mne stejně jako tenkrát. Věřím, že i kniha je stejně napínavá a příběh stojí za přečtení.

Hoshi

Verne není zrovna autor, kterého bych vyhledávala a tuto útlou knížku jsem si vybrala do ČV. Příběhu jsem se obávala.... zbytečně. Ačkoliv se to nezdá jako velký zázrak, je to příjemné detektivní čtení, děj rychle ubíhá a než se nadějete, jste na konci knihy. Za mě příjemná odechovka.

ludek.n
26.09.2019

Tajemství Wilhelma Storitze je klasický Verneův dobrodružný příběh, vystavěný okolo fantaskního prvku. Jak už je u Verneho dobrým zvykem dočkáme se i kapky cestopisného a místopisného zkoumání, velké porce romantické lásky a pohledu do zákulisí aristokratické smetánky. Více než sto let, které od napsání románu uplynuly, jsou samozřejmě znát, a to i po poměrně citlivých jazykových korekcích. Především jednoduchost, naivita a předvídatelnost celého vyprávění už dnes dává Verneovu dílku pořádně přes prsty a odsuzuje ho do oblasti romantických pohádek bez velkého překvapení. Ono strašlivé tajemství Wilhelma Storitze a vlastně i celou zápletku a její průběh, totiž odhalíte nejpozději v první čtvrtině knihy, a tak si v jejím zbytku už můžete jen vychutnávat, jak se vaše předpověď doslova a do písmene naplňuje.

hANS6
13.01.2019

Kniha měla velmi propletenou zápletku a překvapilo mne, že v této knize se dostalo zlo - Vilém Storitz - tak daleko. Myslím, že v ostatních knihách je zlo poraženo trochu dříve a tak mi přišla tato kniha více napínavá. Nicméně příběh byl, podle mého názoru, z jiného období než je u Julese Vernea zvykem a tak se stává zajímavějším.

Barza
04.12.2018

Prekvapilo me, ze Julius Verne napsal i neco podobneho. Moznost, ze se pribeh skutecne stal, trva az do temer zaveru knihy, kdy se nahromadi prilis nahod, ktere odkazuji na science-fiction zname z autorovych dalsich del. Dej ma spad, libilo se mi to.

Ivan F
18.11.2018

Útla knižka, v ktorej je čiateľovi už od začiatku jasné, kto je zloduch a ako robí svoje "tajomné" kúsky. Žiadne prekvapenie sa nekoná a pochybujem, že sa aj v dobe prvého publikovania konalo. Atmosféra kniha je veľmi milá, na čitateľa dýcha starodávno, pekné opisy krajiny sa striedajú so stručným prierezom históriu. Postavy sú jasne vyhranené - buď dobré alebo zlé, teda všetko je čiernobiele, žiadne iné farby sa v príbehu nenachádzajú. Kniha sa dobre číta, ale kvalít najlepších Vernových diel zďaleka nedosahuje.