Eigis Eigis komentáře u knih

Věž zeleného anděla 4 Věž zeleného anděla 4 Tad Williams (p)

Vynikající závěr celé série, autor téměř do poslední chvíle ponechává čtenáře v napětí a obludný plán Pryata a Krále bouří odhalí až na závěr. Ačkoliv je celý konflikt v sérii popsán velice přitažlivě a poutavě, autor nezapomíná ani na odvrácenou stranu války. Mnoho hlavních hrdinů padne. Na konci je, ale velice příjemný happy end, odehrávající se rok poté a ačkoliv hořkost vítěztví přetrvává je zde naděje.

01.02.2013 5 z 5

Homo sapiens: Příběh lidstva Homo sapiens: Příběh lidstva Vladimír Socha

Kniha má úžasný záběr a zpracovává téma z mnoha úhlů a stran. Poměrně elegantním způsobem vnímá lidské dějiny jako poměrně krátký okamžik, ze kterého si vybírá jen ty stěžejní úseky, takže nezabředává do sáhodlouhého mapování lidské historie, ale poměrně smysluplně se od pravěku postupně dostává do moderní doby, aniž bych měl pocit, že něco důležitého vynechává.

29.03.2022 5 z 5

Paměti aneb Moje filmové 100letí Paměti aneb Moje filmové 100letí Otakar Vávra

Velice zajímavá mozaika složená z životů lidí v minulém století, historie našeho filmu, názorů autora na umění, ale i obyčejného života tohoto neobyčejného člověka.

24.03.2021 5 z 5

Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Luděk Navara

Místo toho aby na něho byli hrdí a vážili si ho, zlikvidovali ho. Ještě horší na tom je, že nebyl zdaleka jediný. Jako kdyby nás nestála dost válka.

11.03.2021 5 z 5

Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Jiří Kovtun

Komplexně zpracované téma napsané velice čtivým způsobem.

07.03.2021 5 z 5

Zabíječ skavenů Zabíječ skavenů William King

Výborná fantasy oddechovka. Postavy obou hlavních hrdinů mě baví čím dál tím více. Skaveni samotní, jejich vzájemné intrikování, klanová hierarchie .... jsou naprostá špička. No a pokud je kniha plná výborných postav ještě přímo nabitá akcí, vznikne takovýto výborný příběh.

18.02.2021 5 z 5

Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Jana Vrzalová

Člověk musí k paní Ince cítit veliký respekt. Autorka to, ale se svým obdivem k ní trochu přehání, popisuje jí příliš zidealizovaně a mě v příběhu chybí takové ty drobnosti, díky kterým si člověk představí paní Inku také jako obyčejného člověka a ne jen jako neutuchající bojovnici a hrdinku.

09.09.2019 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Michael Shaara

Velkolepé epické dílo vyprávěné očima velících generálů a důstojníků. Autor je celou dobu nad věcí a nenadržuje ani jedné straně. Vyhýbá se používání klišé a patosu, kterými zaplevelují svou práci např. američtí scénáristé. Takto dobrou knihu jsem už delší dobu nečetl, i když člověk ví jak to celé dopadne, strhující děj nutí člověka číst pořád dál a dál se zatajeným dechem.

06.09.2019 5 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Frederick Forsyth patří mezi autory, kteří sází spíše na kvalitu než na kvantitu, nicméně i mistr se někdy utne. Ve srovnání s jinými autory a jejich knihami si Kobra vede dobře, ale mezi Forsythovými díly patří k těm slabším. Chybí mi u něj hlubší práce s hlavními postavami a absence "tikajících hodin", které odměřují čas do kdy je třeba zabránit katastrofě.

22.02.2019 4 z 5

O lidech O lidech Karel Čapek

Profesor českého človíčskovství popisuje mistrně a výstižně lidskou povahu.

05.01.2018 5 z 5

Lágr vyděděnců Lágr vyděděnců Jean-Pierre Garen (p)

Začátek vypadal velice slibně, téma vězeňských táborů budoucnosti sice není ve sci-fi žádnou novinkou, ale v této sérii jde o sympatickou změnu, bohužel příběh se vcelku rychle přeorientoval na klasického MS. Klasika se všemi atributy téhle série, ale taky není špatná a čtyři hvězdy si určitě zaslouží.

20.06.2017 4 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Kniha se vcelku vymyká z běžné autorovi tvorby a připomíná spíše Verneovku. Nicméně jednalo by se bezpochyby o jednu z těch nejlepších Verneovek. Napínavý příběh, sympatičtí hrdinové a příjemné zakončení.

26.04.2017 5 z 5

Nemoáry Nemoáry Martin Moudrý

Typ literatury, který píše Kulhánek, Kotleta, Moudrý a další je založen především na akci, humoru, ději který uhání vpřed do velkého a krvavého finále, kterým obvykle bývá likvidace hlavního záporáka. O tom, ale tahle kniha bohužel není. Slušná akční scéna v ní byla všehovšudy jedna, o humoru radši nemluvím, děj se vleče a přešlapuje na místě, "záporák" je víc než podprůměrný. Když už se příběh někam dovleče, skočí zase zpátky.... a co je vůbec nejhorší - to věčné vysvětlování, přesvědčování a vůbec celá ta další hromada řečí o ničem, bez kterých by Grafomág měl jeden díl, navíc s polovičním počtem stránek. Zkrátka to nejhorší co jsem dosud od Moudrého četl.

04.04.2017 2 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Kniha nabízí velice napínavý příběh se skvěle vykreslenými hlavními postavami. Osobně bych, ale dal přednost vynechání nadpřirozených částí příběhu, prostě thriller jako je například Misery.

06.04.2016 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Je to velice drsná a temná záležitost. Autor si z postavami příliš nehraje, prostě je zařadí do děje, použije, nechá zemřít a vyřadí je. Fakt, že jich na konci přeci je pár zbude na živu působí skoro jako náhoda. Pan King prostě potřeboval pár figurek, se kterými by mohl svou hru ukončit.

25.12.2015 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Jak je u pana Kinga dobrým zvykem, má i v této knize výborně zvládnutou psychologii postav, což ve spojení se slušným námětem a napínavým dějem dává dohromady velmi kvalitní literární počin.

25.12.2015 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Příběh Forresta Gumpa je samozřejmě o nadsázce a člověk by neměl moc zkoumat reálnost příběhu. V tomhle případě to, ale autor trošku přehnal. Příběhy hlavního hrdiny jsou navíc až moc splácané. Ve filmu se krásně doplňují a tvoří krásný obraz duše jednoho výjimečného člověka. V knize to, ale moc nefunguje asi největší pěst na oko je let do vesmíru a následný pobyt u domorodců v Pacifiku. Tahle kniha je bohužel jenom další důkaz toho, že film může být lepší než kniha. Pro mě osobně vcelku zklamání.

31.10.2015 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kniha na řadě míst postrádá ten správný tah na branku, děj je vlažný a docela se vleče. Což se autoři snaží vynahradit místy drsnějšími popisy vražd a sexuálních scén. Příběh samotný, ale není špatný i když místy trošku přehnaný.

02.10.2015 4 z 5

V knize jsou dvě roviny příběhu. Ta první je o stoletém staříkovi, který vylezl z okna a přišel ke kufru plném peněz. Už sama tato situace pobaví a následný útěk před zloději a policií má v tomto ohledu nepochybně vzestupný trend. Druhá rovina příběhu je o sto letech jednoho neobyčejného života, který sice působí až moc přehnaně, ale to je pouze lehoulinká vada na kráse a já musím konstatovat, že jsem se u něj neuvěřitelně bavil.

28.06.2015 5 z 5

Almuric Almuric Robert Ervin Howard

Myslel jsem, že Howardův vrchol je Conan, ale teď už si nejsem tak jistý, protože Almuric se mu minimálně vyrovná, už dlouho jsem nezažil takový tah na bránu jako tady.

14.06.2015 5 z 5