Andělé smrti

Příběh o bitvě u Gettysburgu vyprávěný podle zaznamenaných zážitků Roberta E. Leea, Jamese Longstreeta a několika dalších mužů, kteří se této bitvy osobně zúčastnili. Tato kniha dostala v r. 1975 Pulizerovu cenu za literaturu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33260/andele-smrti-NIk-33260.jpg 4.429
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Alpress

The Killer Angels, 1997

Kniha Andělé smrti

Milten

Vynikající kniha o rozhodující bitvě války Severu proti Jihu, jejíž autor plným právem obdržel Pulitzerovu cenu za toto dílo. Michael Shaara si vybral jako průvodce touto bitvou důstojníky obou stran a skvěle vystihl jejich charaktery. Úplně jsem cítil Longstreetův smutek, když posílal Pickettovu divizi proti středu armády Unie.
,,Ne,‘‘ hlesl Armstead. My oba. To ne. Jen my oba. Ne my všichni.

pablito
24.11.2019

Jistě velkolepé dílo, nicméně rozsáhlé pasáže věnované vojenské taktice a strategii mi připadaly nekonečně zdlouhavé a nudné, protože mě tato problematika nepřitahuje. Přesto přečtení knihy nelituji, protože vede k zamyšlení nad paradoxy každé války, ale i nad otázkami odvahy, hrdinství, smrti, přátelství, cti a té opravdové morálky (tedy toho všeho, co dnes velmi chybí).

Eigis
06.09.2019

Velkolepé epické dílo vyprávěné očima velících generálů a důstojníků. Autor je celou dobu nad věcí a nenadržuje ani jedné straně. Vyhýbá se používání klišé a patosu, kterými zaplevelují svou práci např. američtí scénáristé. Takto dobrou knihu jsem už delší dobu nečetl, i když člověk ví jak to celé dopadne, strhující děj nutí člověka číst pořád dál a dál se zatajeným dechem.

Lector
05.04.2019

O americké občanské válce jsem toho mnoho nevěděl, přiznávám se.
Patřičně namotivován Johnsonovým „Zrozením moderní doby“, které se zaobírá první polovinou 19. stol. a věnuje mimo jiné velký prostor právě vztahu Severu a Jihu USA, jsem skočil rovnou do zlomového okamžiku této války a prožíval autentické vyprávění o největší bitvě, která se kdy na území USA odehrála (šťastná to země, která poslední velkou bitvu zažila v roce 1863).
Knihu můžete v zásadě číst dvěma způsoby.
Můžete přečíst jako každou jinou a nechat se unášet událostmi tak, jak je Shaara popsal sám. To má však malou nevýhodu, neboť autor z téhle velké a docela složité bitvy ukazuje jen určitý výsek. Je to jako když se podíváte z okna – ostře vidíte to, co je před ním, ale to co leží po stranách mimo zorné pole, si můžete jen domýšlet. A v případě „Andělů smrti“ to okno není zase tak široké a to co se děje mimo "zorné pole" je docela důležité. (Musím však na druhou stranu dodat, že si nejsem moc jistý, jak rozumně by se touto formou dala popsat bitva v celé své šíři.)
Proto jsem četl tak, jak jsem zvyklý u historické beletrie založené na skutečných událostech, tzn. s četnými odskoky k dalším (faktografickým) zdrojům. To mi pomohlo udělat si celkový obraz toho, co se u Gettysburgu událo, a Shaarovo vnímání událostí z července 1863 si do tohoto obrazu zasadit.
Důležité je zdůraznit to, co se praví v synopsi, a sice že události jsou popisovány zejména podle zápisků velitelů Konfederace. Tam leží těžiště tohoto konkrétního příběhu. Určitě to není na škodu a je zajímavé sledovat, jak se z favorita stává poražený. Ale cítil jsem, že mi v tom chybí nějaká symetrie a tak nějak jsem se nespokojil s tím, že strana Unie má zástupce jen v osobě plk. Chamberlaina, byť jeho osudy a osudy jeho pluku jsou zrovna velmi zajímavé.
Suma sumárum jde o působivou knihu, která mne přiměla strávit několik desítek minut studiem historických událostí, které jsem dosud ignoroval. A děkuji za to.

woodward
02.04.2019

Dost dobře pojaté vyprávění o velevýznamné bitvě občanské války. Dobrá znalost faktů doplněná poučenými vhledy do úvah některých protagonistů - fakt zajímavé čtení, a velmi poučné, zvlášť pro čtenáře, který nevyrůstal v USA.

Yorika
30.01.2019

Rozhodují bitva Jihu proti Severu.Poutavé vyprávění, které se místo na podrobné popisy průběhu boje, věnuje psychologii a pocitům postav generálů i vojáků na obou stranách válečného pole.
Ukazuje absurditu a nesmyslnost války, která rozdělila přátele i bratry.Dobrá kniha.

shmaic
02.09.2018

Kniha je priserne nevyvazena.

Boby17
25.01.2017

Právě jsem knížku dočetl a konstatuji, že se mi líbila. Četla se dobře a vcelku přehledně mě provedla klíčovou bitvou americké občanské války. Přece jen jí ale něco nedefinovatelného chybí, abych jí přidělil všechny hvězdy.

Nemusí být vždycky kaviár
Nemusí být vždycky kaviár