Andělé smrti

Příběh o bitvě u Gettysburgu vyprávěný podle zaznamenaných zážitků Roberta E. Leea, Jamese Longstreeta a několika dalších mužů, kteří se této bitvy osobně zúčastnili. Tato kniha dostala v r. 1975 Pulizerovu cenu za literaturu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33260/andele-smrti-NIk-33260.jpg 4.324
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Alpress

The Killer Angels (1997)

Kniha Andělé smrti

Lector

O americké občanské válce jsem toho mnoho nevěděl, přiznávám se.
Patřičně namotivován Johnsonovým „Zrozením moderní doby“, které se zaobírá první polovinou 19. stol. a věnuje mimo jiné velký prostor právě vztahu Severu a Jihu USA, jsem skočil rovnou do zlomového okamžiku této války a prožíval autentické vyprávění o největší bitvě, která se kdy na území USA odehrála (šťastná to země, která poslední velkou bitvu zažila v roce 1863).
Knihu můžete v zásadě číst dvěma způsoby.
Můžete přečíst jako každou jinou a nechat se unášet událostmi tak, jak je Shaara popsal sám. To má však malou nevýhodu, neboť autor z téhle velké a docela složité bitvy ukazuje jen určitý výsek. Je to jako když se podíváte z okna – ostře vidíte to, co je před ním, ale to co leží po stranách mimo zorné pole, si můžete jen domýšlet. A v případě „Andělů smrti“ to okno není zase tak široké a to co se děje mimo "zorné pole" je docela důležité. (Musím však na druhou stranu dodat, že si nejsem moc jistý, jak rozumně by se touto formou dala popsat bitva v celé své šíři.)
Proto jsem četl tak, jak jsem zvyklý u historické beletrie založené na skutečných událostech, tzn. s četnými odskoky k dalším (faktografickým) zdrojům. To mi pomohlo udělat si celkový obraz toho, co se u Gettysburgu událo, a Shaarovo vnímání událostí z července 1863 si do tohoto obrazu zasadit.
Důležité je zdůraznit to, co se praví v synopsi, a sice že události jsou popisovány zejména podle zápisků velitelů Konfederace. Tam leží těžiště tohoto konkrétního příběhu. Určitě to není na škodu a je zajímavé sledovat, jak se z favorita stává poražený. Ale cítil jsem, že mi v tom chybí nějaká symetrie a tak nějak jsem se nespokojil s tím, že strana Unie má zástupce jen v osobě plk. Chamberlaina, byť jeho osudy a osudy jeho pluku jsou zrovna velmi zajímavé.
Suma sumárum jde o působivou knihu, která mne přiměla strávit několik desítek minut studiem historických událostí, které jsem dosud ignoroval. A děkuji za to.

woodward

Dost dobře pojaté vyprávění o velevýznamné bitvě občanské války. Dobrá znalost faktů doplněná poučenými vhledy do úvah některých protagonistů - fakt zajímavé čtení, a velmi poučné, zvlášť pro čtenáře, který nevyrůstal v USA.

Yorika

Rozhodují bitva Jihu proti Severu.Poutavé vyprávění, které se místo na podrobné popisy průběhu boje, věnuje psychologii a pocitům postav generálů i vojáků na obou stranách válečného pole.
Ukazuje absurditu a nesmyslnost války, která rozdělila přátele i bratry.Dobrá kniha.

shmaic
02.09.2018

Kniha je priserne nevyvazena.

Boby17
25.01.2017

Právě jsem knížku dočetl a konstatuji, že se mi líbila. Četla se dobře a vcelku přehledně mě provedla klíčovou bitvou americké občanské války. Přece jen jí ale něco nedefinovatelného chybí, abych jí přidělil všechny hvězdy.

braunerova
17.12.2015

Výborně napsaná kniha, která ukazuje generála R.E.Lee v nepříliš lichotivém světle. Většinou čtu o armádách starověku. Pro velitele jako byl Scipio, Hannibal, Caesar, Pompeius nebo Sertorius byly charakteristické rychlé přesuny, týdny manévrování pro výběr vhodného bojiště a soustavný jezdecký průzkum. Vedle nich se mi generál Lee jeví jako amatér.

Brace
27.11.2015

Gettysburg - nádherný čtyřhodinový filmový epos, který jsem viděl již asi třikrát, a klidně mohu prohlásit, že je to můj nejoblíbenější válečný film. Až teprve nedávno jsem objevil knižní předlohu v knihovně (v dnešní době je totiž těžko zakoupitelná). Z knihy, která se ovšem jmenuje Andělé smrti, jsem měl trošku obavy. Ano - dostala Pulitzerovu cenu, ale není to jenom nafouknutá bublina? Či protekce kvůli tématu, který se silně dotýká americké historie? Po přečtení románu se všechny pochyby rozptýlí a vy si uvědomíte, že v rukou skutečně držíte skvost světové literatury. Nemá cenu tu popisovat příběh, myslím, že každý trošku historie znalý člověk ví, že u Gettysburgu (který zeměpisně nikdy neznamenal nic významného) se zlomil průběh dosud vyrovnané americké občanské války ve prospěch Severu. Takže verdikt: kultovní dílo, které vás chytí za srdce a nepustí. Pro umocnění pocitů z napsaného příběhu doporučuji zhlédnout i již zmiňovaný film.

Tripedalia
25.09.2013

Nemám ráda války a zvláště pak zrovna tu, o které vypráví tato kniha. Ta je ale napsaná tak perfektně, že jsem se nemohla odtrhnout od čtení..
Více než o samotném válčení je kniha spíš o pocitech a chování hlavních gererálů, plukovníků a dalších vojáků, jak ze strany Unie, tak ze strany Jihu.. A vlastně ukazuje absoruditu celé té války, kde na opačných stranách proti sobě stáli nejlepší přátelé nebo dokonce bratři...