efka.saf efka.saf komentáře u knih

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Nemohu si pomoct, ale za mě prostě výborné! Ano, rozjezd byl váhavější a rozuzlení zápletky mělo sem tam nějakou trhlinku, ale nic to nemění na tom, že jsem si knihu užila jak malákterou v poslední době. Styl této autorky mi nadmíru vyhovuje, knížky jsou napínavé, temné, s náznakem duchařiny a vždycky v závěru neuvěřitelně smutné, že mám pocit, že i slzu budu muset zamáčknout. A tady tomu jinak nebylo.
Zprvu nezaživný a pomalu se rozjíždějící příběh na lodi se postupně stupňoval a gradoval, až jsem zažívala pocity paranoie jako při čtení Deseti malých černoušků od Agathy Christie. Lidé padali jako mouchy a člověk pak už nevěří vlastně nikomu :). Padoucha jsem jako vždy neodhalila a vše bylo nakonec jinak, než jak se celou dobu jevilo. Bravo! :) A i závěr v podobě klidného vyprávění a vysvětlení toho, jak vše "asi" bylo, mi velmi vyhovoval po všech těch hollywoodských koncích z poslední doby. A co říct na závěr? Ano, souhlasím s Eganem o pár pater níž, ta poslední kapitola byl fakt slušný atak na citovou stránku čtenáře.

10.01.2017 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

A já jsem si to užila! Začátek byl pozvolnější, ale Marcův útěk před klanem byl povyprávěný úchvatně. Vlastně je mi celkem jedno, jak moc reálně postava Marca vypadala nebo nevypadala, pravdou je, že já jsem tomuto klučíkovi opravdu fandila. Každý jeho úhybný manévr před klanem jsem prožívala naplno až do posledních stránek. Postava Carla byla opět okouzlující; miluju toho flákače, co by nejraději pořád seděl v židli s nohama na stole a oddával se božskému zevlingu, ale nakonec se vždycky do případu zakousne jako buldok a s okouzlující Rose a záhadným Asadem to dotáhne vše ke zdárnému konci. Autorův osobitý humor je také přítomný téměř na každé straně a působí jako skvělé dokořenění celého příběhu. Měla bych jedinou výtku a tou je případ požáru na lodi, který je rozehraný na začátku knihy. Tohle tam bylo tak nějak navíc a řekla bych, že se jedná o hlavní důvod, proč mě začátek úplně nechytl.

09.08.2016 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Kruté, zvrhlé, zvrácené. Zároveň čtivé, poutavé a napínavé. Nezastírám, že jsem knihu přečetla jedním dechem, ale když jsem ji konečně odložila, bojovala jsem s pocitem, že na můj vkus tam bylo prostě všeho moc. Těch mrtvol - lidi padali jako houby po dešti hlavně v závěru knihy - a dokonce i krutost hlavního záporáka na mě chvílemi byla už příliš. Ale na druhou stranu, Joona je stále supermanovský sympaťák a rozhodně se k němu hodlám vrátit v dalším díle. Tuto knihu ale rozhodně doporučuji, příběh je velmi rafinovaný a promyšlený a já stále bazíruji mezi 4 a 5* :).

12.07.2016 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Původně jsem se do knihy nedokázala začíst. U Nesba mívám často problém s první polovinou, kterou vím, že když překoušu, odmění mě autor čtivem napínavým až do poslední stránky, proto čtu a čtu a nakonec knihy odkládám s prostým WOW! Když jsem ale začala číst Přízrak, říkala jsem si, že tady plné hodnocení prostě nemůže být. Drogová scéna je pro mě nejen prostředí na hony vzdálené, ale zároveň velmi neatraktivní. A když jsem překousala polovinu, stále jsem knížku brala jen "aby se neřeklo". Pak ale přišla cca poslední třetina a mě konečně spadla brada a už jsem knihu neodložila. Musím říct, že závěr mě naprosto odzbrojil! Všechno do sebe začalo skvěle zapadat a rozuzlení pro mě bylo tak nečekané, že jsem se v hloubi duše začala Nesbovi omlouvat. Vážně skvělý závěr a jak jinak - plný počet :)

05.07.2016 5 z 5

Když jde štěně do světa Když jde štěně do světa Linn Palm

Už to, že ke knize napsala adorační předmluvu Turid Rugaas, pro mě byl ukazatel, že tato knížka by mohla být odpovídající studijní literatura, kterou hledám, ale musím uznat, že předčila má očekávání. Osobně se přikláním k Turid a myslím, že každý by si knížku měl nastudovat, než si domů přinese ten malý chlupatý uzlíček v podobě štěňátka. Já jsem se dozvěděla téměř všechno, co jsem potřebovala vědět a doufám, že budu schopná to i využít v praxi :).

03.03.2016 5 z 5

Malované pohádky Malované pohádky Vladimír Sutějev

Tuto knížku naprosto miluju! Ilustrace i texty mě provází od dětství, přes studium až do dospělosti a těším se, že jednou budou provázet i mé děti.

25.12.2015 5 z 5

Zachráněná sovička Zachráněná sovička Sue Mongredien

Ještě lepší a "realističtější", než králíček :)

15.12.2015 5 z 5

Osamělý králíček Osamělý králíček Jill Hucklesby

Velice roztomiloučké :). Ačkoliv jsem po této zvířecí sérii sáhla kvůli práci, čtení si užívám :). Příběhy jsou jednoduché a zároveň pro děti daného věku pěkně poučné. Celou dobu čtení knihy (asi hodinu?) jsem ale přemýšlela, proč adopce zvířátek neprobíhá i u nás tímto způsobem... ale možná to bude proto, že by málokdo prošel takovým přísným sítem ;-). ... a rovněž jsem si uvědomila, jak u nás můj vlastní králíček asi těžce strádá :).

14.12.2015 4 z 5

Pekelný advent Pekelný advent Jan Sviták

Hm... zajímalo by mě, jestli čert Křivák chytí třetí dech a vymyslí na nás - lidi zase nějakou pakárnu :). Každopádně druhé dobrodružství Olivera a Emy byla ještě daleko napínavější a temnější, než dobrodružství první. Chvílemi se mi opravdu zdálo, že už je prostě konec; tentokrát už nemá Ema s Oliverem žádné východisko a žádnou šanci na vítězství. A ejhle, ono se to nakonec zase podařilo a náš svět byl zachráněn před smečkou vymaštěných čertů :).
Skvělá dětská knížka napínavá jako malé trencle plná čertů, draků, duchů a kouzelných bylin. Kdo chcete potěšit svou ratolest nějakou knihou, s touto určitě chybu neuděláte!

19.08.2015 5 z 5

Čertovo kopyto Čertovo kopyto Jan Sviták

Roztomilá knížka! Myslím si, že se autorovi podařilo dosáhnout svého cíle. Příběh je opravdu velice čtivý od samého začátku, kde autor hází jednu hlášku za druhou, přesně jak by to dělal tučný kluk daného věku, až do konce, kdy člověk ani nedýchá a čeká, jak to dopadne, i když tak nějak tuší, že to asi skončí dobře :).
Já se ke knížce dostala přes samotného autora, který měl zajímavou besedu ve škole, kde pracuji. Předčítal dětem z knihy a jeden výtisk ve třídě nechal. Ovšem vzhledem k tomu, že o knihu vznikla pranice, raději jsem si ji půjčila v knihovně. Je to čtivo asi tak na den, když nespěcháte a vychutnáváte si autorovu bezmeznou fantazii. Samozřejmě je nutné mít na zřeteli, že se jedná o dětskou knížku, ale věřím, že i dospělí si rádi odpočnou u těchto napínavých 170 stran, které vypráví o odvaze a přátelství, ale také o smrti, zlobě a podvodech. .... no ale hlavně ti čerti :)

10.08.2015 4 z 5

Kuře s modrýma očima Kuře s modrýma očima Antonín Pelíšek

O této knížce sem se dozvěděla díky projektu Slepice v nouzi, který mě velmi oslovil a do kterého sem se rozhodla zapojit, takže moje hodnocení asi není úplně objektivní.
Knížka je to bezesporu zajímavá a velmi originální, ale že se řadí mezi literaturu pro děti? Dokonce je pod štítkem "pro děti od 3 let"? No, trochu si neumím představit, že bych to měla menším dětem opravdu číst. Příběh, i přes svůj pohádkový nádech a lehce pozitivní konec plný naděje, je až hrůzostrašně naturalistický. Už od samého začátku, kdy se převrhne kamion, je vše popisováno s velkou přímostí - samotná nehoda, osudy kuřátek a slepiček jedoucích na jatka, nebo např. ztráta prvního kamaráda, které kuře na cestě ke svobodě potká, je napsáno velmi srdcervoucně. Až do chvíle, než je kuře zachráněno hajným, je celý příběh prosycený pocitem osamocení a neutuchajícího nebezpečí. Na druhé straně, čtenář s kuřetem prožívá tu neustálou touhu vzlétnout ze země a letět do dálav, takže v momentu, kdy se mu to povede a odlétá pryč od Anetky,mu prostě musíte fandit, i když mé realistické já mi říkalo, že zůstat v hájovně by byla v běžném životě asi větší výhra.
Suma sumárum, věřím, že příběh si své čtenáře najde, možná i mezi těmi mladšími ročníky, ale jako pohádka pro děti mi to opravdu nepřijde. Příběh je ale velmi silný a svým způsobem poučný, takže člověk, co má alespoň nějaký vztah ke slepičkám a hnusí se mu klecové velkochovy, si v knížce určitě to své najde.

17.05.2015 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Fíííha, zajímavé čtení :). Musím přiznat, že ze začátku mi trochu trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak už to šlo ráz na ráz. Ačkoliv už při čtení detektivek moc nepřemýšlím nad tím, kdo a proč by mohl být vrahem a nechávám se pouze volně unášet na křídlech autorovy fantazie až do konce, kde si většinou řeknu: "Super, to mě nenapadlo", tak u této knihy tomu tak nebylo. Neustále jsem dumala, kdo to mohl udělat, jak to probíhalo, proč se to stalo, jakou roli v tom hraje Ben, ... knížka je opravdu napsaná tak, že člověk v této věci nedokáže zůstat mimo příběh. Ale ejhle, ono to nakonec bylo zase úplně jinak, než se moje myšlenky troufaly domnívat. Dle mého názoru byl závěr opravdu výborný... sice trošinku překombinovaný v duchu "na pos**ného i záchod spadne", ale vůbec mi to nevadilo, spíš naopak. Konec v podstatě korunoval celou tragickou linii mapující životy jedné chudé farmářské rodiny, se kterou se osud zrovna dvakrát nemazlil.
Knihu jsem si fakt užila a doufám, že si stejně užiji i druhé dva autorčiny počiny a v neposlední řadě jsem zvědavá i na film... Tak uvidíme, čím mě tato autorka či kniha ještě překvapí :)

09.05.2015 5 z 5

Elixír mládí Elixír mládí Tess Gerritsen

Přesto, že knížka už nějaký ten pátek pamatuje a je to časné autorčino dílo, přišla mi opět naprosto výborná. Tess je skutečná třída ve vymýšlení originálních zápletek a tato knížka není výjimkou. Celé téma bylo dost kontroverzní, ale o to zajímavější a já jsem opět hltala řádek po řádku. Jenom konec, který byl sice pěkně dynamický a napínavý, se tak nějak rychle sfoukl, že si to člověk ani nestihl pořádně uvědomit, ale nepřišlo mi to tady tak očividné jako u Krvavé lázně, takže to považuji jenom za drobnou nerovnost jinak dokonale upravené fasády. Kniha jednoznačně za přečtení stojí a přesto, že některé Rizzoliovky považuji za lepší, je to i tak výborná kniha.

20.03.2015

Dárky z bylinek Dárky z bylinek Gabriela Bickel

Knížku jsem si nedávno koupila a moc ráda ji používám. Recepty a návody jsou poměrně jednoduché, stručně a výstižně popsané a oceňuji i fotky, které jsou velice kvalitní a člověku se sbíhají sliny, ať jde o likér, olej nebo sůl. Já za sebe knížku doporučuji!

01.03.2015 5 z 5

Jirkův vesmírný lov pokladů Jirkův vesmírný lov pokladů Stephen William Hawking

Druhý díl o Jirkovi, Aničce a superpočítači Kosmovi, byl opět naprosto excelentní! Jsem opravdu nesmírně ráda, že se mi tato trilogie dostala do ruky, protože takový zájem o vesmír, jako cítím po přečtení těchto dvou knih, jsem v životě necítila. Vesmír pro mě byl vždycky něco nepředstavitelného, obrovského, co je mimo moje veškeré chápání, ale teď mám alespoň trošku pocit, že i bez znalosti teoretické fyziky se jde ve spoustě věcí krásně zorientovat, když vám to někdo dobře podá. To tedy k informačním pasážím napsaným předními současnými vědci, kterých je v knížce poměrně hojné množství.
Co se týče příběhu Jirky a Aničky, ani tedy nemám do čeho rýpnout. Příběh je celkově vhodný, předpokládám, pro děti 2. stupně základní školy, ale i já jsem při honu vesmírného pokladu byla chvílemi pěkně napnutá! Konec byl takový trošku cukerínový, ale to vůbec nevadí, pro děti to je samozřejmě nejen vhodné, ale celkové zakončení lze brát i jako pozitivní příklad do života. Naprosto úžasná knížka a už se vrhám na třetí díl :)

31.01.2015 5 z 5

Jirkův tajný klíč k vesmíru Jirkův tajný klíč k vesmíru Stephen William Hawking

Knížku jsem dostala čirou náhodou do ruky, protože jsem potřebovala nějaké čtení pro děti školou povinné spjaté s vesmírem. Ale nedostala jsem jenom knížku, ale neskutečný čtenářský zážitek! Okamžitě jsem si říkala, že tato trilogie budou jednou v knihovničce mých dětí na čestném místě. Krásný a inteligentní příběh, kde jsou hrdiny dvě malé děti Jirka s Aničkou a k tomu jeden superinteligentní počítač jménem Kosmo. Ten dokáže kohokoliv vzít do vesmíru a zase zpět. Že to je naivní? No možná trošinku :), ale jinak byl příběh opravdu moc hezký a nesporně i napínavý. Ale to, co na knížce nejvíc obdivuji a oceňuji já, jsou doplňující informace, které dokreslují samotný příběh. Informace o planetách, černých dírách a spoustě dalších věcí mně konečně vyjasnilo spoustu věcí a otázek ohledně vesmíru, který pro mě do této doby byl jednou velkou neznámou. Takže doporučuji všem, dětem i dospělým!

25.01.2015 5 z 5

Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřej Horák

Skvělá knížka! V době, kdy je problém výtvarné umění přiblížit běžným lidem, natož pak dětem, ční tato kniha v literatuře jako vidle z hnoje. Skvěle a poutavě napsáno, umění přiblíženo dětskému myšlení a navíc ještě okořeněno jednoduchým detektivním příběhem. Knížku jednoho krásného dne určitě pořídím svým dětem :).

18.01.2015 5 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Tato kniha pro mě byla velice příjemným překvapením, u kterého jsem se královsky bavila. Ne že bych při četbě objevila nějaké bránici-drtící vtipné pasáže, ale spíš oceňuji knihu jako dobře fungující celek.
Že něco takového existuje jsem věděla od kamarádky už dřív, ale k bližšímu seznámení došlo až ve filmovém sále UP v Olomouci, kde se konala předpremiéra prvního dílu filmové trilogie, která byla natočena podle Sýkorovy knihy. Byť pražácké pojetí Moravy bylo opět totálně mimo, celkově mě příběh zaujal a po skončení prvního dílů a následné besedě s autorem jsem se odebrala ke vstupu do sálu a jeden výtisk si zakoupila :).
Knihu jsem přečetla jedním dechem a odkládala ji s velice příjemným pocitem na duši. Podle mě autor napsal to, o co se snažil. Klasickou a poctivou detektivku, kde je odhalení a vypátrání vraha výsledkem skutečně poctivé detektivní práce. Detektivové jsou podáni jako normální lidé se všemi svými slabůstkami, a když už se tam objevila nějaká ta dramatická akce, byli jsme svědky i malé dušičky v těle začínající policajtky, což tak typické v současných thrillerech a krimi nebývá. Příběh - dle mého - odsýpal pěkně plynule, nikde moc neklopýtal, netáhl se jako nosní sekrety a nakonec vyústil do velmi zajímavé pointy. Už se těším, až si přečtu Modré stíny a doufám, že "takovýchto" detektivek napíše autor povícero. 95%

29.12.2014 5 z 5

Divoši Divoši Lucie Lomová

Výborný komiks, který člověk přečte za hodinku až dvě. Životopisný příběh je udělaný svižně a elegantně, s prvky humoru, téma je ovšem samo o sobě hodně vážné a celé vyznění příběhu je ve své podstatě smutné. I tak je to ale velmi inspirativní a objevná kniha, kterou nelze jinak, než doporučit dál větším i velkým čtenářům.

22.11.2014 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Tato Zusakova kniha byla úplně jiná, než Zlodějka knih, ale přesto naprosto úžasná! Když jsem ji začínala číst, slangový a nespisovný jazyk mě docela vytáčel, hledala jsem pořád tu úžasnou hru se slovy, jejich různými významy a kombinacemi, kterých jsem byla svědkem ve Zlodějce, ale velice brzy mi došlo, že ono to tam všechno je! Je jedno, jestli se jedná o slangový a nespisovný jazyk nebo krásnou spisovnou češtinu, ta hra s jazykem byla zakuklená v každé větě a na každé stránce a po pár stránkách jsem si tento Zusakův um užívala až do konce.
Příběh Eda byl nesmírně zajímavý a pro mě také hodně netypický. Často jsem si říkala, jak bych asi na Edově místě reagovala já... Šla bych na adresy uvedené na kartách a "zvonila" na cizí dveře? Nevím, ale to není zase tak důležité. Bylo úžasné sledovat, jak se postupně postavy mění. Nejen Ed, ale i jeho kamarádi, kteří na začátku všichni vypadali jako flákači a nichtsmochři, se na konci knihy jevili už v řádně odlišných barvách. A musím přiznat i to, že v některých momentech jsem měla slzy dojetí na krajíčku. Přesto, že zde člověk nemohl čekat rozuzlení jako v severské detektivce, musím uznat, že celá zápletka byla nesmírně poutavě napsána a já si pořád říkala, kdo za tím asi bude. Samotný závěr mě sice nešokoval, ale nějaké to překvapení mi přinesl a já si po dočtení užívala příjemného pocitu, který mě obklopil a do éteru odplouval velice pomalu. Rozhodně doporučuji!

19.11.2014 5 z 5