Edeltruda Edeltruda komentáře u knih

Učíme naše dítě mluvit Učíme naše dítě mluvit Jana Kycltová - Bezděková

Kniha je napsána srozumitelně a stručně vzhledem k tomu, kolik informací a z kolika oblastí obsahuje. Zdá se mi ale, že na některých místech prezentuje autorka spíš své názory a pocity než potvrzená fakta. Nejvice proto na knize oceňuji bohatý sborník hříček, říkanek, básniček a písniček k všestrannému rozvoji dítěte.

11.02.2020 4 z 5

Napečeno bez pečení Napečeno bez pečení kolektiv autorů

Po prolistovani a prozatím pouhém pročtení receptů očekávám dorty a řezy vhodné spíš pro slavnostnějsi příležitosti než pravidelné nedělní svačinky. Nevím také, jestli se dají v Česku sehnat některé z použitých ingrediencí. Líbí se mi ale zdobení dortů, jimz se mohu inspirovat při servírování mnoha dalších pokrmů, nejen zákusků.

07.02.2020 3 z 5

Sbohem, plínky! Sbohem, plínky! Penny Warner

Doporučení a inspirace pro rodiče, kteří v této oblasti tapou. Autorky mají velmi laskavý a trpělivý přístup k dětem, což jsem ocenila.

07.02.2020 3 z 5

Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Adele Faber

Kniha o komunikaci s dětmi založené na vzájemné ohleduplnosti a pozitivní motivaci. Zatím nejlepší kniha, kterou jsem o výchově dětí četla a ze které budu čerpat i jako pedagožka. Oceňuji konkrétní příklady, stručná shrnutí a především komiksy - skvělé pro snadné nalistování a zopakování hlavních myšlenek a postupů v každodenním shonu.

04.02.2020 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Místy mi kniha přišla hodně vtipná, jindy méně, někdy vůbec. A ty posledně zmiňované pasáže mě oslovily nejvíc. Oceňuji totiž, jak se autorovi podařilo do humorné knížky vlastně celkem nenápadně vepsat i silná poselství o vážných věcech, která bych také ráda předala svému synovi.

05.12.2019 3 z 5

Feng šuej pro moderní život Feng šuej pro moderní život Mary Lambert

Ač bohatá na fotografie byla pro mě tato kniha paradoxně méně návodná a inspirativní než jiné knihy o feng šuej, a to i ty, ve kterých byl pouze text a jednoduché skicy.

04.12.2019 2 z 5

Vousy a vlasy Vousy a vlasy Emanuela Nava

Skvělý nápad. Škoda jen, že se některé "vlasy" hlazením a přejížděním rychle odlupují.

01.12.2019 3 z 5

S láskou i rozumem S láskou i rozumem Ivana Procházková

Oproti jiným knihám o výchově se mi zdála méně čtivá a často opakující již jinde napsané principy (respektující výchova, montessori apod.). Na druhou stranu vychází z českého prostředí a může být pro mnohé rodiče, kteří se nechtějí pročítat množstvím podobných knih, užitečným a shrnujícím vodítkem, na co se ve své výchově dítěte od miminka soustředit. Pro mě byly nové informace zejména v kapitole o komunikaci, ať už znakováním nebo v cizím jazyce.

28.11.2019 4 z 5

Co všechno kluci umí Co všechno kluci umí Rebecca Gilpin

Hurá, výtvarka není jen pro holky. Skvělé tvoření nejen pro kluky. Nápady lze použít i na halloweenské dekorace nebo tematické oslavy narozenin - kovbojové, piráti, duchové, rytíři, starověky Egypt a Řím...

23.11.2019 5 z 5

Spánek malých dětí Spánek malých dětí Isabelle Gravillonová

Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jedné straně obsahuje zajímavé informace o biologii dětského spánku i stručné zmínky, jak k dětskému spaní přistupují v mimoevropských kulturách. Na druhou stranu pak až paradoxně a násilně působí některé rady a přístup k našim dětem a jejich "poruchám spánku". Kromě uklidňujících rituálů, ukolébavek, dudlíků, plyšových mazlíků dojde i na obligátní metodu kontrolovaného pláče. Prostě hlavně uspat rychle a bez přítomnosti rodiče, což se dá v realitě francouzské společnosti a jejich krátké mateřské dovolené pochopit. Šokovala mě informace, jak rozšířené je ve Francii podávání léků na spaní už kojencům! Což naštěstí autorka nedoporučuje.

23.11.2019 2 z 5

Příběhy před spaním: Naučte se vyprávět svým dětem Příběhy před spaním: Naučte se vyprávět svým dětem Ronnie M. Cole

Velmi praktické tipy pro rodiče, kteří by rádi vyprávěli dětem vlastní příběhy, ale nevěří si. Člověk by na ně nejspíš přišel sám, ale proč vymýšlet vymyšlené. :-) Občas autor "koučuje" a zabrušuje i do jiných oblastí výchovy, jeho přístup ale nemusí být všem českým rodičům blízký.

13.11.2019 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Velmi dobrá kniha o zdraví. Ocenila jsem zejména pasáže o výživě a různých alternativních výživových směrech vycházející z nejnovějších poznatků. A ty skvělé ilustrace!

29.10.2019 4 z 5

Klidné spaní a ukládání Klidné spaní a ukládání Elizabeth Pantley

Tato kniha je doslova poklad. Konečně knížka, která není založena na vyplakávací metodě. Jsou v ní tipy pro lepší spánek miminek a menších batolat snad pro každou situaci - pro spaní s rodiči i v postýlce, pro časté buzení na noční kojení i stěhování dítěte do vlastního pokoje... A nakonec i pro rutinně se budící rodiče. Tato "mírumilovná" cesta možná potřebuje více času než "tvrdší metody", ale věřím, že nám pomůže trvale a bez vedlejším efektů.

27.09.2019 5 z 5

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Název knihy je naprosto pravdivý, autorka popisuje dětský spánek a jeho odlišnosti s velkým porozuměním a pochopením, na které jsme my obyvatelé západního civilizovaného světa už často zapomněli. Knížka může být vekou oporou všem, kteří se rozhodli jít cestou kontaktního rodičovství a potýkají se s nepochopení okolí. Na druhou stranu zůstává jen v obecné rovině. Pokud jste v situaci, když už vás nevyzpytatelnost spánku vaší ratolesti příliš vyčerpává nebo ho potřebujete lépe sladit s chodem dnešního světa a každodenních povinností a potřebujete tipy, rady a doporučení, jak s láskou ale přeci jen trochu pozměnit uspávací rituály, musíte se poohlédnout po jiné knize (např. Klidné spaní a ukládání, která je též napsána autorkou vyznávající kontaktní rodičovství).

24.09.2019 4 z 5

Zdravé pokojové rostliny Zdravé pokojové rostliny Veronica Peerless

Opravdu velmi srozumitelná a přehledná kniha o péči o domácí rostliny i pro pěstováním dosud nepolíbené. Na dvoustraně u každé rostliny najdete tipy, jak o ni pečovat, i nejčastější problémy, vady na kráse a jejich řešení. Všechno jasně a stručně. Ta kniha je prostě skvělá.

24.09.2019 5 z 5

Vaříme dětem chutně a zdravě Vaříme dětem chutně a zdravě Pavla Momčilová

Srozumitelně popsané informace o zdravé výživě i základních kuchařských postupech. První vyzkoušený recept slavil doma úspěch, i když byl s jinak neoblíbeným květákem. Tuhle knihu musím mít doma. :-D

24.09.2019 5 z 5

Zvířátkové leporelo - U moře Zvířátkové leporelo - U moře kolektiv autorů

Stránky se pěkně rozkládají, obsahově je ale knížka průměrná.

24.09.2019 3 z 5

Veršované pohádky Veršované pohádky Helen Anderton

Veselé obrázky, pěkné básničky. Škoda jen některých méně povedených rýmů.

24.09.2019 4 z 5

Každé dítě může dobře spát Každé dítě může dobře spát Annette Kast-Zahn

Stěžejní technikou doporučovanou v knize je variace na metodu kontrolovaného pláče, tedy nic pro intuitivní či kontaktní rodiče. Roztržitým rodičům snad může kniha pomoci trochu vyladit denní režim dítěte tak, aby spalo lépe. Ale jak je psáno níže, uvedené příběhy jsou jen ty se šťastným koncem. Co s batoletem, které i na jedinou změnu v rituálu večerního uspávání reagovalo měsíční separační úzkostí, nebo jiné podobné potíže s navrhovanými změnami jsem se nedozvěděla, není tu ani letmá zmínka o jejich možné existenci.

24.09.2019 2 z 5

Aby dětem chutnalo Aby dětem chutnalo Petr Fořt

Negativa už popsali komentující níže a souhlasím s nimi. I přes ně jsem si z knihy odnesla zajímavé a užitečné informace o zdravé výživě (nejen) dětí. Další budu ale už raději hledat v knize od jiného autora.

13.09.2019 3 z 5