Edeltruda Edeltruda komentáře u knih

Nejsou stejné. Jak díky Teorii typů porozumět dětem i sami sobě Nejsou stejné. Jak díky Teorii typů porozumět dětem i sami sobě Šárka Miková

Tato kniha funguje jako kouzlo. :-) V první teoretické části jsem se ztrácela, nerozuměla jsem všem těm písmenkám a indexům, dávala za pravdu všem těm, co říkají, že je kniha nesrozumitelná a těžká na čtení. Naštěstí jsem ale vydržela a v druhé části se přede mnou začal vynořovat nový svět... V podrobně popsaných charakteristikách jsem začala rozpoznávat lidi z mého okolí, začala chápat jejich jednání, priority. A když jsem objevila svůj typ, bylo to doslova ozdravné. Jako by někdo četl Vaše myšlenky z doby dospívání, jako by vás někdo znal do hloubi duše... Nakonec jsem se vrátila na začátek a porozuměla i těm prvním teoretickým kapitolám.

18.06.2021 4 z 5

Co to tam mám? Co to tam mám? Camille Laurans

Perfektní. Oceňuji francouzské autory za to, že se nebojí (a to i v jiných knihách této provenience) dětem otevřeně a srozumitelně popsat, jak se věcí mají. Kniha mi dala záminku i návod, jak některá citlivá témata a záležitosti s předškolákem otevřít, což je přesně to, co jsem potřebovala.

13.05.2021 5 z 5

Velká kniha českých pohádek Velká kniha českých pohádek Pavel Šrut

Pro mě v současnosti nejhezčí kniha pohádek na trhu.

01.05.2021 5 z 5

Pohádky a bajky k povídání Pohádky a bajky k povídání Šárka Jechová

Snad ještě povedenější knížka než předchozí Pohádky k povídání. Hlavně úkoly jsou ještě propracovanější.

17.04.2021 5 z 5

Stříbrné oříšky Stříbrné oříšky Hana Vrbová-Piskáčková

Pěkný koncept knihy pro nejmenší, kde jsou kromě říkadel a písniček i hádanky a popisy dětských her. Bohužel mě ale většina obsahu příliš neoslovila.

28.02.2021 3 z 5

Pohádkový dědeček Pohádkový dědeček Eduard Petiška

Krásné nadčasové pohádky s poselstvím.

03.02.2021 5 z 5

O pejskovi a kočičce: Jak si dělali dort (adaptace) O pejskovi a kočičce: Jak si dělali dort (adaptace) Eduard Hofman

Po přečtení původní knihy O pejskovi a kočičce jsem zjistila, že mě většina příběhů neoslovuje. Jsem proto ráda, že můžeme mít se synem knížku zvlášť s nejoblíbenější pohádkou a navíc s mnoha obrázky, podle kterých za chvíli poví děti příběh samy.

16.12.2020 4 z 5

Duhový svět Duhový svět Oldřich Syrovátka

Velmi poetický pohled na svět popisovaný očima malého chlapce. Krátké texty jsou vhodné pro nejmenší čtenáře, nevím, ale jestli dokáží zaujmout i současné děti.

29.10.2020 3 z 5

Máma v kuchyni Máma v kuchyni Barbora Charvátová

Zatím vyzkoušeno pět receptů a doma panuje spokojenost a v případě střapatého jablečného koláče úplné nadšení! Pokrmy jsou jednoduché na přípravu a zároveň chutné. Mrzímě jen jedna věc, a to, že jsem ji neobjevila dřív, když jsem měla doma ještě batole!

26.10.2020 5 z 5

Lidové písničky a hry s nimi Lidové písničky a hry s nimi Zdeněk Šimanovský

Zpěvník je díky pěkným námětům na povídání a hraní dobrý především jako inspirace pro pedagogy MŠ a ZŠ. Ale s naprosto nevhodnou měkkou vazbou, kvůli které se má kniha tendenci zavírat. A obrázkem pouze na titulní stránce, takže jako rodinný zpěvník pro nejmenší, kteří by si jinak mohli podle obrázku sami vybírat oblíbené písničky, není vůbec atraktivní. Také dnes již nepoužívaná slova v písničkách by mohla být v knize tohoto typu vysvětlena, nejen děti budou tápat a ptát se, co vlastně přesně znamenají.

10.09.2020 3 z 5

Jak nás věci zahlcují Jak nás věci zahlcují James Wallman

Toto není návod, jak si uklidit ani jak žít. Ale esej o tom, proč bychom to měli udělat. O materialismu a jeho alternativách. Nejvíce se mi líbila prostřední pasáž. Autor je dobrý v hledání slabin nejen materialismu, ale i minimalismu nebo dobrovolné skromnosti, o experiencialismu (žití pro zážitky) jako odpovědi na všechny (hlavně ekologické) otázky mě ale úplně nepřesvědčil.

16.07.2020 4 z 5

Jak být líný Jak být líný Tom Hodgkinson

Hodgkinsonovy knížky dlouho jen "provokovaly" v mé knihovně. Mě konečně k jejich přečtení, hosty svými názvy. :-) Navzdory vzývanému pohodovému životu je za jejich napsáním velký kus práce, rešerší. A i když se právě tato knížka zdála být nejprve oddychovým návodem jako stvořeným pro čas karantény v době koronavirové, během čtení se z ní stala jedna z knih, po jejímž přečtění se už nebudu dívat na svět stejnýma očima. Nebo alespoň ne na lidské neřestí. :-) Také některé obecnější pasáže o politice nebo podobnost lidského chování napříč dějinami i zeměmi jsou zapamatováníhodné.

08.06.2020 5 z 5

Jak mluvit s kýmkoli o čemkoli Jak mluvit s kýmkoli o čemkoli Leil Lowndes

Ze začátku mě trochu štvalo to stále se opakující schéma kapitol s historkou z vlastního života a poučením z ní vyplývající a americký způsob sebeprezentace, ale kniha za přečtení rozhodně stála. Učí totiž drobným zdvořilostem vhodných pro mnoho každodenních situací (nejen při pracovních setkání), nuancím, jak jednat s vysoce postavenými lidmi a naopak upozorňuje na zbytečná faux pas, kterých si ani nemusíme být vědomi a u druhého jimi sympatie ztrácíme.

02.06.2020 5 z 5

Kvítka v bytě Kvítka v bytě Veronika Ježková

Pěstování pokojovek je v této knize popsáno srozumitelně, včetně obsáhlé a praktické kapitoly o množení doma, prozrazeny jsou různé praktické vychytávky (jak zamezit bílým skvrnám na keramických květnících, eko prostředky proti škůdcům, pěstování tropických rostlin ze semínek, seznam nejedovatých rostlin nejen pro rodiče a chovatele...) Přesto mám ke knize dvě velké výhrady. Kniha podrobně popisuje péči jen o pár skupin a druhů pokojovek, informace k ostatním jsou v obecném textu, kde se zpětně velmi špatně dohledají. Protože kniha nemá ani rejstřík nebo rozpracovanější obsah, nezbývá než prolistovat a pročíst znovu velkou část knihy. Jako absolutní laik jsem doufala, že mi objednaná kniha pomůže i pojmenovat některé z darovaných rostlin, které mi nebyly známé. Jenže bez obrazového přehledu rostlin nebo alespoň popisků rostlin u fotografíí mi ani v tomto kniha vůbec nepomohla. Kdybych si ji neobjednala na základě pozitivních ohlasů přes interenet, ale prohlédla si ji nejprve v knihkupectví, nekoupila bych si ji. Stručnější, méně obsáhlá, ale lépe strukturovaná kniha Zdravé pokojové rostliny nakonec v tomto moje očekávání naplnila lépe.

09.04.2020 3 z 5

Věda zvaná rodičovství Věda zvaná rodičovství Margot Sunderland

Doporučení k výchově uvedená v této knize jsou i v jiných publikacích, tady je k nim ale ještě navíc popsáno jejich zdůvodnění z pohledu neurologie. Kombinace ohleduplného přístupu, pochopení k dětské nevyzrálosti a zároveň nastavení pravidel by mohlo při správném pochopení oslovit a pomoci i českým rodičům zastávajícím jinak tradiční výchovu. Navzdory bohatému členění textu, mnoha fotografiím, popiskům, mezititulkům (nebo právě proto) je ale orientace v knize bohužel horší.

08.04.2020 4 z 5

Nemocné dítě: Rady rodičům Nemocné dítě: Rady rodičům Miriam Stoppard

Přehledný rádce díky řazení podle abecedy, nechybí část o první pomoci a bezpečnosti v domácnosti. Jen některé zdravotní problémy jsou nazývány méně používanými slovy (např. "vřídky v ústech" místo známých "aftů").

03.04.2020 3 z 5

Dítě a já Dítě a já Penelope Leach

Na knihu jsem narazila, až když bylo mé dítě batoletem, přesto věřím, že mi ještě těch pár let dokáže být praktickým rádcem. Péči o dítě popisuje opravdu zevrubně a po celých pět let od novorozeněte až po předškoláka. Kromě první pomoci, informací o zdraví a nemoci a běžné péče o dítě jsou tu i nadčasové tipy ke stravování, DIY hraní, bezpečnosti a problematickému chování. A většinou s velkým pochopením k dětské duši.

01.04.2020 4 z 5

O koblížkovi a jiné pohádky O koblížkovi a jiné pohádky Ivana Kocmanová

Jsou obsahově povedenější knížky se stejným formátem. Třeba první díl této série Neposlušná kůzlátka a jiné pohádky. Ze tří obsažených pohádek o červené "čepičce", o koblížkovi a o tom, jak vlk a liška loupili čtu ráda jen tu tradiční dobře známou o koblížkovi, zpracování ostatních se mi nelíbí.

17.03.2020 2 z 5

160 her a cvičení pro první tři roky dítěte 160 her a cvičení pro první tři roky dítěte Penny Warner

V knize je mnoho tipů na hry pro děti od narození do tří let. Líbilo se mi, že pro ně bylo potřeba jen v domácnosti běžných věcí, i když některé z aktivit pro nejmenší mi nepřišly ještě pro daný věk vhodné. Z nějakého důvodu se mi ale většinou z vybraných her moje batole zaujmout nepovedlo a musela jsem se poohlédnout po inspiraci jinde.

15.02.2020 3 z 5

Nezlob! Zásobník aktivit, kterými zabavíte dítě, kdykoli chcete Nezlob! Zásobník aktivit, kterými zabavíte dítě, kdykoli chcete Leona Šťávová

Pěkné jednoduché nápady, kterých neni nikdy dost. Oceňuji i názorné fotografie pro ilustraci nebo pozdější připomenutí aktivity.

15.02.2020 4 z 5