Edeltruda Edeltruda komentáře u knih

Škobrtnout o štěstí Škobrtnout o štěstí Daniel Gilbert

Když jsem knihu četla v dopravních prostředcích, trochu jsem si kvůli jejímu názvu připadala jako jeden z těch pošetilců, co si myslí, že v knihách najdou návod ke svému štěstí. (Také jsem jím jeden čas byla.) :-) Jenže tohle je kniha založená na skutečných vědeckých pracích a spoustu věcí mi opravdu vysvětlila (třeba, proč někdy nesmyslně brečím, když mi jenom ujede vlak). A některými závěry citovaných psychologických výzkumů se dokonce dodnes řídím (např. když vybírám jídlo v restauraci). :-)

12.02.2015 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Má nejoblíbenější sci-fi. Někdy mám dokonce pocit, že se Bradburyho antiutopie naplňuje. Knihy tedy zatím nepálíme, ale to ostatní...

Příběh jednoho manželství Příběh jednoho manželství Pearl S. Buck

Někdy jsou vám postavy nesympatické, ale chápete je, jindy jsou nesympatické a nechápete je. Tato kniha pro mě byla ten druhý případ. Místo slibované harmonie, jsem zaznamenávala jen do očí bijící povahový nesoulad v partnerství. Asi jsem se s autorku úplně minula.

12.02.2015 3 z 5

Mildred Pierceová Mildred Pierceová James M. Cain

Knihu jsem si našla na základě stejnojmenného seriálu, protože jsem chtěla prožít příběh o opičí lásce, hospodářské krizi, zištných vztazích, úspěších i pádech ještě jednou. A nelitovala jsem.

Šílená láska Šílená láska Lucie Faure

Nenápadná útlá knížka objevená na půdě, u které jsem si nejprve říkala: "nuda, nuda". Pak: "hm, zajímavé" a nakonec: "ty, bláho". Opravdu skvělé znázornění manipulace ve vztahu.

12.02.2015 4 z 5

Gérard Depardieu - NAŽIVU ! Gérard Depardieu - NAŽIVU ! Laurent Neumann

Škoda, že z některých sympatických hrdých postojů, které v době vzniku knihy Depardieu měl a za které jsem ho také obdivovala, od té doby už upustil.

12.02.2015 3 z 5

Oheň v dlaních - Život Boba Marleyho Oheň v dlaních - Život Boba Marleyho Timothy White

Nejlepší životopis, jaký jsem zatím četla. A není to jen pestrým životem Boba Marleyho. Autor totiž ke knize přistupovat trochu jako k románu, kde nechybí trochu mystiky, pohádky, akce...

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Román po 90. letech asi už kromě zarytých puritánů dnes málokoho vysloveně pohorší, ale jako oslava sexuality, přirozenosti a kritika zbytečného mudrování funguje stále. Alespoň pro mě.

09.02.2015

O psaní O psaní Alexandra Berková

Část o tvůrčím psaní je skvělá. Bohužel můj dojem z celé knihy trochu pokazil přetištěný rozhovor z roku 2006 v závěru knihy, ve kterém působí odpovědi Alexandry Berkové velmi zatrpkle.

09.02.2015 4 z 5