Edeltruda Edeltruda komentáře u knih

Kolíbačky Kolíbačky Olga Štruncová

Jednoduché říkanky na uspávání a houpání. Některé z nich ale v dnešní době vyznívají už hodně drsně až krutě. :-)

27.12.2018 2 z 5

Život v Číně I. Život v Číně I. Kchun-wu Li

V komiksové formě jsou zásadní momenty čínské historie v letech 1950-76 Velký skok vpřed a Velká kulturní revoluce představeny srozumitelně až "zábavně" (i když v tomto případě zní toto slovo dost nepatřičně) i mladším čtenářům. Přesto, nebo právě proto, celou knihu prostupuje poznání, jak to tehdy bylo (a v některých bodech stále je) děsivé.

14.12.2018 5 z 5

Zajíček Ušáček Zajíček Ušáček Rene Cloke

Obrázky pěkné, ale ten Zajíček Ušáček... Lže, podvádí, krade a má být snad dětem sympatickým hrdinou?

09.12.2018 1 z 5

Medová studánka Medová studánka František Nechvátal

Pěkné básničky měsíc po měsíci zachycují život a zvyky našich babiček a dědečků, prababiček a pradědečků.

09.12.2018 4 z 5

Moře, pláže, pobřeží Moře, pláže, pobřeží Birgit Kuhn

Fajn průvodce k Severnímu a Baltskému moři pro rodiče i děti. Škoda jen, že nezahrnuje i floru a faunu dalších (teplejších dovolenkových) evropských moří.

08.12.2018 4 z 5

Něžná náruč rodičů Něžná náruč rodičů Eva Kiedroňová

Hodnotím vysoko, protože mi kniha pomohla být si jistější při manipulaci s novorozencem - hlavně při zvedání z podložky, inspirovala mě k pořízení klokanky, když mi přišlo běžné nosítko pro miminko ještě příliš velké. Jinak jsem ji ale nebrala nijak dogmaticky, chovat v klubíčku se nikdy nenaučila, peřinku ani náhodou nepořizovala a koupala jen dvakrát týdně, Nejčastější chyby v držení dětí jsem už naštěstí znala. Je bohužel pravda, že kniha se tváří odborněji a přesvědčivěji a prezentuje jediný možný přístup víc než by bylo adekvátní.

27.11.2018 4 z 5

Moderní didaktika Moderní didaktika Robert Čapek

Skvělá pedagogická "kuchařka". Škoda jen té formy, dokázala bych si představit čtenářsky přívětivější a praktičtější příručku.

22.11.2018 5 z 5

Kniha říkadel Kniha říkadel Josef Lada

Krásné velké Ladovy obrázky, říkadla mě ale moc neoslovila. Jestli tomu bylo v dětství jinak, nevím.

10.11.2018 3 z 5

Čím jsou užitečná zvířátka na vsi Čím jsou užitečná zvířátka na vsi Ivana Vítová

Knížka, o zvířátkách, která se do jiných knížek často nedostanou... Škoda jen ten antropocentrický pohled na věc (tato zvířátka jsou užitečná, tito jsou škůdci).

02.11.2018 4 z 5

Od jara do jara Od jara do jara František Hrubín

Těžko hodnotit knížku pro děti dospěláckým okem. Tomu se ilustrace líbí víc než text. Přijde mi, že František Hrubín má i lepší dětské básničky než jsou v tomto výběru. Nevím ale, jak kniha osloví děti...

31.10.2018 3 z 5

Miffy má lupu! Miffy má lupu! Dick Bruna

Jednoduše krásné a vtipné.

26.10.2018 4 z 5

Až rozvážeš pentličku Až rozvážeš pentličku Olga Hejná

Před současnými dětskými knihami s různými okénky, posouvátky, kývátky a dalšími hejblátky byla kdysi drobná knížka Až rozvážeš pentličku o oblékání. Myslím, že by obstála i dnes.

22.10.2018 5 z 5

Říkadla pro celý den (a taky na večer) Říkadla pro celý den (a taky na večer) František Hrubín

Pěkná knížka i pro nejmenší. Postrádám jen ilustraci koloběžky, konve a čmeláka. :-)

22.10.2018 4 z 5

Překvapilo mě, že mě bavilo číst knihu o něčem tak neoblíbeném jako je úklid. Nevím, jestli může provzdušnění domu opravdu změnit život, protože vášní autorky pro uklízení jsem se nenakazila, ale pár tipů jsem si z knihy odnesla. Škoda jen, že v knize není lépe popsán či ilustrován třeba právě ten systém šetrného skládání prádla do šatníku. Také jsem si ho musela dohledávat na youtube...

18.10.2018 4 z 5

Kuchařka pro rodiče malých dětí Kuchařka pro rodiče malých dětí Martin Gregora

Přímo receptů v této kuchařce moc není, je to spíš shrnutí v současnosti běžně přijímaných doporučení zdravé stravy s ohledem na děti. Je to ale podáno srozumitelně a zoufalí rodiče tu najdou třeba kapitolu o opatřeních v době zácpy apod.

24.09.2018 3 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

Z knihy mám rozporuplné pocity. Podle názvu jsem čekala příběh o životě v Paříži, srovnání s českými reáliemi. Podle anotace knihu o odvrácené straně módního průmyslu. Dostala jsem od každého, ale jen trochu... Dozvěděla jsem se nové informace, ale některé myšlenky se zbytečně opakovaly na více místech.

17.09.2018 3 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Oblíbená kniha mého dětství - poetická i poučná. Teď v dospělosti mě ale překvapilo, jak často a samozřejmě se v ní mluví o zabíjení zvířat. A část jejího kouzla se v mých očích vytratila.

10.09.2018 4 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Knížka, jejíž obsah už v některých pasážích bohužel dosti zastaral (fyzické tresty). V jiných ale kouzlo a hravost zůstává. A krásné ilustrace naštěstí nezestárly vůbec.

07.09.2018 3 z 5

Mravenečkova dobrodružství Mravenečkova dobrodružství Vitalij Valentinovič Bianki

V této knížce nejsou jen pravdivé příběhy o zvířátkách, která známe i z naší přírody, ale je to skoro taková encyklopedie přírodovědy! Kdo ví proč, jsem musela čekat na vlastní miminko, abych si ji konečně přečetla. Snad mě odradil název ("něco o hmyzu?"), snad obrázky na obálce. Jenže kniha není jen o hmyzu, vlastně kromě titulního příběhu, není o hmyzu vůbec. Naopak převažují příběhy o ptácích. A obrázky uvnitř knihy jsou mnohem líbeznější.

06.09.2018 4 z 5

Batolata útočí Batolata útočí Bunmi Laditan

Pravdivé, až krutě. S trochou nadsázky a především bez jakýchkoli servítků.

06.08.2018 4 z 5