Edeltruda Edeltruda komentáře u knih

Nejšťastnější batole v okolí Nejšťastnější batole v okolí Harvey Karp

Od této knihy jsem moc nečekala a možná právě proto mě mile překvapila. Originálně a výstižně představuje postupný vývoj batolete. A hlavně ukazuje, jak k výchově přistupovat hravě. Dodala mi sebevědomí a ujištění, jak přistupovat k dítěti, které je svým temperamentem spíš opatrné. Jiným může naopak ukázat, jak na děti kurážné. Některé navrhované tresty, byť nefyzické, nebo metody uspávání mi ale přišly přeci jen tvrdé a nesouzním s nimi.

04.09.2019 5 z 5

Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori Tim Seldin

Základní informace o montessori přístupu k výchově podané stručně, srozumitelně a přehledně. Oproti předchozím komentujícím mně název nevadil, spíš jsem čekala více pro mne nových informací o montessori principech, probrání tématu více do hloubky. (Nebo jsem jen překvapena, jak jsou ty principy vlastně jasné a prosté? :-) ) Z knihy jsem si nakonec odnesla "jen" několik námětů na hry pro různě staré děti, ale v jiných knížkách specializovaných přímo na ně jich je jistě mnohem více.

04.09.2019 3 z 5

Co by měl kuchař dobře znát Co by měl kuchař dobře znát Joy Manning

Zklamání. Kniha mi přinesla jen velmi málo nových užitečných rad. Snad může být přínosná někomu, v jehož rodině se vůbec nevařilo a neměl, kde by některé věci ohledně např. plánování jídla odkoukal. Pro ostatní jsou na trhu mnohem přínosnější knihy, např. různé "babiččiny rady".

30.08.2019 2 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Vím, co se mnoha lidem na Ostravakovi líbí, já mezi ně ale nepatřím. Odloženo na straně 16.

17.08.2019 2 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Do knihy jsem se pustila plna očekávání i ohodlání navzdory tušení smutného příběhu. Bohužel jsem ale musela po první kapitole knihu odložit. Před spaním a s malým dítětem k tomu jsem tak těžké čtení nezvládla.

17.08.2019 3 z 5

Proč jsou krkavci lepší rodiče Proč jsou krkavci lepší rodiče Jan-Uwe Rogge

Průvodce nejen pro úzkostné rodiče od batolecího do dospělého věku dětí. Po trochu suchopádném začátku jsem se dozvěděla přeci jen několik nových zajímavých věcí, např. o separační úzkosti už školních dětí. Za nejpřínosnější pak považuji část o pubertálním věku:

"Dorůstající děti potřebují konflikt, třenice s vlastními rodiči. Protože, kde je tření, tam je i teplo, a tam, kde člověk cítí teplo, vzniká vztah."

08.08.2019 4 z 5

Jak fungují auta Jak fungují auta Nick Arnold

Skvělá interaktivní, až "stavebnicová" knížka!

20.07.2019 5 z 5

Zoubky našich dětí Zoubky našich dětí Lenka Tůmová

Také mi přijde, že jsem všechny potřebné informace v této knížce nenašla. Mnohem užitečnější pro mě jsou např. instagramové vzdělávací profily dětských zubních lékařek. Nevím, jestli je to pokrokem v bádání, nebo jen různými názory v oboru, ale třeba o čištění zubů těsně po jídle slýchám v poslední době spíš názory, které ho na rozdíl od této knihy, nedoporučují.

03.07.2019 3 z 5

Lidová říkadla Lidová říkadla Edita Plicková

Pro mě zatím asi nejlepší výběr říkadel pro děti. I knížka má šikovný formát akorát do ruky nebo do kabelky.

29.06.2019 4 z 5

Moje první říkadla Moje první říkadla Edita Plicková

Z knih říkadel, které se mi zatím dostaly do ruky, mi přijdou ty od Edity Plickové nejlepší. Ne kvůli ilutracím, ale kvůli výběru opravdu pěkných říkanek. U této knihy jsem však trochu v rozpacích, protože pár básniček je od Františka Hrubína a zde to není nijak uvedeno.

29.06.2019 3 z 5

Náš svět Náš svět Eva Veberová

Ach, takový poklad a my ji jako malí zničili. :-( Některé reálie se už časem sice trochu změnily, ale stále může směle konkurovat i dnes vydávaným dětským knížkám - encyklopediím pro nejmenší.

28.06.2019 5 z 5

Proč řve lev na leva - O dorozumívání mezi zvířaty Proč řve lev na leva - O dorozumívání mezi zvířaty Petra Bartíková

Pěkné obrázky, krátké texty, které by ale mohly být zajímavější.

25.06.2019 4 z 5

Péťa je zamilovaný Péťa je zamilovaný Eva Brenckert

Milá knížka, která může být ponouknutím, jak si s dětmi popovídat o jejich prvních láskách i polibcích.

25.06.2019 4 z 5

Velké ženy z malé země Velké ženy z malé země Denisa Prošková

Inspirativní kniha pro malé i velké čtenářky i čtenáře. Bylo znát, že se jedná o srdeční záležitost autorek a že si daly na knize opravdu záležet. Každý příběh mi dal nějakou dosud neznámou informaci a milá byla i motivující poselství ze života hrdinek na konci kapitol.

09.06.2019 5 z 5

Minipohádky: Červená Karkulka Minipohádky: Červená Karkulka Natacha Rosenberg

Zase trochu jiný a nápaditý systém pohyblivých okének. Text je hodně zestručněn, ale zato ve verších.

04.06.2019 4 z 5

Jůlinka z jedlé zahrádky Jůlinka z jedlé zahrádky Tereza Václavková

Pokračování Jůlinky z veselé zahrádky pro starší děti - formou i obsahem. Kniha už nemá tvrdé listy, ale klasickou vazbu, a je rozsáhlejší a informacemi o rostlinách nabitější.

04.06.2019 4 z 5

Proč není tučňákům zima Proč není tučňákům zima Pavla Hanáčková

Skvělá knížka o biogeografii pro menší děti.

30.05.2019 5 z 5

Lazy Lazy Tobias Gold

Praktická příručka pro líné i začínající zahradníky. :-)

14.05.2019 4 z 5

První rok dítěte První rok dítěte Miroslav Matoušek

Zběžně jsem čistě pro zajímavost pročetla vydání z roku 1987 a očekávala spíš zděšení nad nedávným tvrdým přístupem k nejmenším dětem. Mnoho pasáží je už pochopitelně zastaralých, chvílemi mě ale kniha příjemně překvapila tehdejším pokrokovým až současným smýšlením o kojení, nošení atd. Bohužel i přes autorův negativní názor na fyzické tresty nebo strašení, mu přijde třeba v pořádku vztekajícímu dítěti říkat: "Ne, ne - to není můj hodný chlapeček, takového nemám vůbec ráda."

14.05.2019 2 z 5

Plánování zahrady Plánování zahrady kolektiv autorů

Inspirativní přehled různých přístupů k navrhování a představení zajímavých prvků do zahrad. Kniha ukazuje, jak o zahradě přemýšlet i jak ji navrhnout.

14.05.2019 4 z 5