dr.horrible dr.horrible komentáře u knih

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Príbehovo nie úplne originálna atmosférická pecka so skvelými postavami (najviac som si obľúbil Dottie).
Možno ešte jedna výčitka: Tých pár hrátok s formou zato nestálo, toto skrátka malo byť celé v čiernobielej. 90%

02.12.2023 4 z 5

Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Comte de Lautréamont

Tvl, mne sa nad tým strašne nechcelo rozmýšlať. Williama Blakea mám radšej.
Ale inač super oddychovka.

26.11.2023 4 z 5

Beast Beast Steve Englehart

Celé vydanie zložené len zo starých (70s) čísel. Vlastne docela príjemná zmena. Old school coloring nemal chybu.

05.11.2023 4 z 5

Jeden výdych koňa Jeden výdych koňa Martin Mojžiš

Zábavná fyzika. Sú tam aj nezáživnejšie momenty, ale je to podané s nadšením, a niektoré kapitoly (hlavne tie o vysokých číslach a Cervanovej) sú top.

04.11.2023 4 z 5

Spider-Man Spider-Man Joseph Michael Straczynski

Dobrý výber, Happy Birthday je pecka.

30.10.2023 4 z 5

Hluk a vřava Hluk a vřava William Faulkner

Poézia úpadku.

29.10.2023 5 z 5

Nečakal som, že sa to až takto vyhrotí. Tá zlá vec, ktorá sa stane v druhej polovici + tie následné rozhovory, to bolo silné kafe, a potom skvelé, silno čiernohumorné odľahčenie.
Skoro na 5*. V 80.tych rokoch to bolo určite na 5*. Audio-prevedenie tiež výborné.

29.10.2023 4 z 5

Filmy 80. let Filmy 80. let Ron Base

V 90.tych rokoch na základke tá kniha pre mňa znamenala hodne.
Dnes, po rokoch, som už kritickejší. Predovšetkým bolo chybou vydávať knihu o 80.tych rokoch v roku 1990. Minimálny, resp. žiadny časový odstup na dozretie spôsobil, že James Cameron je tu menej známy režisér, ktorý mal úspech so svojim filmom Terminátor. Drew Barrymore detská herečka, ktorej kariéra po pár hitoch skončila. Goonies zabudnuteľný film pre celú rodinu, existujúci len pre úspech E.T.-ho. Naopak taký Paul Mazursky tu bol stále relevantný hráč.
A potom ten nedostatok rešpektu, pre ktorý som vždy pohŕdal americkou filmovou kritikou. O Blade Runnerovi (ktorý pre nedostatočný časový odstup ešte nestihol skultovieť) sa autor opakovane vyjadruje, ako o podpriemernom filme, a napr. skvelé Allenove filmy September a Iná žena nazve rovno nepodarenými, pričom medzi riadkami možno postrehnúť, že sa jedná o autorovho obľúbeného režiséra. Pre US kritikov totiž existuje len úspech alebo neúspech, nič medzi tým. A presne touto dogmou je text presýtený.
Na druhú stranu v 90.tych rokoch tá kniha prinášala stovky informácií, ktoré sme si ešte nevedeli vygúgliť, je to pekne spracované, a fotografická časť je perfektná.
Ps: Chýbala mi tam samostatná kapitola na tému teen film, tj. hlavne Hughes / Crowe / Deutch.

25.10.2023 4 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Umne odpozorované detaily dvoch nie úplne konvenčných zamestnaní. Súboje charakterov.
Druhá poviedka sa mi páčila o dosť viacej, než prvá.

21.10.2023 4 z 5

Běsové 2 Běsové 2 Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nemilosrdné dielo.
“Jsem povinen zastřeliti se, protože vrcholný bod svobody mé vlastní vůle - jest zabíti sebe sama.
Mám vydanie z roku 1923, tj. najstaršia kniha v mojej knižnici.
Ps: V prvej knihe som sa trochu strácal v ruských menách. To sa mi stalo zatiaľ iba druhý raz; prvý bol Silmarillion.

18.10.2023 5 z 5

Fury: Bůh ochraňuj válku Fury: Bůh ochraňuj válku Garth Ennis

Zábavné násilie.

15.10.2023 3 z 5

Môj Bláznivý Život Môj Bláznivý Život Martin Mojžiš

Boli roky, keď som čítal každé číslo .týždňa a považoval som ho (a čiastočne stále považujem) za najlepší časopis na Slovensku.
Vďaka tejto publikácii a Hríbovmu pro-bushovskému blabotaniu, si ale človek len zbytočne skazí dojem.

15.10.2023 2 z 5

Keep Calm and Zomri Keep Calm and Zomri neznámý - neuveden

Zomri má v slovenskom mediálnom priestore nezmernú hodnotu a význam. Aspoň teda mávalo. Kvalitou išlo dávno dolu (za mňa dnes vedie stránka Prezident).
A situácia na Slovensku dávno prestala byť vtipná.
Ako knižka je to celkom fajn. Spomienka päť rokov starých memečiek. Mám doma meme knihu.

07.10.2023 3 z 5

Drahý život Drahý život Alice Munro

Malinko mi do toho nesadli záverečné štyri minipoviedky, inak medzi 4 a 5*. A celému tomu kraľuje poviedka Vlak, ktorá je rovnako krásna, ako krutá.
Dosť ostuda, že sa Munroovej knihy u nás predávajú po 20kč/kus.

07.10.2023 4 z 5

Druhá kniha krve Druhá kniha krve Clive Barker

Najslabší Barker. Väčšina poviedok je vo svojej podstate fajn, ale v momente, kedy mali skončiť, úplne nezmyselne pokračujú ďalšou polovicou (či viac) sileného príbehu a počiatočný dojem skazia.
Od Barkera mám všeobecne radšej romány.
Ps: Užívateľ slawa.cap má v komentári k druhej poviedke pravdu, tiež mi to pripomenulo Scary Movie. Človek môže mať akokoľvek otvorenú mysel, ale poviedka o cyklistickom závode s Peklom o nadvládu nad Zemou, zákonite vyvolá úsmev.

28.09.2023 3 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

“Looked at sky through smoke heavy with human fat and God was not there. The cold suffocating dark goes on forever and we are alone.”

28.09.2023 5 z 5

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Bill Willingham

Výnimočne trochu nadhodnocujem.
Prekvapilo ma to, pretože som tie postavy doteraz nepoznal a je to osviežujúco brutálne iné. Páčilo sa mi, jak nechronologické zoradenie
komiksov, tak výber, a každé niečim iným.
Novšie príbehy majú skvelé (jak keby filmové) ilustrácie, staršie zas dokonale prepálený coloring.
Cool, netradičný Marvel.

24.09.2023 5 z 5

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Dosť slabé pokračovanie. Formát furt fajn, ale Gwendy a skrinka sú málo využívaní a okrem nich je tam len ohratá detektívka na pár strán. 50%

19.09.2023 3 z 5

Modelový svět Modelový svět Michael Chabon

Môj prvý Chabon. A bol výborný. Atmosférou aj témami mi pripomínal Optic Nerve. 85%

14.09.2023 4 z 5

Fahrenheit 9/11 Fahrenheit 9/11 Michael Moore

Super bonusový materiál k filmu, ale pre viac knižný zážitok odporúčam skôr Kde domov tvůj.
Toto je asi z tretiny scenár a zvyšok sú Mooreove zdroje, pochvalné recenzie a emaily od ľudí, ktorí mu lížu zadok.

06.09.2023 3 z 5