DominikV DominikV komentáře u knih

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Na komisaře Wallandera nedám dopustit. Jeho případy jsou snadno uvěřitelné a nepřekombinované, mají spád i napětí. A sám hlavní vyšetřovatel je obyčejný chybující člověk s lidskými starostmi i nemoci, žádný Terminátor ani vševědoucí bůh. Proto se mi jeho případy dobře čtou a hlavně líbí. Dávám palec hore a těším se na další díly.

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Knihu mi pořídila přítelkyně za "neuvěřitelných" 99 kč. Dlouho mi stála v knihovně až jsem po ní nakonec sáhnul. Absolutně ničeho nelituji a upřímně nechápu, proč jsem na tento kus nenarazil již dříve. Je tu vše, co má podle mého gusta správný krimi thriller obsahovat. Nezbývá mi nic jiného než knihu doporučit a dodat, že se jedná o jedno z nejnapínavějších krimi, jaké jsem zatím četl.

Hlubina Hlubina Steve Alten

Mně se to líbilo strašně moc. Před započetím četby jsem se obával, aby to nebylo stejné jako první díl a tím mě to mohlo nudit. Ano, nese se to ve stejném duchu jako předešlá kniha, ale za mě jí ve všech ohledech překonává. Karty jsou sice předem rozdané a žádné zvraty nelze očekávat, jinak se ale jedná o skvělou akční a dobrodružnou jízdu, kterou jsem nečetl naposledy.

07.05.2020 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Musím připustit, že jsem knihu bral do ruky s velkou nedůvěrou, jelikož se mi (velmi mírně řečeno) předchozí díl vůbec nelíbil. Nejen díky tomu jsem byl velmi překvapen, s jakou suverenitou si autor u mě napravil reputaci. Všechny neduhy, které jsem kritizoval posledně, jsou pryč, motiv je uvěřitelný a uspokojivý a děj plyne s pedálem na podlaze až do konce. Jen tak dál pane Bjørku.

29.09.2019 4 z 5

Dlouho jsem knihu odkládal, jelikož jsem se nechal strhnout negativními ohlasy, ale nakonec to taková katastrofa nebyla. Jedná se příjemné, nijak neubližující doplnění potterovského světa. Dílo na mě zapůsobilo nejen jako skvělý fan-service pro fanoušky Ohnivého poháru, ale hlavně v něm byl cítit sociologický podtext, který nám ukazuje, jak je těžké být synem (syny) slavného otce (slavných otců). Rozhodně souhlasím s názorem, že kniha jako taková by byla "kouzelnější" než jako předložená scénářová verze (a také tajně doufám, že někdy v budoucnu nám knižní verzi paní Rowlingová naservíruje), na druhou stranu i při čtení scénáře má fantazie a představivost pracovaly na plné obrátky, takže i zde jsem celkem spokojený. Ano, kniha/scénář má své mouchy (uspěchanost) a jednoznačně se jedná o nejslabší příběh z celého univerza, ale někdy v budoucnosti, reálné či alternativní, až budu číst celou sérii znovu, tuto knihu určitě nevynechám.

16.08.2019 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Bernard Minier si mou přízeň získal až posledním dílem "toulouské trilogie", kde bych ovšem i přes pět ohodnocených hvězdiček našel nějaký ten škraloup. Proto jsem s koupí a četbou této knihy dlouho otálel. Nakonec jsem jí dostal jako dárek k svátku od přítelkyně, která mi takto podobně pořídila výborného Mesiáše a která ani tentokrát nestřelila vedle. Abych byl ale přesnější, ten kdo nestřelil vedle byl autor. Kniha je svižná, lehce se čte, funguje a baví. Samozřejmě se vždy nejde něco, co lze vytknout, ale zdejší komentáře typu "je to těžce uvěřitelné.." mě lehce iritují a nebral bych je absolutně vážně, jelikož se jedná o detektivku a ne o příručku kriminologie. A nakonec konec :-) ten bych si dovolil přirovnat jako součet vyvrcholení dvou knih A. Christie. Které, to už nechám na ostatních čtenářích, kteří toto dílo zatím nečetli.

24.08.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Styl psaní Petera Maye mi hodně připomíná Johana Theorina (nebo Theorin připomíná Maye, vyberte si). Hlavní dějová linka je v pozadí a důraz se klade hlavně na minulost. Nebudu říkat, že autor píše špatně, protože tomu tak není a jeho knihy se čtou jedním dechem. Jen je vám prostě na konci úplně jedno, kdo je vrahem, což by se u detektivky stávat nemělo. I přesto všechno se jedná o slušný (ne)kriminální román.

09.09.2016 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Forrest Gump je skvělá oddechovka s lehce (no dobře, s hodně) překombinovaným dějem. Forrestovo dětsví, střední škola, univerzita, válka ve Vietnamu a chov krevet jsou jedním slovem dokonalé. To ostatní už bylo jen tak trochu navíc. A ještě musím podotknout, že toto je jeden z mála případů (jestli ne jediný), kdy se mi film líbil více než knižní předloha. I přesto ale knize a jejímu autorovi vysekávám obrovskou poklonu, už jen z toho důvodu, že bez ní bychom neměli možnost vidět Toma Hankse jako nejlepšího IDIJOTA v historii kinematografie :-)

20.01.2016 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Narovinu napíšu, že po absolutně dokonalém třetím díle jsem byl celkem zklamán, což ovšem mohlo způsobit mé nadměrné očekávání. Opět se jedná o skvěle odvyprávěný a napínaví příběh. Bohužel mi přišlo, že tu bylo jaksi hodně (ehm) Temže. Ne že by toto prostředí nebylo zajímavé, jen lehce převažovalo nad příběhem. A závěrečná pointa mi také napřišla tak hubuotevírající jako posledně. Přes tuto mou značnou kritiku to i tak na 4 hvězdy stačí, protože se to opět četlo jedním dechem a nutilo mě to číst dál a dál. Knihu doporučuji a budu se těšit na další knihy autorky.

09.07.2018 4 z 5

Limit Limit Frank Schätzing

Knihu jsem si koupil s tím, že se jedná o scifi detektivku. Bohužel jsem byl zklamaný, že se z ní nakonec vyklubal politický thriller, což je žánr, který dvakrát nemusím. Toto je ovšem jediná vada na kráse tohoto díla (plus rozsáhlá délka, kterou jsem již kritizoval u autorovi Vzpoury oceánů). Zajímavé postavy a hlavně popsané akční scény neměli chybu. Přiznám se, že jsem občas něco přeskočil (hlavně popisy politických situací a vztahů), ale jinak řadím knihu mezi vysoce povedené.

04.05.2017 5 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Pátou hvězdičku ubírám za zbytečnou délku knihy, kdy mě některé stránky doslova ničily nudou, ale zejména za první polovinu, kde se prakticky nic nedělo. Druhá půlka se čte jedním dechem a nemám k ní prakticky žádnou výtku. V součtu se jedná o kvalitní a napínavý thriller, který by (hlavně) fanoušci filmové Propasti neměli vynechat :-)

15.02.2017 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Vše tu bylo v komentářích zmíněno již přede mnou. Proto jen rychle- občas jsem se sice upřímně pousmál (Hitlerjugend Ronaldo), ale to je bohužel vše. Celkově vzato se jedná o průměrnou knihu s výborným nápadem, ze kterého se dalo vytěžit daleko ale opravdu daleko víc.

14.09.2016 3 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Kniha si drží kvalitu předešlých příběhů pana Mankella a v žádném případě jim nezůstává nic dlužná. Téma knihy je mi celkem blízké, takže s ním jsem problém neměl, ba naopak, přišlo mi možná nejzajímavější z celé série. Nechci a nebudu nic vytýkat, jen řeknu, že Linda není Kurt a to, myslím, hovoří za všechno.

01.07.2016 4 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Popsané scenérie (Afghánistán) a postavy jsou fajn. Jenže to je asi tak všechno. Autor píše sice hezky, ale bohužel na mě moc dlouze a hlavně zbytečně podrobně. Navíc Dítě i Projev měli alespoň nějaký děj a pocit momentu překvapení, který hnal čtenáře kupředu. Zde to chybělo. Pointa mi byla jasná již v první třetině knihy a kdybych nechtěl vědět, jak to všechno dopadne se Lvem, mé hodnocení by šlo asi ještě níž. Ovšem doufám, že se s Děmidovem neloučíme, a pan Smith vytáhne nějaké eso z rukávu.

05.02.2016 3 z 5

Fantom karnevalu Fantom karnevalu Craig Russell

Wow. Nemůžu jinak, než dát plný počet. Začátek se mi sice zdál nezajímavý, moc postav, které dle mého mínění neměly s případem nic společného, ale ono to do sebe na konci všechno tak krásně zapadlo jako ozubená kolečka do švýcarských hodinek. Ze série o Janu Fabelovi je podle mého kniha na vrcholu (ještě jsem bohužel nečetl první díl). Doufám, že se brzy dočkám překladu pokračování, protože by byla škoda nevědět, jak si hamburský vyšetřovatel povede dále.

11.12.2015 5 z 5

Převtělený mstitel Převtělený mstitel Craig Russell

Přečteno téměr na posezení. Kniha je mistrně napsaná a vtáhla mě do děje ihned. Bohužel ale postrádá nějaké větší vyšetřování nebo pátrání, které se odehraje až na konci. V celkovém součtu asi o něco lepší než Bratři Grimmové a pokud jste si Fabela oblíbili minule, určitě nebudete zklamáni ani tentokrát.

26.11.2015 4 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Kniha je čtivá a napínavá, pustiny shetlandských ostrovů jsou přesně tak temné, jak jsem si při čtení popisku představoval, a postavě hlavní hrdinky jsem snad ani nemohl fandit víc. Bohužel to není úplně přesně to, co jsem očekával, a z mého pohledu zůstává předešlá kniha autorky (Už mě vidíš?) nepřekonána. Kniha ovšem za přečtení rozhodně stojí.

23.11.2015 4 z 5

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

Nadprůměrný slušný krimi thriller, kterému nejde takřka nic vytknout. Záhadná vražda, ze které se vyklube hrůzostrašné tajemství z dob minulých, je přesně to, co je dle mého gusta. Autorka očividně psát umí, jelikož se od knihy nedalo odtrhnout. Bohužel to není na plný počet, protože mi na konci chyběl nějaký moment překvapení, který by vyrazil dech a na který jsem tak trochu čekal. I tak četby v žádném případě nelituji a těším se na další díl.

03.11.2015 4 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Po Spící panně a Křížích u cesty jsem se rozhodl dát Kathryn Danceové ještě jedu šanci (a Deaverovi po Příštích obětech, kde už jsem si naivně myslel, že mě začíná nudit). Nu a jak to dopadlo? Více než dobře. Nic nebylo překombinované, finální zápletka byla jednoduchá a úžasná a potěšila mě krátká přítomnost jedné postavy :-) S čistou hlavou a klidným srdcem můžu říct, že z mého pohledu se jedná o nejlepší autorův román od Sběratele kostí.

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Rád vzpomínám na časy ze střední školy, kdy jsem maturoval, a místo maturitních otázek jsem v ruce držel Larssonovu trilogii. Je to určitý pocit nostalgie, která má v mých vzpomínkách své ucelené místo. Proto jsem byl neuvěřitelně rád, že se mí oblíbení hrdinové vrací. Kniha nebyla vyloženě špatná a už vůbec se nedá mluvit o propadáku. Měla své kvality i spád, ale bohužel už tu bylo hodně "všeho ostatního" a málo Lisbeth a Mikaela. Dále mi celkem vadilo, že se již neopakovalo to, co jsem v předešlých knihách miloval- hlavní duo již nebylo o krok před ostatními, ale pouze jaksi tápalo. Tudíž závěrem: Slušná knížka, lehké zklamání. Doufám, že do příště se autor polepší :-)

25.10.2015 4 z 5