domiii97 domiii97 komentáře u knih

Prokletí rodu Prokletí rodu Ilona Dobrovolná

Toto byl neskutečný nářez. Po dlouhé době jsem četla skvělou detektivku, která mě bavila od začátku až do konce. Moc mě bavila kombinace historie, rodového prokletí, vyšetřovatelky - novinářky. V průběhu knihy jsem byla několikrát napjatá a popravdě jsem po nocích, kdy jsem nemohla usnout, přemýšlela, kdo by nejspíš mohl být vrahem. Má dedukce byla správná, jelikož mám přečteno již více detektivních knih.
Edice Původní česká detektivka je úžasná a mám z této edice již přečtených pár knih a mohu vřele doporučit. Doufám, že paní spisovatelka Dobrovolná napíše více detektivních knih a kdyby byla hlavní aktérkou zase Alice, okamžitě bych si příběh chtěla přečíst.

Dodám, že tato edice mi hodně připomíná seriály jako Policie Modrava nebo Temný kraj. Pokud tedy máte rádi tento typ seriálů, neváhala bych a pustila bych se do čtení těchto detektivek.

27.09.2022 5 z 5

Ohnivá jeseň Ohnivá jeseň František Neužil

Kdo má rád historické romány a Přemyslovce, tak si přijde na své. Postavy jsou vykresleny věrohodně a mezi mé oblíbence patří (a vždy patřila) Kunhuta Uherská. Líbily se mi retrospektivní části, kde se vracíme např. do života Kunhuty před sňatkem s králem železným a zlatým. U Záviše sama nevím, jestli je to pro mne postava kladná, záporná či neutrální. Na to, že kniha má necelých 400 stran, se četla velmi rychle. Trochu jsem ale byla ze začátku zmatená ohledně částí, kdy se postavy vrací do minulosti. Rychle jsem se ale vrátila do děje a s napětím očekávala, jak to dopadne (i když mi jsou známy historická fakta).

27.09.2022 4 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Autorčiny knihy jsou skvělé v tom, že dokáží v čtenáři vyvolat všechny možné emoce od smíchu přes pláč až po vztek.

Myslím, že se najde nejeden čtenář, který se rád dozví, jak jeho oblíbené postavy žijí po x letech. V Tiché poště se to dozví a možná se i stane to, že změní své sympatie k některým protagonistům.

Osobně mě velmi zklamalo jednání Šárky a její matky Heleny. Za některá jejich rozhodnutí bych jim nejraději vrazila políček a ne jeden. Ale i když jsou některé postavy na zabití, stejně si bez nich příběh neumím představit. Opět ale nezklamal Ivan a milovaný Chroust. Sympatizanti této postavy se mohou zase těšit na jeho vtipně trefné výroky.

Není nouze o zvraty, životní milníky i nahlédnutí do normálně nenormální rodiny a jejich každodenního života.

Oddechové čtení s břitkým humorem, jenž dojme, pobaví a tak nějak ukáže, že osud je sice krutý, ale zároveň se tak trochu chová jako malé dítě hrající dětskou hru. Třeba schovávanou nebo tichou poštu.

Doufám, že jsem se s příběhem Šárky a Ivana neloučila na dlouho, protože už teď se mi po nich stýská. A hodnotit, jestli byla lepší Schovaná nebo Tichá pošta? To je nemyslitelné, protože obě knihy jsou boží a já si je ráda znovu přečtu.

Děkuji autorce a Nakladatelství Albatros Media za poskytnutí recenzního výtisku

20.04.2024 5 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Kniha naláká nejen svojí temnou obálkou, ale hlavně dějem, v němž se mísí napětí, akce, detailní vyšetřování i probírání mezilidských vztahů.

Čtenář v průběhu děje sleduje vyšetřování případu, ale i osobní život hlavních postav se všemi problémy i radostmi. Díky tomu si čtenář nemusí před Vinou a trestem přečíst předešlé díly, i když by to určitě bylo lepší.

Autorka skvěle vykreslila atmosféru při vyšetřování hlavně díky detailnímu popisu postupů při řešení vražd. Čtenář se tak dozví, jak to probíhá na pitevně, při daktyloskopii nebo na místě činu. Zajímavostí je taktéž popis politických her, které se ani kriminalistům nevyhýbají. Někomu to může přijít nudné, avšak mně to do děje sedělo.

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí od první stránky. Jediné mínus má David a to za svou aroganci. Zasloužil by si pár facek, ale budiž mu k milosti to, že je tak dobrý vyšetřovatel.

Troufnu si autorku přirovnat k Wendy Dranfield, která mě taky nadchla od první stránky. Celkově je kniha velmi dobře napsaným krimi románem se zajímavým případem vraždy. To vše ještě obohaceno o zápletku v životech vyšetřovatelů. Rozhodně si předešlé díly přečtu a těším se na další případ Vítkové a Winklera.

Děkuji autorce za poskytnutí recenzního výtisku v podobě e-knihy a možnost spolupráce

09.04.2024 5 z 5

Tenhle pokoj se nedá sníst Tenhle pokoj se nedá sníst Nicol Hochholczerová

Poeticky vyprávěný děj s krátkými kapitolami dokáže čtenáře pohltit. Avšak, jak u knih bývá zvykem - 100 lidí, 100 chutí...u této to platí dvojnásob.
Téma, jež autorka zmiňuje, tedy manipulace ve vztahu spojené se zneužíváním, pojala syrově z pohledu především Terezy.
Kniha by měla vyvolat emoce a u spousty čtenářů vyvolala, ale u mě prostě ne. Určitě to nebylo formou, jakou je kniha psaná. Ta se mi právě líbila, i když... Aby na jedné stránce byly dvě věty, to mi přijde jako škoda papíru. Na druhou stranu chápu, že autorka tím chtěla vyjádřit tu strohost.
Problém jsem měla s postavou Terezy. Ta se ze začátku chová na svůj věk, ale postupem času mi přišla naivní a úplně mimo. Nepřišlo mi, že by chápala, čeho se Ivan na ni dopouští.
Byla jsem na knihu zvědavá, ale nejspíš jsem ji pochopila špatně. Stává se. Věřím, že si kniha najde své čtenáře.

10.03.2024 2 z 5

Vřesová můrka Vřesová můrka Oksana Bula

Kniha Vřesová můrka je prvním dílem nové série Pohádky pro Slunce a Měsíc.

Tato milá knížka pro děti pojednává o přátelství, touze objevovat neznámé a překonání svého vlastního strachu.

Za nádhernými ilustracemi stojí sama ukrajinská autorka. V příběhu se objevují Tukoni, Netopýr, Sýček a jiné můrky. Ty mají názvy podle toho, kde se narodili.
Text je zpracován do komiksu, takže je tam méně textu a tak je to i pro nečtenáře, či začínající malé knihomoly, ideální.

I když je Vřesová můrka knížka pro nejmenší děti (3+), potěší svým příběhem a grafickým zpracováním i dospělého.

Doufejme, že brzy vyjde i další díl. Kdo ví, jaké dobrodružství šedivou můrku vřesovou ještě čeká...

25.02.2024 5 z 5

Echo Echo Thomas Olde Heuvelt

Fanoušci hororů pozor! Na křídlech kavek přilétá román s hororovými prvky děsící každou živou duši. Odvážíte se vylézt do nehostinného údolí knihy Echa?
Šestý román nizozemského spisovatele pojednává o strachu přesahujícím lidské myšlení, posedlosti a přírodě, jenž v příběhu ukáže svoji nejtemnější stránku.
Sám autor je nadšený horolezec a právě prostředí hor i horolezectví samotné je do nejmenších detailů popsané. Čtenář má tak pocit, že se ocitl v nelítostném horském ovzduší.
O autorovi je známo, že od mládí čte tvorbu Stephena Kinga. V Echu jde vidět inspirace Kingovským stylem. Heuvelt útočí na čtenářovu mysl zdánlivě známými záležitostmi, které přetransformoval do děsivých jako je bouřka či nepříjemný pocit sledování.
V ději je použito hodně anglických slov a vět. Ze začátku mohou působit rušivě, ale nakonec se na to dá zvyknout a takové "holy creepy" se stane hláškou knihy.
Echo je význačné tím, jak je napsané. Hra se slovy, zajímavé věty...to je velkým plusem a zároveň i mínusem. V pozitivním smyslu děj, právě díky tomu, nenudí a čtenáře nutí ke čtení. Negativum je to, že se některé informace opakují a obměňují akorát v jiných souvětích.
Příběhem provází Nick, znetvořený horolezec a Sam, Nickův partner. Taky se zde objeví Samova sestra Julie, která se objeví v děsivém prologu a spousta postav, která jsou velmi důležitá pro celý děj knihy. Kapitoly jsou nazvány podle názvů klasických gotických románů a povídek. Jako plus i úryvky z nich jako jsou Misery, Exorcista nebo V horách šílenství.
Kniha je skvěle napsaným literárním počinem a doufám, že nás autor brzy obohatí o další příběh.

24.02.2024 4 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Andrzej Sapkowski

Komiksový Zaklínač jistě potěší nejednoho fanouška nájemného lovce příšer.
V obou komiksech je hlavní postavou Geralt z Rivie. Oba příběhy čtenářovi ukazují, kterými schopnostmi Geralt disponuje. Vyprávění příběhu je stěžejním bodem obou komiksů.
I když čtenář nezná celý koncept Zaklínačova světa (stejně jako já), komiks si užije právě díky zajímavému ději.
Je velká pravděpodobnost, že i když někdo není fanoušek tohoto fantasy, komiks ho uchvátí a bude si chtít přečíst i další literární počiny ze Zaklínačova světa. Osobně bych se ráda pustila do jakékoliv komiksu o Geraltovi a možná jednou zkusím knižní sérii od samotného Andrzeje Sapkowského.

Děkuji @crew_komiks za poskytnutí recenzního výtisku a možnost spolupráce

18.02.2024 5 z 5

Kdekoliv Kdekoliv Sarah Sprinz

Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří si rádi přečtou o líčení přírodních krás cizí země i příběhu dvou mladých lidí. Avšak nečekejte růžovou knihovnu, ale reálný a velmi dospělý pohled z úst sedmnáctiletých žáků. Život je zde popsán bez příkras i se svou radostí, žalem, smutkem i bezmeznou láskou a já už se nemohu dočkat dalšího dílu

11.06.2023 5 z 5

Píseň beze slov Píseň beze slov Veronika Černucká

Moje první kniha od spisovatelky Veroniky Černucké. Byla jsem zvědavá, jak kniha bude napsána a to především proto, o jaké téma v knize jde. Děj je čtivý a svižný. Trochu mne mrzela jedna věc, ale vzhledem k zápletce ji nemohu jmenovat, abych neprozradila důležitý detail. Kniha rozhodně patří mezi mé oblíbené s tématem holocaustu a detektivky.

20.11.2022 4 z 5

Případ ukradené soli Případ ukradené soli Stanislav Češka

(SPOILER) Patnáctý a poslední díl Zločinů na Velké Moravě. Vůbec poprvé jsem se setkala s knížetem Slavomírem a jeho věrným přítelem vikingem Erikem. Kniha mi přišla jako super oddychovka právě na takové podzimní dny, jaké nastanou. Děj je svižný díky krátkým kapitolám, což velmi oceňuji. Najdou se zde i vtipné hlášky, které především probíhají mezi hlavními hrdiny. Na konci knihy autor seznamuje čtenáře s historickými fakty a tím, co si do příběhu přidal. Jediné, co mě mrzelo bylo to, že jsem se musela rozloučit se Slavomírem a Erikem při jejich odchodu na věčný odpočinek.
Až bude čas a konečně přečtu své knižní resty, rozhodně si ráda přečtu i ostatní díly Zločinů na Velké Moravě.

08.10.2022 4 z 5

Stvořitelé katastrof Stvořitelé katastrof Michal Vaněček

,,Smrtící nemoc, záhadné výbuchy, spiknutí umělé inteligence… a jedna zdánlivě nevinná sázka, která to všechno spustila.”

Stvořitelé katastrof je kniha inspirována klasikou od Karla Čapka - R.U.R., Bílou nemocí a Krakatitem. V anotaci se píše, že mladým čtenářům (od 13 let) se představí nesmrtelná témata zneužití techniky, strachu, manipulace a podstaty lidství.

Podle mého názoru, ale toto není kniha pro mladé. Sama jsem si musela dávat pauzy od čtení (i když nebyly nijak dlouhé, neboť jsem potřebovala vědět, jak to dopadne) a to si dovolím napsat, že už mám něco přečteného. Byly to pauzy ve smyslu rozdýchat a představit si realitu, co se odehrávala v knize.

Spisovatel Michal Vaněček zabředl do tématu, které pro nás stále je aktuální. Pandemie přišla znenadání a ochromila nás. Ze dne na den jsme se museli naučit jistá pravidla pro přežití. Vaněček příběh, a to naše každodenní sousto, vyupgradoval umělou inteligencí, řízenými výbuchy a virtualní realitou. Některé pasáže byly drsného surového stavu a proto bych to, jak jsem již zmínila výše, nedoporučila mladým čtenářům. V příběhu ani nejde o to, jak moc sci-fi to je, ale jak moc si člověk při čtení uvědomí, že by to opravdu mohlo nastat.
Nabízí se nám otázky konspiračního typu. V hlavě jich mám spoustu, ale nevím, jestli by bylo vhodné o nich mluvit.

Záměrně nepíšu jména hlavních postav nebo jak probíhal děj. Pokud budete chtít a zaujme vás tato kniha, tak si ji přečtete. Za mou osobu ji 100% doporučuji.

23.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Sice se říká: ,,Nesuď knihu podle obalu", ale obal byl první, co mě na knize zaujal. Plná barev, postav, o kterých se chcete dozvědět víc a láká vás se o tom dočíst. V průběhu čtení jsem se ráda dívala na obálku a říkala si jména hrdinů. Taky mne zaujalo, že na knižním přebalu najdeme událost, která je důležitá pro hlavní hrdinku Morrigan.
Dle anotace se dočtete, že Morrigan se narodila v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují , že má na svědomí každou místní pohromu. Morrigan je totiž prokletá. Alespoň takto ji to předhazují celý život a Morrigan ví, co prokleté děti čeká. Smrt v den jejích jedenáctých narozenin. Ale nic není tak černé jak vypadá a dívku navštíví Jupiter North, podivný zrzek, který Morrigan unese do světa Nikdyuš. Mog, jak ji s oblibou oslovuje Jupiter, se ubytuje v hotelu Deucalion, ve kterém žije Jupiter i se svými přáteli. Ale Mog není v Nikdyuši na prázdninách, jak by na první pohled mohlo vypadat. Jupiter, její mentor, si Mog vybral a nabídl ji možnost dostat se do Divínské společnosti. Aby se tam ale dostala, musí podstoupit zkoušky, které prověří její odhodlání, spravedlnost, houževnatost a sílu. Není ovšem jediná, která se touží dostat do společnosti, jež by ji zajistilo jisté význačné postavení, ale především domov. Při této cestě se snaží zjistit, jaké to je mít rodinu a taky jaká je její zvláštnost. Sílu, kterou by měla mít, jinak by se do Nikdyuše ani k Jupiterovi, nedostala. Nebo že by prokletí Morrigan Crowové, bylo její zvláštní schopností?
Nikduš je svět, ve kterém chcete žít. Chcete se přátelit s obyvateli hotelu Deucalion, pít čaj v kouřovém salónu nebo navštívit místa spojená s historií Nikdyuše. I když vím, že je všechno vymyšlené, bylo to uvěřitelné. Postavy, jak ty kladné, tak ty záporné, si oblíbíte. Celý koncept světa, ve kterém se objevují podivíni, nadané děti, stvůry, draci i padouši. V některém z komentářů na Databázi knih, jsem četla, že to hodně připomíná svět Harryho Pottera. Inspirace tam mohla být, ne že ne, ale je to úplně jiný koncept. Že bych v polovině knihy přestala číst, jenom kvůli tomu, že by mi, ať již vzdáleně, to mohlo připomínat Harryho, Brumbála či Voldemorta, to se opravdu nestalo. Za mne je to skvěle napsaná kniha, která bude bavit každou věkovou skupinu. Bohužel nemůžu vzdát hold autorce, protože jsem knihu nečetla v originálu, ale klobouk dolů před překladatelem. Pokud si tedy budete chtít přečíst tuto sérii, rozhodně neprohloupíte.

18.02.2022 5 z 5

Tajemství Humly Hanssonové Tajemství Humly Hanssonové Kristina Sigunsdotter

Kniha je depresivně sarkasticky krásná, což podtrhují černobílé ilustrace Ester Eriksson a Humlino bezskrupulózní vyprávění. Jedná se vlastně o deník hlavní hrdinky.

Čtenář prožívá Humlino vyprávění o svých pocitech, životě, trápení, rodině u škole.

Kniha je plná humoru, řeší se tu problémy náctiletých, ale zároveň jde v knize o sílu přátelství a touhu navrátit věci do původního stavu.

Nejlepší jsou na knize Humliny seznamy různých věcí. Třeba věci, které neřekla ani Nour nebo způsoby, jak se dá podle dědy umřít (Dávejte si pozor na koupel po jídle!).

Jsou některé pasáže, u kterých si čtenář řekne: Bože, to snad ne! a začne se smát. Házení kondomů s vodou na silnici...proč ne?!

Tajemství Humly Hanssonové je pro věkovou skupinu dětí 9+, ale myslím, že se u knihy pobaví i dospělí (možná i víc).

Doporučuji k přečtení čtenářům, kteří se chtějí pobavit a zároveň sáhnout po oddychovce.

31.05.2024 5 z 5

Zámek z pavučiny kouzel Zámek z pavučiny kouzel Sophie Anderson

Dojemný milý příběh plný dobrodružství ve spojení s magickými nitkami, které může vidět i čtenář. Samozřejmě pokud má víru a síla víry je v ději velmi důležitá.

U příběhu je klíčová pospolitost rodiny, přátel a nahlédnutí na problémy a výzvy z různých úhlů pohledu.
Jako každá autorčina kniha, i tato má v sobě poslání, které chce předat čtenáři - ať už mladšímu či dospělému.

Čtenář se seznamuje s postavami ze slovanské mytologie jako jsou lešijové, rusalky, větrnice a tabunniky. Dějem provází spousta postav a mimo hlavní hrdinky Olji to jsou třeba domovoj Feliks, Kotenka, Kaskádie, obr Golov, čaroděj Černomor, kikimora Mora nebo Dubok.

V Zámku, stejně jako v dalších knihách od autorky, jsou krásné ilustrace. Těch ale zde mohlo být daleko víc. V knize nechybí mapa magické říše a dómů.

Knížky od Anderson mají krásnou obálkou a Zámek není výjimkou. Na konci knihy čtenáře čeká Oljin slovníček, kde se dozví, co některá slova znamenají.

Zámek z pavučiny kouzel doporučuji k přečtení. Kouzelně pohádkový příběh si získá své čtenáře. Dojme i rozesměje. Oproti Chaloupce na muřích nožkách a Dívce v medvědí kůži je v Zámku méně ilustrací, ale příběh má pořád co předat. Sophie Anderson je pro mě zárukou pohodového a u srdce hřejivého čtení.

31.05.2024 5 z 5

Život a vydří zázraky Život a vydří zázraky Hazel Prior

Představte si, že jste na zahradě, v ruce držíte tuto knihu se šálkem dobré kávy, zákuskem, krabicí kapesníků a společnost vám dělají Hercule Poirot a Sherlock Holmes. Tak bych charakterizovala Život a vydří zázraky.

Román s detektivní zápletkou, který je odpočinkový, pohodový, oplývající humorem a zároveň dojemný. Čtenář si popláče - radostí i smutkem.
Jak už název napovídá, vydry zde hrají důležitou roli. Čtenář se dozví i pár zajímavostí o těchto šelmách z čeledi lasicovitých.

Především se příběh zaobírá hlavní hrdinkou Phoebe, které je devatenáct. Ta řeší svůj právě ne zrovna vysněný život, svůj vztah k sourozencům, tátovi a ke světu jako takovému.
V knize si čtenář taky přečte o životě v Darlycombe, jeho obyvatelích, potížích i radostech a vydřím útulku.
Autorka detailně popisuje nejhlubší nitro postav a čtenář má tak možnost se do nich naplno vcítit.

Kniha se čte rychle. Názvy kapitol dávají čtenáři vědět, o čem ta daná kapitola bude pojednávat.

V tomto příběhu se opravdu dějí zázraky. Zároveň je v něm důležité poslání a to nevzdat se svých snů.
Knihu hodnotím velice kladně. Přesně takové čtivo jsem po thrillerové mánii potřebovala. Ve Phoebe jsem se našla (možná až moc) a určitě si chci přečíst autorčiny již vydané knihy.

Děkuji Nakladatelství Beta za poskytnutí recenzního výtisku

09.05.2024 5 z 5

Afterpunk Afterpunk Jonáš Ledecký

Je libo zombie apokalypsa nebo vzpoura robotů? Či vás láká vizuální komiksová báseň? Tak vítejte v Afterpunku!

Čtenář nahlédne do postapokalyptického subžánru s nejrůznějšími konci (začátky?) lidstva. Velmi zdařilé komiksové zpracování je pro fanoušky zombíků, mutantů a kanibalů rájem na papíře.

Čtenáře čeká deset příběhů a nějaké to překvapení k tomu. Najde tam nejen doslov, ale i afterparty komiksáků.

Nechci rozepisovat o čem jednotlivé povídky jsou. Nechci vás, drazí čtenáři, ochudit o čtenářský zážitek. Zmíním své povídkové oblíbence a to jsou Červená, Zlatý časy, Vetřelci a Hope: Naděje umírá poslední.

Na komiksu se v rámci kresby vyřádili jak Jonáš, tak Michal. Říct, která z kreseb se mi více líbila je nemožné. Každá má něco do sebe a hlavně...oba komiksáci mají jiný rukopis, styl, pojetí.

Afterpunk začíná slovy "Bude nebude". Jestli se některý ze scénářů v budoucnu stane, kdo ví. Doufejme, že ne. Nikdo jistě nechce potkávat kanibalské rodiny jak z hororu Hory mají oči. Rozhodně bych ale byla ráda, kdyby se duo Ledecký & Suchánek opět objevilo na scéně s další komiksovou peckou.

Děkuji Nakladatelství Crew za poskytnutí recenzního výtisku

03.05.2024 5 z 5

[Moje hvězda] 1 [Moje hvězda] 1 Aka Akasaka

Příběh o světě showbyznysu, fanouškách milující celebrity až moc a idolech, jenž mají i svůj život skrytý před zraky kamer.

Může se zdát, že se jedná o přehnaně komický příběh, ale opak je pravdou. Ano, [Moje hvězda] má v sobě humor, ale zároveň je velmi dojemná. To čtenář zjistí hlavně na závěr.

Manga dává nahlédnout do světa hvězd, zákulisí i do toho, co vše obnáší být tím největším idolem.

Ai na obálce společně s kresbou od Menga Jokojariho naláká nejednoho čtenáře japonského komiksu.

Pokud hledáte mangu se zajímavým příběhem a neobvyklou zápletkou, je [Moje hvězda] zrozená pro vás.

Děkuji Nakladatelství Crew za poskytnutí recenzního výtisku

28.04.2024 5 z 5

Magořina Magořina Carlton Mellick III

Máte rádi béčkové horory jako jsou třeba Pach krve, Hory mají oči nebo Lesní duch? Chce se vám při těchto filmech bouchat hlavou do zdi, protože hlavní protagonisté dělají přesný opak toho než by měli?
Jestliže jste odpověděli ano, tahle kniha je pro vás jako stvořená!

Jedná se o horůrek, u kterého víte, jak to nakonec dopadne, ale! Mellick dal do Magořiny sám sebe a to je teprve jízda. Takže jestli si čtenář myslí, že už všechno viděl, slyšel a nic ho nerozhází - omyl.
Magořina je ulítlá, zvrácená, úplně mimo, ale hlavně setsakra vtipná.

Tohle dílko je absurditka nejvyššího kalibru a pokud máte smysl pro humor, trochu zvrácenou mysl - oceníte Mellicka na plné čáře.

Vyvražďovačka mladé party přátel je okořeněná o rozplétání skrytých tajemství (spíš jobovek) jednotlivých členů party. Čtenář se dozví šokující pravdy a i když jej některé pasáže znechutí, chuť číst dál se tím nezmenší.
Pokud čtenář reaguje špatně na krev a vnitřnosti, raději bych se čtení této knihy vyhnula. Je jí tam opravdu dost a ještě i něco navíc.

Mě osobně bizzaro fiction zaujalo a zalíbilo se. Je to divoké čtení, u kterého jsem se zasmála, musela vydýchat pár extremností, ale jednoduše řečeno...bomba! A tleskám i za formát knihy s velkými písmeny. Pro nás starší je tohle ideálka.

25.04.2024 5 z 5

Pohádky z lesa-Co si stromy šeptají Pohádky z lesa-Co si stromy šeptají Lenka Jakešová

Kniha od české autorky pojednává o životním příběhu strakapoudího páru. Od jejich seznámení až po založení rodiny a vylíhnutí čtyřech strakapoudích holčiček. Jejich příběh je doplněn pohádkami o stromových vilách a skřítcích náležející k právě léčenému stromu.

Čtenář se tak může těšit na deset pohádek, v nichž vystupují například skřítek Habřík, víla Vrběnka nebo sumec Fous.

Pohádky z lesa ale nejsou čistě pohádkovou knihou. Každý z příběhů má čtenáře zábavnou formou naučit něco o lese a přírodě. Třeba jak rozpoznat habr od buku, proč má javor na podzim krásně tvarované a zbarvené listy nebo proč roste olše v mokřinách.

Navíc jsou příběhy doplněny roztomilými ilustracemi. Díky těm si čtenář zapamatuje důležité informace a hlavní je se koukat na detaily. Skřítek Jilmík a jeho vlasová kreace je prostě kouzelná a dobře zapamatovatelná. Moc se mi líbí, jak jsou pohádky od příběhu strakapoudů graficky rozlišené.

Kniha je i plná chytlavých písniček a básniček.

Osobně bych byla ráda, kdyby příběh strakapoudí rodinky pokračoval. Konec mi přišel neukončený a myslím, že nebudu jediná, která by ráda věděla, jak si budou malé ptačí holčičky vést v léčení stromů.

Jako vystudovaný lesník doporučuji tuto knihu jako učební pomůcku pro děti. Hravým stylem děti naučit aspoň základy poznávání stromů a zvířat, co se v lese nachází, je skvělé.

Děkuji autorce za poskytnutí recenzního výtisku

05.04.2024 5 z 5