domiii97 domiii97 komentáře u knih

Smršť Smršť Jozef Karika

Jedno se nedá Smršti upřít a to, že se jedná o zajímavě zpracovaný příběh s částmi, díky kterým čtenář pocítí strach na vlastní kůži. Halné větry, Větrnice a záhadné dopravní nehody v jednom úseku - super kombinace. Do toho je knížka úzká a čte se rychle.

Autor umí. Umí navodit hrůzu nahánějící atmosféru. Ale... filozofické úvahy hlavního hrdiny prostě kazí temnotu a čtenáře znudí.

Celkový dojem z knihy především kazí hlavní hrdina. Ten je nejenom nesympatický, ale chová se jako vůl a jeho názory jsou více než padlé na hlavu.

Veliká škoda konce. Zkazil hororový dojem a kvůli tomu jsem knihu po dočtení zavřela a na nějakou Větrnici jsem už nemyslela. A to jsem si myslela, jak mě konec rozseká a budu hledět s otevřenou pusou. Nestalo se.

Režisér Peter Bebjak se pustil do stejnojmenného mysteriózního thrilleru právě na motivy této knihy. Film a kniha mají rozdílné příběhy, takže je na každém, jestli se první pustí do knižního či filmového zpracování. Já doporučuji kouknout na film, který je od dubna v kinech a knížku si taky přečtěte. Aspoň si uděláte vlastní názor.

Děkuji Nakladatelství Argo za poskytnutí recenzního výtisku

05.05.2024 4 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Detektivní zápletka je zajímavá. Od začátku se nabízí zdánlivě jasné řešení záhady, ale oba vyšetřovatelé ví, že nelze dát na první dojem a je potřeba se do případu ponořit hlouběji. Pomalými krůčky se před Julií a Sidneym objevuje spletitá skládanka.

V knize je ale i spousta nevyřčených otázek palící nejednoho čtenáře. Na některé se v tomto díle odpoví, na jiné si bude muset počkat. Přeci jen by bylo nesmyslné, aby autoři všechna rodinná tajemství vyšetřovatelů vyzradily hned na začátku, když bude následovat i další díl - Zavřu oči v modlitbě.

Většina z postav zde celkově působí zvláštně, především jejich chování a umělý způsob vystupování. Emoce vyjádřené u Andrého či Björna jsou úplně mimo a ne jednou to bude nutit čtenáře si poklepat na čelo. Výjimkou je Sidney, který si uchovává jistou eleganci a jako jeden z mála působí "střízlivě". Julii nejde odepřít, že je nadprůměrně inteligentní, ale její unáhlenost a občasná nabubřelost střídající se s lítostí, čtenáře během čtení unaví.
Velké plus má kniha za čtivost, na které se podílejí i krátké kapitoly. Je možnost, že se v čtenářovi nahromadí vztek za absurditost postav, ale i tak bude chtít vědět, jak to nakonec dopadne.

Až najdu klíč pokulhává v určitých částech. I tak nabídne dobrou detektivku na dva večery.

Děkuji @hostbrno za poslání recenzního výtisku.

19.02.2024 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Nejvíc diskutovaná obálka a anotace mě nakonec taky zlákala. No... Co k té knize říct.

Jako první slova, která mě napadla, byla, že to bude skvělý dystopický román. Lid zahubí zvířata kvůli nákaze, nemají co jíst, tak se rozhodnout ke kanibalismu a začnou chovat lidi na jídlo. Popsané části, jak se "maso" chová, jak přichází na porážku, co vše dělají z masa, kontroly, úřady... K tomu nemám jedinou výtku. Skvěle promyšlené. Na tom se dal postavit chutný a lákavý román. Jenomže tu máme ale.

Mohl to být perfektní román. Vždyť to téma je naprosto lákavé. Ze začátku to i tak vypadalo, myslím, že tak do poloviny knihy, ale pak se to zvrtlo. Po půlce jsem si říkala, jestli to vůbec chci dočíst, pak přišla scéna s lovem lidí, tak to bylo zajímavé. Pak smršť ničeho a konec?! Špatné, velice špatné. Nemluvě o tom, že název knihy je v knize zmíněn pouze jednou a to ještě nepochopitelně. Řekla bych, že název vůbec nesouvisí s dějem. Tedy až na tu mrtvolu a to tam opravdu není jen jedna.

Popravdě bych si už knihu nepřečetla a nebo pouze ty části, které mě zaujaly. Na to, jak to bylo propagované, mě to velice zklamalo.

11.01.2023 1 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

První kniha od Coelha. Těžko popsat, co jsem při čtení cítila. Je to až osobní a citlivé napsat svůj názor. Jak ironické, když si uvědomíme, že hlavní hrdinkou je prostitutka a ta nabízí své tělo za peníze. Co se týče těla, tak tam soukromí neexistuje. Ale co duše? A co má vůbec znamenat těch 11 minut? To zjistíte, když si knihu přečtete.
Nemyslete si. Není to jen příběh o prostituci, lásce nebo o pozemském životě člověka. Je to o něčem hlubším. Ten příběh, má předat daleko víc. Stačí si po každé kapitole zavřít knihu, podívat se před sebe a otevřít svou mysl a přemýšlet.

28.01.2022 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Vypadá to na jednoznačný případ, ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Každý dílek skládačky má spojitost s tím dalším a díky tomu je děj zamotaný. Čtenář tak při čtení musí dávat velký pozor, jaké indicie si pro něj autorka připravila.

Postav ve Vodníkovi je až příliš. Čtenář se tak ztrácí během pár stránek a to, že mají podobná jména (dokonce se objeví i se stejným jménem) je dost matoucí.

Zmatené jsou i některé kroky při vyšetřování. Každého by napadlo prověřit jisté skutečnosti, které se v ději objevily...no páni vyšetřovatelé ne.

Většina z postav je nepříjemná a podezřelá už při prvním setkání. Chování vyšetřovatele Honzy Richtera bylo na přes hubu. Jistě, někdy nás emoce ovládnou, ale aby se takhle choval při každém výslechu kriminalista?! Naštěstí se v knize objevují vyšetřovatel Tomáš Vyskočil a sestřička Ema Štípalová. Ti jsou sympatičtí a tak trochu děj zachraňují. A zmíním, že Ema vede vyšetřování mnohem lépe jak celý kriminální sbor. Jen tak pro zajímavost.

Autorka se v příběhu dotýká témat, jež jsou více známy v zahraničí, ale dějí se bohužel i u nás.

I přes mínusy je kniha čtivá. Čte se rychle díky kapitolám rozdělených do dnů v týdnu a krátkým podkapitolám.

Knize nelze upřít místy tajemný a hrůzu nahánějící děj, ale wau efekt se u mě nekonal. Autorčiny knihy Klekánice a Dceřina kletba byly o mnoho lepší.

01.05.2024 3 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Autorka vytvořila příběh, v němž se snoubí silné emoce s probíráním vážných témat. Vražda společně s vyšetřováním a hledáním vraha je více než napínavá a čtenář si nejednou potrápí šedé buňky mozkové.

Děj rychleji ubíhá i díky krátkým kapitolám a střídáním pohledů mezi postavami. Vyprávění Laury je ve formě deníkového záznamu, což ozvláštnilo děj.

Mrazivá náruč útočící na psychiku sice není oddechovou četbou, ale i tak čtenáře nepustí, dokud nebude na poslední stránce knihy.

Děkuji @janskajana za možnost přečíst si knihu v autorské štafetě

23.02.2024 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

První díl jsem bohužel neměla tu čest číst, ale v Železné rukavici byly retrospektivní části, kde jsem se dozvěděla, odkud Ondřej z Rohatec pochází, jak se seznámil s Chiarou či jak přišel k Jenčovu. Už od první stránky jsem věděla, že mě bude děj bavit. František Niedl píše srozumitelným a čtivým jazykem a není nouze o napínavé okamžiky. Z celé knihy mě nejvíce zaujaly popisy postupu těžby a zpracování železné rudy. Celý postup od stavby hamru až po práci milířů jsem četla se zájmem.
Všechny postavy mi přišly skvěle vykreslené. Ondřej, Chiara, Bruno, Chval z Valdéře,... U každé postavy je jasně dané, která je kladná a která záporná. Ale nevěděla jsem, do jaké kategorie mám zařadit Jana Lucemburského. Zprvu jsem si myslela, že bude na straně "zla", ale nakonec jsem byla mile překvapena. A kdo je mým největším oblíbencem? Samozřejmě Chiara. Mladá, nezkrotná a nebojácná žena, která si poradí ve všech situacích. Přiznám se, že jsem ještě historický román z období konce vlády Jana Lucemburského, nečetla. Byla jsem tedy ráda, že jsem dostala příležitost si přečíst tuto knihu a napravit tak svou mezeru v další části naší historie.

24.08.2022 5 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

Vlastně díky novému přebalu z nakladatelství LEDA jsem se ke knize dostala a kdyby nebylo nového hávu, nejspíš by mi unikl skvělý příběh. Přiznám se, že jsem u některých pasáží dostala hysterický záchvat a připomnělo mi to ještě tehdy nezkaženou dobu. U Aminy jsem dokázala vypnout z reality a přenést se k Pučálkovic rodině, sledovat dům č.p. 1567, nebo být u vystavení ZOO v Troji.

Kniha je rozdělena do kapitol, které nejsou rozděleny číselným označením, ale názvy. To mi při čtení zamotávalo hlavu, protože jsem si pod názvem kapitoly např. Není všechno jaro, co je ve vzduchu, nedokázala představit, o čem bude. Což nakonec nebylo špatné, protože jsem se těšila, jak příběh bude pokračovat.

Byla a vlastně stále jsem z knihy nadšená a ráda bych objevila knihu podobného rázu, protože v této době, co vše se kolem nás děje, je potřeba si oddechnout u takovýchto roztomilých příběhů.

29.03.2022 5 z 5

Démon přichází v mlze Démon přichází v mlze Martin Nesměrák

Od Martina Nesměráka to byla moje první kniha a byla jsem hodně zvědavá. Musím říct, že nezklamala a naopak mne nadchla tak moc, že si pořídím i předešlé díly. Vůbec mi nevadilo, že Démon je už pátým dílem. V postavách jsem se dokázala orientovat i díky seznamu postav sepsaných autorem ze začátku knihy.
Děj vás nebude nudit a nutí vás číst dál a dál, protože chcete vědět, jak to bude pokračovat a hlavně, jak to dopadne. Překvapilo mne, že i v určitým momentech byly v příběhu i hororové prvky a to jsem se opravdu Dokážu si představit, kolik práce s nastudováním materiálů, projítím terénu, to muselo dát. Výsledkem je příběh, na který může být autor hrdý.
Vyzdvihuji, že v doslovu a poznámce autora, jsem se dočetla, co je skutečnost a co si přimyslel sám autor. Dokázal i mne, jako dívku, zaujmout popisy taktiky boje, výstroje družiníků a taky líčením okolí děje.
Taktéž se mi líbí obálka knihy, která má historický nádech s moderním stylem.

12.03.2022 5 z 5

Tulák po hvězdách (komiks) Tulák po hvězdách (komiks) Jack London

Tulák po hvězdách není jen příběhem o krutosti vězeňského života a brutalitě páchaného na věžních. Je to především příběh o odhodlání a touze uniknout z nelítostného světa. To vše obohacené filozofickými úvahami o životě, smrti a duši, jenž žije dál i po konci.

Příběh je to dojemný a díky komiksovému zpracování dobře pochopitelný. Pro ty, co nemají v plánu si přečíst román, je tohle skvělá varianta. Zajímavostí je, že příběh vychází ze života Eda Morrella, jenž byl přítelem autora.

Pár much ale komiks má. První z nich je, že čtenář pořádně neví, v co se Standing inkarnuje. V anotaci jsou sice zmíněné tři vtělení, ale to nejsou jediné. Právě u těch není ani zmíněno, v jakém časovém období se odehrávají a bližší popis taky chybí.

Dalším mínusem jsou interpunkční znaménka. V bublinách je problém odlišit čárku od tečky a naopak, které se díky zvolenému stylu písmen prolínají. A to si troufám říct, že mám dobrý zrak.

Kresba mě osobně neupoutala. Pokud měl být komiks zamýšlen pro náctileté čtenáře, tak tomu ilustrace odpovídají. Podle obálky knihy jsem ale očekávala detailnější zpracování s realistickou kresbou postav.

Tuláka po hvězdách doporučuji k přečtení a tento komiks je dobrou volbou.

Děkuji Knihy Dobrovský za #recenznivytisk a možnost #spoluprace

07.04.2024 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Kniha je čtivá díky krátkým a úderným kapitolám, které končí tak, aby v čtenáři co nejvíce vyvolaly napětí a chuť číst, dokud nebude konec.
Dějová linka vyšetřování se střídá se vzpomínkami na pobyt ve vězení Madison i Natea. Tak se čtenář dozví o životě vyšetřovatelů, kdy oba byli odsouzeni za zločin, který nespáchali a ti doufají naleznout kýženou pravdu i po několika letech od odsouzení.
Zápletka je zajímavá díky nečekaným zvratům. Čtenář zjistí, jak je všechno se vším propojené a co je velkým plusem příběhu - některé skutečnosti vyrazí dech. Čtenář je nebude očekávat.
Hlavní protagonisté jsou sympatičtí. Srdce čtenáře si jistě získají i díky tomu, že nejsou dokonalí, jsou si toho vědomi a nebojí se to ukázat.
Celkově hodnotím Pád do tmy kladně. Dostala jsem vše, co jsem od detektivně thrillerového příběhu očekávala. V knize sice není tolik akce, ale příběh je spíše zaměřen na psychiku čtenáře, aby v něm vyvolal pochybnosti o správnosti všech indicií. Těším se na další díl s Madison a Natem. Mám radost, když najdu sérii, která mě chytne od prvního dílu. Věřím, že nebudu zklamaná, ba naopak se moje nadšení bude stupňovat.

Děkuji Nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzního výtisku

29.03.2024 5 z 5

Červi v hlavě Červi v hlavě * antologie

Neskutečně jsem se na tuto knihu těšila. Doufala jsem, že nebudu zklamaná a opravdu, co se týče nakladatelství Golden Dog a jejich hrůzostrašných knih, zatím jsem velmi nadšená.
V Červách najdete 12 povídek. Každá je jiná. Každá využívá strach v jiné podobě. Seznámíte se s psychopaty, přízraky dávných časů, vetřelci, děsivými dětmi nebo nebezpečným virem. Né všechny konce jsou uzavřené a spousta závěrů u povídek je otevřena fantazii čtenářů. To je přesně dle mého gusta.
Vyzdvihuji zpracování knihy. Ručím vám za to, že na konci každé povídky budete mít otevřenou pusu úžasem i děsem. Rozhodně doporučuji všem hororomilům.

09.04.2023 5 z 5

Vražedná naděje Vražedná naděje Wendy Dranfield

Čtvrtý díl detektivní série a čím dál lepší. Nevěřila bych, že by mě autorka dokázala už několikátým dílem zaujmout, ale ano. Stalo se a je to skvělé!

Už od druhého dílu si vždycky pobrečím. Vražedná naděje mě emocionálně rozdrásala. V příběhu se už nejedná o dojemnou smršť, ale spíš tornádo.

Velké plusy vidím u názvu, který čtenáři už tak nějak skrytě říká, o co by v příběhu mohlo jít. Dále to, že autorka dokáže mistrně skloubit minulost s přítomností.
Čtenář se můžu těšit na postup vyšetřování, zase se více seznámí se starými známými i novými postavami. Není nouze o překvapení, scény vyrážející dech a překvapivě i humor.

Madison a Natea jsem si oblíbila od prvního dílu a se čtvrtým je už tak nějak považuji za rodinu, ke které se budu ráda vracet.

Kdo této americké spisovatelce ještě nepodlehl, je správný čas začít se čtením série pěkně od začátku (jak já vám závidím ).

Děkuji Nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzního výtisku

12.05.2024 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Samotný název knihy odkazuje na mytologickou postavu Empusy. U Empusionu je zmíněno, že se jedná o přírodně - léčivý horor. Toto označení je více než vystihující. Tajemno v příběhu je zde v jiném pojetí, než je u klasického hororu zvykem. Nahánění strachu je v knize nenápadné, skoro by se dalo říct až skryté a je jen na čtenáři, jak se s hloubkou děje vypořádá. Není tedy zaručena nahánějící hrůza, ale i ti největší nebojsové jemné mrazení v zádech ucítí.

V knize se řeší témata, co byla v tehdejší době nejvíce rozebírána. Probírají se zde tedy témata ženství či světové problémy. To vše z pohledu mužů, jenž jsou každý povahově i myšlením rozdílní. V příběhu jsou tyto postavy velice detailně vykresleny.

Překvapilo mě, jak moc je příběh čtivý. Hojné popisy přírody, lidí, procedur a všeobecné líčení života v lázních k tomuto příběhu prostě patří. Taktéž se v příběhu objevují citáty a citace z různých děl.

Kniha je doplněna o dobové fotografie Görbersdorfu a nechybí ani seznam vystupujících osob.

V celkovém hodnocení u mě převažuje pozitivní dojem z knihy. Empusion je zvláštní, svým způsobem kontroverzní, což čtenář pozná až knihu dočte. Rozhodně je to jedna z nejzajímavějších knih, co jsem doposud měla možnost číst a za přečtení rozhodně stojí.

Děkuji Nakladatelství Host za poskytnutí recenzního výtisku

13.04.2024 4 z 5

Meč pro krále Meč pro krále Michal Zmítko

Historický román, jenž je autorovou prvotinou, nabízí čtenářsky čtivý a detailně zpracovaný zážitek z období temného středověku.

Autor dokáže v čtenáři rozdmýchat všechny emoce. Popisy emotivních částí jsou srdceryvné. Oproti tomu dokáže rozbořit čtenářovi nervy, pokud se některému z protagonistů děje něco špatného.

Velkým plusem je vykreslení bojů bez příkras se spoustou krve. Prostě tak, jak to doopravdy bylo.

Je potřeba zmínit, že se v příběhu objevuje dost milostných scén i takových, které jsou pro "vyšší dívčí". Rozhodně by se za tyto scény nemusel stydět žádný erotický román.

V knize nechybí ani mapa, v níž jsou zaznamenané všechny důležité místa v ději.

Postavy jsou vykresleny reálně i s jejich osudy. Čtenář bude překvapen, jak se některé osudy postav vyvrbí.

Osvěžením děje jsou vzpomínkové útržky postav. Čtenář se tak dozví i něco o jejich minulosti. Osobně bych ocenila přesné datování vzpomínek.

S postavami je zde ale jedno příkoří. Objevuje se jich hodně a čtenáři se mohou plést či na zapomenout, jakou funkci v příběhu zastávaly. Především, když se postava objeví po delší době.

V knize je vše, co má ve správném historickém románů být - boj o moc, spiknutí, zrod lásky i nenávisti, zrada.

Já jsem si čtení užila a budu se těšit na autorův další literární počin.

Děkuji autorovi za poskytnutí recenzního výtisku

23.03.2024 4 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Dokonalé propojení je první knihou z pera české autorky, v němž není nouze o drama a napětí. Čtenář bude duševně prožívat jednotlivé osudy postav, z nichž některé se mu zavrtají hlouběji do kůže a psychické vydeptání je více než pravděpodobné.

Děj je vyprávěn z pohledu sedmi postav. Čtenář se tak nenudí a neusne na vavřínech. Jediné, co mi chybělo, byl hlubší pohled vyšetřovatelů na samotné pátrání. Neměli možnost se tolik dostat do kladného (nebo i záporného) vztahu se čtenářem.
Díky vyprávění z různých pohledů jsou kapitoly krátké, úderné a zakončené tak, aby čtenář měl chuť číst pořád dál.
Autorka v knize otevřela témata jako sektářství, nenávist na pracovišti nebo týrání.

Kniha taky pojednává o lásce, která je tu zmíněna ve všech formách. A právě láska zde odkrývá nejhlubší tajemství, která měla zůstat skryta.

Jednotlivé postavy nabízí širokou škálu povah. Některé si čtenář oblíbí, jiné ne - pravdou je však to, že na konci knihy na některé z nich změní názor.
Velkým plusem je i to, že se čtenář dozví, jak to nakonec se všemi dopadlo. Co víc si přát.

Kniha je skvělá svou propracovaností a věřím, že se fanoušci napětí budou po dočtení tetelit blahem.

Děkuji Marii Hamákové a Janě Janské za poskytnutí recenzního výtisku

13.03.2024 5 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Andrea Bartz

Kniha od americké spisovatelky láká svou anotací na neobvyklý milostný trojúhelník a strach nahánějící tajemství, jak manželů, tak samotného nedobytného domu. To vše má být zesíleno o pocit bezmoci v době pandemie.

V příběhu jsou prvky napětí, které bohužel zaniknou v záplavě nicnedělání, poflakování se a neustále se opakujícího paranoidního smýšlení hlavní postavy.
Knize nelze odepřít čtivost, ale i rychle ubíhání stránek nedokáže čtenáře odprosit od nelogického chování postav.
Ty jsou velkým průšvihem knihy. Sabrina a Nathan se chovají tak, jak se očekává od lidí, co něco tají. Jejich smysl pro bezpečnost je trochu přes čáru, ale ještě by se to dalo přejít. Všechno špatně je, co se týče hlavní hrdinky Kelly. Ta je nejenom naivně hloupá, ale co dokáže vypustit z úst či nad čím uvažuje. Na třech stranách po sobě se čtenář dozví informaci, která je následně (na těch pár stránkách) zmíněna ještě 3x. U přirovnání a výroků Kelly čtenář zjistí, že neví, jestli se má smát, plakat či bouchat hlavou do zdi. Např. že hladila zárubně a zábradlí domu, jako by to byl starý revmatický pes.

Aby se knize neprotiřečilo, v posledních 100 stranách se udějí zajímavé věci, které vyvolají vlnu otázek a dojde i na moment, který čtenáře překvapí.
Co se ale nepovedlo, byl konec. Zbytečný a vlastně do celého konceptu příběhu vůbec nezapadl.

Pokoj pro hosty je divnou napodobeninou thrilleru. Pokud čtenáře neodradí výše zmíněné důvody a nebude od příběhu moc očekávat, jistě se kniha bude líbit a své čtenáře si najde.

Děkuji @knihybeta za poslání recenzního výtisku.

19.02.2024 1 z 5

Zasněžené příběhy Zasněžené příběhy Michal Unar

Sborník Zasněžené příběhy je již druhým vydaným v rámci projektu Kde autoři pomáhají. Pomoc ze Zasněženek se zaměřila na zvířata a to na mělnický útulek Dog Planet, z.s. a podobné instituce. Autoři, jenž do sborníku přispěly svými literárními díly, se vzdali nároku na honorář. Jejich rozhodnutí je umocněno solidaritou, která v předvánočním/zimním čase dává naději na lepší život všem tvorům.

Každý z autorů dal do svých novel naději na lepší zítřky a možnost, že se vše jednou v dobré obrátí.
Každý příběh je jiný. Čtenář se nebude nudit díky střídání žánrů. Přečte si příběhy z přítomnosti, středověku, s dávkou akčního napětí, nadpřirozena i v období po konci Velké francouzské revoluce. Zabývají se závažnými tématy, z nichž některé jsou ve společnosti tabu a jsou tam i takové, kterým by se dalo těžko uvěřit.
Příběhy pohladí po duši. Čtenář si popláče, zasměje se a pozastaví se nad svým vlastním životem a vykonanými skutky. Zasněženky se nemusí číst pouze ve vánočním období, ale kdykoliv, kdy na člověka přijdou chmury.

Děkuji tímto @maryshine_svetknizek a @kdeautoripomahaji za poslání recenzního výtisku a možnost spolupráce.

19.02.2024 5 z 5

Prokletí rodu Prokletí rodu Ilona Dobrovolná

Toto byl neskutečný nářez. Po dlouhé době jsem četla skvělou detektivku, která mě bavila od začátku až do konce. Moc mě bavila kombinace historie, rodového prokletí, vyšetřovatelky - novinářky. V průběhu knihy jsem byla několikrát napjatá a popravdě jsem po nocích, kdy jsem nemohla usnout, přemýšlela, kdo by nejspíš mohl být vrahem. Má dedukce byla správná, jelikož mám přečteno již více detektivních knih.
Edice Původní česká detektivka je úžasná a mám z této edice již přečtených pár knih a mohu vřele doporučit. Doufám, že paní spisovatelka Dobrovolná napíše více detektivních knih a kdyby byla hlavní aktérkou zase Alice, okamžitě bych si příběh chtěla přečíst.

Dodám, že tato edice mi hodně připomíná seriály jako Policie Modrava nebo Temný kraj. Pokud tedy máte rádi tento typ seriálů, neváhala bych a pustila bych se do čtení těchto detektivek.

27.09.2022 5 z 5

Ohnivá jeseň Ohnivá jeseň František Neužil

Kdo má rád historické romány a Přemyslovce, tak si přijde na své. Postavy jsou vykresleny věrohodně a mezi mé oblíbence patří (a vždy patřila) Kunhuta Uherská. Líbily se mi retrospektivní části, kde se vracíme např. do života Kunhuty před sňatkem s králem železným a zlatým. U Záviše sama nevím, jestli je to pro mne postava kladná, záporná či neutrální. Na to, že kniha má necelých 400 stran, se četla velmi rychle. Trochu jsem ale byla ze začátku zmatená ohledně částí, kdy se postavy vrací do minulosti. Rychle jsem se ale vrátila do děje a s napětím očekávala, jak to dopadne (i když mi jsou známy historická fakta).

27.09.2022 4 z 5