Jaroushek Jaroushek komentáře u knih

Text Text Dmitry Glukhovsky

Kniha mi opravdu sedla a je to první velké překvapení letošní výzvy. Tíživost knihy je znát už od prvních stránek a až do konce nepoleví. Jak snadno se dá zničit mladý život . . . Moje první kniha od Glukhovského a musím říct, že se mi moc líbily i slovní obraty. Někteří lidé se v komentářích pozastavují nad chováním hlavního hrdiny. Já ho naopak naprosto chápu. V 17 skončil ve vězení a neměl pořádně šanci dospět. Byť se to nemusí na první pohled zdát, velké téma je zde i víra v boha.

"Proč je snazší člověka zabít než mu odpustit? Proč mají všechno v rukou vyděrači? Proč není jiného úniku, než vzít si sám život a za sebevraždu skončit v pekle? Jsi Bůh, nebo provozovatel jatek?"

"Obrátil se k Bohu. Postál, poslechl si, co mu zní v hrudi. Bylo to dlouhé vyzvánění. Nikdo neodpovídal. Spojení se nenavázalo. Asi měl také zapojený režim nerušit."

18.03.2024 5 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Opět výborná volba prostředí. Podzemí New Yorku je tajemné a nepředvídatelné, dořešení prvního dílu uspokojivé, hlavní postavy sympatické a i nadále víme o agentu Pendergastovi velmi málo, tudíž je široký prostor pro další díly na seznámení. Těším se na pokračování série.

30.01.2024 4 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Důstojné seznámení s D'Agostou a Pendergastem, který je však přítomen zhruba na desetině stran, takže se o něm prakticky nic nedozvíme.
Muzeum je skvělá volba místa , kde se děj odehrává. Zápletka je nicméně poměrně děravá a je lepší nad ní moc nepřemýšlet.

11.01.2024 4 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Poutavá kniha, která nás zavede do úplně jiného světa, kdy si člověk až říká, zda to není už přitažené za vlasy a pak, když si některé věci dohledává, nestačí žasnout. Všechny 3 dějové linky jsou zajímavé, i když za mě byl nejlepší Čo a jeho vývoj.
Jedna z mnoha knih, ke které jsem se dostal v rámci čtenářské výzvy a vůbec toho nelituji.

13.11.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Korupce, papalášství a přetvařování je staré jako lidstvo samo a i díky tomu bude Revizor aktuální téměř v jakékoliv době. Mně osobně nicméně kniha zas tak nesedla.

10.09.2023

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Poměrně důstojné pokračování série. Bohužel nejlepší dojem ve mně pořád zanechal první díl a s posledním dílem série asi spěchat nebudu. Zvolený motiv a provedení "vražd" už mi přišlo, jako někomu, kdo má medicínské vzdělání, přitažené za vlasy a oproti prvnímu - poměrně uvěřitelnému dílu - už je tohle za hranicí reality. Nejsem člověk, který by samozřejmě potřeboval, aby kniha byla uvěřitelná, nicméně když série nastaví určitý trend a já jako čtenář mám pak určitá očekávání, tak mi to prostě vadí. Tady se bohužel autor v rámci každého pokračování pouští dál a dál do fantastických scénářů, což v tomto případě já úplně neocením.

04.07.2023 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Parádní stejně jako první díl. Změna prostředí do měst prospěla, Theo je sympaťák a má svoje metody, při kterých se člověk i něco naučí. Máme zde trochu méně akce, vedlejší postavy jsou takřka všechny hodně upozaděny a ke konci už děj začal být maličko překombinovaný, proto jedna dolů. Těším se na třetí díl.

09.10.2022 4 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Příjemná kniha, která nemá hluchá, nicméně ani vyloženě silná zapamatovatelná místa. Hlavní hrdina se nám moc neotevře, až do konce o něm vlastně pořádně nic nevíme, což je škoda. Děj je napínavý, postupně se odhalující s uspokojivým koncem. Další knize autora dám jistě šanci.

31.05.2022 4 z 5

Syndrom Loutky Syndrom Loutky Dina Rubina

Zajímavá, netradiční a rozhodně výborná kniha. Chce to věnovat pozornost i malým detailům, aby vše hezky zapadlo. Českým čtenářům jistě udělá radost část děje odehrávající se v Praze. Vše začíná pozvolna, postupně se rozmotává, aby poslední třetina byla ta, kterou zhltnete jedním dechem.
Da se říct, že pravdu mají jak recenze s vysokým, tak nízkým hodnocením. Jsem si jistý, že záleží, v jakém rozpoložení čtenáře kniha zastihne.
Spousta informací o loutkách, které mě donutily nejednou odběhnout a načíst si o dané zmínce víc.
Jako poslední věc bych určitě všem doporučil četbu co nejméně kouskovat a pustit se do ní, až na ni budou mít opravdu čas.

28.07.2021 5 z 5

Tajemství červa Tajemství červa Robert Bloch

Skvělá hororová povídková sbírka. Čtenář se dostane od chrámů v Egyptě přes hřbitovy a samoty v lesích až do rušných ulic. Je to netradiční a mě to velmi bavilo. Jedinou nevýhodou je, že povídky jsou si občas dost podobné a za mě je lepší si to dávkovat postupně, jež to číst na jeden zátah. Přeci jen, původně vycházely jako jednohubky a ne takto v souboru. Nejlepší byl Skrček a Bůh bez tváře.

12.06.2024 5 z 5

Nemáš co ztratit Nemáš co ztratit Lee Child

Béčkový akční příběh, který mi připomínal filmy se Stephenem Seagalem a Chuckem Norrisem, a to myslím v pozitivním smyslu. Je to nenáročné, naivní a poměrně předvídatelné čtení. Já dostal přesně to, co jsem očekával. Řekl bych, že si autor do Reachera projikuje svůj ideál chlapa, stejně jako to dělal London.

19.05.2024 3 z 5

Smrt na Baltu: Zkáza lodě Wilhelm Gustloff Smrt na Baltu: Zkáza lodě Wilhelm Gustloff Cathryn J. Prince

Velmi zajímavé čtení. Mám rád vše, co se týká druhé světové války a zde se navíc jedna o ne moc známou událost. Neumím si ani představit, jaké to na lodi muselo být, když si jen uvědomím, jak se lidé umí chovat zákeřně, i když o nic nejde, natož když je to otázka života a smrti. Kniha podává informace objektivně a zmiňuje i to, že ne každý na palubě byl nevinný civilista, což spolu s celým pozadím neštěstí dokresluje, proč informovanost o potopení W. Gustloffa není veliká.

09.04.2024 4 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Achjo, musím říct, že za mě zklamání. Po nadšení z Temného Léta jsem nedostal nic, co mě na prvním díle bavilo. Celá zápletka se skiny mi pak přišla hrozně laciná. Až se mi nechce věřit, že je to stejný autor.
Osud této postavy mě velmi mrzí a nečekal bych takový vývoj na konci Temného Léta. Zpětně už bych sérii ukončil prvním dílem a dál nepokračoval

16.12.2023 3 z 5

Bílý Den Bílý Den Jack London

London umí krásně popisovat přírodu a tehdejší poměry na Aljašce, nicméně milostné věci a interakce muž - žena opravdu nejsou jeho silnou stránkou, což samozřejmě neměla být ani Bílého Dne, nicméně tyto pasáže vskutku bolelo číst. Za mě slabší počin autora, který zdaleka nedosahuje kvalit jako Bílý Tesák.

13.08.2023 3 z 5

Rozhodnutí Rozhodnutí Charlotte Link

Kniha se zabývá okrajovým tématem, které je ovšem i v dnešní době bohužel aktuální. Sledujeme paralelně dva příběhy, které spolu souvisí a postupně se dozvídáme jak. Děj je pozvolný, poměrně uvěřitelný na úkor senzací a zvratů, což je ovšem příjemné překvapení, protože v každé knize nemusí být jeden za druhým. První polovina je nicméně trochu pomalejší a celkově bych řekl, že 380 stran bylo až zbytečně moc.

16.11.2022 4 z 5

Oběť Oběť James Carol

Moje první kniha ze série i od autora celkově. Abych byl upřímný, byl jsem zklamaný. Winter je od začátku prezentován jako geniální vyšetřovatel a přitom celý děj knihy jen vidíme, jak se i s Mendozovou (která mi přišla, že je dosazena jen do počtu a víceméně garantuje Winterovi policejní pravomoci, které on nemá a dělá jakýsi hloupý protipól, aby Winter mohl nahlas říct svou tezi) dozvídají jen to, co naše pachatelka chce, aby věděli a žádnou vlastní iniciativu extra nevyvíjí. Loutka by byl příhodnější název. Tempo i děj je dobré, nicméně bez nějakých výrazných momentů, u kterých bych si byl jistý, že při zmínce této knihy si na ně vzpomenu. Za mě tedy průměr, který neurazil, ale ani nenadchnul a bohužel nemotivoval pouštět se do další knihy ze série.

13.01.2021 3 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Musím říci, že kniha mě mile překvapila. Jako člověk, co se pohybuje ve vojenském prostředí jsem v tom kolikrát viděl absurdní situace, které jsou v armádě viditelné do určitého měřítka i dnes. Dílo rozhodně plní svou úlohu, i když myslím, že by šlo i trochu více přitlačit na pilu. Určité části (jako vyobrazení života na zemi v pokročilých fázích a homosexualita) mi přišly již méně zdařilé, ale celkový dojem zůstal vysoce pozitivní.

27.12.2020 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Já tedy začal netradičně z druhého konce série, jelikož to byl dar, nicméně návaznost na předchozí díly není nijak závratná, tak si toufnu soudit, že se zase nic moc nestalo. I když něco mi asi sepne až zpětně, když se nyní pustím do prvních dvou dílů.

Začátek nechodí kolem horké kaše a rovnou jsme vrženi do řešení onoho tajemného dopisu. První třetinu bych hodnotil jako vysoce napínavou a asi nejlepší z celé knihy. Druhá třetina se trochu vleče a souhlasím s některými komentáři, že kniha by mohla být o několik stran kratší, díky roztáhlému středu děje. Finále nicméně opět šlape na plyn a vskutku nešlo jinak, než posledních 200 stran dočíst najednou. Za mě veliká spokojenost a jsem rád, že jsem se k pravidelnému večernímu čtení vrátil zrovna tímto kouskem.

15.09.2019 5 z 5

Kabinet kuriozit Kabinet kuriozit Lincoln Child

Konečně jsem sehnal třetí díl série a asi jsem čekal trochu víc. Je to hodně podobné předchozím dílům - děj v NY, točí se okolo muzea, všichni policisté kromě Pendergasta a jeho kolegy jsou nekompetentní, silná ženská postava (což je velké plus celé série), ale už by to chtělo i něco trochu jiného. Jak zmínilo více lidí, konec byl opravdu slabší.

24.02.2024 4 z 5

Tajemství živých Tajemství živých Carol Wyer

Na to, že to dle doslovu byl první thriller autorky, to nebylo vůbec zlé. Rozuzlení je dávkováno postupně, vše se točí kolem pár postav, jen konec byl trochu slabší.

24.10.2023 4 z 5