Dinosaur Dinosaur komentáře u knih

Nový profesor Nový profesor Andrew Hall

(1.5/10) Stopy hrůzy čtu, když se mi nechce přemýšlet a chci něco krátkého a oddechového, tudíž od nich mnoho nečekám. Tohle ale i tak bylo hodně slabé, především kvůli připitomnělému chování postav a ději celkově. Přitom námět a pointa nejsou úplně špatné, jen by se pera holt musel chopit někdo zdatnější.

12.06.2016 1 z 5

Dům smrti Dům smrti Robert Lawrence Stine

(4/10) Zkrátka takový béčkový horor zasazený do minulosti a spíše z těch slabších.

06.06.2016 2 z 5

Pokoj její duši Pokoj její duši Wendy Darlenová (p)

(7/10) Poměrně zajímavý nápad i rozuzlení :)

06.06.2016 4 z 5

V cizím těle V cizím těle Robert Lawrence Stine

(6/10) Jako oddechovka fajn, bylo to docela napínavé i přesto, že jsem pointu ke konci částečně vytušil.

04.06.2016 3 z 5

Spřeženci noci Spřeženci noci Darren Shan (p)

(9/10) Napínavá kniha, ve které se setkáváme s několika starými známými. A ač je Darren už dospělý, je bohužel stále příliš důvěřivý...

16.04.2016 5 z 5

Lovci z přítmí Lovci z přítmí Darren Shan (p)

(9/10) Slibný rozjezd pátrání po pánovi vampýrů.

16.04.2016 5 z 5

Neznámý Asimov II Neznámý Asimov II Isaac Asimov

(6/10) Víceméně zde platí to samé, co jsem řekl u prvního dílu, jen mi tenhle připadal o něco slabší, povídky mi přišly spíše průměrné. Více se mi líbily například Super-Neutron, Zákonná práva, Závod červené královny, Matka Země a ze všeho nejvíce Autor! Autor!

16.04.2016 3 z 5

Půlminutové horory Půlminutové horory * antologie

(2.5/10) No... co k tomu říct. Původně jsem chtěl být v hodnocení mírnější, ale když jsem se nad tím zamyslel, tak nebylo za co. Některé příběhy byly vyloženě divné (třeba ty létající kníry - ano, je to stejně tak ujeté, jak to zní) a dětem (kniha se ke mě dostala skrz devítiletou neteř) bych knížku taky absolutně nedoporučil. Celé jsem to přečetl jen proto, že to bylo krátké a ta hvězda je za těch pár povedenějších.

29.03.2016 1 z 5

Zpustlá vesnice Zpustlá vesnice Daniel Handler

(9/10) Když jsem asi před dvěma lety četl celou sérii znovu, tak jsem bohužel nesehnal tento díl a je to škoda. Člověk mezitím leccos zapomene a pak je trochu problém se do toho "dostat" a uvědomit si, co vše bylo před tímto dílem a co po něm. To však ale není chyba samotné knihy, která mě jinak velice bavila a rád jsem si připomněl Lemonyho styl psaní.

22.03.2016 5 z 5

Trocha magie – Poslední sbírka povídek fantasy Trocha magie – Poslední sbírka povídek fantasy Isaac Asimov

(10/10) Nedá mi to a v komentáři se i částečně vyjádřím k některým zdejším reakcím. Je pravda, že o fantasy sbírku skutečně příliš nejde, většina povídek je s mimozemšťanem Azazelem, které sám Asimov řadil s odřenýma ušima do sci-fi. Skutečnou fantasy tu tak víceméně tvoří snad jen vydařené pohádky - a to ta o třech princích a princi a drakovi :) Azazel však v jednotlivých povídkách více či méně pobavil (nejvíc mě bavilo Zdravíčko, Brrr, to je ale zima, Cestovatel časem a Víno je posměvač) a za povídkovou část bych tak dal trošku lepší 4*.

Zbylé dvě části pak už ani povídkami nejsou, ale mě to absolutně nevadilo. Nikomu neberu jeho názor, ale nechápu, jak někdo může říct, že jsou nezajímavé. Pro mě byly zajímavé velmi. V druhé části se témata víceméně motají okolo fantasy jako takové a můžete tu najít třeba i poměrně zajímavé zamyšlení nad Pánem prstenů a jeho připodobnění ke skutečným událostem. Třetí část se pak už věnuje jiným tématům, jako je třeba demokracie, nevzdělanost (prý si 21% Američanů myslí, že Slunce obíhá kolem země a 7% ani netuší, co se kolem čeho má otáčet - děsivé), víra ať už v Boha či jiné nadpřirozeno, evoluce nebo rasismus. Vzhledem k tomu, že Asimova řadím mezi své oblíbené autory, tak mě jeho názory zajímají a co víc - baví. V knize je spousta zajímavých myšlenek a ony nepovídkové části tak hodnotím jasnými 5*, což se odráží i na výsledném hodnocení.

09.03.2016 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

(9/10) Tak tahle kniha mě před lety k Asimovovi dostala. Přiznám, že mi zpočátku přišla trochu "těžkopádná", ale pak se děj rozběhl a bylo to čím dál tím zajímavější a zajímavější a pointa se mi také líbila.

08.03.2016 5 z 5

Upíří kníže Upíří kníže Darren Shan (p)

(9/10) Skvělé vyvrcholení "druhé trilogie". Tentokrát tu máme krom nečekaných zvratů a odhalení i zajímavé morální dilema :)

08.03.2016 5 z 5

Zkoušky smrti Zkoušky smrti Darren Shan (p)

(9/10) Je vidět, že Darren a sága celkově dospívá. Vždycky jsem si říkal, že by mě lákalo být upírem, ale jejich poněkud zkostnatělé zvyky, které jsou zde, se mi příliš nezamlouvají už jen proto, že se díky nim Darren dostane do nepříliš fér situace. A to ještě není to nejhorší...
Kniha plná napětí a zvratů :)

04.03.2016 4 z 5

Upíří hora Upíří hora Darren Shan (p)

(8/10) Tato kniha podobně jako ta první slouží spíše jako takový úvod do dalšího děje, ale konečně se dovídáme více o upířím světě.

04.03.2016 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

(8.5/10) Kniha nabízí tři pohledy na jednu a tu samou situaci, tudíž je nutné si zvyknout na výměny postav. Nejzvláštnější a nejzajímavější je prostřední část, která nás zavede na planetu para-lidí, kteří jsou ale od lidí dost odlišní. Sice mi chviličku trvalo, než jsem si na ne úplně lidské postavy zvykl, ale moc se mi líbila Dua, která se necítila jako ostatní a nelíbilo se jí, že by se měla chovat tak, jak ji k tomu "předurčuje" její "pohlaví" nebo jak jí "káže" většinová společnost. Když nad tím tak přemýšlím, tak mě to možná zaujalo více, než zápletka okolo Pumpy, i když ta taky byla dobrá - docela dobře si dokážu představit, jak by si lidstvo raději nepřipustilo možnost katastrofy jen kvůli tomu, aby se nemuselo vzdávat svého pohodlí.

03.03.2016 4 z 5

Krvavé chodby Krvavé chodby Darren Shan (p)

(8.5/10) Naštěstí se mi potvrdilo to, co jsem si myslel - baví mě to čím dál tím víc, z první trilogie se mi tenhle díl líbil jednoznačně nejvíce a také byl asi nejnapínavější. U prvního dílu jsem se skutečně trochu bál, jestli mě tahle série bude po všech těch letech ještě bavit, ale teď už o tom nepochybuji :)

01.03.2016 4 z 5

Upírův pomocník Upírův pomocník Darren Shan (p)

(8/10) Tímhle dílem jsem před lety začal proto, že si první dva z knihovny půjčila sestra, "zabavila" si ten první a mě to zaujalo natolik, že se mi prostě nechtělo čekat a začal jsem tímto. Darren se pořád chová poměrně dětsky (a až teď jsem si uvědomil, že psát takovou postavu vlastně pro dospělého nemusí být až tak jednoduché), ale je nucen k určitému rozhodnutí...
O něco lepší než první díl.

01.03.2016 4 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

(7/10) K téhle sáze jsem se poprvé dostal, když mi bylo asi tak 12 nebo 13. Pamatuji si, že mě to šíleně nadchlo, ale asi po druhé půlce ságy jsem se nějak nedostal k dalším dílům a nikdy se nedověděl, jak to dopadlo.

Na znovučtení jsem se tedy celkem těšil, ale teď, po více než deseti letech jsem si při čtení často uvědomoval, že je kniha určena daleko mladšímu publiku. A pokud řeknu, že je chování Darrena nerozumné, je to ještě slabé slovo. Pro děti fajn, pro dospělé poněkud naivní, ale jako nostalgická oddechovka stále dobré. K těm čtyřem hvězdám jsem se tedy skutečně přiklonil spíše z té nostalgie, ale co si pamatuji, tenhle díl byl spíše seznamovací a ty další už byly zajímavější, takže rozhodně budu pokračovat.

29.02.2016 4 z 5

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

(7/10) Vážně nemám rád, když si poctivě zapisuji hodnocení každé povídky, abych ho pak mohl zprůměrovat pro celou knihu a nakonec mi stejně vyjde něco jako 3,42*. Takže teda lepší tři no.

Hodně povídek mi přijde spíše průměrných, ale baví mě Asimovy komentáře a zajímavé jsou i otázky, na které zvídavý čtenář může hledat odpovědi - což v dnešní době internetu už nebude takový problém. Přiznám se, že já jsem to nedělal, protože vědec ze mě už nikdy nebude, ale jak Asimov sám řekl - třeba tím vzbudí zájem o vědu a někoho mladšího, kdo na to bude mít hlavu by to třeba k takové kariéře postrčit mohlo :)

Jako nejzdařilejší bych hodnotil povídky Noc (skvěle vykreslená depresivní atmosféra), Poslední den (k zamyšlení), Domeček jako klícka, Jeskyně noci (přemýšlím, zda se tu neinspiroval autor Marťana, povídka je však zakončena jinak a k tomu poměrně překvapivě), Mít tak s sebou prachovku, Paštika z husích jater, Rébus a Hop a skok.

29.02.2016 3 z 5

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

(7/10) Těžko hodnotit. Když se mi sejdou povídky od různých autorů, často se stává, že mi kniha přijde dost nevyvážená a dojem z ní se mění povídku od povídky a ani u této knihy tomu nebylo jinak. Kniha začíná skvěle, ale pak bohužel přišly i povídky, které mě buď zaujaly málo nebo pouze průměrně. Mezi ty lepší patří určitě Běžkyně, Asentonovo řešení, Svědomí Nadace, Čtvrtý zákon, Rovnováha a Badatel. Jako příklad těch, které mě zrovna neuchvátily bych dal třeba Vraždu Urthova stupně, Čas věčný, Pappi nebo Skvrnu. Zbytek bych zařadil mezi průměr.

Lépe na tom byly povídky od samotného Asimova (Nesmrtelný bard, Ošklivý chlapeček a Poslední otázka), ty se mi líbily všechny.

Dojemný byl doslov a část věnovaná poděkováním ať už od obdivovatelů nebo lidí, kteří měli tu čest Isaaca osobně poznat. Byl to úžasný autor a myslím, že i určitě úžasný člověk, se kterým bych se rád setkal, kdyby to jen bylo možné.

Knihu hodnotím silnějšími třemi hvězdami, je to takový ten typ knihy, co nemusím mít za každou cenu doma v knihovničce, ale za vypůjčení a přečtení stojí.

29.02.2016 3 z 5