Denny456 Denny456 komentáře u knih

Olympia Olympia Volker Kutscher

Sedmičku a osmičku, tedy Marlowa a Olympii jsem četl v jednom zátahu na dovče. A evidentě je jde i společně hodnotit. Rath je pořád super. Skvělý popis života v Německu. Trošku krkolomnější zápletky kriminalistické. To mi ale moc neva, protože na detektivky moc nejsem a ani si nejsem jistý, že toto pravé detektivky jsou. Proplétání historických postav a dějů je čím dál lepší. U Olympie mě začal vadit nepřekládání angličtiny. A slyšel jsem, že v dalším díle je to ještě horší.

Marlow Marlow Volker Kutscher

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Slyšel jsem na to pět chválu. No není to špatný, ale hit sézóny taky ne. Čte se to klidně a vše je tak ja má být. Tak jak se pomalu rodí kšeft s kávou, tak pomalu jde i "děj" knihy. Na konci je pak krátká povídka o tom co bylo předtím. Za mě skoro lepší.

18.02.2024 3 z 5

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Druhá kniha, kdy první byla pecka se hodnotí vždy hůře. Sympatické mi bylo, že zůstal svět a hrdinové byli jiní. Bylo to trochu méně zábavné něž jednička, ale jen o fous. Samozřejmě super je i obálka, protože ta původní na jedničce byla opravdu strašná.

Slavné stavby v Praze - Troji Slavné stavby v Praze - Troji kolektiv autorů

Série Slavné stavby je hodně široká a pořád bobtná. Se požděním jsem se dostal k Troji. Série je psaná pořád stejně. Krátké přehledné texty a různě kvalitní fotografie. Výběr je vždy velmi subjektivní, to asi není problém. V případě této knihy však některé texty byly hodně citově založeny. To mi trochu vadilo. Prot i nižší hodnocení.

05.02.2024 3 z 5

Třicetiletá válka: Stručná historie Třicetiletá válka: Stručná historie Jan Kilián

Stručná historie je v podstatě nová serie speciálně dělaných knih o historických úsecích. Už při husitské stručné historii jsem psal, že takhle zpracované je to super pro laiky i mírně okročilé čtanáře. A zároveň případně ladění na podrobnější historii. Stejně vyšla i Třicetiletá válka. Myslím, že to je přesně to co na trhu chybělo. Takže teď mě čeká ještě Temno. A na to se moc těším.

05.02.2024 4 z 5

1795 1795 Niklas Natt och Dag

No tak třetí a snad poslední díl je jiný, což zde píše většina. Je mnohem méně akční, i když akce a děj tam bezesporu je. Jeho zakončení mě překvapilo a zrovna nenadchlo.

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

I ve dvojce platí, co jsem psal v jedniččce: Vondruška je rozený vypravěč. Občas tam jsou nepřesnosti, ale taky to není historie, ale historický román. Za mě velmi čtivé.

Přes písek Přes písek Hugh Howey

Za mě trochu lepší než první díl. Trochu více akce a více pohledu z různých stran. Celé by to tedy sneslo nějaká lepší vyústění, ale asi přijde další díl.

Star Wars: Rozkaz 66 Star Wars: Rozkaz 66 Karen Traviss

Parádička. Star wars dle Travissové přináší jiný pohled na legendu a stojí to za to. Určitě je dobré do toho jít.

01.02.2024 5 z 5

Kód horečky Kód horečky James Dashner

Musím říct, že Rozkaz zabít mě bavil z prequelů více. Zdálo se mi to akčnější i, že se odkrývá více minulosti. Tady jsem celkem tápal v tom proč vlastně se dějí některé věci. Taky to bylo za mě výrazně méně akční.

01.02.2024 3 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Pořád vysoká kvalitka akční jízdy spojené s mimozemšťany a spoustou tělních tekutin. Ale Sněgonová byla díl předtím o chlup lepší.

Střet myslí Střet myslí Martha Wells

Marthu Wells jsem obdivoval za to, že dokáže hutný a zajímavý příběh dostat do 150 - 200 stránek. Vždy jsem říkal, že to co by jiným spisovatelům vydalo na knížku o 500 - 700 stránkách, tak ona skvěle zvládne v kratším rosahu. Tady šla jinou cestou a bohužel to vyhodnucuji jako neslabší knihu ze série. Prostě ta jednoduchost je fuč a máme stejný děj, jako v předešlých dílech akorát vycpán dvojitou vatou. Ach jo.

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Upřímně trochu slabší než první dva díly. Bábi tady má trochu jinou roli než v dalších dílech a to mě dost rušilo. I mágové a obecně svět se asi zatím začínal stylyzovat a je to dost vidět. Ale jinak pořád nadprůměr.

Příběh jednoho kmene Příběh jednoho kmene Cyril Gaja

Velmi zvláštní kniha. Zajímavý děj a krásné obrázky a obecně je grafika knihy parádní. Tohle se vážně hodně povedlo.

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Třetí díl byl zatím jednoznačně nejlepší. Mnohem víc mě to pohltilo i bavilo. Sněgonová přináší nový vítr.

Miloš Kopecký Miloš Kopecký Pavel Kovář

První část, která zachycuje přímo vzpomínky Miloše Kopeckého je za maximum hvězdiček. Jeho ironie i sebeironie byla neuvěřitelná. Druhá a větší část mě tolik nebavila.

01.02.2024 3 z 5

Celý den drobně prší (Výbor z deníků 1920–1937) Celý den drobně prší (Výbor z deníků 1920–1937) Jaroslav Foglar

No ke čtení je to těžké. Ve většině případů se vůbec nevyznáte v tom co čtete. Chybí jakékoliv vysvětlivky nebo dokončování či vysvětlování příběhů. Taky mě hodně naštavalo, když jsem zjistil, že z deníků byly vynechány osobní věci. To je jako, kdybyste ze života vyndaly některé slabší kousky. Každopádně se dá říci, že v práci Foglar nedělal v podstatě nic a pokud, tak svou vlastní soukromou práce. Hrozně jsem se divil, že nebyl vyhozen. Byl schopen se během chvilky pohádat s kýmkoliv i pro malichernosti a vadilo mu vše. Byl posedlý svým vlastním tělem.

12.12.2023 3 z 5

Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu Kateřina Lišková

Njn. Dočetl jsem. Co o tom říci. Především to fakt není vědecká kniha. K tomu toho hodně chybí. Především nadhled a některé základní vědecké mechanismy psaní knih. Když chcete knihu dočíst musíte se jinak nastavit. Třeba na různé slovní obraty. Např. pojem "Dlouhá padesátá léta" mě rozesmíval celou knihu. Zvláště, když 60. léta a další byla asi kratší. Pak také jednostranné vidění světa bylo dost patrné, ale to je op tom nadhledu. Některé věci, které autorka přebírala z dokumentů a nepřimýšlela si své hodnocení bylo kvalitní.

12.12.2023 2 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Za mě fakt dobrý. Až mě překvapilo, jak moc jsem se bavil. Akce bylo dost a hrdiny jsem si oblíbil. Konec perfektně napsaný.

12.12.2023 4 z 5