Denčaa Denčaa komentáře u knih

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Tak z knihy "Měděný jezdec" jsem si opravdu sedla na zadek. Ještě i nějaký čas po dočtení jí mám plnou hlavu. Je tak nádherná, líbezná a přitom plná bolesti a krutostí války. Přečtení tohoto titulu jsem odkládala dlouhých pět let a nyní bych si nejraději nafackovala, že jsem se k ní odhodlala až teď. Hlavní hrdinka Táňa byla z počátku takový fracek, ale užila jsem ji její pouť životem, kdy se z káčátka stává dospělá a silná žena. Hrozně moc jsem ústřední dvoji přála šťastnou lásku a emoce lítaly, když se tak stále nedělo. Malinké mínus bych dala za sklouznutí do erotické linky ve druhé polovině knihy. Stále úplně nedokážu vyjádřit, jak skvělá a dech beroucí tato kniha byla.

09.04.2019 5 z 5

Prokletá krev Prokletá krev Ange

Ze začátku jsem měla trošku problém s postavami. Bylo jich tam hrozně moc a některá jména mi přišla podobná, takže jsem se ztrácela. Uvítala bych třeba jejich výpis v zadní části knihy. Nevěděla jsem, co pořádně od této knihy čekat, přece jen upíři, monarchie a moderní doba mi úplně dohromady nešli. Dle mého názoru je potřeba velká dávka fantazie u této knihy. Určitě nesedne každému. Řekla bych, že buď vám styl vyhovuje nebo naopak budete z knihy zaražení. Celou dobu jsem si říkala, že je to hodně ujeté, ale nechávala jsem mysl otevřenou a očekávala, co z toho všeho vznikne. Když se nad tím zamyslím, bylo to hodně propracované, co se dějové linky týče. Bohužel mi ale úplně nesedly postavy - měla jsem pocit, že se jim autorka dostatečně "nevěnuje". Hodně je to celé zaměřené na samotný děj a myšlenkové pochody, ale pocity plus emoce hlavních hrdinů jsou stranou. Proto jsem se do nich nedokázala tolik vcítit. Ze závěru knihy jsem byla trochu rozpačitá. Jednak tam byla taková - dle mě, nechutná scéna a také se to všechno vyřešilo tak nějak samo. Konec se mi zdál docela otevřený, byť jde prý o stand alone.

09.04.2019 4 z 5

Prohnilé království Prohnilé království Erin Watt

V minulém díle mě štval Easton, v tomto naopak Hartley. Hezky si vyměnili role. Přišlo mi, že Easton konečně dospěl a postavil se čelem svým problémům i démonům a snaží se opravdu dát věci do pořádku a neřeší všechno jen pitím alkoholu. Líbila se mi ta relativně detektivní část, kdy se snaží hlavní dvojice přijít na kloub tomu, co provedl Hartleyin otec. A konec vylepšil celkové hodnocení knihy. Líbilo se mi, že to nebyl úplně přeslazený happy end, ale autorka tam vnesla i realitu života. Je to opravdu oddechové čtení, kde je přimíchána i dramatičnost a čtenář zůstává neustále v napětí. Hodnotila bych tento díl stejně jako "Padlého dědice", byť to opravdu zachránil až úplný konec.

26.03.2019 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Už od první stránky jsem se do tohoto příběhu zamilovala. Tahle kniha má duši. Autor mistrně popisuje každou situaci, nádherně vykreslil všechny postavy, ale nejvíce se mi líbila jeho přirovnání. Kniha je napsána s lehkostí tehdejší společnosti a člověk má opravdu pocit, jako by se ocitl na jednom z večírků Gatsbyho, nakukoval do domu Nicka Carrawaye anebo koukal do toho zeleného světla, které je symbolem celé knihy. Hodně jsem se obávala, jak mi kniha sedne, co si budem, jde hlavně o maturitní četbu a té jsem úplně neholdovala. Ale toto je něco úplně jiného. Pokud máte možnost si tuto knihu přečíst k maturitě, neváhejte, bude se vám to číst velmi dobře. Jde o nadčasový román, který bude aktuální i za padesát let. Moc se mi také líbila ta dobová romantika, kdy bylo "ukradení" něčí manželky pod úroveň muže, něco, co se prostě nedělalo.

18.03.2019 5 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

Tahle kniha mi byla doporučena kamarádkou, jinak bych si ji asi sama od sebe nepřečetla. Když je na knihu nějaké pěkné doporučení, hned se na ni víc těším. Začátek vypadal slibně. Aristokratka, která se půjde "znovu vzdělávat", to už značilo, že by to mohlo být výborné čtení. Ale už po několika desítkách stránek jsem zjistila, že jsem se stále nezačetla. Velkou brzdou v tomto titulu jsou popisy - ať už kytek, krajiny anebo místnosti - vše to muselo být popsáno do největších detailů a samotný děj potom uniká. Byl také hodně vláčný, vše se rozbíhalo hodně pomalu, až se člověku zdálo, že se tam vůbec nic neděje. A když už konečně nějaká akce nastala, autorka shrnula vše nanejvýš na jednu stránku a zase bylo po všem. Rozhodně jde vidět, že spisovatelka už něco napsala, ale tento příběh nedokázala úplně uchopit a poprat se s tím. Zápletka je určitě jednou z těch originálnějších. I ve výsledku se toho stalo hodně, ale bohužel to vše zaniká v nudných popisech.

14.03.2019 3 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Hlavní hrdinka Holly byla totálně na facku! Už dlouho jsem nečetla příběh, kde by mě hlavní hrdinka tolik vytáčela. Ale pokud to byl opravdový záměr autorky, tak se jí stoprocentně povedl. Přimhouřím však oči a opominu i to, že po těch pěti letech byla Holly pořád stejný fracek a pak se najednou začala měnit k lepšímu. Ale ten samotný vývoj charakteru - palec nahoru. Vánoční koledu od Dickense, jíž se autorka inspirovala, jsem nečetla, proto mi chvilku trvalo, než jsem se v té celé jejich partě a poslání zorientovala. Ale ano, vymyšlené to bylo opravdu dobře. A musím pochválit i romantickou linku, která mi vyloženě sedla. Románek tam nebyl dotlačen nijak prudce, plynulo to hezky pozvolna a párečku jsem hodně držela palce. Konec se mi líbil, ačkoliv jsem z něj byla zklamaná. Nechápejte mě špatně, ale představovala jsem si pro Holly jiný závěr. Takový, který byl i hodně naznačovaný. Takže za mě určitě knihu doporučuji. A nemusíte ji podle mě vehementně číst jen v období kolem vánoc.

28.02.2019 4 z 5

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

V původní trilogii se mi Easton docela zamlouval, působil jako kamarád, který je vždy připraven pomoct dívce v nesnázích a pro ochranu bratrů nešel k ráně daleko. Ale v této knize mi přišel jako puberťák, který si neváží ničeho co má a myslí pouze na sebe. A když už něco chtěl napravit, tak to ještě víc pohnojil. Musím však říct, že tam bylo vidět pěkný posun charakteru k lepšímu. A to se mi v knihách hodně zamlouvá. Byť je to opět skvěle napsaná kniha a čte se prakticky sama, mrzel mě vzorec, který autorka u vztahu hlavních hrdinů používala - Easton a Hartley se pohádají, Easton se kvůli tomu opije a pak se následně usmíří. A tak to bylo několikrát dokolečka. Hartley jsem hodně fandila, aby měla happy end a také jsem byla velice zvědavá, co zapříčinilo její roztržku s rodinou. Prozatím to na "Papírovou princeznu" nemá, ale slušně jí pokračování šlape na paty. Autorka opět dokazuje, že psát umí.

28.02.2019 4 z 5

Slunce je také hvězda Slunce je také hvězda Nicola Yoon

V první řadě, a to vás asi taky zaujme jako první, je nádherná obálka knížky, které se nesmírně povedla. Viděla jsem i video, jak se tvořila a je to neskutečné. I pod přebalem je originální a jiná, než jaké obyčejně bývají. Ono, celkově je "Slunce je také hvězda" originální a nevšední. Líbí se mi prolínání kapitol z různých pohledů a vědeckých vysvětlení, člověk má možnost se ještě více obohatit. Dějová linka je napsána s lehkostí, nic není nucené a i bych to hlavní dvojici věřila (avšak zamilovanost za pár hodin je přitažená za vlasy). Avšak i tak jsem zobala autorce z ruky a vezla jsem se na vlně pohody a pěkného příběhu. Hodně jsem byla zvědavá na konec, jak se vše vyřeší a zda bude moct Natasha zůstat ve státech. Závěr mě však překvapil, bylo to zase neotřelé. Autorka Yoonová zkrátka umí poutavě psát a přesto, že jsem ji četla v mrazivých dnech, hezky mi je proslunila.

14.02.2019 5 z 5

Co si váš pes doopravdy myslí? Co si váš pes doopravdy myslí? Sophie Johnson

Musím říct, že první reakce po otevření knihy byla, že je to obsahově úplně jiné, než jsem čekala. Ilustrace jsou krásné, ale asi jsem to odhadovala na jiné pojetí celé knihy. Jsem tedy moc ráda, že jsem ji měla půjčenou z knihovny - hodnota knihy není nijak valná. Na tento titul vám stačí opravdu chvilička a budete ji mít přečtenou. Avšak musím říct, že jsem se při mnoha komentářích daných situací od srdce zasmála. A ano, autorka to dokonale vystihla, i když mnohé věci už spoustu lidí napadly. Pro pobavení opravdu doporučuji.

07.02.2019 4 z 5

Všechno, co jsme opustili Všechno, co jsme opustili Kerry Lonsdale

Z prvního dílu jsem byla opravdu nadšená. Dokonce se zařadil mezi mé top knihy roku 2018. Ale toto? Měla jsem opravdu velká očekávání, když byl vlak rozjetý tak dobře, ale bohužel. Asi byla chyba od toho čekat něco víc. Ono, autorka umí opravdu výborně psát, ale v tomto pokračování jí zásadně pokulhává děj a o vyobrazení postav ani nemluvím. Do sto padesáté stránky to bylo utrpení. Nepoznávala jsem původní postavy, jako by jim autorka dala úplně jiné charaktery. A příběh byl taky celkem o ničem, pouze nadstavovaná kaše, aby Lonsdale vydělala na úspěchu "Všechno, co máme", jinak si to vysvětlit nedokážu. Po půlce už se celkem děj ujednotil a bylo vidět, že už to i někam směřuje. James, který v první polovině působil jako psychouš a dělal jedno nelogické rozhodnutí za druhým, se srovnal a začal z něho být fajn táta. Carlos se mi nezamlouval tím, jak řešil svou situaci - místo toho aby si užíval chvíle se svými dětmi, vysedával opilý v baru s absolutní nechutí žít. Ale pak šel do sebe (díky!) a snažil se jak Jamese/Carlose, tak své okolí připravit na to, co je nevyhnutelné. Nechci však plivat na tuto knihu jen kritiku, má svoje kouzlo, rozvíjí se tam nové vztahy a je hezky vyobrazená rodičovská láska. Ale asi bych se bez pokračování obešla.

04.02.2019 3 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Rozhodně doporučuji! Tohle je tak příjemné a odpočinkové čtení! Je fajn, že má fantasy svět i hrdinu, kterému se vše nedaří na první pokus, nemá ty nejlepší schopnosti a neporadí si za každé situace. Kellen je takový fajn ňouma, který se ze všeho vždy nakonec vyseká - ani sám neví jak. Byť mu nejde vše levou zadní, má snahu, důvtip a vytrvalost. A také věrné přátele. Ano, kočkoveverčák opět perlil a je to rozhodně nejlepší postava celé série. Ferius mám taky ráda, ale ne vždy chápu její chování a také bych se o ní ráda dozvěděla víc. Budu doufat, že se tak v příštích dílech stane. Kniha má úžasnou atmosféru, kde se stále něco děje, hluchá místa téměř neexistují a stránky mizí pod rukama. Dějově je to originální a oceňuji úžasné momenty překvapení, kdy už jsem měla určitou teorii, jak to vlastně všechno je, ale autor si s tím hezky vyhrál a dokázal vytáhnou další eso z rukávu. Na plných pět hvězdiček to není, ale všem to vřele doporučuji. Laťka je hodně vysoko, tak jsem zvědavá, zda ji autor ještě překoná.

04.02.2019 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Měla jsem velká očekávání. Až moc. A byla jsem docela zklamaná. Ne že by to bylo něco hrozného, to ne. Ale mám trošku problém s dějem, který docela pokulhávala. Chytlo mě to až za dvoustou stránkou, což je podle mě docela pozdě, když celkový rozsah je necelých čtyřista stránek. Ano, autorka už i v tak mladém věku (patnáct let) píše hodně čtivě a stylistiku má výbornou. Ale zápletka nebyla úplně propracovaná a mělo to určité mezery. Celeana mi přišla, jako by měla rozdvojenou osobnost. Na jednu stranu byla krutá vražedkyně, co si v hlavě přehrává nejrůznější scénáře vraždy a na tu druhou je křehká květinka co zbožňuje štěňata a vyžívá se v knihách. Naopak nejlepší charakter a postava byl Chaol. Ten to měl v hlavě srovnané a byl to sympaťák. Co bych taky vyzdvihla, tak skutečnost ,že autorka psala v er formě, takže čtenář nahlédne i do smýšlení vedlejších postav. Určitě se pustím do dalších dílů a budu doufat, že co díl, tím lepší zápletka a příběh. Také jsem napjatá, jak se vyvine milostný trojúhelník, který hezky doplňoval celý příběh.

30.01.2019 4 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Tak jsem se těšila na pokračování tohoto krásného příběhu a tak jsem byla zklamaná. Musím uznat, že autorka má výborný styl psaní, a byť se tam v podstatě nic neděje, čte se to dobře. Děj hodně pokulhával, stále se tam něco řeší- hlavně teda paparazzi, tak jsem čekala, kdy přijde ten hlavní zvrat. K mému údivu žádný nepřišel. Pořád to jelo na stejné vlně, ale toho vrcholu to nedosáhlo. Hlavní hrdinka stále jen fňuká (budiž jí odpuštěno při jejím stavu), ale moc se nesnaží udělat nějaký posun. Oproti tomu je hlavní hrdina zlatíčko, avšak až takové, že je hodně těžké tomu uvěřit. Navíc mi přišlo, že jedná hlavně ve svém zájmu. Možná bych se bez tohoto pokračování i obešla.

28.01.2019 3 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Říkala jsem, že si to přečtu, byť recenze upozorňovaly na fádní děj. Chtěla jsem si však přečíst o svých oblíbených hrdinech a snad se dozvědět i něco nového. K velkému zklamání se tak nestalo a ani žádný vývoj postav tam nebyl. Většinu času Feyre buď maluje, nebo tlachá o ničem. Doufala jsem, že tam bude aspoň nějaký větší zvrat, aby ta kniha měla nějaký smysl, ale nic takového. Ani jsem z toho necítila tu správnou atmosféru, jako z jiných dílů. I mi chvilkama přišlo, že čtu o úplně jiných postavách. A když člověku dojde, že se tam opravdu nic velkého nestane, pomalu ztratí chuť číst dál. Ale abych nebyla jen kritická - musím ocenit autorčin styl psaní, který mi přijde lepší a lepší. I když se v knize zrovna nic neděje, stále se to dobře čte. Jako doplňková četba je to prima, ale doporučuji pokračovat až po všech dílech Dvorů.

28.01.2019 3 z 5

U této knihy jsem neměla skoro žádná očekávání. Myslela jsem, že autorka bude popisovat různé zvyklosti a poznatky ze života v Anglii. Toho se mi také dostalo. Ale byla jsem docela zaražená z toho, kolik prostoru věnuje svému osobnímu životu, aniž by tam bylo něco zajímavého. Asi i proto jsem strhla jednu hvězdičku dolů. Ze začátku tam spíše popisovala věci, které jsou skoro každému známé - stravovací návyky, svátky a nebo mizernou zdravotní péči. Tady už jsem se bála, že mi kniha nic nového nepřinese. Ale ejhle, v konečném důsledku jsem se dozvěděla mnoho nového - jak probíhá vzdělávání dětí, že mají úplně jinak prázdniny než my a když se manžel v příchodu domů opozdí, nutně to neznamená, že ho zamordovali. Je to velice pohodové čtení, které bych doporučila všem, co chtějí nenáročnou knihu, ale chtějí se i něco dozvědět, případně pobavit. Velmi oceňuji i autorčin styl psaní, kdy máte pocit, že sedí vedle vás a vše vám vypráví z první ruky.

28.01.2019 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Sci-fi knihy mi zatím nic moc neříkají. Ale když jsem slyšela, že je zde podobnost s Marvelovskými hrdiny, nemohla jsem odolat. Také mě dostatečně nalákala i obálka, která je famózní. Ze začátku jsem byla z knihy docela zklamaná, nedokázala jsem se začíst, jelikož autorka při akčních scénách hodně odbočovala od tématu a to mě rušilo. Také jsem byla hodně zmatená v postavách, které ke svému pravému jménu mají také přezdívky, jakožto superhrdinové, které vystihují jejich schopnosti. Ale charaktery postav byly úžasně vykresleny a hned jsem si jich hodně oblíbila. Dějově to bylo velmi dobře postavené a zápletka opravdu zaujme. Hodně se těším na další díl, jsem zvědavá, jak to celé dopadne a po dočtení mi zůstalo spoustu nezodpovězených otázek.

16.01.2019 4 z 5

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Chimamanda Ngozi Adichie

Milá malá brožurka, ve které se ukrývá tolik pravdy. Byť člověk nad knihou stráví necelou hodinku, dostane tolik informací a poznatků, jakoby četl hodně tlustý výklad. Líbí se mi, jak autorka dokázala všechno shrnout do této pidi knížečky, ale je v ní řečeno naprosto vše. V každé kapitole se drží dané myšlenky, daného tématu. A plusem je, jak vkládá i své vlastní zkušenosti, kterých byla svědkem. Autorka má skvělé myšlenky, které bravurně dokázala přenést na papír, tak, aby je každý pochopil. Díky této knize si člověk může uvědomit určité věci, které bral automaticky nebo jsou naopak brány zastarale a s mnoha předsudky. Rozhodně knihu doporučuji všem ženám, ale klidně i mužům.

16.01.2019 5 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Hrozně moc jsem se těšila na pěkné vánoční čtení, které mi doplní předvánoční atmosféru. Bohužel, na celé knize byla ze všeho nejvíc vánoční obálka. U příběhu bych si dokázala představit, že by se odehrával i v létě. Kromě pár zmínek, že sněží a je Štědrý den, tak to vůbec vánoční nebylo. Ale k samotnému ději. Ten byl hodně prvoplánový a hodně naivní. Na oddechnutí je to příběh dobrý, ale absolutně nic mi to nedalo. A konec se mi nelíbil... Co ale musím uznat, tak to, že to bylo čtivé a dobře napsané, co se stylistiky týče. Chtěla jsem si přečíst i další knihu od této autorky, ale toto mě docela odradilo a raději sáhnu po pořádném vánočním příběhu.

03.01.2019 3 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

No co si budeme namlouvat, o plnohodnotnou literaturu teda nejde. Musím však přiznat, že u některých výcuců z konverzací jsem se zasmála. Nicméně, jsem spíše po celou dobu měla pocity lítosti. Lítosti nad tím, jak něco takového může člověka vůbec napadnout a co víc, zvěčnit to v podobě konverzace. Za mě rozhodně něco, co se nikdy nemělo přenést na papír a když už, tak se toto mělo objevit pouze na sociálních sítích. Nejvíce však lituji stromů, které byly pro tuto knihy pokáceny. Viděla jsem, že se připravuje valentýnské pokračování. Ale to budu míjet hodně velkým obloukem.

02.01.2019 2 z 5

S láskou Luisa S láskou Luisa Barbara Metzger

Jedná se v pořadí o třetí z edici "Srdcovek", kterou jsem četla. A zatím je teda nejslabší. Myšlenka děje by byla v pořádku, kdyby se do toho autorka nesnažila nacpat co nejvíce zvratů, které vedly jen k tomu, že klišé střídalo klišé a ve výsledku to bylo úplně nereálné. Taky velké mínus za pokusy o humor, které se teda autorce nedařily. Hlavní hrdinka je hodně naivní a Dante působí jako hulvát, který soudí podle prvního dojmu a tak si hned myslí na základě drbů, že Luisa je alkoholička. A pak to má mezi nimi jiskřit? Ne, děkuji. Doufám, že toto bylo jediné šlápnutí vedle s touto edicí. Ale ano, velká oddechovka a když člověk nechce přemýšlet, je to ideální čtení.

02.01.2019 3 z 5