Měděný jezdec

Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151588/medeny-jezdec-151588.jpg 4.5725

Taťána a Alexandr 1.

Vydáno, Ikar (ČR)

The Bronze Horseman, 2001

Kniha Měděný jezdec

žany.kdovi

Velmi čtivě napsaný příběh plný lásky, odvahy, naděje a bolesti. Přiznám se, že knihy o válce jsem se rozhodla nevyhledávat, protože mě akorát dostávaly do depresí a špatné nálady. Měděný jezdec je ale jiný. Zamilovala jsem si Alexandra, jako nebojácného hrdinu, jemuž osud nepřál, ale on i přesto nepřestal bojovat. Zamilovala jsem si i Taťu, naivní mladou puberťačku, která projde v knize neuvěřitelnou proměnou a svoji obrovskou odvahou konkuruje i samotnému Alexandrovi. Sledujeme pak příběh od Leningradu, až po Lazarevo a já si říkám, že ačkoliv byly některé "scény" napsané, tak jak byly...tak si je oni dva rozhodně zasloužili. Doporučuji tuhle knihu a vlastně i další dvě pokračování. Každá z těchto knih stojí za to, vlastně se nedá ani rozdělovat, příběh Šury a Tati by neměl končit na stránkách Měděného jezdce. Těším se na filmové zpracování (doufám, že bude stát za to :-) ).

pydla

Na doporučení jsem si přečetl knihu Měděný jezdec od P.Simonsové. Přestože je to román určený spíše ženám, tak jako muž mohu říci, že nelituji času stráveného její četbou.
Děj je zasazený do druhé světové války těsně před útokem Němců na Leningrad, kde hlavní hrdinka Taťána žije jako sedmnáctiletá dívenka. Zamiluje se do vojáka Sovětské armády Alexandra, který je ve skutečnosti Američan, jehož rodiče, zaslepení komunistickou ideologií, se odstěhují z Ameriky do Ruska s vidinou budování spravedlivého Ruska a jej, ještě jako dítě vezmou s sebou. Taťána kvůli své lásce k Alexandrovi je ochotna trpět nejen útrapami doby, své rodiny, ale i záští a nemocí. Kniha, ač je dost rozsáhlá a drobnost písma mne nutila často knihu odkládat, se čte hezky plynule, děj se udržuje v napětí, vtáhne Vás do děje i hrůz války, vcítíte se do hladomoru a často se přistihnete, jak netrpělivě ťukáte nohou, jak to s Taťánou a Alexandrem dopadne.
Knihu mohu vřele doporučit.

elyonka9643

Z různých komplikací osudu mi trvalo tuhle knihu přečíst věky. Ale každé čtení jsem jí hltala. Je krásná a strašná zároveň. Nejdřív jsem si tím nebyla moc jistá, ale po dokončení rozhodně musím vědět jak to bude s Tatanou a Alexandrem dál.:)

Sklíčko

Hluboce se skláním a Petrohrad musím vidět.

ZuzanaZn

Kniha se mi moc líbila, ještě dlouho po přečtení mi zůstává příběh T a A v hlavě... já doporučuji :-)

Audrina

Měděný jezdec je další knihou, kterou jsem četla znovu po několika letech. V mých nácti se mi líbila a chtěla jsem zjistit, jak můj názor ovlivní dospělost. Musím říct, že dost
Knížka určitě není historickou freskou, spíše se jedná o hodně romantický příběh v kulisách 2. světové války, přičemž nejlepší částí je ta, kdy autorka popisuje blokádu Leningradu. Zbytek byl na mě trochu moc. Proti romantickým příběhům nic nemám, ale některé pasáže mě vysloveně iritovaly.
Co se autorce povedlo, tak bylo vykreslení postavy Taťány. Prostě typická sedmnáctiletá dívka, která se poprvé zamiluje. Při jejím jednání jsem sice často protáčela oči, zároveň ale chápu, že to k jejímu věku a zkušenostem prostě patří.
Co naopak nechápu je adorace Alexandra jako nejlepšího romantického hrdiny. Vždyť ten chlap není o nic víc než jen šílený despota, který neuznává jinou pravdu než svoji. Hraje si celou dobu na morálku, přitom všechny zásady slušného chování porušuje nejvíc on.
Pokud čekáte historický román, budete hodně zklamaní. Pro milovníky historických romancí je to ale ideální čtení.

Kekik

Příběh je rozdělený na knihu první a knihu druhou, které se dále dělí na části.

Kniha první- Leningrad
Část první- Zářivá mlha
Mno, to tedy bylo "zářivé" čtení. Hodně jsem se musela přemáhat, abych vůbec četla. 0*
Část druhá- Nelítostná náruč zimy.
Nejlepší, nejúžasnější část z celé knihy. Opravdu silné čtení. Slzy tekly. 5*

Kniha druhá- Zlatá brána
Část třetí- Lazarevo
Ještě horší než část první. Malém jsem si vyrvala vlasy, jak mě tato část doháněla k šílenství. O*
Část čtvrtá- Navzdory osudu
Zpočátku jsem se hrozila, že mě ještě čeká tolik stran nudného čtení, ale postupně začínal být příběh zajímavější. 3*

Na knihu jsem se velmi těšila. O to víc mě mrzí, že mě tak zklamala. Určitě bych chtěla vyzdvihnout to, jak autorka bravurně a skvěle popsala válku, hladomor. Kniha obsahuje mnoho srdcervoucích scén. Toto se jí velmi povedlo. Dále pak dopisy mezi Taťánou a Alexandrem. Ty byly krásné.
Co se však totálně nepovedlo, je milostná linka. Jak moc jsem se na to těšila, tak jsem pak byla ráda za každou scénu, kdy ty dva nebyli spolu. Odpadly tak totiž bezduché, nudné, trapné, zdlouhavé, dost často nepochopitelné a hlavně se opakující rozhovory. Dále jsem nechápala některé chování a činy lidí.
Erotické scény mi v knihách nevadí, ale zde bohužel také nejsou povedené. Bylo jich přehršle. První milování bylo spíše znásilněním. V jiném Taťána křičela bolestí. To mi nepřijde v pořádku.
Celkove hodnocení je (průměrem) pouze 2 hvězdy. Ale ještě jednou bych ráda vyzdvihla druhou část. Ta se neskutečně povedla.

jana14

Tuto knihu jsem si vypůjčila s nadějí, že si přečtu více o vojenské situaci a utrpení prostých lidí v době fašistické blokády Leningradu, dnes opět Petersburgu. Doufala jsem marně. Místo toho mi americká spisovatelka podstrčila až trapně romantický příběh důstojníka, který skrývá velké tajemství , a neuvěřitelně naivní ruské dívenky Nataši (snad odkaz na Tolstého "Vojnu a mír") , která je spíš "na facku", protože se chová ne na 17, ale tak na 13 let. Hloupoučké sáhodlouhé dialogy mezi zamilovanými, to opravdu neodpovídá atmosféře již nacisty obklíčeného města. Ještě že autorka měla dost rozumu, aby v období, kdy v Leningradu skutečně panuje hladomor, z těch přihlouplých milostných dialogů slevila. Snad i sama uznala, že lidé umírající hladem, zimou a vyčerpáním na podobné věci nemají čas ani náladu. To vše později doplněno, snad aby byla kniha přeci jenom trochu víc dospělácká, o lacinou erotiku hodnou červené knihovny. Celkově mě kniha neokouzlila, hvězdu přidám jenom za poměrně realistické vylíčení osudů obyčejných rodin v době obklíčení a vyhladovění města.

Vytoužený
Vytoužený