Měděný jezdec

Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151588/medeny-jezdec-151588.jpg 4.6644

Taťána a Alexandr (1.)

The Bronze Horseman (2001)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Momana

Od knihy jsem měla velké očekávání kvůli všem doporučením a velmi dobrého hodnocení celkově. Nemůžu říct, že jsem úplně zklamaná a že se mi nelíbila vůbec, ale rozhodně jsem čekala něco víc a nepřirostla mi k srdci tak, jak jsem doufala.
Knížka mě zaujala hlavně kvůli blokádě Leningradu, která je mi historicky hodně blízká, protože v ní žili prarodiče a tímto románem jsem si jejich tehdejší život chtěla trošku přiblížit. To se podle mě autorce povedlo moc dobře, přiblížila celý průběh blokády a životy, myšlenky a psychiku lidí. Přesně tyhle části knihy mě bavily nejvíce, a i když působily hodně depresivně, vyvolalo to ve mně nějaké emoce, což je podle mě u knih, a především románů nejdůležitější.
Hlavní dějová linie, tj. příběh Taťány a Alexandra se mi ale líbil méně a spíš působil jako typické klišé. Nelíbilo se mi, jak se Taťána chovala ke své sestře a celou dobu ji neřekla pravdu o svém vztahu s jejím snoubencem. To mi zprotivilo Taťánu i Alexandra a jejich další problémy jsem už nedokázala brát vážně. Jak se mi líbil začátek a střed, ke konci, po smrti Dáši, šlo všechno z kopce a celý ceněný román, který popisoval průběh blokády, nakonec líčil jen intimní život partnerů. Stěží jsem knihu dočetla, a to se mi v mnoha směrech opravdu líbila.
Nejvíc se mi na knize nelíbil „okrajový“ politický záměr, který byl v knize tak často vidět, že jsem to nemohla překousnout. Kniha pomluvila zkrátka všechno, co je ruské-jejich literaturu, historii, památky, chování lidí, jejich názory atd., zatímco na druhou stranu přecenila všechno, co bylo z Ameriky. Nakonec americká zmrzlina byla v knížce více ceněná, než celý ruský Leningrad. Většinou mi podobné narážky nevadí, akceptuji názory autorů, ale věty „Usmál se na mě svým krásným americkým úsměvem“ nebo „Jeho krásné americké oči“ mě přiměly knihu zase na chvíli odložit.
I přes všechna negativa se mi kniha poměrně líbila, a protože pochybuji, že jsou všichni takoví rusomilové jako já, a že by jim „anti ruské“ narážky vadily, doporučila bych ji asi všem, kteří mají rádi romány a odpočinkové čtení a nevadí jim přehnané sexuální pasáže a nesympatičtí hrdinové.

evask
31.12.2018

První polovina - červená knihovna v kulisách válečného Leningradu. (Zdá se, že důstojník Rudé armády má poměrně pohodový život.)
Pak se to zvrhlo v naivní červenou knihovnu. (Že by důstojníci Rudé armády dostávali pět týdnů volno, to se mně nechce věřit.)
No ale zase ten závěr byl docela napínavý a navíc otevřený, takže jsem se nakonec rozhodla, že si půjčím druhý díl. Přestože jsem si sto stran před koncem říkala, že s touto erotickou pohádkou končím.

DericCaster
29.11.2018

Velmi silná knížka o romantické lásce, během 2. světové války při blokádě Leningradu. Samotný romantický příběh je krásny a smutný současně. V jednu chvíli máte při čtení radost, ale v knize jsou i slzavé momenty. Ale i válečná rovina knížky, kdy si člověk jen těžko umí představit z jakého mála museli lidé přežívat...

hjindriska
09.11.2018

Neuvěřitelné, všechny díly moc pěkné.

reniva22
04.09.2018

Milostný příběh z doby blokády Leningradu za 2. sv. války.

Lucieda
03.09.2018

Bohužel pro mne zklamání. První část knihy mne zaujala, četla se opravdu dobře. I když spíše kvůli popisu reálií života ve válečném Leningradu, než kvůli milostnému vztahu Taťany a Alexandra (o kterém se vlastně nedá ani moc mluvit). Po útěku Taťány na venkov, mne kniha absolutně prestala bavit. Snazila jsem se ji neodložit, ale bohuzel pres mou snahu zůstane nedočtená. Říkám si, že jsem asi pěknej cynik, když mne všemi opěvovaná love story nechává chladnou.

Safienka
15.08.2018

Wow! Tak to bylo úchvatné. Nejradši bych Taťánu a Alexandra občas přetrhla a trochu mě mrzelo, že konec byl věnován jen jednomu z nich, ale i tak. Parádní a dechberoucí dílo. Těším se na druhý díl.

axi81
03.07.2018

Krásné čtení. Perfektní hlavně první část knihy. Jediné, co mi nesedělo, byl věk hlavních postav. Takový až neuvěřitelný. U Táni bych to ještě tak nějak byla schopna uvěřit, ale Alexandr podle mně musel být prostě starší. Tohle bych dvaadvacetiletému ani náhodou nevěřila :)
Perfektní knížka :)

marimari
22.06.2018

Také chválím! Pravdivě popsaná absurdní a krutá bolševická doktrína, která zmrzačila a zničila tolik lidských životů. Přečetla jsem celou sérii. Některé popisy milostných scén, které se často opakovaly bych vynechala, ale celkový obraz tehdejšího dění stojí za přečtení! Dávám 4 hvězdičky.

gigi77
17.06.2018

Krásný. Mám ráda osudové příběhy a tento je romantikou a dějem nabitý, čtivý, plný všeho tklivého ... Sem tam možná něco pritažené, ale 5* si zaslouží oprávněně.

VenuseV
08.06.2018

Příběh s válečnou atmosférou, velmi krásný milostný příběh a současně věrný realistický obraz válečného zoufalství a boje o život. Moc se mi to líbilo a určitě se k té knize znovu vrátím.

sabina8042
17.04.2018

Srdecni zalezitost! Rada se k ni vracim, krasny, silny pribeh z tezkych dob.
Blokadu Leningradu jsem cetla bez dechu, Lazarevo uz nebyl muj salek, ale obema hrdinum jsem to moc prala. .:-)

LynnGunn
31.03.2018

Srdeční záležitost, bude mít čestné místo v mé knihovně.

Kris-Týna
23.02.2018

Podruhé, co jsem přečetla celou sérii knížek. A miluji to více, než předtím. Neskutečně skvěle napsaný, čtu to bez dechu, třeba, tři hodiny a přijde mi to jako 10min. Tato knížka, dokáže roztát zmrzlé srdce, dodá naději, poté vám srdce rozbije a poté vám dá křídla. Chvilku vaše srdce hřeje a máte ho přeplněné láskou, poté vám ukáže realitu války a už to není všechno, tak růžové. a pořád dokola. Celý příběh, od začátku do konce, Taťány a Alexandra je dechberoucí.

Nomia
11.02.2018

Mám slabost pro ruskou atmosféru a válečné romány, bohužel Měděný jezdec mě úplně neodzbrojil. I přes detailní popisy Leningradu a situace za války, které byly opravdu zajímavé a čtivé, tak hlavní téma - tedy milostný vztah Taťány a Alexandra byla popravdě řečeno spíš nuda. A mohly za to především hlavním postavy.
Většina postav v knize nebyla charismatická a ani zajímavá, o podivném chování nemluvě. Knihu bych jednoznačně zkrátila, vynechání některých pasáží by bylo jen ku prospěchu. Oceňuji tedy ruskou válečnou atmosféru, ale milostný příběh není nejlepší.

lenka.mik
10.02.2018

Na můj vkus poměrně zbytečně natažené období dovolené na venkově. A ačkoli opravdu nejsem žádná puritánka, docela mě obtěžovalo nekonečné a opakované rozepisování erotických scén. Ale chápu, že autorka psala hlavně pro americké čtenáře a potřebovala je nějak zaujmout. Nicméně pěkná kniha, dobře napsáno.

Nielada
03.02.2018

Čekala jsem mnoho a dostala jsem mnoho. Příběh je vyprávěň velmi poutavě, při líčení vzájemného sbližování hlavních postav jsem chvílemi ani nedýchala. Obléhání Leningradu - věru silné téma. Jenže - pak přišel ten osudný měsíc v Lazarevu a já měla dojem, že držím v rukou knihu zcela jiného žánru. Asi by mi stačilo tak pětinově, abych pochopila, o čem podle autorky je pravá vášeň. Předkládalo se mi to však na smetaně, na hříbkách, na prkénku, na chlebu, s oblohou, s přílohou, s předkrmem a moučníkem, na lačno, jako sedmý chod. Zkrátka - přejedlo se mi to. Škoda. Ten příběh se mi v tom guláši utopil a já ho zmáčený lovím zpět a snažím se ve svých vzpomínkách očistit, uhladit a vysušit, aby byl tak pěkný jako dřív. Ale i tak - trochu stále zavání.

Květ
31.01.2018

Knížku jsem přečetla už více než před rokem a patří mezi mé oblíbené. Množství stránek, které by některé mohlo odradit uplyne jako nic, příběh je nesmírně poutavý, čtivý, vzbuzující emoce. Mnohdy vás rozčílí, mnohdy dojme, určitě nenechá nikoho chladným. Nádherný román, na který nezapomenu.

Evaho73
04.11.2017

Kniha je fenomenálna v tom, že autorka prostredníctvom lásky dvoch mladých ľudí dokázala realistický opísať pozadie druhej svetovej vojny a hlavne blokádu Leningradu. Podarilo sa jej takto o hrôzách a dôsledkoch vojny informovať oveľa širší okruh čitateľov, ktorí by za iných okolností vojnovú literatúru nečítali.
Okrem autentických a veľmi emotívnych opisov blokády, má zaujal aj opísaný spôsob života, pomerov a kultúry v bývalom socialistickom Rusku......takto nás to veru na hodinách ruského jazyka naše "súdružky" učiteľky neučili.....
Za mňa skvelá kniha, ktorú odporúčam prečítať !!!

marky
02.11.2017

úžasná kniha, všem doporučuji

Calinda
20.10.2017

Ze začátku jsem měla problém, knihu jsem dokonce na nějaký čas odložila, pak jsem se k ní, z nouze, že zrovna nebylo co jiného číst, vrátila, nějak překlepala začátek a nakonec? Nádhera. Jsem ráda, že jsem jí dala druhou šanci a samozřejmě hned následovaly další dva díly.

nikiem
16.10.2017

Já si nemůžu pomoct, ale když jsem se prokousala začátkem a hlavně jejich zajímavým seznámením, tak mě kniha opravdu vtáhla do děje. Nádherná kniha. :)

Lemurka
17.09.2017

Nerozumim tak vysokému hodnocení, čekala jsem příbeh co mě strhne a nepustí... Dočkala jsem se podprůměrného románku, sotva jsem překousala 150 stránek, během kterých se skoro nic nedělo, stále se opakují děj, věty, zbytečně natahované.. Za mě nuda.

michaela7087
31.08.2017

I když mi Taťána s Alexandrem někdy pořádně lezli na nervy, i tak musím dát 5 hvězd. Tenhle román si to skutečně zaslouží. Skvěle popsáno období 2 sv. války v Leningradě.

Natyna3
26.08.2017

Kniha, která mě dokonale vtáhla do děje.

Milena2017
09.08.2017

Úžasná :-) pokaždé jsem se těšila až ji otevřu :-) doufám že 2. díl bude taky hezký.

RyxiraAmyGinger
25.07.2017

SPOILER Je to někde na pomezí mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Upřímně řečeno mi Taťána a Alexandr většinu knihy pěkně lezli na nervy, takové dva tragédy ochotné trpět až do smrti aby člověk pohledal. Chápu Taťániny ohledy k Dáše, ale chování těch dvou mi v mnoha ohledech přišlo hodně přes čáru. A jejich líbánky? Bez sáhodlouhých popisů nejrůznějších poloh a hvězdných orgasmů bych se klidně obešla (milovat se desetkrát za den? Sorry jako...). Posledních třicet stránek bylo až překvapivě dobrých, bohužel Alexandr zásah NKVD nějakým zázrakem přežil (možná by stálo za to přečíst si druhý díl jen pro pobavení nad tím, jakým neuvěřitelným způsobem se mu to podařilo) a tak nebude ubohý čtenář ušetřen další série zamilovaných vzdechů Ach Taťáno! Ach Alexandře! (a dalších všepohlcujících orgasmů). Ach jo... Ostatní postavy jsou naprosto nevýrazné (snad kromě Dimitrije, který je tam ale zase opět a jenom proto, aby mohli Taťána a Alexandr překonávat na křídlech své "lásky" další nesnáze) a jako svědectví o poměrech v Sovětském svazu mnohem lépe poslouží jiná, povolanější literatura. Jazyková úroveň naprosto průměrná, spíš slabší. Na Měděného jezdce jsem se těšila, ale byla jsem krutě zklamána a vysoké hodnocení tady na Databázi naprosto nechápu.

JaninkaKvětinka
23.07.2017

Tato první knížka z trilogie mne absolutně uchvátila - realita 2. světové války, do detailu popsaná hrůza blokády Leningradu. Milostný příběh byl už jen takovou třešničkou. Tuto knihu jsem zhltla jedním dechem, ostatní 2 díly mne už nenadchly, 3. jsem už ani nedočetla.

Pajii
17.07.2017

První přečtena knížka a moje srdecni záležitost. Motor který mně hnal číst dál byl že přes válku, bombardování a bídu lze člověk zažít lásku i když k ní vede trnitá cesta. Že láska dokáže překonat vše stačí jen věřit. Knížku jsem přečetla jedním dechem.

Kikuše007
12.06.2017

Naprosto úžasná knížka!!! I přesto, že chvílema je to takové táhlé, jsem knihu přečetla jedním dechem. Kniha je skvěle napsaná takovým tím způsobem který vás vtáhne do děje jako by jste ho samy prožívaly a tohle přesně mám na knížkách ráda. Tolik pocitů, které ve mě tento děj vyvolal, jsem nečekala. po tom všem, čím si prošly, si myslím, že Lazarevo bylo nevyhnutelné, pro takové to naše zklidnění duše, abychom byly připraveni na další emocionální výbuch. Konec pro mě byl naprosto dokonalý, naprosto chápu Alexandrovy činy, asi bych to udělala stejně. Každopádně bylo mi až do breku, že když se konečně daly dohromady, se musely rozloučit, i přesto že jsem věděla že kniha má pokračování a když je pokračování, znamená to že se zase dostanou k sobě, jsem nemohla odolat smutku, který jsem pociťovala společně s nimi. Dalo by se napsat že je to dokonalý romantický příběh nebýt té skutečnosti že se tam vyskytoval hnus s názvem komunismus. Také to, jak tam bylo dopodrobna popsané, v jakých podmínkách lidé žili, jak s nimi bylo zacházeno, a hlavně, jak se trestali, je to až k neuvěření že se tohle doopravdy stalo. Kniha odemně má samozřejmě pět hvězd, protože ohodnotit ji hůř, by byl hřích.