Dejf_ano

19841984G. Orwell (pseudonym)

1984 je nadčasové dílo což skutečně platí. Uvážíme li dobu a poměry ve kterých Orwell román psal tato úvaha se opravdu potvrdí.
Nejvíc oceňuji fakt, že autor nekritizuje konkrétní totalitní režim, ale pouze poukazuje na společné znaky těchto totalit. Pokud se skutečně oprostíme od konkrétní ideologie můžeme tyto totalitní prvky najít i v dnešní době a společnosti.
Je skutečně bolestné vidět nastupující tendence totality v roce 2021 a ještě větší utrpení je, že lidé tyto prvky mnohdy nevidí a nadšeně tleskají ve jménu demokracie.

04.03.2021

MarťanMarťanAndy Weir

Knížka se čte téměř sama a za velké plus považuji její odbornou stránku a velmi parádní smysl pro humor. Nicméně, to že je kniha velice technicky přesná může být pro řadu lídí i velká překážka. Každopádně doporučuji přečíst :)

28.12.2018

Cabin Porn - Chaty na konci světaCabin Porn - Chaty na konci světaZach Klein

Na první pohled velmi sympatická knížka, která musí nalákat každého, kdo je v srdci trošku dobrodruh, cestovatel nebo pouze člověk s láskou ke svobodnému životu.

Kniha je rozdělena do devíti kapitol s přibližně stejně dlouhým rozsahem a celkem se dostáváme na úctyhodných 317 stran. Nicméně knihu přečtete na jeden dech úplně v pohodě, pokud disponujete volným odpolednem. A z literárního hlediska se opravdu nejedná o nic zásadního.

FOTKY
Ano fotky, to je svatý grál knihy, spoustu krásných fotografií nejrůznějších chatek a příbytků, které Vás vezmou na pouť doslova po celém světě, respektive do těch nejodlehlejších koutů světa.

INSPIRACE
Druhý silný moment knihy, jsou příběhy lidí, kteří mnohdy z ničeho a pouze s vlastním snem vybudovali něco úžasného, po čem jsem okamžitě zatoužil i já. Tohle je skutečně inspirace příkladem a důkaz toho, že když se chce tak jde cokoliv.

Jediný bod dolů opravdu za to, že knížka po textové stránce vydá skutečně na jedno propršené odpoledne, takže moc dlouho nevydrží :) 

01.02.2018

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Babička obsahuje několik zajímavých myšlenek. Ze Slov babičky "Lenoch je darmo drahý", bychom se mohli poučit i dnes. A v kontextu doby, kdy dílo vznikalo je vlastně opravdu vyjímečné.
Z dnešního pohledu se jedná "pouze" o idilické vypravování ze Starého Bělidla a venkovského života.

Rozhodně knihu doporučuij přečíst, ale souhlasím se slovy mojí bývalé profesorky literatury ,,Babičku si přečtěte nejdříve po třicítce". Teprve, když máte něco málo odžito, tak knížku doceníte.

10.02.2021

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

Pro mě nejsilnější na knize je její atmosféra, první polovinu knihy se hlavní hrdina proplétá moskevským metrem jehož klaustrofobie Vás musí pohltit. Následný výstup na povrch je neméně působivý a otvírá nové spektrum napětí a akce.
Někdo kritizuje na knize filosofické otázky a seznámení s rozličnými frakcemi metra. Tato část příběhu naopak dává knize rozměr i duchovní a nutí Vás k zamyšlení jak by skutečný svět vypadal po nukleární válce.
Rozhodně knížka stojí za přečtení a za plný počet bodů.

16.01.2018

Blackout – Zítra bude pozděBlackout – Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

14 DNÍ
Zásadní časový horizont celé knihy. Největší síla příběhu je právě v krátkém čase a svižném tempu. Autor nám ukazuje možný scénář velmi reálných situací s výpadkem proudu. Možná až šokující je změna v chování lidí, kteří se mění doslova v divokou zvěř. Pouze pár dní stačí k vytvoření zlodějů, vrahů a vyděračů.

ZAMYŠLENÍ
Sám se nad knihou musím stále zamýšlet nejenom náhlá změna situace, ale především dlouhodobý možný dopad, který je v příběhu naznačen je šokující. Najednou si uvědomuji, jak opravdu skvěle se máme a dobře si žijeme. Stačí málo a svět se může otočit o 180 stupňů. Pro mě velmi výjimečné prolnutí odborné literatury s poutavým příběhem.

Tento bestseller stojí rozhodně za přečtení a nebojím se tvrdit, že by si našel nezastupitelné místo v povinné četbě základních škol. Právě pro svou realističnost a společenský dopad.

28.02.2018

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neBohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neRobert T. Kiyosaki

Pokud se budeme bavit o povinné četbě, tuto knížku bych do ní s klidným svědomím zařadil. Je pravda, že Robert Kiyosaki ji napsal pár let zpátky a mluví o americkém trhu, takže praktická stránka v knize není úplně aktuální. Nicméně myšlenky a přístup k věci nabízí zajímavý pohled na finanční gramotnost. A právě ve finanční gramotnosti bychom se měli všichni vzdělávat. Knížku rozhodně musím doporučit a závěr si udělejte sami !!

08.03.2018

Boss BabišBoss BabišJaroslav Kmenta

Hodnotit knihu je opravdu těžké. Líbí se mi styl jakým pan Kmenta píše, ale obsah ? Kdyby byla pravda jenom polovina už to stačí, aby Andreje Babiše žádný člověk se selským rozumem nevolil. Knížku by měl přečíst každý kdo pana Babiše chvalořečí jaký je to super člověk.

31.03.2019

Atlasova vzpouraAtlasova vzpouraA. Rand (pseudonym)

Roman vydaný v roce 1957, jeho stářì prozrazuje pouze prostředí příběhu. Filosoficka myšlenka objektivismu již za minulého režimu ukázala, že centrální plánování nefunguje, když nebyl ani toaletní papír. Je znepokojující, že se dnes tyto socialistické myšlenky znovu vracejí. Atlasovu vzpouru si stále v v čechách přečetlo moc málo lidí.

22.08.2020

Duše Indiána a další zápisky OhiyesaDuše Indiána a další zápisky OhiyesaCharles Alexander Eastman

Plný počet bodů. Nejen, že knížka je velmi krásně napsaná, ale je plná zajímavých myšlenek a podmětů k přemýšlení. Malý návod pro Nás jak se maličko zastavit a na řadu věcí se podívat z jiné stránky.

19.12.2017

Debordelizace hlavyDebordelizace hlavyIvo Toman

Hned na úvod musím říct velmi kontroverzní knížka a autor, buď Vás zaujme nebo ji prohlásíte za nesmysl. Za sebe můžu říct mnoho zajímavých věcí, tipů a návodů jak zlepšit vlastní myšlení. Nezbývá pouze doporučit knížku k přečtení a možná Vám také přinese nové podněty do života. Netřeba dalších komentářů.

04.03.2018

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Geralt je prostě frajer. Za velké plus považuji to, že vzhledem k tomu, že autor je polák je prostředí zaklínače pro nás velmi blízké :)

30.12.2018

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Třetí kniha a první román, byl opravdu povedený. Hlavní postavy jsou více přiblíženy čtenáři a jak zaklínači tak čarodějky mají hodně lidských vlastností :) Navíc konečně jsme se podíval na Kaer Morhen, takže směle do dalšího dílu.

13.01.2019

Svoboda učeníSvoboda učeníPeter Gray

S myšlenkou v knize se osobně ztotožňuji. A doporučuji přečíst každému, kdo je ochotný být objektivní a naslouchat možná jinému názoru. Určitě by si knihu měl přečíst každý rodič, budoucí rodič, dítě, učitel a prostě kdokoliv Vás napadne :)

31.01.2020

Co tě nezabijeCo tě nezabijeScott Carney

Pokud Vás zajímají věci jako otužování nebo dechová cvičení a jejich vliv na lidské tělo, rozhodně knížku doporučuji přečíst. Seznámíte se s několika příběhy a osudy lidí, kteří příkladem inspirují jak bojovat proti životním problémům. S využitím pouze vlastního těla a schopností, které každý může zvládnout.

23.12.2017

Zázračný úklid: Pořádek jednou provždyZázračný úklid: Pořádek jednou provždyMarie Kondo

Vyzkoušel jsem přerovnat obleční svisle místo komínků jak píše autorka a nemůžu si tento systém vynachválit.

02.01.2019

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Jediný román Emily Jane Brontëové, považován za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury. Podle mě měli tehdejší kritici pravdu, když dílo nebylo dobře přijato. Jen proto, když je něco považováno za klasické dílo neznamená to, že je hned super. Hlavní postavy jako rozmazlená Kateřina nebo věčně nakrknutý Heathcliff nejsou ničím sympatické ani zajímavé. Postavy jsou každou chvíli uražené jenom proto, že vedou konverzaci s někým jiným. Pokud knihu nepřečtete určitě o nic nepřijdete :) Tak teď do mě fanoušci Větrné Hůrky a Drozdova :)

23.01.2019

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

Po 16 letech jsem se vratil do Berlina 70.let mezi mladez, ktera propadla heroinu. Po tech letech je pribeh porad zajimavy a je skvele jak ho clovek driv vnimal vice s pohledu Christiany a dnes je schopen ho posoudit ze strany jeji matky. Nicmene jsou tam krasne videt veci, jak boj proti drogam nevede nikam a nakonec pouze informovanost vitezi. Pekna knizka.

06.02.2020

HrobkaHrobkaHoward Phillips Lovecraft

Lovecraft témeř mistrně popisuje prostředí svých povídek. A některé kousky jsou skutečně parádní, například za Obrázek v domě nebo Ultharské kočky tleská, ale spis Hrobka obsahuje víc zajímavých titulů.

15.11.2020

Život mezi budovamiŽivot mezi budovamiJan Gehl

Kniha, kterou by měl přečíst každý urbanista, projektant, architekt nebo stavař, který se chystá navrhovat nebo jakkoliv zasáhnout do projektu měst. Bohužel mnoho nešvarů vyjmenovaných v knize se podepsalo na architektuře i v ČR.

29.06.2018

Elon MuskElon MuskAshlee Vance

Kniha o vizionář, která rozhodně stojí za přečtení. Je plná zajímavých myšlenek a věcí k zamyšlení.

25.11.2018

Lov vlkaLov vlkaRalph Pezzullo

Další příjemná návštěva do světa a života SEAL team six. Opět se knížka velmi dobře četla a její děj byl svižný a akční. Nicméně Lov Šakala působil celkově lépe proto za čtyři hvězdy.

12.02.2019

Vetřelec - PekloVetřelec - PekloChristopher Golden

Pro fanoušky vetřelce parádní knížka

09.09.2019

HavelHavelMichael Žantovský

Musim priznat, ze kniha me velmi zaujala a odhalila mi mnoho aspektu osobnosti Vaclava Havla. Autor pana prezidenta nijak neprikrasluje a ukazuje ho se spatnymi i dobrymi strankami. Tleskam tomuto vytvoru a opravdu takovato postava v soucasne dobe v Cechach chybi a doufam, ze ji brzo najdeme znovu.

24.12.2019

Informační válkaInformační válkaKarel Řehka

Zajimava kniha od cloveka, ktery vi o cem mluvi. Zaroven postavena na faktech a peakticky zkusenostech. Dalsi kniha, ktera by mela patrit do povinne cetby.

13.01.2020

Zero - Oni to vědíZero - Oni to vědíM. Elsberg (pseudonym)

Oproti prvnímu románu z mého pohledu maličko slabší. Každopádně pořád dobře čtivé a téma zajímavé až děsivé.

26.01.2020

Christiane F. – Můj druhý životChristiane F. – Můj druhý životChristiane Vera Felscherinow

Pokracovani pribehu z knihy My deti ze stanice ZOO se mi libilo. Je pravda, ze prvni dil pusobi vic na emoce a tady se jedna spis o stripky ze zivota divky, ktera se nikdy nedokazala zbavit drogove zavisloti.
Je zde, ale krasne videt fakt, ze pokud clovek ma dostatecne financni prostredky, ktere Christiane prinesla puvodni kniha a film, dokaze i narkoman zit relativne dlouho a normalne. Nejvetsi zhouba je prave to, ze drogy jsou nelegalni a drahe, takze vetsinu narkomanu zabije prave shaneni penez na dalsi davku, coz bylo v prvni knize hezky videt.
Represe nicemu nepomaha, kdyby doslo k legalizaci drog a jejich ceny by byly rozumne ubylo by i umrti narkomanu jako v pripade Christiane.

10.02.2020

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

Metro oproti prvnimu dilo malicko polevilo ve sve atmosfere. Ten pocit sklicenosti v podzemi a strach na povrchu byl vlastne to nejlepsi na predchozim dilu. Nicmene porad velmi dobre ctivy roman a uz se tesim az si udelam cas na zaverecnou cast trilogie.

02.03.2020

Honest Guide PrahaHonest Guide PrahaJanek Rubeš

Super pruvodce !

13.04.2020

Steve JobsSteve JobsWalter Isaacson

Inspirativni, poucne, jednoduse genialni. Konecne jsem pochopil Apple !

14.06.2020