Deia Deia komentáře u knih

Nájdem si ťa Nájdem si ťa Joanna Connors

Joanna Connors napísala príbeh, ktorý je jej. Príbeh o svojom znásilnení a o svojej ceste za oslobodením, o svojej snahe pochopiť násilníka.
Svoj príbeh napísala majstrovsky, je to veľmi ťažká téma aj bez toho, aby si to niekto musel zažiť na vlastnej koži. Autorku som obdivovala už od začiatku knihy, musí to byť veľmi silná žena, keď sa k znásilneniu postavila tak, ako sa postavila. Môj obdiv má aj za to, že sa (časom) dokázala odosobniť a bola schopná sa stretnúť s rodinnými príslušníkmi násilníka, rozprávať sa s nimi a snažiť sa pochopiť, prečo spravil to, čo spravil. Občas som síce mala pocit, že sa týmto pátraním snaží nájsť dôvod pre ospravedlnenie tohto násilného činu, pre ospravedlnenie násilníka a to sa mi vôbec nepáčilo, pretože niečo také je podľa mňa neospravedlniteľné. Okrem toho sa mi kniha čítala dobre, je veľmi pútavá, aj keď občas kvôli téme sa číta veľmi ťažko. Pri čítaní mi autorky bolo veľmi ľúto, žiadna žena si nezaslúži prejsť tým, čím si prešla ona. A to, ako ju to ovplyvnilo, aj jej rodinu, manžela, výchovu detí... to mi prišlo strašné. Určite je to veľmi prínosná kniha a som rada, že som sa k nej dostala.

05.07.2021 5 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Kniha je čtivá, to sa jej uprieť nedá, prečítala som ju v podstate na jeden záťah. Ale to je k pozitívam asi všetko. Dej ma veľmi nenadchol, akonáhle už postavy boli na ostrove a zúčastňovali sa Caravalu, tak mi prišiel strašne nelogický a chaotický. Tiež správanie samotných postáv mi prišlo dosť od veci, väčšinou ma rozčuľovali, hlavne Scarlett a jej (prevažne hlúpe) rozhodnutia. Postava Juliana, námorníka, ktorý Scarlett sprevádza, mi vadila o trochu menej, ale neobľúbila som si ani jeho. Magický systém mi prišiel nezmyselný, absolútne tam nebol vysvetlený, proste sa magické veci len tak diali, napríklad šaty sa na hrdinke menili ako sa im chcelo. Rozuzlenie mi prišlo veľmi rýchle a celkom nezmyselné, asi som to úplne nepobrala, ale tak už som pri tom čítaní nebola ani veľmi sústredená, len som to chcela mať dočítané. Chvíľu som mala chuť prečítať si aj druhú časť, pretože predsa len, niektoré veci mi prišli zaujímavé, ale zistila som, že tretia časť pravdepodobne nebude preložená, tak ma chuť prešla.

05.07.2021 2 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Ako som sa už niekoľkokrát presvedčila, Darcy píše veľmi čtivo. Aj pri čítaní tejto knihy mi stránky rýchlo ubiehali a rôzne desivé úkazy ma udržiavali v napätí. Pri knihách sa väčšinou nebojím a ani pri tejto som sa teda nebála, ale atmosféru má kniha veľmi dobrú, občas som mala zimomriavky a nebyť toho, že som vážne musela ísť spať, tak knihu mám prečítanú na jeden záťah. Mala som pocit, že sa bude jednať o najlepšiu knihu, ktorú som od autorky zatiaľ čítala – páčilo sa mi, že v knihe je viac postáv a že autorka nám dáva rôzne podnety na premýšľanie – môže za dané udalosti duch alebo človek? Musím sa priznať, že mi tým často poplietla hlavu a postupne som podozrievala snáď každého. Postavy mi boli ale sympatické, akurát pri Remy mi trochu vadila jej snaha všetko organizovať, o všetkých sa starať a pôsobila na mňa až nelogicky odvážne. Bohužiaľ, koniec knihy to celé „zabil“, strašne ma sklamalo, ako to celé dopadlo a do dočítania posledných kapitol som sa musela pomaly nútiť.

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Táto časť mi prišla trochu iná, ako tie časti predtým. Dej bol vážnejší a ponurejší, čo ma trochu prekvapilo. Kniha ako celok sa mi čítala dobre, bola vcelku napínavá a akčná, ale pre mňa to nebolo úplne ono. Už minulá časť ma kvôli tomu cestovaniu v čase veľmi nebrala a s touto som to mala podobne, aj keď sa tu našťastie mních Lu-Tze až tak nevyskytoval. Tiež ma prekvapili vážne vnútorné Elániove monológy, ktoré ma veľmi nebavili a vďaka nim mi kniha prišla zbytočne rozťahaná. Samotný Elánius je ale moja obľúbená postava a tuto bol rovno 2x, takže v podstate sa mi kniha páčila a som rada, že sme sa o ňom dozvedeli niečo nové, aj keď občas bol vykreslený až príliš superhrdinovsky. Páčili sa mi aj ostatné postavy, napríklad mladý Vetinari, či niektorí Elániovi kolegovia z Hliadky. V knihe bolo ešte na môj vkus príliš veľa politiky a v tom som sa občas strácala. Neviem, posledné časti tejto série ma neberú tak, ako by som chcela a dúfam, že sa to ešte zlepší, keďže ešte stále mám pred sebou osem častí.

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Kniha ma skutočne chytila od prvej vety. Príbeh má úžasne ponurú, stiesnenú atmosféru, ktorá spôsobila, že som sa od knihy nemohla vôbec odtrhnúť a prečítala som ju v podstate na jeden záťah (a to má cez 400 strán). Znekľudňovali ma hlavne tie všadeprítomné vrany. Veľmi sa mi páčilo to nadprirodzeno v podobe židovskej mytológie, ktoré bolo zakomponované do deja, prišlo mi to veľmi nevšedné. Hlavné postavy na mňa tiež pôsobili sympaticky – aj keď Klaudia sa mi spočiatku nepáčila, ale postupným odkrývaním jej tajomstiev mi jej správanie začalo dávať väčší zmysel. Veľmi zaujímavé mi prišli aj tie kapitoly, ktoré sa zaoberali minulosťou. Čo sa mi ale veľmi nepáčilo bol koniec – prišiel mi veľmi zrýchlený, miestami nelogický a ešte aj celkom otvorený. Celkovo sa mi kniha ale veľmi páčila a kebyže bývam v meste, v ktorom je metro, tak sa mu asi istú dobu radšej vyhnem.

Sucho Sucho Neal Shusterman

Kniha ma bavila od prvej strany, hneď ako vypli vodu. Na túto udalosť pozeráme hlavne očami Alyssy a Keltona, neskôr sa k nim pridáva aj Jacqui, dievčina, ktorá sa už dlhšiu dobu stará sama o seba. Tá mi spočiatku nebola veľmi sympatická, ale postupne sa náš vzťah zlepšil. S ostatnými postavami som si sadla viac, hlavne s Alyssou a jej bratom Garrettom. Občas mi ale prišlo, že sa im až príliš lepí smola na päty (ale keby nie, tak by to asi bola kratšia kniha). Páčilo sa mi, že postavy, napriek svojmu veku, sa väčšinou správali rozumne a aj vykreslenie vedľajších postáv a ich správania bolo zaujímavé. Celkovo mi kniha prišla napísaná veľmi reálne, občas som pri čítaní mala dosť nepríjemné pocity, pretože dej knihy mi nepríde úplne neskutočný a k takémuto scenáru raz môže kľudne dôjsť. Naozaj sa mi páči, ako sa nás autori takýmto spôsobom snažia upozorniť na problém s plytvaním vodou a aj keď mi pár vecí v knihe prišlo nedotiahnutých, tak určite stojí za prečítanie.

Odsúdení prežiť Odsúdení prežiť Wendy Holden

Kniha mi toho veľa dala, veľmi mi rozšírila obzory. Priznám sa, že o mnohých veciach, ktoré sa počas vojny diali som nevedela. Prišlo mi neskutočné, čo ľudské telo dokáže zvládnuť a čo zvládli tri hrdinky tejto knihy – prežiť tie strašné podmienky a porodiť dieťa, keď sami mali okolo 30 kíl. Skutočne si to vôbec neviem predstaviť, čo všetko si vtedy ľudia museli zažiť, aké neľudské podmienky dokázali zvládnuť. Toto nikdy nepochopím, ako sa ľudia takto dokázali správať k iným ľuďom. Oveľa oveľa horšie ako k zvieratám. Toľko bolesti a utrpenia, toľko zmarených životov.
Napriek tomu ťažkému obsahu mi v knihe niečo chýbalo. Nedokázala ma chytiť za srdce a bolo v nej až príliš veľa faktografických odbočiek, občas som mala pocit, že čítam učebnicu dejepisu a príbeh troch žien mi prišiel až veľmi v úzadí. Obdivujem ale prácu, ktorú si autorka s napísaním tejto knihy musela dať, hlavne so zozbieraním a spracovaním veľkého množstva materiálu. Som rada, že som si knihu prečítala a myslím, že takéto knihy sú veľmi potrebné, aby sme nezabudli, aké zverstvá sa nedávno diali a aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne máme.

23.05.2021 4 z 5

Pán chaosu Pán chaosu Robert Jordan (p)

Musím povedať, že táto časť ma veľmi nebavila. Dej mi prišiel príliš vatový, v podstate sa nič nedialo. Mám pocit, že na konci knihy som tam, kde som bola aj na začiatku. Mužské postavy mi už ale začínajú prirastať k srdcu (trvalo to len šesť častí), ale na druhú stranu tie ženské mi už veľmi lezú na nervy, ich tvrdohlavosť mi príde vyčerpávajúca. Aj preto ma najmenej bavila dejová línia s Elain a Nyneivou, takisto sa v nej toho dialo asi najmenej. Veľmi sa mi ale páči kultúra Aielov, ich zmysel pre česť, ale aj tam by tie ženské mohli mať trošku slabšie slovo. Napriek tomu, že dej mi už prišiel strašne rozvláčny a určite by nezaškodilo, keby kniha mala o pár (sto) strán menej, tak sa mi príbeh veľmi zaryl pod kožu a často nad ním rozmýšľam. Dúfam, že ďalšia časť bude trošku svižnejšia, ale mám obavy, že dúfam márne.

V temnom zrkadle V temnom zrkadle Agatha Christie

V knihe nájdeme 9 poviedok. Vo väčšine z nich vystupuje slečna Marplová. V dvoch nie a prekvapilo ma, že tie mali dokonca hororový nádych, konkrétne sú to poviedky Krajčírkina bábika a V temnom zrkadle, to som od pani Agathy veľmi nečakala, ale veľmi ma bavili. Ostatné sú typické detektívky, ibaže majú pár strán, čo je niekedy na škodu. Všetky sa mi ale čítali veľmi dobre, boli svižné a napínavé a ani raz sa mi nepodarilo odhaliť páchateľa (ale na tak málo stranách sa to asi ani nedá). Napriek tomu mu žiadna z týchto poviedok nejak výraznejšie neutkvela v mysli, možno len tie hororové. To je jeden z dôvodov, prečo veľmi nemusím poviedky, sú veľmi krátke a nikdy si ich nezapamätám :D. Ale vôbec neľutujem, že som si knihu prečítala, bol to príjemne strávený čas.

Tam, kde padají andělé Tam, kde padají andělé Dorota Terakowska

Táto kniha je skutočne veľmi zvláštna (v dobrom), hlavne z hľadiska deja. Nemá klasické rozdelenie na kapitoly a text v nej pôsobí veľmi hutne, ale napriek tomu sa mi čítala dobre a stránky ubiehali jedna za druhou. Obsah knihy nám je rozpovedaný z pohľadu viacerých osôb – najčastejšie cez Evičku, ale aj cez babičku či rodičov, a hlavne aj cez anjelov – čierny s bielym anjelom vedú časté, podnetné debaty. Celkovo je v knihe veľmi veľa myšlienok na zamyslenie a to aj napriek tomu, že kniha na prvý pohľad pôsobí skoro ako rozprávka. Niektoré myšlienky som asi ani úplne nepochopila. Občas to tiež na môj vkus bolo až príliš anjelské, ale na druhú stranu, mnohé informácie o histórii anjelov boli veľmi zaujímavé. Evke som veľmi fandila, aby sa jej podarilo nájsť svojho strážneho anjela a aby bolo všetko v poriadku. Celkovo na mňa kniha pôsobila veľmi príjemne a milo a je podľa mňa škoda, že ďalšie knihy od tejto autorky už nie sú preložené (iba Dcéra čarodejníc, ktorá je perfektná).

01.05.2021 4 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Robert Jordan (p)

Po štvrtej časti, ktorá mi prišla vážne dobrá, som sa na túto naozaj tešila a aj táto časť ma teda veľmi bavila. Kolo času sa otáča a to naozaj poriadne. Síce niektoré dejové linky plynuli tak pomaličky, nebolo v nich veľa akcie, ale všetky mi prišli veľmi zaujímavé. Ako som písala už predtým, rozsah tejto série je skutočne epický a opäť sa mi to potvrdilo – na tých 550 stranách sa toho deje tak veľa (pričom niekedy mi príde, že skutočne sa toho deje ale málo), pritom niektoré postavy sa tu tentokrát ani nevyskytovali, napríklad Perrin, čo je škoda, lebo toho mám celkom rada (ale na druhú stranu, nebola tu ani Faile, čo je, naopak, skvelé). Tiež mi už postava Mata až tak nevadí, už aj ten mi začal pripadať veľmi zaujímavý, aj keď trošku ma hnevá to jeho popieranie toho, kým je. Čo mi ale začína vadiť, je strašná tvrdohlavosť a zaťatosť ženských postáv, vadilo mi to hlavne v kapitolách Egwain a Nyneivy, občas (teda celkom často) som mala chuť im poriadne vraziť. Celkovo ženské postavy sú v tejto sérii veľmi dominantné a aj keď väčšinou obľubujem silné ženské hrdinky, tu mi to už začína vadiť.

28.04.2021 4 z 5

Rok pandemie Rok pandemie Jeff Carlson

Táto kniha na svoje prečítanie čakala na poličke naozaj dlho. Kúpila som si ju už niekoľko rokov dozadu, ale nejak ma nelákala a nepomohlo ani to, že nemá veľmi dobré recenzie. Nakoniec som sa ale odhodlala k jej prečítaniu a musím povedať, že ma celkom prekvapila. Čítala sa mi vcelku dobre a bola aj celkom napínavá, niekedy som sa od nej naozaj nemohla odtrhnúť. Ale štýl písania mi úplne nesadol, občas mi prišiel dosť ťažkopádny a kniha sa mi sem-tam zdala príliš zdĺhavá (hlavne opisy nanotechnológií). Takisto postavy sú také nijaké, žiadna mi neprirástla k srdcu. Tiež tam podľa mňa bolo až príliš veľa dejových liniek, pričom niektoré mi prišli nedotiahnuté, ale je pravda, že toto je iba prvá časť trilógie (ale na zvyšné časti sa nechystám). Celkovo sa mi ale páčilo vykreslenie postapokalyptického sveta a tiež nápad so zvieratami – že nanoboti vyhubili aj tie, čo vedie ku kolapsu ekosystémov. To mi prišlo naozaj zaujímavé a rada by som sa o tom dočítala viac, ale zvyšok knihy ma skutočne nenadchol natoľko, aby som sa púšťala aj do ďalších častí.

26.04.2021 3 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Veľmi zaujímavá kniha. Zanechala vo mne oveľa väčší dojem, ako som čakala.
Kniha rozpráva o fenoméne takzvaných vlčích detí – wolfskinder. Toto vo mne evokovalo, že sa bude jednať o príbeh podobný Tarzanovi alebo Mauglímu, ale kniha opisuje niečo úplne iné. Opisuje životy nemeckých detí, ktoré žili (skôr prežívali) po druhej svetovej na území dnešnej Kaliningradskej oblasti. Tieto deti boli spolu so svojimi rodinami vyhnané zo svojich domovov ruskými vojakmi a ledva prežívali – vtedy vládla krutá zima a tieto rodiny boli neustále hladné a uzimené, ale aj tak sa snažili robiť, čo sa dalo.
Od knihy som sa nemohla odtrhnúť. Je to útla knižočka, písaná veľmi zvláštnym štýlom, v ktorom chýba typická priama reč. Ale to mi pri čítaní vôbec nevadilo, tento štýl dokonale vykreslil prostredie v ktorom sa kniha odohráva a na mňa pôsobil veľmi sugestívne. Kniha, na to aká je útla, je veľmi ťažká – je veľmi smutná, veľmi surová, nič neprikrášľuje a celý čas mi pri čítaní bolo veľmi úzko a naozaj veľmi som tie deti ľutovala. Držala som im všetkým palce, aby sa im podarilo mať lepší život a aby sa im nič zlé nestalo. Pri čítaní takýchto kníh nikdy neviem pochopiť, akí krutí ľudia k sebe vedia byť, aj keď z niektorých častí presakovala nádej, že všade sa nájdu aj dobrí ľudia, ktorí chcú pomôcť. Jediné, čo ma na knihe trochu zamrzelo, bol náhly koniec - autor sa na konci zameral už iba na jednu postavu, aj keď ja by som rada vedela aj o tých ostatných. Som ale veľmi rada, že som túto útlu knihu neprehliadla a že som si ju prečítala, opäť som si aspoň trošku rozšírila obzory.

24.04.2021 5 z 5

O pôvode druhov O pôvode druhov Charles Darwin

Na túto knihu som sa veľmi tešila, pretože evolúcia je fascinujúca vec, ale musím priznať, že s knihou som dosť bojovala.
Od knihy som hlavne asi očakávala trošku niečo iné, skôr nejaké „rozprávanie“ ako pán Darwin vôbec prišiel k myšlienke evolúcie, nejaké pozorovania, niečo o zvieratách na Galapágoch a podobne. Dostala som ale hotovú vedeckú prácu, ktorá sa mi vôbec nečítala dobre, prišla mi až príliš zložitá. Prelúskať sa prvými kapitolami mi trvalo strašne dlho (a to nehovorím o úvode). Napríklad druhá kapitola má názov Premenlivosť v prírode a v podstate celá bola o pojmoch druh a odroda, aké sú to nejednoznačné pojmy a mám pocit, že tú kapitolu som nepochopila asi vôbec (nie je teda jediná) a určite by tomu pomohlo viac príkladov. Posledné kapitoly sa mi potom čítali lepšie, ale skôr to bolo preto, že som sa už tešila na koniec knihy. Celkovo sa mi kniha čítala veľmi ťažko a to mám biológiu vyštudovanú. Ako určite to na tú dobu bolo prelomové dielo, stále je to celkom zaujímavé čítanie, ale mne kniha a Darwinove myšlienky prišli veľmi ťažkopádne a zbytočne až príliš podrobné. Tiež pôžitok z čítania knihy mi kazili preklepy, ktorých je v knihe strašne veľa (a to si také veci väčšinou ani nevšímam) a veľké množstvo latinských názvov (pomohli by obrázky, ja som lenivá pri čítaní googliť). Každopádne som rada, že som si knihu prečítala a bude mať čestné miesto v mojej knižnici, ale nabudúce, keď si budem chcieť niečo prečítať o evolúcii, tak siahnem radšej po Dawkinsovi.

20.04.2021 3 z 5

Búrková sestra Búrková sestra Lucinda Riley

Z prvej časti tejto série som bola nadšená, tak aj na túto som sa veľmi tešila. Kniha ale úplne nenaplnila moje očakávania, respektíve mi prišla slabšia ako prvá časť. Podľa mňa veľmi dlho trvalo, kým sa Ally rozhodla začať pátrať po svojej minulosti a to viedlo k tomu, že poriadne sa mi podarilo začítať sa snáď až okolo strany 200, keďže spočiatku ma príbeh Ally nebavil a prišiel mi veľmi zvláštny. Príbeh Anny mi prišiel celkom zaujímavý a milý, ale tiež veľmi predvídateľný. Opisy Nórska ale boli krásne. Najviac sa mi asi páčil príbeh Allyných starých rodičov, ktorý bol ale veľmi krátky. Ku koncu som sa už od knihy nevedela odtrhnúť, ale aj tam mi prišlo príliš veľa vecí predvídateľných a to mi kazilo zážitok z knihy, hlavne to, ako dlho hlavným postavám trvalo prísť na niektoré veci. Na celej sérii sa mi najviac páči to tajomno - prečo si tatko Slaný adoptoval toľko dievčat a každú z iného kúta sveta? Som strašne zvedavá na rozuzlenie a páčia sa mi postupné indície, aj keď zatiaľ ich je veľmi málo. Celkovo sa mi kniha ale páčila a veľmi sa teším na ďalšiu časť, Star vyzerá ako veľmi zaujímavá sestra.

18.04.2021 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Kniha sa mi čítala veľmi dobre a to aj napriek tomu, že sa v nej nachádza veľmi veľké množstvo postáv a občas som sa v nich strácala. Ako to už u Abercrombieho býva, jeho postavy zväčša nie sú veľmi kladné a ani tie v tejto knihe nie sú výnimkou, ale každá z nich má čosi do seba, vďaka čomu som si čítanie vážne užívala. Páči sa mi, že boje v knihe nie sú pojaté veľmi romanticky – je tam kopa sekania, kopa krvi a iných telesných výlučkov a samotné postavy do boja tiež nejdú s veľkými nádejami. Tiež väčšina charakterov nejak intriguje a snaží sa z boja vyťažiť pre seba čo najviac. Dialógy v knihe sú opäť skvelé. Takisto sa mi páčilo, že boje sú opisované z oboch strán a naozaj z mnohých pohľadov. Knihe v podstate nemám čo vytknúť a teším sa na ďalšiu časť.

18.04.2021 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Od autorky som už pár kníh čítala, takže ma neprekvapilo, ako veľmi je kniha čtivá. Má síce vyše 300 strán, ale prečítala som ju v podstate na jeden záťah. Aj keď je kniha o násťročných, tak som hltala každé slovo. Aj Juliet aj Declan si prechádzajú v živote ťažkým obdobím a nie sú to len obyčajné teenagerské starosti, ale vážne rodinné problémy. Obidve hlavné postavy mi prišli veľmi zaujímavé a takisto aj vedľajšie postavy – Rowan, kamarátka Juliet alebo Rev, Declanov kamarát. Tiež sa mi páčilo vykreslenie Julietinho vzťahu k fotografovaniu a popisy fotografií, ktoré sa tam sem-tam vyskytujú. Celkovo sa mi kniha čítala veľmi dobre, je v nej aj celkom dosť zvratov, niektoré som čakala, iné nie, ale niečo mi v knihe chýbalo. Príbeh je to síce skvelý, zaujímavý, ale pre mňa asi aj ľahko zabudnuteľný.

World of Warcraft: Kronika 3 World of Warcraft: Kronika 3 Chris Metzen

Táto časť mi skutočne prišla najlepšia. Je tam síce veľa vecí, ktoré poznáme napríklad z hry Warcraft III, ale práve to sa mi páčilo, že ten dej už poznám a „zažila som si ho“. Takisto aj WoW som viac začala hrať práve pri datadisku Wrath of the Lich King, takže pri čítaní som si vedela predstaviť všetky lokácie, keďže ich z hry poznám veľmi dobre a to tomu čítaniu dodávalo taký nový rozmer. Veľmi som si užila, že postavy už poznám – napríklad Arthas, Jaina, Maiev a strašne ma bavilo čítať o ich dobrodružstvách. Tiež som sa toho veľa dozvedela, napríklad prečo niektoré krajiny Azerothu vyzerajú tak, ako vyzerajú (ja questy v hre veľmi nečítam). Obrovským bonusom knihy je potom to úžasné spracovanie – tie ilustrácie sú vážne skvelé. Knihe skutočne nemám čo vytknúť, jedine to, že mohla byť dlhšia. Dúfam, že čoskoro sa dočkáme aj ďalšieho zväzku kroniky, ktorý spracuje posledné dva datadisky.

11.04.2021 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Kniha sa mi čítala dobre, ale nejak ma nenadchla. Príbeh samotný mi prišiel príliš prekombinovaný, niekedy až príliš popisný a bolo tam na môj vkus až príliš veľa postáv súvisiacich s prípadom. Páčilo sa mi ale prostredie – plzeňské katakomby mi prišli veľmi zaujímavé (aj keď občas nechutné) a záhada okolo tela v podobe anjela ma udržiavala v napätí. Takisto sa mi páčilo, že sme sa niečo málo dozvedeli aj o samotnom kapitánovi a jeho rodine a aj niečo z historických faktov. Tiež som rada, že Stein opäť vyšetruje spolu s Barbaričom (a Jarošom). Rozuzlenie prípadu sa mi ale vôbec nepáčilo, čakala som trošku niečo iné. Na ďalšie časti sa ale teším, hlavne som zvedavá, že čo bude s Jarošom, tak dúfam, že nebudem musieť čakať dlho.Siedma časť historickej detektívnej série Kapitán Stein a notár Barbarič.

11.04.2021 4 z 5

Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Agatha Christie

V prvom prípade, Zlo pod Slnkom, si pán Poirot užíva dovolenku na ostrove pri pobreží Devonu, ale čoskoro túto idylku naruší vražda istej krásavice, ktorá bola tiež na ostrove ubytovaná.
V druhom prípade, Po pohrebe, sa na pohrebe bohatého pána Abernethieho jeho sestra vyjadrí, že podľa nej šlo o vraždu. Rodinnému právnikovi to nedá a tak poprosí priateľa Hercula o pomoc.
A v treťom príbehu, Mačka medzi holubmi, sa ocitáme v prostredí internátnej dievčenskej školy, kde dôjde k vražde učiteľky telocviku. A neostane iba pri nej.
Všetky tri prípady sú (nečakane) veľmi zaujímavé a prepracované. Aj keď kniha sa mi čítala veľmi dobre, tak nemôžem povedať, že ma pohltila. V prvých dvoch príbehoch bolo na môj vkus príliš veľa postáv a veľmi dlho mi trvalo, kým som sa v tom zorientovala a často som si nebola istá tým, že kto je kto. Tiež som si bola istá, že v oboch prípadoch sa mi podarilo odhaliť vraha, ale bohužiaľ, Agatha ma opäť prechytračila. Príjemným osviežením bol tretí prípad, ktorý sa odohrával na dievčenskej škole. Ten sa mi z týchto páčil najviac, školské prostredie bolo príjemné a aj pozadie prípadu, prevrat v istej arabskej krajine, mi prišlo veľmi zaujímavé. Čo mi ale celkovo na knihe vadilo boli časté gramatické chyby a preklepy, tie mi často kazili čítanie.