DeepSea21 DeepSea21 komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Po celou dobu čtení jsem si říkal: Tak a končím, ja být na tvým místě, Josefe, vykašlu se na vyšetřování kdo, co, jak a kvůli čemu a pořádně si užiju to co si ještě užít můžu (Leni, vycházky, malé radosti).
Tohle byla příručka psychologického teroru. Teroru.
Konec víc než uspokojivý, což se u takové knihy zdálo až nemožné.
Zatracenej génius Kafka.
Řadím mezi své oblíbené, tohle jen tak něco nepřekoná.
Jdu to ješte analyzovat...

28.09.2021 5 z 5

Eseje Eseje Michel Houellebecq

Parádní eseje. Některé jsou opravdu k zamyšlení, u jiných jsem se válel smíchy. Často jsem zažíval oboje.

Lanzarote: Klasika. Tvrdé kopání do náboženství (tak to má být), sekt a konformismu. Sympatické, dobře napsané postavy, které jsem si dokázal živě představit, oblíbit.
Soudní scéna pak jako dokonalé vyvrcholení.

26.08.2021 5 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Čtivý příběh o životě v horách a událostech v životě horského průvodce Eggera. Sympaťák kterému jsem přál jen to nejlepší.
Jak to tak ale bývá, přihodí se mu pravý opak.
Z knihy na mě dýchal užasný klid a celková atmosferá byla okouzlující.

09.08.2021 5 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Příběh o malíři, ve kterém se autor zajímavě vepsal do příběhu. Nezdálo se mi, že by sám sebe moc karikoval. Je, jaký je. Skvělý nápad, jak naložit se svou postavou byl uvěřitelný a rozuzlení této zápletky uspokojivé.
Tato kniha se v mnohém odlišuje od běžného autorova stylu, ale tím jenom dokazuje, že svůj obor zvládá na výbornou.

23.07.2021 5 z 5

Tanec v temnotách Tanec v temnotách Karl Ove Knausgård

Čtení jsem si užíval. Bylo mi líto ji dočíst, tento pocit mám u knih rád.
Styl se mi zdá stále lepší.
Upřímnost, která je z příběhu cítit, je mi moc sympatická.

07.07.2021 5 z 5

Duše moderního člověka Duše moderního člověka Carl Gustav Jung

Zajímavé. K zamyšlení. Jung byl jeden z nejlepších ve svém oboru a bylo skvělé číst si jeho myšlenky na různá témata.
Jeho přístup, který nepopíral mystično, mi byl vždy sympatický.

16.06.2021 5 z 5

Akta Snowden Akta Snowden Luke Harding

Skvělá, čtivá kniha, popisující Snowdenův život před i poté co zveřejnil tajné dokumenty o sledování NSA.
Charakter.

23.05.2021 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Rozsáhlý příběh o knížeti Myškinovi, který je kvůli své dobrotě považován za naivního člověka, idiota. Mistrný popis lidských charakterů, složité postavy a vztahy mezi lidmi.
Objevuje se zde také téma náboženství, emancipace. Mnohovrstevnatá kniha, která ani jedno téma jímž se zabývá, neodbyde.

12.05.2021 5 z 5

Jak hrát šachy? Knížka pro začátečníky Jak hrát šachy? Knížka pro začátečníky Jiří Veselý

Dobrá kniha o základech šachu.

15.04.2021 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Popis běžného života, o kterém by dost lidí řeklo, že není ničím vyjímečný.
Já bych ho vyhodnotil jako vyjímečně ubíjející.
Fakt, že si na tohle zvykáme a příjímáme to jako něco běžného, čeho si už ani pomalu nevšimneme, je tragický.
Rezignace, postupná, neodvratná.
Skvělá kniha.

18.03.2021 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě, hledající po odchodu z domova svou matku a hlavně sám sebe. Zajímavá postava, které se dějí neméně zajímavé věci.
Záhadná osoba která mu vstoupí do života v něm zanechá mnohem víc než se odvažoval doufat. Hledání dlouho ztracené matky, záhadná příhoda hluboko v lesích za doby trvání druhé světové války. Pobyt na odlehlém místě,
nesmírně lákavý. Nádherná knihovna, ráj na zemi.
Promluvy s tvory od kterých bychom to neočekávali.
Pár nepravděpodobných přátel, kteří jeden ve druhém zanechají víc, než se odvažovali doufat.
A taky Johnnie. Walker.
Byla tahle kniha další z řady skvělých autorových počinů? Kývám.

10.03.2021 5 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Příběh bratrů kteří se v životě cítí ztraceni, přestože jeden z nich by měl mít veškeré důvody ke štěstí a spokojenosti. Komunita kterou začnou navštěvovat za účelem nalezení pospolitosti a naplnění, se stává pouze další z nekonečné řady marných pokusů o oživení prázdné existence.
Příběh je proložen zajímavými teoriemi o svobodné vůli.

24.02.2021 5 z 5

Jarní vody Jarní vody Ivan Sergejevič Turgeněv

Hořký příběh D.Sanina. Vzpomíná na chybu které se dopustil vůči své bývalé lásce a přemýšlí, jak je možné, že se nechal svést někým kdo za to nestál a zahodit své štěstí.

11.02.2021 3 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Příběh o závěru života, který je vždy nepříjemný.
Je uměním podat to bez patosu. Tahle kniha to dokázala.

08.02.2021 4 z 5

Svět v zádech Svět v zádech Thomas Melle

Nemoc popsaná s nadhledem. Často jsem si říkal, že mnohé stavy jsou přece normální, to ti lidi kolem jsou nenormální.
Prožívání všech věcí intenzivněji. Poté prožívání všech věcí utlumeně.
Extrémy v obou případech. Ale to je ok.
Není důvod vyčlenit někoho jenom kvůli tomu, že se na svět dívá jinak.
A přece se to děje.
Autor je sympaťák i když někomu by se mohl zdát jako otravný pobuda.
Víc takových lidí. Kolem by pak nebylo tolik černobílých pohledů na svět.
Zkrátka, bylo by míň nudy.

07.02.2021 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Advokátka které se rozpadá manželství, řeší případ chlapce který odmítá léčbu rakoviny z nelogických (náboženských) důvodů.
Přestože je vyspělý, nerozumí své situaci natolik, aby mohl domyslet následky svého jednání. Rozpoutává se soudní spor s rodiči nemocného, kteří ho ve fanatické víře vychovali.
Moje první přečtená kniha od McEwana.
Jistě nebude poslední.

02.02.2021 5 z 5

Deník Deník Chuck Palahniuk

Spousta nevšedních informací o umělcích a jejich chorobách.
Dobrý příběh a hlavní hrdinka byla zajímavá.

31.01.2021 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Záhady vždy přitahovaly a budou přitahovat všechny lidi.
Příběh který vás chytí a nepustí,dokud nedočtete poslední stránku.
Zajímavosti z dějin, zamyšlení nad pojmem konspirace a také pojmem bůh.

24.01.2021 5 z 5

Králíku, utíkej! Králíku, utíkej! John Updike

Hořkosladký příběh o únavě ze života, už v mladém věku.
Popis snahy uniknout ze situace, ve které se hlavní hrdina ocitl -
trochu svou vlastní vinou, zčásti shodou
okolností, které ve většině případů neurčujeme my, ale život.

04.01.2021 3 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Zajímavý náhled do Murakamiho myšlení.
Tohoto člověka nejde nerespektovat jako spisovatele.
Po přečtení této knihy, nelze nevyzdvihovat i osobnost.

29.12.2020 5 z 5