Králíku, utíkej!

Králíku, utíkej! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2877/bmid_kraliku-utikej-6mk-2877.jpg 4 105 23

Harry Králík Angstrom série

Školní basketbalová hvězda Harry Angstrom – přezdívaný Králík, je průměrný mladík, kterého očekává všední život s každodenní rutinou pracovního dne. Této perspektivy se však Králík děsí a jeho jedinou reakcí, místo snahy po seberealizaci v práci, v manželství, v rodině, je útěk. Život, který si představuje jako hru, mu však nepřidává žádné snadné vítězství, které by vyřešilo jeho životní situaci.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Rabbit, Run , 1960

Hanys_
30.04.2023 3 z 5

Amerika, konec 50. let. Mladý kluk, který odmítá dospět a utíká před zodpovědností. Je to spíš poplatné tehdejší době, ale i dneska se v tom dá dost spojitostí najít. 7/10

DeepSea21
04.01.2021 3 z 5

Hořkosladký příběh o únavě ze života, už v mladém věku.
Popis snahy uniknout ze situace, ve které se hlavní hrdina ocitl -
trochu svou vlastní vinou, zčásti shodou
okolností, které ve většině případů neurčujeme my, ale život.

Marekh
24.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četl v minulosti. Jedná se o trilogii, ale další díly z této trilogie neplánuji číst. Hlavní postavou je Harry, který útěkem hledá lék proti životní rutině, avšak jeho počínání se odráží na rodinných vztazích..

Ava365
19.08.2020 4 z 5

První ze série o "Králíkovi".Ve své době byly tyto knihy dost "in". Dnes už mi připadají trochu "málo moderní," ale autor rozhodně psát umí.

n.ezn.amy
03.06.2020 4 z 5

Bývalá basketbalová univerzitní hvězda poznává realitu všedních dní, kdy už jej nikdo neplácá po ramenou a pomalu již jej nikdo nepoznává. Těžce se vyrovnává s nastalým stavem, neboť byl zvyklý na obdiv a když není úplně šťastný doma a úspěšný není ani v práci, tak jediné východisko vidí v útěku od rodiny a i před sebou. Výborná kniha, ve které se pravděpodobně pozná hodně bývalých sportovců, pro které skončila kariéra a pomalu upadají v zapomění

PetrCepek
12.12.2019 5 z 5

Můj úplně první Updike a z "králičí" série určitě nejpovedenější.

smazenaryba
15.11.2019 4 z 5

Je smiešne a smutné zároveň, že za pár rokov po revolúcii sme boli schopní zrecyklovať, zabaliť a nanovo predať všetko, čo ponúkal západný svet svojim obyvateľom už pol storočie pred tým. Neónové reklamy, bazáre plné naleštených áut so stočenými kilometrami, televízne show, vitamínový ošiaľ...a preto aj napriek dobe vzniku románu, až na niekoľko viac menej technických záležitostí, je román stále aktuálny. Životný štýl sedí ako dobre mierené a aplikované zaucho.

Prvý román o Králikovi je veľmi čtivá vzťahovka, ktorá svojimi tápajúcimi postavami, lyrickosťou, či otvorenou sexualitou pripomína Murakamiho, či nášho Matkina. Teda až na to, že sympaťákov, happyendy a zľahčovanie tu žiadne nenájdete. Vo večne utekajúcom Králikovi sa akoby spájajú všetky svetské túžby a neresti súčasného človeka. Túžba po úspechu, kráse, sexe a zároveň snaha uniknúť od všetkej zodpovednosti, obmedzení a námahy. Králik je tak blbý a tak veľký hajzel, až je nereálny, človek by mal chuť napľuť mu do tváre. A predsa, čitateľ mu trocha fandí, pretože Králik tak nejak robí veci, ktoré by mal chuť občas spraviť každý a je zaujímavé sledovať, či sa mu po tom všetkom podarí prísť k rozumu. Tak protichodné pocity som asi pri čítaní ešte nezažil.

Zmieril som sa s faktom, že Updike napísal iba jedného Kentaura, no Králik je nemenej podivuhodné zvieratko, ikeď v úplne inom zmysle. Vlastne sa trochu čudujem, že román dnes pri všetkých tých rádoby sociálnych sondách u nás nieje čítanejší a populárnejší.

Kristy78
03.02.2019 2 z 5

Chvíli trvalo, než jsem se začetla. Celý příběh je praktocky o tom jak Harry Králík Angstrom utíka před svou ženou, rodinoi, milenkou a vlastně sám před sebou.

Alex_Jura
07.12.2018 3 z 5

Celkem přesvědčivá sonda do života lidí za dob, kdy spotřeba pohonných hmot u auta byla zanedbatelnou položkou, zprávy se psaly na papír, a ne na displej, a muži, kteří zbouchli ženskou, se s ní pak museli oženit. A popřípadě zdrhnout. Začátek skvělý, pak se v tom hrdina (a podezřívám, že navzdory dobře zvládnutému jazyku i autor) trošičku motá. Dojemný je ten moment, kdy se hrdina potká s bývalým trenérem. Tam někde možná prvně připustí stín myšlenky, že některým věcem zkrátka neuteče...

Petruse21
17.08.2017 1 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem se dala do čtení knihy od držitele Pulitzerovy ceny. Přiznám se bez mučení, že jsem do konce nedočetla. Vůbec mě to nebavilo a ty konverzace tam mě přímo iritovaly.

bacouch
18.07.2017 1 z 5

Tuhle knížku jsem vídala celé dětství u rodičů v knihovně a byla mi doporučená v rámci Knižní výzvy. Ale už po prvních stránkách jsem věděla, že to bude pro mě náročná četba. Vpodstatě všechny postavy mě iritovaly, kromě Ruth. A zdlouhavý popisy kam šel, koho tam potkal, co měl na sobě, jak vypadal, co si asi myslel, koho mu připomínal...pro mě šílený. Dočetla jsem to, ale nelíbilo se mi to. Hvězdičky dávám za to, že je mi jasný, že s tím musel mít asi Updike hrozně práce.

Crimble
31.05.2017 5 z 5

Pro mne velmi zvláštní setkání po možná 20 letech, kdy jsem četl poslední díl série, Králík je bohatý, takže ještě proti proudu času... Výtečná studie hlavního hrdiny, ne zcela dospělého kluka, který odmítá přijmout zodpovědnost, zkouší, kam až může zajít a neváhá být až odporně sebestředný. Celou dobu to vypadá, že mu vše projde, ale na konci přichází krutý trest. Nepevný vztah nezralých lidí, vměšování rodičů, alkohol, sex a do toho všeho motiv útěku prolínající se celou knihou ... ale některým věcem prostě neutečete.

gladya
19.03.2017 3 z 5

Považuji za nutné podat malé vysvětlení. Proč dávám pouze průměrné hodnocení? Vždyť uznávám nesporné kvality knížky, ale nepřeskočila jiskra či jak to nazvat. Tahle knížka se mi zkrátka hodnotila těžko. Je na ní vidět, že pan Updike byl bezesporu skvělý spisovatel, jenže zrovna mě neoslovil, uznávám, že je to můj problém. A přitom by možná stačilo, abych knížku četla v jiném životním období nebo možná jen jiném rozpoložení.

Taťka Hraboš
20.09.2016 5 z 5

Je těžké číst knihu, jejíž hlavní hrdina vám leze na nervy a nejradši byste ho vyfackovali. Ale jinak je to brilantní dílo opravdového pana spisovatele. Až děsivá ukázka toho, co se může stát, když do manželství vstoupí dva nezralí lidé, jimž do toho navíc ještě kafrají jejich rodiče. A je to i o tom, jak sex dokáže ovlivňovat mužskou mysl (i když Králík je v tomhle extrém - možná taky proto mu dal autor tuto přezdívku :-)).

gunther2960
02.03.2016 5 z 5

a taky jsem nakonec utek jako ten kralik , na detaily pribehu si uz opravdu moc nevzpominam, jen dobre pamatuji jak jsem byl pribehem nadseny

Enehy
01.05.2015 5 z 5

Opět další kniha, která si nebere servítky a v které se Updike naváží do vlastního hrdiny. Hold, někdo to dospívání opravdu nezvládá. Skvěle napsané, symboly čitelné, dobrá gradace děje, prostě vše, co má taková kvalitní ale zároveň lehce odpočinková kniha mít.

rasputin
13.04.2015

Pan Updike má moc hezký sloh. Moc hezké popisy, takové lyrické.....ale, všeho moc škodí. Přestal jsem číst na straně 145 a posledních 130 stránek jsem četl s přemáháním a ani trochu mě to nebavilo. Neříkám, že je to úplně špatné, ale mě se to prostě nelíbilo.

Marbo
07.10.2014 5 z 5

První díl trilogie o tom zvláštním věku, kdy už je chlap zapojen do procesu a ještě si na to nezvykl a zuby nehty se snaží nedospět a najít únikový východ. Jenže pomalu zjišťuje, že ať běží sebevíc, utéci tak nějak není kam...
Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

bezprezdivky
07.03.2014 1 z 5

Pro mně absolutně nestravitelná kniha.

stopni
11.05.2013 4 z 5

Výborně zmapovaná psychologie ženského a mužského prvku ve vztahu, především nestálost a roztěkanost hlavního hrdiny, který se nedokáže usadit....:-) Vřele doporučuji - některé pasáže jsou děsivé, ale svým způsobem pravdivé....

zfilmováno americká literatura

John Updike