david9690 david9690 komentáře u knih

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

PAN Zdeněk Svěrák je pro mě ikonou už nějakých 25 let a jsem velkým fanouškem jeho laskavého a inteligentní humoru. Jeho scénáře k filmům, divadelní hry, písničky i knížky jsou nádherné, vtipné a velmi něobyčejně lidské, trefné a ze života. Je to úžasný člověk a ta jeho kreativita je naprosto geniální a jedinečná. Pan Svěrák je mimořádně pečlivý a detailní pozorovatel života a své poznatky předává nám všem s neopakovatelnou autentickou poetikou, tak jak to umí jen on sám. Strážce nádrže je skvělá knížečka, ve své podstatě úplně triviální - jsou to takové úžasné interní sdělení starého, osamělého ale v jádru velmi poctivého a laskavého člověka, který pozuruje svět kolem sebe a jelikož si nemá s kým popovídat, tak píše dopisy řediteli povodí a v nich komentuje co vidí a slyší. Byla to lahůdka a pohlazení na duši. Prostě Mňam. Ono se to ani nedá moc popsat, to si prostě musíte přečíst a nechat to na sebe působit.

14.03.2021 5 z 5

Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Miroslav Skála

Taková hezká zábavně-odpočinková knížečka je čas od času velice příjemnou a vhodnou záležitostí a jsem rád, že jsem se právě s ní potkal. K téhle publikaci jsem se vlastně dostal úplnou náhodou. V rámci čtenářské výzvy jsem začal číst historický román Ruka Fatimy, ale po nějakých 50 stránkách jsem dospěl k názoru, že je to čtení příliš ponuré a teď k němu nemám vhodné rozpoložení - jako kniha to bude určitě dobrá a jsem přesvědčen, že by mě bavila.... Ale nějak jsem se nad to, co se tam právě odehrávalo, nedokázal povznést. A tak jsem se díval na diskuzi a tuhle knížku tam někdo doporučoval - mrknul jsem na obsah a pročetl komentáře ostatních čtenářů a bylo mi jasné co budu číst.
Musím říct, že to bylo přesně to ono. Humor pana Skály mě bavil, často jsem se zasmál, o některé pasáže jsem se musel podělit s manželkou a fakt příjemně jsem si u čtení odpočal. A to krásné hraní se slovy a jazykem bylo bezva. Pan Kilian mi občas připomínal Ehlinga (byl to taky takový správný človíček) a celkový koncept a námět knihy se mi moc líbil. Prostě pohoda jazz a tak tomu musí občas být...

11.03.2021 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Krásná kniha, snová, magická, poetická a někdy i velmi dojemá. Autorce se podařilo určitým způsobem vykouzlit opravdu něco nádherného a úžasně barevného, dílo plné nejroztodivnějších vůní, chutí, zvuků, pocitů a někdy až mimosmyslového vnímání - zkrátka příběh doslova kypící "živočišným" životem, který čtenář musí vstřebávat všemi smysly. Číst tuto knihu byl pro mě nádherný zážitek a opravdu jsem si vychutnával možnosti toulat se s Gabrielem přírodou, být blízko zvířatům, povídat si s koňmi, pozorovat život v cigánské komunitě a vidět i ty obrovské kontrasty v přístupu k životu mezi "lidmi a gadži". Námět knihy mě fascinoval a ten "střet totálně odlišných světů a životních přístupů" byl prostě neuvěřitelně strhující, zajímavý a objevný. Opravdu se to paní Dubské mimořádně povedlo - soužití Gabriela a Apolénky, jejich vzájemné milování i nechápání se, snaha toho druhého si nějak přizpůsobit či trošičku předělat, výčitky a hádky ženy vůči muži, jejich odlišné očekávání a představy o tom jak by ten druhý měl/neměl myslet a co by měl/neměl dělat. Také zde byly dobře zpracované zásadní témata narušující život skupiny lidí (např. vesnického společenství) - předsudky, odsuzování, rasismus, pomluvy a drby, nepodložená nenávist a zloba, přezírání, povýšenectví a pocit "lepšího člověka", ublíženost, nedůvěra - co tyto věci způsobují a jak neblahé mají důsledky. Naproti tomu zde byly skvěle popsány vztahy v romské rodině, jejich komunitní způsob života, zvyky, tradice ale také přirozená hierarchie a vzájemná úcta. Bylo to silné a velmi zajímavé. Knížka se mi velmi líbila, perfektní byla lokace na Slovácké vesnici, kde se Gabriel a Meruňka usadili a použití místního dialektu ten příběh neskutečně dobře akcentovalo a zasadilo v místě a čase. Přečteno v rámci čtenářské výzvy - 20.Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

08.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Absolutní špica. Už když jsem loni četl 1 díl tak jsem byl nadšený a dvojka to prostě ještě umocnila. Paradoxně je to velmi neradostné a místy až srdceryvné dílo, brutálně reálné, ale nesmírně poutavě napsaný příběh a skoro se to nedá odložit. Ke knize mám osobní vztah už jenom tím, že žiju 8km od Těšína, takže všechny ty lokace v knize popisované jsou velmi blízko a navštívil jsem je mnohokrát. Taky jsem měl osobní zkušenost se šachtami a těžbou uhlí (na učňáku jsem měl několik let praxi na šachtě a pak jsem měl i možnost fárat na Darkově, tchán pracoval X let na šachtě). Obdivuji jednotlivé postavy, které se paní Lednické podařilo popsat opravdu bravurně - jejich pestré spektrum charakterů a hlavně jak je různě více či méně (de)formovala doba, dějinné události a jejich nejbližší okolí a rodina. Tato kniha byla pro mě extrémně poučná a dozvěděl jsem se spousty informací, o kterých jsem měl jen velmi nezřetelné tušení a mnohdy jsem o nich vůbec nevěděl. Všechny ty historické události, nálada ve společnosti, nacionální boje Čechů a Poláků, pak i Němců byly v knize zachyceny s grácií Mistra. A to už vůbec nemluvím o používání jazyka a obohacení textu výrazy "po našymu" či různými polskými slovíčky. Tohle pro mě atmosféru domovského kraje ještě více zhmotnilo... Skoro jako by tam člověk byl a všechno to prožíval s jednotlivými postavami přímo v jejich domech, ale navíc s bonusem, že jsme mohli sledovat nejen děj a atmosféru místa v čase, ale podívat se na to vše očima a myšlením jednotlivých protagonistů - být v jejich hlavě.
Oceňuji, jakým způsobem autorka všechny ty těžké životní situace a prožité hrůzy zaznamenala a doslova "vpletla" do tohoto opravdu excelentního příběhu mapujícího život rodin napříč dějinami v průběhu 20 století.
My se máme tak strašně dobře, že nemusíme nic z toho zažívat. Takové knihy je nezbytné číst, abychom si náležitě vážili svých předků a věděli o tom, čím si museli projít a jak mnohdy bolestnou a krvavou cestu nám "prošlapali".

04.03.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha je určena pro 4x mladší čtenáře ale musím se přiznat, že mě to bavilo. Četlo se to dobře, mělo to spád a dej běžel jak o život, a byly tam i některé poučné situace (rozhovor s Tondou). Dost se mi líbil ten motiv, proč se to všechno v Prasine dělo a jaký byl důvod Hanušova vynálezu, který autor na konci knihy hezky vyjasní. Číst to jako dítě tak jsem maximálně nadšený, dospělý už tam vidí určité "nesrovnalosti a naivismy" ale jsou to drobnosti. Celkový pocit je, že tohle bylo fajn čtení, hezký a dobrodružný příběh. Prostě taková příjemná záležitost. A ty ilustrace naprosto úžasné. Chtěl bych umět kreslit, vždycky jsem se těšil na konec kapitoly, že si detailně prohlidnu ty kresby s pokocham se.

21.02.2021 4 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Dost dobré počteníčko. Sice k některým pasážím jsem měl drobné výhrady, ale jinak zajímavá a určitým způsobem i poučná kniha, která mě bavila a celkem chytla - něco mě stále nutilo ke čtení a byl jsem zvědavý co bude dál. Někdy je autorův styl psaní opravdu velmi poetický a je to dobře zpracované. Úplně 5 hvězd to není, ale 4,8 zcela určitě. Jen mi velmi leží na srdci, že není další díl. Ach jo. Než ho vydá tak už polovinu věcí zapomenu...ale už to bude venku určitě se k tomu vrátím abych věděl proč je Kvothe živ z minulosti a jen pasivně čeká až si pro něj příjde zubatá.

18.02.2021 5 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Druhý díl série je fakt super. Děj je výborně ženoucí se vpřed, jako řeka - místy klidnější zátočiny jsou následovány dravými peřejemi. Některé pasáže jsem sice ne úplně chápal ale celkově je to moc dobrá série a rozhodně se těším na další díl, který začínám číst právě teď

04.02.2021 4 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Že začátku mě to vůbec nechytlo, ale jelikož jsem si to přečetl v komentářích, tak jsem to prostě nevzdal a pak se to fakt dobře rozjelo. Příběh velmi zajímavý, Kvothe jakožto hlavní hrdina pěkně zraje a bylo pro mě fakt hodně zajímavé sledovat jak se hrdina vyvíjí a posouvá. Sice místy to spíše než nádherná fantazy bylo hustokrutě reálné až z toho mrazilo. Četlo se to samo a hned jsem potom začal číst 2 díl. Úplná top kniha to není ale 4,5 hvězd si určitě zaslouží

04.02.2021 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Příběh knihy je vyprávěn velmi poutavě a charaktery hlavních postav jsou skvělé vykreslené. Sice některé pasáže mi přišly drobet zbytečně detailní a někdy až možná trochu umělé natahovaly knížku, ale celkově se mi kniha líbila a bavilo mě to. Byl to velmi zajímavý exkurz do hlav a prostředí doktorů, které je pro mě určitým "neprobádaným územím" a o to více mi to přineslo poučení a rozšíření obzorů.

22.01.2021 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

No asi jsem od toho čekal trochu více. Verneovky byly knihy mého dětství (dospívání), ale už jsem se asi literárně posunul kamsi dále. Ve srovnání s knihou se mi i film zdál lepší (tak nějak mnohem vtipnější, asi je to tím že je pojatý spíše jako parodie než jako reálne mysteriozní drama s thrilerovými prvky). Přeci jen těch 130 let od vzniku knihy je už dlouhá doba. Možná je to jen volbou knihy (kdybych si třeba připoměl něco jiného např. Děti kapitána Granta mě kdysi opravdu uchvátily) je možné že bych mohl dát i vyšší hodnocení.

10.01.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Ach co k tomu říct ... další neuvěřitelná kniha. Autorčin styl psaní je jako kulomet - krátké mnohdy jednoslovné věty, žádné dialogy ani přímá řeč, extremní údernost, syrová strohost, razance a přímočarost, ale přesto je tato kniha něčím, od čeho se neodchází a co člověk chce číst dál. Navzdory všem těm šíleným věcem, které jsou tady popisovány.
Asi nejvíce se mi líbilo období Zuzanina dětství za první republiky v době kdy vše bylo nadějné zářivé a doslova obalené cukrem. Jakmile začlo už "přituhovat" měl jsem tendenci pořád postvám radit ať utečou dokud ještě můžou, ale obávám se, že kdybych sám byl v jejich kůži, tak bych nikam také nešel a pořád věřil tomu, že to přejde, že bude lépe a dopadne to dobře.
Válka, koncentrák, lidské zrůdy s titulem doktor a všechny ty šílené situace byly skoro jak z nějakého sci-fi románu, bohužel realita fašismu, antisemitismu a jeho důsledků byla reálná a mnohonásobně horší a drsnější. A postava Hanuše je jasnou ukázkou, že stát se zrádcem, prospěchářem, bezpáteřním a bezohledným surovcem je poměrně snadné i pro člověka, do nějž by to na počátku vůbec nikdo netipoval.
Lidé čtěte! Tohle zlo se už nikdy nesmí opakovat!

06.01.2021 5 z 5

Chrám divů Chrám divů Leslie Parry

wow. Tak tohle bylo něco. Na jednu stranu opravdu velmi syrové a brutálně reálné, na druhou stranu velmi lidský a citlivý příběh, který se čte skoro jedním dechem a vyvolává spoustu otázek k přemýšlění. Původně jsem to chtěl zařadit do výzvy jako knihu s pruhovanou obálkou, ale po přečtení kategorii přehodnocuji - 18. Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout. Být v New Yorku na začátku 20 století a na té "nesprávné straně hranice prosperity" bych tedy fakt nechtěl. Velmi dobrá kniha, přečteno za 2 odpoledne a jednoznačně to ve mě vyvolalo pocit vděčnosti za dobu ve které žiji a jak se máme skvěle.

02.01.2021 5 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Výborné. Fakt mě tahle sonda do života outsiderů pobavila a rozhodně nelituji času s touto knihou. Bylo to neotřelé, ale zábavné a to co se Ellingovi honilo hlavou a situace, které řešil byly vtipně vypointované a jeho komentáře a myšlenkové pochody opravdu dost dobré. Oddychovka která mi velmi zpříjemnila závěr roku 2020. Takové "nenápadné" knihy o běžném životě z pohledu "ne úplně běžných" postav mám rád a tohle dílo jsem si fakt vychutnal.

31.12.2020 5 z 5

Půlnoční modř Půlnoční modř Simone van der Vlugt

Kniha mě bavila, byl to zajímavý exkurz do života lidí v 17 století v Holandsku, což je určtě moje vyhlídnutá destinace, kam bych se chtěl jednou podívat. Bylo to zajímavě a poutavě vyprávěné, autorčin styl psaní mi přišel příjemný, mělo to spád, dobrý a reálný děj. Krásně zde popisuje krajinu, osoby, města, postavení žen ve společnosti - takže to bylo takové pestré a barevné, jako by se čtenář díval na nějaký dobrý historický film. Byl tam i padouch a zákeřný a prospěchářský zloun Jacob a musím říct, že se jednotlivé charaktery lidí autorce povedly vykreslit opravdu věrně a poutavě. A také mě zajímaly ty věci ohledně keramiky (nedávno jsem četl Vondruškovu sérii o sklářích - Falknovská huť), takže to bylo takové dobré rozšíření tématu. Navíc je zde také pojednáváno o morové epidemii, která se prohnala Holandskem jako lavina a napáchala obrovské škody - bylo to o to zajímavější vzhledem k aktuální pandemii. Za mě hodnotím tuto knihu, na jejíž existenci mi poukázala manželka jako zajímavou a zábavnou, poučnou a rozšiřující obzory. Prostě to bylo fajn a četlo se to samo

31.12.2020 4 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

no trošku už se mi to jevilo překombinované ale rozhodně tu serii dočtu celou, abych věděl jak se to všechno rozmotá. Celkem se mi líbil piknik u Tsagaglalal (nebo jak se to píše) a to jak jim předala zprávy od Abraháma byl fajn nápad. Danu Talis a život v dávných dobách hezky vykreslený a ty události tam byly v celku zajímavé. Uvidíme co poslední díl

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Skladiště příšer na Alcatrazu, Billy the Kid a Machiavelli jakožto výborná dvojice, kteří se zajímavě našli, tajemný Marerthyu kterého chce člověk nějak více poznat, Scatty a Johanka někde v pravěké říši a také rozkol mezi Sofií a Joshem, který ji a Flamelovy opustil a vyrazil za J.Dee - to vše jsou prvky velmi dobře rozehrané partie, kterou autor krásně rozjel a čtenář prostě chce vědět co bude dál. A proto mi těch 400 stránek zase uteklo a jsem zvědav jak se děj a osudy postav bude vyvíjet v dalším díle

Kněžka Kněžka Michael Scott

Tak jsem dočetl celou serii. Nebylo to vůbec špatné čtení a poslední díl serie přinesl celkem překvapivé rozuzlení a radikální změnu některých "záporných" postav, které v sobě objevily zbytky lidství. Musím říct, že obdivuji znalosti autorovy v oblasti mystiky, legend a mysterií a také se mi líbilo propojení minulosti a přítomnosti, reality a fikce. Za mě velmi povedená serie a příjemně strávený čas s knihou.

Vědma Vědma Michael Scott

Ani trojka nezklamala. Sice některé věci jsou naivní ale celkově je to nápadité, má to spád, probíhající akce jsou rychlé a dobře vygradované a místy mi to přišlo fakt vtipné. A pokud někdo vytýká autorovi jistou překombinovanost, tak je to scifi a mě se autorova bezbřehá fantazie líbí a bavilo mě to. Fajn oddychovka od které jsem se někdy měl problém odtrhnout a chtěl jsem číst dál

17.11.2020 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Dvojka mě fakt bavila. Asi jsem si zvyknul na autorův styl, jednotlivé postavy mi přišly docela fajn, velmi se mi líbí autorova fantazie, spojení různých mýtů a legend, historických a bájných postav a současného moderního světa se všemi jeho vymoženosti jako internet, mobilní telefony atd. Hodnotím to jako fakt povedený a zábavný sci-fi koktejl a těším se na další díly serie

17.11.2020 4 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Je to sice kniha pro děti a mládež ale celkem mě to i bavilo. Děj příběhu je sice drobatko naivní a celé by se to dalo shrnout ve 2 větách ale jako úvodni kniha série to není zas úplně špatné a zkusím si dát další díl. Uvidíme.

07.11.2020 4 z 5