Půlnoční modř

Příběh jako z obrazů holandských mistrů, připomínající Dívku s perlou. Poutavý historický román o vzniku delftské modré keramiky. Holandsko druhé poloviny 17. století. Výtvarně nadaná Catrijn se po smrti svého o dost staršího manžela vydává z rodné vesnice poblíž Alkmaaru žít do města, jak vždy toužila. Získá místo hospodyně u bohaté rodiny v Amsterdamu, kde v té době žije a tvoří i Rembrandt van Rijn. Catrijn je zde šťastná, záhy je však kvůli stínu z minulosti nucena dobré místo opustit a odejít až do vzdáleného Delftu. Přijme nabídku pracovat jako malířka v keramické dílně a podílí se na zrození věhlasné holandské fajánse. Najde tu blízké přátele, mezi jinými i Jana Vermeera, a také svou životní lásku. Přicházejí však těžké časy. V Delftu dojde k obrovskému výbuchu muničního skladu, který v roce 1654 zničil velkou část města. A vzápětí do příběhu razantně vstoupí morová rána, která ve stejném roce postihla většinu země a jež navždy změní i život Catrijn....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355912/pulnocni-modr-3Ve-355912.jpg 4.537
Romány, Historie, Umění
Vydáno:, Metafora

Kniha Půlnoční modř

Kerberos

Pěkně napsaný historický román.Hlavní hrdinka není žádná ušlápnutá ženuška a za dva roky toho zažije více, než někdo za celý život.Určitě doporučuji k přečtení.

AndreaP.

Krásný, poutavě psaný příběh, navíc podložen historickými fakty. Hlavní hrdinka je silná žena, život v té době opravdu nebyl jednoduchý.

Ildi

Príjemné ženské čítanie, zrod krásnej keramiky a "kľudný" život.

Zdenas5
21.09.2018

Poutavý historický román z Holandska 17. století. Hlavní hrdinka je silná žena, která si jde za svým. I když se její osud dá předvídat, kniha je napsána poutavě, hrdinové jsou milí, takže příjemná odpočinková četba. Mohu doporučit romantickým duším.

Anie94
10.09.2018

Jednoduchý romantický příběh z Holandska ze 17. století kdy vznikala slavná holandská keramika. Příběh neměl velkou zápletku, byl jednodušší, dobře se četl. Hrdinka zvládala rány osudu s grácií a šla si za svým snem. Jednodušší, ale i přesto zahřál příběh u srdce...:)

Bobina74
02.09.2018

Tak tohle určitě ano. Po té co jsem musela předchozí 3 knihy odložit nedočtené byla tahle kniha lahůdka. Krásný romantický příběh neukňouraný ženy, která si jde za svým. Pokud se někdo bojíte jako já na začátku, že kniha bude celá o keramice, ke které vážně nemám žádný vztah, nebojte se. Ta je jen tak v pozadí a jenom dokresluje příběh.
P.s. To jsem ráda, že nejsem "pře - čtená", ale že minulé nedočtené knihy zřejmě postrádaly kvalitu tohoto románu...

hajrys
18.06.2018

Troufám si říct, že každý někdy v životě porušil alespoň jedno přikázání. Někdo těžší někdo lehčí. Každého z nás někdy v životě pronásleduje naše temnější minulost. Jde je o to, jak se k ní postavíme my. Bylo to příjemné čtení na víkend, s milostnou zápletkou a obohacené o historická fakta.

lusila
17.06.2018

Zaujala ma téma, zrod Delftského porcelánu, ktorý dokázal konkurovať čínskemu. Aj keď v románe je hlavná predstaviteľka Catrijn a jej osud fikciou / je to cítiť z toho ako s ľahkosťou prekonáva prekážky/ , viem si živo predstaviť, že Delfský porcelán ako nápad vzišiel zo ženskej túžby niečo stvoriť. V závere knihy autorka uvádza, ktoré skutočnosti a postavy sú v románe podľa histórie, a ktoré sú fikciou. Oceňujem, že záver neskĺzol do klišé. Ak ste čítali Sklár z Murana od Mariny Fiorato a páčila sa vám, tak aj táto kniha vás nadchne.