david5746 david5746 komentáře u knih

Tři stigmata Palmera Eldritche Tři stigmata Palmera Eldritche Philip K. Dick

Klasickej úlet PKD, kdy po nějaké době už netuším, co vlastně čtu a kam mě vlastně autor vede.

13.09.2020 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Remarque je taková moje srdcovka z dětství a jsem rád, že se k některým knihám po mnoha letech zase - třeba i díky výzvě - vracím. Vítězný oblouk je takový obyčejný příběh o tom, jak se žilo jednomu Německému uprchlíkovi v předválečné Paříži. Prakticky geniálně jsou tu vykresleny hlavní cíle: přežít další den a nedělat plány do budoucna. S hlavním hrdinou tak čtenář prožije spoustu obyčejných dnů, lásku bez závazků a budoucnosti, samozřejmě všudypřítomný calvados a to všechno v době, kdy už je všem jasné, že Německo rozpoutá v Evropě válečné peklo.
Byl jsem po letech opět velice spokojen.

22.08.2020 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Vpodstatě teď řeším, kdo jsem já, abych nějakým způsobem hodnotil knihu, která v sobě nese tak neskutečně silný příběh. Zlo a podmínky, které si dnes prostě nedovedeme představit, k tomu všudypřítomnou smrt, kterou už všichni brali jako prostou součást bytí. A do toho několik záblesků naděje a snahy o útěk alespoň duševní, ať v podobě bloku rodinného tábora, hraní si na školu či několika odrbaných, ale s láskou opečovávaných svazečků knih.
Příběh knihovnice Dity určitě stojí za přečtení, ikdyž moc úsměvů nevykouzlí, ale toto prostě jsou ty příběhy, které bychom neměli zapomínat, historicky to prostě není tak dlouho, co se v civilizované evropě páchala dnes již nepředstavitelná zvěrstva.

PS: A komu na knížce něco vadí, tak ať se tam zajede podívat, dá se tam meditovat mnoho hodin a pak ten plný počet prostě musí dát každej.

===================================
"Ty se modlit nebudeš?"

"Modlit? Ke komu?"

"Ke komu asi? K Bohu. Měla by ses také modlit."

"Statisíce Židů se k němu modlí už pět let a nikdo je nevyslyšel."

"Možná že jsme se nemodlili dost nebo dost důrazně, aby nás vyslyšel."

"Nech toho, Margit. Ty si opravdu myslíš, že Bůh je schopen vědět a potrestat tě, když se o šabatu nechováš, jak bys měla, a přitom by mu ušlo, že zabíjejí tisíce nevinných a s dalšími tisíci vězňů zacházejí jako s prašivými psy? Opravdu si myslíš, že by se to nedozvěděl?"

"Nevím, Dito. Je hřích ptát se, proč Bůh dělá věci, které dělá."

"V tom případě jsem hříšnice."

"Nemluv tak! Bůh tě potrestá!"

"Ještě víc?"

"Dostaneš se do pekla."

"Nebuď naivní, Margit. V pekle už jsme dávno."

11.08.2020 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tak konečně mám Tmu za sebou. Rozjezd teda již klasicky pozvolnější, buduje se napětí a situace kolem Christine. Pak to ale chytne mnohem větší spád a příběh chytá jeden zvrat za druhým a doslova letí ke konci.
Autor citlivě prakticky vynechal Hirtmanna a nechal čtenáře odpočinout, to rozhodně kvituju, ikdyž je jasné, že jeho linka ještě u konce rozhodně není.
Po delší době jsem byl spokojený, že mi vyšla nějaká šílená teorie, tady teda hned 2, to má hned člověk větší radost. Celkově rozhodně zatím nejlepší ze série.

23.07.2020 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Klasická Verneovka, dobrodružství při přeletu Afriky v balónu, hodně dat a popisů, ale napínavé počteníčko to pořád je.

06.07.2020

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tak jsem konečně přečetl i tuhle scifi postapo naprostou klasiku, o které jsem mnohokrát slyšel, ale nějak se mi za ta léta nikdy nedostala na pořadník.
Příběh je vlastně jednoduchý, lidstvo přijde skoro stoprocentně o zrak a přežívání znepříjemňují rychle se množící a částečně inteligentní masožravé chodící kytky. A i v této době dokáže kniha zaujmout, pobavit a donutit čtenáře k nějakému tomu zamyšlení. Za mě spokojenost.

28.06.2020 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhá kniha s Martinem Servazem. Kniha je dobrá, tak akorát správně a vlastně i uvěřitelně zamotaná a vrata otázek nechává klasicky dokořán směrem k dalšímu dílu.
Plný počet ale dát nemůžu, protože ten pocit, že mě kniha strhla přišel tak 150 stránek před koncem, pak se odložit nedala, do té doby spíše taková pozvolná příprava k tomu konci.

13.06.2020 4 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Poirot dostane dopis od již mrtvé paní a začne klasicky vyšetřovat a hledat vraha. A jak už je klasické, tak je omezený počet kandidátů na padoucha a čtenář má všechny informace z vyšetřovaání. No a ve finále se všechno samozřejmě vyřeší, protože Poirotovy malé šedé buňky nemají chybu a čtenář (teda já určitě) se jen bouchá do čela, co všechno do svých chabých kalkulací nezahrnul.
Za mě klasicky super.

09.05.2020 5 z 5

Tak trochu šílení Tak trochu šílení Jeffery Deaver

Soubor detektivních povídek, většinou s nějakým šílenějším koncem.
Kvalitativně asi jako s každou povídkovou knihou, některé příběhy a postavy baví a táhnou, něco je slabší.

V této divné době mi zařazení do výzvy jako kniha, která vystihuje mojí náladu, přišlo naprosto adekvátní.

03.05.2020 4 z 5

Případ jantarové komnaty Případ jantarové komnaty Ludvík Souček

Moje hodnocení mi rve srdce. Rve mi ho fakt moc hodně. Souček je klasik, který mě kdysi dávno naprosto uchvátil trilogií slepých ptáků. A obohatit výzvu o knihu tohoto autora se tak zdálo jako sázka na jistotu.

Ale tahle scifi detektivka je fakt peklo. Bez emocí, bez napětí, zmatené, zblábolené všemožné konspirační a jiné teorie dohromady, od přeživšího hitlera, přes létající talíře, vyráběné nacisty v avii letňany, až po cestování časem. A celé tak neskutečně suše podané se spoustou výkladových nudných pasáží, že dočtení knihy se pro mě stalo dost velkým utrpením a opravdu to byla výzva.

Autora samozřejmě nezavrhuji, na to je moc velkým scifi českým klasikem a jistě si někam tu trilogii do čtecího plánu ještě někdy vsunu, ale na experimenty už to nevidím.

21.03.2020 1 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Čteno jako první kniha od autora. Knížka se docela dobře četla, ale celkově mě moc nechytla. Větší množství postav, semtam jsem se motal v ději. A některé věci typu útěk z vězení se prostě bráním kousnout. Ono celkově ta snadnost přebírání identit je spíše legrační, obzvláště u těch důležitých a bohatých lidí, kteří jsou v průběžném kontaktu s hromadou lidí.

24.02.2020 2 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q je opět v akci a to je samozřejmě super, protože tuhle partičku mám rád. Jenže tenhle díl trochu drhne. Na Marca to v měření špatnosti sice nemá, ale dobré to není. Oddělení Q se tu totiž nechová moc jako oddělení Q.

Dostaneme 2 naprosto jasné a předvídatelné dějové linky, jednu o novináři (zbytečná postava, která jen plní stránky), Asadově minulosti, imigrantech, teroristech. Ale kde je nějaká klasická Q záhada? Není nikde. Děj je naprosto netypicky lineární bez nějakých záhad a náročného řešení případu.

No a druhá linka je o cvokovi, který hraje jakousi anonymní hru a po dohrání chce všem usekat hlavy. Proč ne, ikdyž linka je hodně povrchní, nedotažená a hodně věcí zůstane bez vysvětlení. Asi nejvíc mi vadilo, že v dnešní přetechnizované době je kluk nevystopovatelný, protože si nakoupil hromadu telefonních karet a kartu před každým hovorem vymění? Volal pořád z domova, ale Dánská policie nedokázala po mnoha uskutečněných hovorech určit pořádně ani město, ze kterého volal. Prostě fantastické. Přemýšlet nad tím, jestli by nějaký mladý počítačový knedlík dokázal useknout na jeden sek hlavu, raději nebudu.

A hlavní průser je, že autor kompletně odkryl Asada a ještě mu přilepil dokonale šťastný konec. Takže nám těch záhad do dalších knih moc nezbylo a jestli se Moně nenarodí vetřelec, tak fakt nevím, co bude oddělení Q příště řešit.

05.02.2020 2 z 5

U tří kufrů U tří kufrů Eduard Fiker

Letošní výzva mě donutila trochu prohrábnout paměť a našel jsem tuto v mládí čtenou knihu, o které jsem si jen pamatoval, že je to veselá detektivka. K tomu pomohl online antikvariát a kniha byla záhy za pár korun doma a čekala na začátek ledna, ikdyž jsem se úplně nebál, že by to za těch pár dnů přečetlo 8 lidí.

Co napsat k samotné knize. Nečte se špatně - a to i na trochu postarší češtinu. Dostáváme se do poválečného pohraničí, kde se na horské chatě setkává hromada postav, některé si chtějí zalyžovat, jiní emigrovat, záhadný lyžař do toho hledá po lesích starý dřevěný kříž a několik postav se do toho láskuje. Kniha také připomíná tehdejší realitu znárodňování, národního správcovství, všudypřítomnou šmelinu a korupci (no to se tak nějak moc nezměnilo). Ale všechno tohle v takové lehké formě, ani čtenáři nepřijde, co to ve skutečnosti znamenalo.

Kniha je lehčí, žádné extra drama se nekoná, některé situace vykouzlí úsměv na rtu. Postavy jsou spíše černobílé, charakterově samozřejmě vyčnívá drsný klaďas pan doktor a jako protiklady hlavně protřelá liška Viktor Kos a ztracená existence Hučal.

Nad hodnocením jsem dost váhal, není to absolutní pecka na plný počet, ale na jen tři hvězdy asi taky ne, to dávám už těm nudnějším kouskům. Dal bych 3.5 a to nejde, takže zaokrouhluji nahoru, ikdyž mě trochu vyklaly irituící pasáže s můzou Dorotou (ale zase si pamatuju, že v pubertě jsem se tomu smál, tak já to odpustím).

19.01.2020 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Od Cartera jsem si díky výzvě a dalším faktorům dal asi tak rok pauzu. Kolem vánoc jsem konečně otevřel další díl v pořadí - Zlobu. A jako finále roku to tedy bylo něco. Carter píše velice čtivě a ikdyž je to místy (no spíše často) drsné, brutální, šílené, tak se to pořád čte jedním dechem a prostě se nedá přestat. U tohoto dílu ještě přichází šok v podobě informace, že je to víceméně podle skutečnosti. A pak to čtete a prostě se tomu nechce věřit, že by se něco takového mohlo skutečně přihodit.

Kniha je trochu netypická, sériový vrah je chycen - shodou šťastných náhod - hned na začátku. A pak přichází kolotoč nových informací, kdy se jednak zjistí, že je to Hunterův starý kamarád a při výsleších vyplouvají nové a nové hrůzné a děsivé informace, hledají se ostatky, zjišťuje se koho všeho a jak zběsile zabil, dokonce je ve hře jedna možná přeživší oběť. Více spojlerovat nebudu, případný čtenář by přišel o zážitek, takže maximálně jeden mikrospojler, který ale znalce nepřekvapí: Hunter to celé louskne primárně tím, že "hodně čte". :-)

Naprostá spokojenost, další díly prostě letos půjdou a to výzva nevýzva.

02.01.2020 5 z 5

Pražské pověsti Pražské pověsti Václav Cibula

No, tak mě výzva zas vycukala, abych oprášil z knihovny nějakou tu pecku z mládí. Jedná se o soubor mnoha pověstí z matičky Prahy. Hlavní devizou pak je, že ilustrace pana Cyrila Boudy jsou jednoznačně geniální, při čtení potěší a rozhodně k mému hodnocení přihazují nějakou tu hvězdičku.

S vlastními pověstmi se to má asi jako s každou knihou povídek: něco super, něco baví, něco je slabší. Pověsti jsou krátké, nenavazují na sebe, takže se dá číst jako bokovka k něčemu jinému - když je nálada, zase na druhou stranu čtenáře nic nenutí, aby to dočetl, mě k tomu dotlačilo vlastně až blížící se datum konce roku. Celkově je to často hodně monotónní, jak tu někdo zmiňoval styl diplomové práce, tak to bych podepsal. Styl je častu takový popisný, spíše sterilní.

Chtěl jsem si původně vylepšit čtení počítáním mrtvol, neb naše historie je jak jinak hodně krvavá, no největší český masový vrah Bruncvík má pověst naštěstí skoro na začátku, takže jsem to počítání vzdal. Ale bylo by to hodně moc mrtvol. :)

Celkově ale hodnotím hodně vysoko, jak už jsem zmiňoval, tak ilustrace z toho dělají bombu, faktor nostalgie taky udělá svoje a vyloženě špatné ty pověsti taky nejsou.

27.12.2019 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Úplně ze začátku mě děj moc netáhnul, ale to bych spíše svedl na sebe a nedostatek času na čtení (teda času dosti, ale když u toho jeden po pár stránkách usne, tak se to prostě vleče ;) ). Jak děj postupoval, tak jsem si dělal času více a více a poslední část už byla velmi rychlá.
Celkově to není vůbec špatná kniha, hrdinové sympatičtí, atmosféra dostatečně mrazivá, zločiny šílené. Zasazeno do zasněžených hor, okořeněno ústavem pro šílené delikventy. K tomu nějaká ta korektnost sexuálních menšin, ale natolik okrajově, že mi to nevadilo. Děj ale postupuje a pořád se něco nového děje a to je hlavní. V sérii budu každopádně pokračovat.

22.12.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

No, tak a já budu spíše kritizovat. Při čtení Smrtící bílé se mi naplno oživily vzpomínky a důvody, proč jsem kdysi dávno nedočetl HP sérii. Autorka ke své detektivní sérii, bohužel, přistoupila úplně stejně: krátký, čtivý a svižný začátek, který se s každým pokračováním stává delším, pomalejším, zmatenějším a hlavně nudnějším.
Autorka evidentně dostala naprostou volnost a vyplodila tak dílo, které je zas o nějakou tu stovku stránek delší, než díl předchozí a přitom dějově snad ještě prázdnější.

Interní vztahová linka Cormorana a Robin by se dala vtěsnat do deseti stránek, prostě konečně Robin udělala ten krok, který byl evidentní od začátku. No a na další vývoj si budou čtenáři muset počkat, v dalším díle, který bude zřejmě atakovat 1000 stran se mpžná dvakrát letmo dotknou konečky prstů a možná si několikrát pohlédnou do očí. Všechno má svůj čas.

Linka detektivní je opravdu na pohodu. Pokud bych srovnal s "konkurencí", tak mrtvola do příběhu přichází někde v čtvrté stovce stran, čili v době, kdy Poirot již zaexhiboval, utloukl čtenáře genialitou malých šedých buněk a čtenář už radostně chroupá druhou polovinu dalšího příběhu. Do té doby se nestalo skoro nic, jen pár taškařic na ministerstvu s instalováním odposlechu. Jo a vlastně se chystala v Londýně olympiáda, dost jsem se bál, že bude kniha obsahovat detailní popis zahajovacího a ukončovacího ceremoniálu, autorka by to jistě dala.

A již tradičně Cormoran docela dlouho před závěrem prohlásí, že on už ví a čtenáři se jeho úvahy tají nicneříkajícími rozhovory.

Doufám, že se autorka do dalšího dílu probere a vrátí sérii tam, kde byla na začátku.

10.11.2019 2 z 5

Žert Žert Milan Kundera

No, tak to byla ale opravdu výzva. Kdyby se jednalo o nějaké současné dílo, tak bych to asi ztrhal po všech stránkách, možná ani nedočetl. Jestli něco nedávám, tak to je tento rozvleklý způsob vypravování děje. Měl jsem při čtení pocit, jako bych poslouchal audioknihu v podání někoho, kdo knihu pomaloučku, monotónně a bez jakékoli ambice na intonaci odříkává. Tak nějak se mi to četlo, což je teda můj problém, ale čtivost je pro mě důležitý faktor, protože čtení má být zábava nikoli trápení. A hodně pasáží (za všechny asi exkurze do teorie dějin moravské lidové písně nebo Jízda králů, ale zdaleka to nebylo jen toto) bylo prostě tragických. Rozvleklost pak naprosto zabíjí i části, kde nějaký děj je, jako příklad za všechny situaci, kdy Ludvík akčně prohledává místnosti a hledá Helenu, ale autor nemá problém tam hodit meditační odstavec na téma, jak na Ludvíka působí kovový věšák, který potkal v jedné místnosti.

Vlastní děj ukazuje poměry ve společnosti v nějakých padesátých letech a přerod hlavního hrdiny z pohodového mladého komunisty na ani vlastně nevím co. Začne to jakýmsi "žertem", který mě osobně úplně nerozesmál, kdy hlavní hrdina (idiot) pošle svému objektu lásky (nadšené mladé komunistce) pohlednici, kam namlátí pár nesouvislých vět, jedna z nich oslavuje Trockého (sice jsem socializmus částečně zažil, ale i tak jsem musel na wikipedii, abych zjistil, co to sakra vlastně bylo a zjištění, že to byl odpůrce aktuálně největšího diktátora mi pak s tím "žertem" fakt nesedělo, dneska se taky nesmí psát na síti úplně všechno...) a pak se diví, že tu otevřenou pohlednici četl i někdo jiný a nevyhodnotil ji jako legraci k popukání a že to v té době má i nějaké následky. No a následují uspávací popisy dalších životních etap, vyloučení ze strany, vojna v dolech (ocenil jsem větší realističnost ptp než u švandrlíka), další život, jakási pomsta co se změní spíše na vlastní gól, další a další exkurze do lidových tradic, rozvleklý konec plný úvah nad životem ...

Já chápu, že je to jakési svědectví, chápu, že způsob sdělení prostě není pro každého, a proto tuto knížku nebudu odpadovat, ale jdu si zlepšit náladu něčím, co se dá normálně číst.

25.09.2019 2 z 5

Divadlo krutosti Divadlo krutosti Terry Pratchett

Inu, je to jako s každou povídkovou knihou, něco je super, něco slabší. Ale zeměplošské povídky byly hodně dobrý, nejlepší asi povídka s čarodějkama a Smrť - samozřejmě - naprosto geniální.

19.09.2019 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Tuto knihu nemohu nehodnotit plným počtem a to prostě proto, že to byla kdysi moc moc dávno první kniha od autora a vůbec jedna z prvních scifi, co se mi dostala do rukou.

Z dramatu, které je vyskládáno kolem záchrany měsíčního plavidla, které je potopené v moři měsíčního prachu, jsem byl nadšen tehdy a s odstupem tří dekád i teď. Prostě klasický, semtam víc popisný, Clarke, který má příběh do detailu vymyšlený a vědecky podložený, aby do sebe všechno pěkně zacvaklo.

Prostě celková spokojenost, pro fanoušky klasické scifi skoro nutnost.

04.09.2019 5 z 5