Daura Daura komentáře u knih

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

Tak tohle byla neskutečná kravina.
Ke knize mě zatáhla čtenárská výzva, ale jak já jsem toho litovala. 400 stránek o ničem!
Kdybych vyškrtala 300 z nich, tak by se vůbec nic nestalo. Neuvěřitelně logických chyb. Navíc si autor přibarvuje skutečnost tak, jak se mu to hodí, aby děj zapadnul.
Sorry, ale fakt nechápu, jak "jste to mohli přečíst jedním tahem". Já to louskala měsíc a to obvykle přečtu knihu za den....

10.12.2022 odpad!

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Po prečítaní recenzí mi táto kniha dlho ležala na poličke. Som obrovský fanúšik série Milénia a mala som teda z knihy trochu strach. Čakala som trápnu napodobeninu, klišé.
Ale bol to obrovský omyl!
Nikky je naprosto originálna a sympatická postava. Príbeh je tiež jedinečný, text veľmi čitateľný. V knihe sa objavuje ešte niekoľko moc zaujímavých charakterov a ja som to všetko s nadšením hltala!
Naviac oceňujem dosť podrobností zo sveta zbraní. Som policajtka a vášnivý strelec, takže sa mi páčil cit pre detail, napr. ako sa zachová strela v uzavrenom priestore či čo sa stane s nevyčistenou poloautomatickou palnou zbraňou.
Preto, že viem strielať a ovládam bojové umenia ako je box či judo, ešte nie som ako Lisbeth... ;)
Chcelo by to pristupovať ku knihám bez predsudkov. Túto konkrétnu knihu posadím na čestnú poličku hneď vedľa Milénia.
Btw, moju policajnú dušičku to bavilo viac než ospevovaný Chris Carter.

06.09.2022 5 z 5

Vnitřní klid a kde ho najít Vnitřní klid a kde ho najít Christopher Papadopoulos

Blá, blá, blá.
Z tejto knihy som si neodniesla vôbec nič. Sú tisícky podobných kníh, ktoré majú o milión vyššiu hodnotu...
Bohužiaľ ani kamaráti nehodnotili túto knihu nijak pozitívne.
Dosť strata času.

04.09.2022 odpad!

Bláznivých 17 Bláznivých 17 Barbara Samson

Za mňa absolútne suprová kniha. Čítala som ju aj v puberte a teraz pri znovučítaní ma prekvapilo, ako živo som si ju pamätala.
Nemohla som sa od nej odtrhnúť.
Toto by mala byť povinná literatúra pre všetky pubertiačky... Namiesto tých kravín o konzumerizme či cool sexe...

30.07.2022 5 z 5

Niekedy stačí jeden slnečný lúč Niekedy stačí jeden slnečný lúč Bruno Ferrero

Malé príbehy, trochu dosť naivné, niektoré milé a povzbudivé.
Veľmi tu autor pretláča kresťanstvo a to hodnotím skôr negatívne.

28.07.2022 2 z 5

Fantomas se zlobí Fantomas se zlobí Julie Rocheleau

Fantomasa mám rada, ale tento komiks ma zas toľko nebavil. Bolo to chaotické, príbehovo dosť prázdne, v kresbe som sa strácala.
V poslednej dobe čítam veľa komiksov a tento ma bohužiaľ zatiaľ bavil najmenej.
No som rada, že sa mi Fantomas dostal do rúk i v takejto podobe.

28.07.2022 2 z 5

Dívka jménem Patience Dívka jménem Patience Daniel Clowes

Tak tohle byl pořádný úlet. Jenomže když se řekne slovo "úlet", člověk si představí nějakou totální blbost. Musím vás ale zklamat. Tenhle komiks má hlavu a patu víc než novoroční projev pana prezidenta. :)
Jako pokud byste chtěli začít s komiksama, Daniel Clowe je na to ten pravej. Znáte to... Amíkovské filmy jsou tonální kravina a francouzské mají duši. Tvorbu tohoto autora bych tedy přirovnala k francouzskému filmu. Je to vulgární ale citlivé, zvrhlé ale kreativní, střelené ale inteligentní. Navíc grafická podoba má skvělou atmosferu a hrdiny prostě musíte milovat!

13.05.2022 5 z 5

Záchvevy Záchvevy Laco Novomeský (p)

Moja najmilejšia zbierka básní z detstva.

05.05.2022 5 z 5

Touhy Džendeho Džongy Touhy Džendeho Džongy Imbolo Mbue

Tak pokud tahle kniha někomu přijde nezajímavá, nechci vědět, jak nezajímavý život má ten daný recenzent. Asi tak.

Já jsem knihomolka do morku kostí. Táto kniha je skvělá.
Jakožto imigrantka jsem se s postavami velmi ztotožnila, navíc se mi líbilo, že i když kniha mohla být klidně kvalitní telenovelou, autorka nevklouzla do žádných podobných kolejí. Jde o fascinující příběh Afričanů, kteří dostanou natlučeno Americkým snem. Je to velmi přesné, výstižné a velmi oceňuji všechny emoce, které člověk při snaze o zapadnutí do nové společnosti přežívá, jsou skutečně autentické.
Navíc je příběh velice čtivý, všech 400 stran mělo pro mě obohacující charakter a nakonec dokonce přišli i slzy (které se naposledy u knihy ukázaly v záři 2021 - Bože, tu Anna).
Prostě jsem moc ráda, že mě ke knize navedla čtenářská výzva a určitě vím, že si ji v budoucnu přečtu znova. Fakt srdcovka.
Chápu, že pokud nejsou v knize vlkodlaci, zbraně, drogy a kvanta sexu, některé lidi to prostě nezaujme. Takový je svět.
Mimochodem, jak tady dole někdo kritizuje, že hlavní hrdinové jsou jak Oxford Dictionary, tak jenom připomenu, že Neni je z bohaté africké rodiny a Džende vždy mluvil jednoduchou angličtinou, navíc bylo v knize řečeno, že nosí u sebe neustále slovník. Ale když už teda někdo chce kritizovat, mohl by knize věnovat alespoň trochu své pozornosti. Tož asi nic.

28.03.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak som tiež podľahla davu a siahla po Carterovi. No, neviem nad čím sú všetci tak prekvapení. Vraha som odhalila cca po 50 stránkach. Ak vám nepomože jednoduchá vylučovacia stratégia, tak v priebehu celej knihy je snáď tisíc indícii. Navyše tie indície nevyhovujú na ostatné postavy vobec. Dokopy je tam tak 15 postáv, takže vážne žiadna ťažká práca. Trochu ma to frustrovalo i z dovodu, že všetko som už videla dávno v amerických seriáloch. Dokonca aj ten snuff bol už spracovaný v seriálovom krimi dávno pradávno.
Kniha je to dobrá, o tom žiadna. Ale je to obyčajný mainstream. Nedala mi nič nového do života. A všetci ľudia krásni, situácie predvídateľné. Vraj v iných knihách je to lepšie. Nuž, uvidím...

01.03.2022 3 z 5

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

Toto bola absolútna nádhera!
Chápem, že pre študentov môže byť takáto kniha traumatizujúca, ale pre zrelého dospelého človeka je výnimočná, krásna a hlboká.
Je to príbeh dvoch duší, ktoré k sebe hľadajú cestu. Prežívajú krásne chvíle, niekedy i útrpnosti. Smiech a nežnosť vystriedajú slzy sklamania. A duše sa snažia opäť nájsť.
Ríša je ľahkomyselný mladý muž, Helenka trpí sociálnou fóbiou (niektorí to tu nazývajú naivitou). Nádherná príroda dotvára komplexný romantický zážitok.
Moja kniha obsahuje dychberúce ilustrácie a vo svojej dobe musela stáť celú výplatu. Je naozaj tým najkrajším, čo vo svojej knižnici mám. Kúpila som ju za 20 Kč v antikvariáte.
Mimochodom, iba taká malá reakcia na komentáre typu "je to zastaralé". Verte či neverte - kedysi ľudia nemali iphony či Badoo...

17.01.2022 5 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Phoebe Morgan

Za mňa teda dosť slabota. Námet fajn, ale spracovanie nič moc. Naviac zlý dojem vyrobilo i nakladateľstvo, pretože ide evidentne o nekvalitný preklad a v knihe je snáď tisíc preklepov a pravopisných chýb. Posledných 40 stránok bolo zaujímavých.

25.12.2021 2 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Moja prvá eroticky ladená kniha. A že ma fakt nadchla! Myslím, že to nie je nič moc pre staršie ročníky, ale my, deti 90tiek, to oceníme všetkými desiatimi. Už sa neviem dočkať druhého dielu.

10.12.2021 5 z 5

Kočky by kupovaly myši Kočky by kupovaly myši Hans-Ulrich Grimm

Takže takto. Toto je proste konšpiračná kniha, kde autor len vyplačkáva, aký odpad sa primiešava do krmiva pre zvieratá. Keď na jednej strane veľmi aktívne vymenúva hnusné značky, na druhej strane veľmi šetrí zdrojmi svojich získaných informácií. Čas od času menuje nejaký článok z pofidérneho časopisu alebo cituje nejaké rozhovory s nezainteresovanými ľuďmi. Žiadne vedecké štúdie, policajné vyšetrovania, správy kontrolných úradov...
Táto kniha je strata času. Že krmivo Whiskas nie je príliš kvalitné, vie asi každý. Netreba o tom vyplačkávať na celú knihu.
O "serióznosti" tohto výplodu svedčí i fakt, že som knihu kúpila v Levných knihách za 19 Kč. Hneď vedľa ležalo Klausove plačkanie za rovnakú cenu.
Pokiaľ si niekto myslí, že toto je bomba v investigatívnej žurnalistike, tak sa škaredo mýli. Naviac kniha bola pre mňa ťažko čitateľná a neskutočne som sa nudila. Každá kapitola bola len opakovaním tej predošlej. Kaly a masokostná múčka. Mimochodom, škrupinami z vajec kŕmila sliepky aj moja babička, vraj to teda doplňuje vápnik.
A všetci, čo tu v komentároch plačkáte spolu s autorom, si prečítajte zloženie svojich potravín. Zloženie krmiva pre zvieratá je mimo iné vypísané na obaloch tiež. To mi chcete tvrdiť, že ste si ho nikdy neprečítali?

22.11.2021 odpad!

Mne toto proste vždy urobí náladu a tento humor mi je príjemný.

05.11.2021 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Promiňte mi to všichni, ale kniha je umělá, nad každou větou Ládík příliš přemýšlí... Nic moc se nedozvíme, nevíme, jak Ládík udržuje na cestách hygienu, kam kadí, jak se kam dá nebo nedá dostat... Od cestopisu si představuji zjišťovat, jak to kde chodí a jak bych to asi dala já. Chci poznávat lidi a jejich kultury. Tato (i jiné jeho knihy) je jenom sebestřední vyprávění bez informační hodnoty. Navíc mi fakt Ládík nesedí lidsky, vadí mi, jak nedá penízky lidem, kteří ho s dobrým srdcem ubytují, jinak mu pomůžou nebo vidí někde chudé lidi prosící o pomoc atd. Jiní cestovatelé s tím potíž nemají. Hold, někdo pro někoho něco udělá, jiný zas ne. Takový je Ládík.
Myslím si, že existuje mnoho cestovatelů, kteří píšou svoje knihy s otevřeným srdcem a očima, navíc také s humorem. Osobně nechápu, že se Ládík takhle vyexponoval. Vidím to jako nafouklou marketingovou bublinu.

04.11.2021 1 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

A mne sa táto paradoxne páčila najviac a ešte som aj mala pocit, akoby to napísal Larsson... Myslím, že veľa ľudí k posledným 3 knihám pristupuje zbytočne s predsudkami. Aké si to urobíš, také to máš...

30.09.2021 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Neviem, čo si ľudia sťažujú. Nedopracovať takto geniálny príbeh by bol hriech. Hold, do Stigovej hlavy už fakt nikto neuvidí, ale Davidove spracovanie je lepšie, než by kto iný zvládol. Buďme radi, že sme mohli príbeh dočítať.

29.08.2021 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Dobre, som rada, že som si knihu prečítala a súhlasím s jej zaradením do zoznamu kníh, s ktorými by sme sa mali za život stretnúť. Ale...
V prvom rade chcem podotknúť, že príbeh je super, ale spracovanie po chvíľkach pokuľhávalo. Jedna stránka napínavá, druhá nudná.
V druhom rade musím ubrať hviezdy za mnou zakúpené vydanie knihy. Mnoho gramatických chýb a preklepov, veľmi zlý preklad a slová ako "kamoško, cikáčik", za to by som utínala ruky.

23.08.2021 3 z 5

Osudný omyl Osudný omyl Lucy Maud Montgomery

L. M. Montgomeryová nesklamala. Neskutočne krásny príbeh! K tejto knihe sa budem vraciať veľmi rada.

09.08.2021 5 z 5