Pohádka máje

Koupit

Román jednoho z bratří Mrštíků o citovém zrání mladé dvojice.
Upřímnost a čistá láska děvčete nakonec probudí lepší stránky chlapcovy povahy, donutí ho skoncovat s lehkomyslným životem a snažit se vybudovat si solidní existenci, která by mu dovolila založit rodinu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59682/pohadka-maje-59682.jpg 3.5133
Romány, Literatura česká
Vydáno, Knižní klub

Kniha Pohádka máje

TheMelorry

Ke knize je potřeba přistupovat s očekáváním krásných a dlouhých popisů převážně krajiny, ale i postav, charakterů... nikoliv s očekáváním výrazné dějové linie. Místy se kniha čte sama, jinde je třeba zatnout zuby a protrpět horší část. Ve výsledku je to ale velmi zajímavá kniha, ke které je třeba najít si cestu. Když ji ale člověk najde, nebude litovat.

eva8132
30.12.2019

Jedna z mých v srdci utkvělých knih. Pro milovníky přírody jako já pohlazením na duši... Při čtení popisu přírodních krás jsem byla do těchto ponořena a celým svým já veškeré dění od počátku až k závěru sdílela. Romantikům toulajícím se s láskou českými krajinami vřele doporučuji :)

konvalinka2
28.12.2019

Četla jsem ji kdysi a byla jsem jí okouzlena. To tedy pominulo, ale nádherný popis probouzející se jarní přírody mě nadchl. Až budu mít zimní depku, určitě ji znovu otevřu.

Gweny
03.11.2019

Komentář může obsahovat spoiler!
Přečíst tuhle knihu pro mě byla výzva. Už kdysi jsem ji rozečetla, ale nedokázala ji dočíst. Teď, v rámci čtenářské výzvy jsem si řekla, že jí dám druhou šanci.
Pohádka máje je překrásným příkladem romantismu v české literatuře. Tolik subjektivně popisných pasáží májové přírody, tolik opěvování krásy Matky země jsem snad v žádném jiném díle neviděla. O to je čtení náročnější. Není to jen o příběhu lásky Helenky a Richarda, ale pro mě je to hlavně o opěvování kouzel jara.
Jak Richard, tak sem tam i Helenka mi lezli svým jednáním na nervy.
Pokud opravdu tímto stylem probíhaly námluvy, nedokážu si to představit. Nedovedu odhadnout, pro koho to bylo složitější. Zda pro dívku nebo pro mladého muže. Kolik bylo takových, kteří se mohli vzít z lásky a kolika to nebylo dovoleno... Babička vždy říkávala, že člověk si zvykne na všechno a láska potřebuje čas, aby se mohla projevit.
Helenčino chování jsem schopná pochopit, i když chvílemi mi její reakce, především tehdy, když se jí Richard dvořil, přišly až příliš přitažené za vlasy. Na druhou stranu čím víc odolávala, tím víc to k ní Richarda táhlo, tím víc musel bojovat a dobývat její srdce.
Nefandila jsem mu ale. Jeho chování mi přišlo zvláštní. Nejdřív to byl floutek, který uměl dělat akorát dluhy a flákat se, pak se změnil na neskutečného romantika, ze kterého se zase na nějakou dobu vyklubal tvrdohlavý mezek, jehož cílem bylo akorát ubližovat té, které slíbil své srdce a nakonec ji ještě málem hodlal obvinit z toho, že pokud ho odmítne, stane se z něj zhýralec. Takovéhle jednání se mi ani za mák nelíbí a Richard v mých očích klesl ještě hloubš, než jsem si myslela, že klesnout může.
Knihu hodnotím tak kladně ne kvůli příběhu, který mě často vytáčel, ale kvůli těm zdlouhavým popisným částem májové přírody.

nicolettkaa
24.10.2019

Pohádku máje nedokážu objektivně ohodnotit. Číst ji v době, kdy byla napsaná, asi bych to viděla jinak. Vůbec, ale vůbec mě kniha nebavila. Příběh na mě až moc naivní a jednoduchý, ale barvitě popsat přírodu, to pan Mrštík uměl hezky, to zase jo :)

Kniha zařazena do čtenářské výzvy 2019 jako kniha, která má v názvu kalendářní měsíc.

Michalka98
27.07.2019

Samotný příběh moc velký dojem na mou romantickou duši neudělal. Spíš jsem měla pocit, že čtu jeden dlouhý popis přírody. Ale jazyk, který autor použil, je tak krásný, že celou knihu vyzdvihuje a dává jí kouzlo.

francouz
02.06.2019

Ne že bych neměl rád romantiku, ale tato česká klasika mě úplně do srdce nezasáhla. Vždy tam bylo něco, co tomu příběhu chybělo, aby ho posunul na ten nejvyšší level.
A tan lehkomyslník, který si žije život, aniž se stará o to co těm druhým přináší ? Trošku mě zarazilo, že úloha rodičů byla upozaděna a tak se mohl poflakovat, tak jak to i v této době umí mnoho floutků, kterým to rodiče dovolí.
Ano si ce to je součástí příběhu, ale ten lehkomyslník není ani negativní, ani pozitivní postava, takže s kým se máte ztotožnit, kdo je tou osobou. Snad né to křehké děvče, kterému dal autor myšlení dvanáctileté holčičky....
No musím ač nerad přiznat, že to nebylo úplně lehké dočíst...

1Maja1
13.03.2019

Klasika, která se mi velmi dobře četla, krásně jsem se při ní odreagovala. A popisy přírody byly někdy trochu delší, ale bez nich by ta kniha nebyla tak dobrá. Ty pasáže dokreslily atmosféru, podtrhly nevinnost Helenky.