Darleen Darleen komentáře u knih

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Řekla bych, že jsem docela otrlý čtenář, ale tohle byla fakt síla. Těžko uvěřit, že se něco tak obludného mohlo stát v relativně nedávné minulosti a hlavně naprosto beztrestně. Jak už zaznělo v předešlých komentářích, tahle kniha by měla být zařazena do povinné četby.

17.03.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Komentuji až s velkým časovým odstupem od čtení. Proč? Protože tahle knížka je naprosto nepopsatelná podivnost. Ještě nikdy jsem při čtení neměla tak silný pocit, že buď já, nebo autor jedeme na nějakém opravdu extrovním materiálu. Ale rozhodně to nemyslím jako kritiku.

19.01.2016 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Díky Čtenářské výzvě jsem konečně splnila své dlouhodobé předsevzetí začít s ruskou klasikou. Nicméně dočíst Idiota pro mě bylo jedním slovem peklo. Neustále se mi pletla jména postav a po první třetině se děj začal zoufale vléct. Román sice poskytuje některé zajímavé postřehy o myšlení a názorech tehdejší ruské společnosti, ale po většinu času jsem se jen ztrácela v množství dialogů, jejichž smysl, stejně jako pohnutky postav, mi v mnoha případech zůstal zcela utajen.

22.01.2018 2 z 5

Dvacet minut na vsi Dvacet minut na vsi Jiří Padevět

Soubor kraťounkých příběhů svou hořko-sladkou něhou a křehkostí nutí zadržovat dech, aby prudké vydechnutí snad neodválo tu zvláštní rozechvělou atmosféru. A poslední zbyteček vzduchu z vás vyrazí závěrečné stránky – věcné, strohé a emocí prosté shrnutí známých historických faktů. Tenhle veskrze brutální kontrast prostě musí otřást i tím nejotrlejším čtenářem.

03.01.2020 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem během dvou dní. Podobně jako v komentářích přede mnou i já oceňuji historickou věrnost, ale čím mě román hlavně dostal, je způsob, jakým popisuje jednotlivé postavy. Většina beletrie na téma atentátu vykresluje "padákové agenty" jako partu Mirků Dušínů - vyrovnaní, odhodlaní, nehledí na nebezpečí, které hrozí jim nebo jejich podporovatelům a ještě jsou u toho neochvějně disciplinovaní, přátelští a sypou z rukávu různé vtípky. Takhle si přece hrdiny představujeme, ale tady se nám nabízí pohled na jejich jinou tvář - možná temnější možná prostě jen lidštější a podobnější běžným smrtelníkům. I oni se bojí, užírá je nejistota a pochybnosti a ubíjí pasivita a ustrašenost protektorátu, na kterou je nikdo v Anglii nepřipravil a ani připravit nemohl. Sami jsou na pokraji nervového zhroucení po zničení Lidic, seznamech popravených, do toho ponorková nemoc, tma, zima, hlad a přesto všechno v sobě najdou sílu a odhodlání se frickům nevydat snadno. Tohle prostě musí chytit za srdce každého!

23.06.2022 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Neplánovaně, ale zato velmi stylově, jsem právě v těchto dnech dočetla Jana Žižku od Petra Čorneje. :-) Překvapilo mě, jak málo se toho o Žižkovi ve skutečnosti ví a že má představa o něm se formovala hlavně na základě filmů a tradovaných historek, a tudíž je dost vzdálená realitě. Biografie je psaná velmi srozumitelně a čtivě, aniž by se tím nějak snižovala odborná úroveň. Je to sice pořádná bichle, ale určitě stojí za přečtení a díky opravdu krásnému vydání bude ozdobou každé knihovny.

06.07.2020 5 z 5

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Průměrný román který nenadchne ani neurazí a určitě by mu prospělo, kdyby byl tak o sto stránek kratší.

20.02.2020 2 z 5

Článek II. Článek II. Jiří Šimáček

Komiksy obvykle téměř nečtu, ale protože mě zajímá vše kolem atentátu, tak jsem udělala vyjímku, a bylo to šťastné rozhodnutí. Děj se tentokrát soustředí trochu netypicky na kaplana Petřeka, a že si to tenhle neprávem poněkud opomíjený frajer sakra zaslouží! Během celého čtení mi šel mráz po zádech, protože černé ladění veškeré grafiky ještě podtrhuje ponurou atmosféru tehdejší doby. Navíc ilustrace jsou do detailu propracované i co se týká historických faktů a totéž platí o textu. Lehce diskutabilní je snad jen "legendární" uříznutá hlava paní Moravcové, ale je mi jasné, že jako gradační prvek to bude vždy fungovat...

14.02.2020 5 z 5

Protektorát ve fotografiích Protektorát ve fotografiích Karel Sýs

Jedna hvězdička čistě za zajímavé fotky, ale jak už zaznělo v předchozích komentářích, text i popisky jsou naprosto tragické.

01.02.2020 1 z 5

365 - Gastromapa Lukáše Hejlíka 365 - Gastromapa Lukáše Hejlíka Lukáš Hejlík

Knížka je po grafické stránce úžasně zpracovaná, místa v ní obsažená vypadají lákavě - hned máte chuť začít plánovat výlety. Našla jsem tu i pár svých oblíbených kaváren a restaurací, takže věřím, že i další nabízené tipy budou stát za to. Potěšilo mě, že u každého podniku je i návrh, co konkrétně z menu ochutnat a zajímavosti dostupné v okolí. Jen mi úplně nevyhovuje rozdělení na tématické kapitoly např. Kam na snídani, Kafe atd., protože díky tomu se hned vedle sebe objevují provozy, které jsou v různých městech, což může být trochu matoucí. Ale zachraňuje to rejstřík, kde si podle abecedy najdete kýženou destinaci a všechna její lákadla.

31.05.2019 4 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Když jsem objednávala Péráka, v popisu od knihkupectví stálo "komiks", jelikož nejsem vyznavač tohoto stylu, tak jsem si v rámci vnitřního monologu položila otázku "Proč si jako kupuju komiks?!" odpověděla si "protože Stančík" a psychicky se připravila na příval obrázků. Jenže světe div se, on to žádný komiks není, spíš krátký příběh s mnoha obrázkovými přílohami. Pak už to byla jedna velká jízda - Stančík jako obvykle hýří fantazií a nápady, s lehkostí spojuje historické události a vlastní fabulace. Ano, mám určité výhrady k jeho (politickým) názorům a konec mě nepříjemně překvapil (a donutil ubrat jednu hvězdu z plného počtu), ale nic to nemění na tom, že jsem se královsky bavila!

19.03.2018 4 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Tohle je poprvé, co nějaké "kingovce" dávám jen tři body, ale bohužel to jinak nejde. Konec hlídky je nejslabší část trilogie, vůbec jsem se nemohla začíst, rušilo mě neustálé opakování některých věcí i dialogů a odkazování na předchozí díl. Upřímně řečeno, jsem ráda, že se celý příběh uzavřel a jen doufám, že se někdy do budoucna nedočkáme pokračování s Holly jakožto hlavní postavou.

06.08.2017 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Zdánlivě mírumilovná a ideálně uspořádaná společnost, kde každý patří do jedné z pěti frakcí, podle jejíchž zásad žije, pracuje i myslí. Jenže co by to bylo za společnost, kdyby tu pár vysoce postavených nezatoužilo po ještě větší moci a výhodách. Jejich vytrvalé intrikování tak společenský řád nenápadně rozvrací a připravuje revoluci. Sám o sobě by to nebyl špatný příběh, kdyby ho autorka nedegradovala na pouhou kulisu v pozadí, a neupřednostnila vyprávění o hlavní hrdince Tris. Chtěla jsem se víc dozvědět o jednotlivých frakcích, jejich manifestech, představitelích atd., ale místo toho jsem se dočkala jen Tris, která většinu času „vzdoruje“ slzám a hlavou jí víří myšlenky typu „On se na mě podíval“, „On se mě dotknul“. To mě otrávilo natolik, že opravdu netoužím zjišťovat, co se stane v dalších dvou dílech.

18.04.2016 2 z 5

Diplomatova žena Diplomatova žena Pam Jenoff

Předchozí díl jsem přečetla, ale Diplomatovu ženu jsem bohužel asi po třetině odložila. Tohle už na mě prostě byla až moc velká červená knihovna, a jestli mi u Velitelova děvčete vadila neuvěřitelnost zápletky a nelogické chování postav, tak tady to bylo ještě mnohem horší.

09.09.2019

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Milá knížka prodchnutá láskou ke zvířatům a obdivem k přírodě. Nostalgické vzpomínky, které jsou někdy humorné někdy dojemné se čtou téměř samy.

29.01.2018 4 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Když jsem začínala Záludné léto číst, doufala jsem, že se v tomto díle vysvětlí události nejen z minulého dílu ale i z minulosti obecně. Nicméně se ukázalo, že otazníků naopak stále přibývá. Děj by se dal shrnout shruba jedinou větou: Inspektor Nightingale zůstal trčet v Londýně a Peter si mezitím na venkově konečně našel holku nebo možná ona jeho. Bylo to celé už tradičně vtipné a dosti zamotané, ale ve finále nezbývá nic jiného, než čekat na další díl...už zase!

27.10.2017 4 z 5

Temné znamení Temné znamení František Šmehlík

Každá povídka v tomto souboru má něco do sebe. Kladně hodnotím hlavně různorodost námětů, krom děsivého tu nechybí ani něco dojemného a lehce sci-fi. Nechci moc prozrazovat, ale třeba propojení se skutečnými čarodějnickými procesy byl skvělý nápad, a posouvá celkovou atmosféru ještě o level dál. Bez finální bonusovky bych se sice klidně obešla, ale na druhou stranu jako moderní variace na Svatební košili mě docela pobavila. Dle mého soudu velice zdařilá prvotina, a pokud bude autor i nadále pokračovat v naznačeném stylu, máme se opravdu nač těšit.

23.02.2016 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Předchozí dva díly pro mě byly dost velké zklamání a místy jsem se musela do čtení skoro nutit, ale Červenka je jejich pravý opak. Chytla mě už od prvních stránek a nepustila. Bavily mě jak části z války, tak ze současnosti a dokonce ani Harry mě výjimečně moc neštval. Zápletka je sice docela spletitá, ale zase jsem díky tomu do poslední chvíli neodhadla, kdo je vrah. Jen doufám, že se v dalších dílech dořeší události kolem Ellen.

24.03.2014 4 z 5

Příjemná šílenůstka, která se sice četla dobře, ale na základě nadšených komentářů jsem si představovala ještě třeskutější zábavu. Nějaký ten úsměv mi stařík na tváři sice vyloudil, nicméně na hlasitý smích rozhodně nedošlo. Pro mě průměrná oddychová četba na dovolenou nebo dlouhou cestu hromadnou dopravou. Upřímně řečeno, čekala jsem víc.

17.02.2014 3 z 5

Kalevala Kalevala Elias Lönnrot

Úžasná knížka, která rozhodně stojí za přečtení. Překvapivě rychle jsem si osvojila i její zvláštní rytmus. Určitě se k ní budu průběžně a s nadšením vracet. A samozřejmě si k tomu pustím jako nezbytnou kulisu Amorphis. :)

30.08.2013 5 z 5