danazeskolky Online danazeskolky komentáře u knih

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Ke knize mám výhrady, jako mnoho pisatelů přede mnou, nicméně dávám téměř plný počet hvězd - mám to tak ve zvyku, protože, když se mi něco nelíbí, tak to ani nedočtu ;-)
Téma se mě dotýkalo i osobně, protože moje babička byla sudetská Němka (z Chebska) a z ne zcela jasných důvodů nebyla odsunuta do Německa, nýbrž do vnitrozemí na statek. Že to jednoduché nebylo, není třeba moc dodávat... Proto mě možná kniha oslovila více než jiné čtenáře, i když velký počet komentářů i vysoké hodnocení také mluví samo za sebe.
Každopádně doporučuji nevzdat čtení po první čtvrtině, kdy se vše rozjíždí na můj vkus pomaleji, než bych očekávala. Některé úseky bych zkrátila, jiné zase naopak prodloužila. Když jsem dočetla, musela jsem se vrátit znovu na začátek, abych si připomněla některé věci. Co ve mně nakonec zůstalo nejvíc hořké, je postoj Hedviky. Chápu, proč "to" udělala, ale nemůžu jí odpustit, že neřekla pravdu aspoň třeba v dopise, který by se přečetl až po její smrti... Prostě mi je líto Kláry, strašně moc. A Konráda vlastně taky.

18.12.2020 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Počet komentářů a vysoké hodnocení mluví za vše. Smutné a zároveň krásné... Moře, bílá hůl a Verne v rozhlasových vlnách... Malá statečná holka s dvěma posledními konzervami... Jen ty vypočtené trojúhelníky mi nahánějí hrůzu...
První třetina knihy se mi četla pomalu, věřila jsem, že se to rozjede. Důležité je nepřestat věřit :-)

17.10.2020 5 z 5

Kráčej a čti Kráčej a čti José Maria Eça de Queirós

Přiznám se, že sama jsem nečetla, pověřila jsem jednu paní, která ráda čte i takovéto méně obvyklé knihy. Říkala, že dějově je to zajímavé, ale problém ji dělalo, že je to psáno hodně zhuštěně, text není moc členěný... Prostě forma jí neseděla.

02.10.2020 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Bavilo mě to číst, i když jsem si občas říkala, jestli se to zamotané klubko rozmotá... To by nebyl Backman, aby mě nakonec nedostal! Odolávala jsem, pochechtávala, vždyť zatím o nic moc nejde. Pohoda s králíkem. Až ta čtyři slova v dopise mě dostala. A probrečela jsem poslední kapitoly. A to jsem docela držák ;-) Díky za most, co mi otevřel srdce. A za jabloň, kterou můžeme pořád ještě zasadit.

13.09.2020 5 z 5

ADA ADA Jan Těsnohlídek ml.

Ani se mi nechce (vlastně chce a strašně moc) věřit, že někdo to může cítit tak úplně stejně bez ohledu na čas, sociální sítě a jiný věci, který nás v životě potkávají... Je mi líto Ady i celé té nešťastné/šťastné lásky. Taky se mi moc líbilo rozjímání o smrti a pohřbech

28.08.2020 5 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Poslouchala jsem to jako audioknihu. Úplně jsem se přesunula do útulné kavárny. A okolní život je opravdu hodně drsný. V tomto případě jsem ráda za ten konec, Jasmíně jsem to přála.

28.07.2020 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Beru to jako doplněk Backmanových knih. Není to vlastně kniha, jen takový vtipný a láskyplný dopis synovi do budoucnosti. Mně se líbila plastová "ijafa".

28.07.2020 3 z 5

Asi ne pro každého, ale pro mě to bude určitě jedna z nezapomenutelných knih. Odrazovala mě ta tloušťka, ale lákal název a vysoká hodnocení. Po dočtení jsem si znovu přečetla první kapitolu. Také by mě zajímalo, jak Michel prožil oněch 15 let... A osudy ruských opuštěných manželek... A Cécile, Camille...
Ještě se musím zmínit o tom, jak mě dostal ten důkladný systém "úklidu nepřátel" včetně fotomontáží. Bylo (je) to zrůdné!

19.07.2020 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Těžko se mi píše hodnocení, cítím totiž po dočtení strašné prázdno... Komentářů je tady opravdu požehnaně - vesměs souhlasím. I s tím, že je to kniha více pro ženy, ale rozhodně ne červená knihovna. O válce z různých úhlů pohledu jsem přečetla už dost knih, jsem také svými vlastními zkušenostmi otrlá, takže se tak snadno nerozbrečím. Co mě ale dostalo a zůstává ve mně zloba/vztek: nucený "návrat k rodině" malého Daniela (Ariho). Celkově však ve mě zůstává pocit, že stojí za to nevzdávat se. Díky.

27.05.2020 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Přečetla jsem, dokonce dočetla, i když mě kniha chvílemi dost rozčilovala. Ještě jednou použít slovo "debilní" a dám o jednu hvězdu méně ;-) Teď vážněji: zajímalo mě, jak vše dopadne, víc se mi líbil příběh Marie, i když souhlasím s názorem, že působila nezvykle moderně. Např. si myslím, že v té době nikdo moc nevnímal zpocený zápach z tesilového oblečení, protože tehdy žádné deodoranty nebyly a páchli skoro všichni. Ze současnosti mi vadilo, že se Tereza chová jak puberťačka, což se může někomu dít, ale nějak jsem tomu prostě nevěřila. Nesedělo mi spoustu věcí. Myslím, že redaktorsky to mohlo být lépe zpracované. Ale na druhou stranu musím uznat, že to je psáno čtivým způsobem a možná se autorka ještě vypracuje. Konec se mi docela líbil. Chápu, že se mnoha čtenářům líbí, můj styl to moc není, leda jako někdy potřebná oddechovka.

14.05.2020 2 z 5

Měla jsi vůbec někdy rodinu? Měla jsi vůbec někdy rodinu? Bill Clegg

Hodně syrové a zároveň jemné jak písek na pláži poblíž Moonstone. Někdy se mlčením vydává srdceryvný řev. A někdy to všechno může být úplně jinak. Děkuji za tuto knihu, která je jako život sám. Víme, že jednou zemřeme a přesto se dokážeme radovat a prožívat lásku...

30.04.2020 5 z 5

Největší muž na světě Největší muž na světě Pavel Brycz

Poctivě do půlky, pak přeskočené stránky až do konce. Líbily se mi jen příběhy legionáře Maxe (i když také s výhradami). Vyprávění malého Marka, který chodil ještě do školky, to mi přišlo hodně přitažené za vlasy. Vůbec to neodpovídalo mentalitě tak malého kluka. A do toho zase občas termíny: tepláčky, prstíčky... Nevím, proč to ator psal takovým divným způsobem, to přehnané množství "šťavnatých" přídavných jmen a přirovnání. Přitom Patriarchátu dávno zašlá sláva - to je tak úžasné čtení. No nic, tuto knihu prostě doporučovat nebudu.

20.04.2020 2 z 5

Etta a Otto a Russell a James Etta a Otto a Russell a James Emma Hooper

Jsem ráda, že jsem se přemohla a přečetla celé. Ale bojovala jsem asi do poloviny. Chtěla jsem vědět, jak se vše propojí a vygraduje. Vlastně moc nevygradovalo, jen se propojilo - ve vodě. Neříkám, že úplně špatné, ale moc mi to nesedělo. A není to ani tak častým střídáním časových rovin, ani tak malým množstvím děje, ani neobjasněnými situacemi, které člověk jen tuší... Spíš mi vadil ten zvláštní smutný beznadějný pocit. A to čtu poměrně dost knih se smutnou tematikou. Asi to na mě ne moc dobře působilo psychicky, neměla jsem z toho čtení prostě takový ten radostný pocit, že prožívám nějaký příběh. Některé myšlenky a pocity však byly hodně zajímavé. Určitě ne pro každého.

06.04.2020 3 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Posel a Zlodějka knih mě přivedli ke Clayovu mostu. Zpočátku se mi přecházel těžce, až když mi kamarádka poradila, že nemám moc přemýšlet a jít (číst) dál, tak sem se přehoupla přes první stovku a už jsem začala most vnímat jinak. Jen jsem si kladla otázku, proč Markus Zusak psal ten začátek takovým zvláštním způsobem, téměř až odrazujícím? Prý to potom všechno pochopím... A je to opravdu tak. Matthew prostě není žádný velký spisovatel :-) A teď po přečtení a po slaných pramíncích na tváři se ráda vracím k tomu začátku - konci, abych ještě chvíli pobyla v přítomnosti Dunbarovic kluků. Dnes jsem věšela prádlo a když jsem vzala do ruky kolíček, došlo mi, že už nikdy nebude tím kolíčkem, jakým býval před Clayovým mostem. A za to, kromě toho všeho ostatního lidského v knize, moc a moc děkuji.

08.03.2020 5 z 5

Stoletý se mi sice líbil víc, ale i 101 stojí za přečtení. Alan už tam sice není tolik akční, inu věk, ale i tak jsou zde některé velmi komické absurdní situace. Ta politická linka propojující velké světové mocnosti je pro mě poučná, ale zároveň dost depresivní... Chtěla bych ke všemu přistupovat jako Alan, ale na to nemám náturu, takže se zbytečně trápím přemýšlením: Nevim, jakou rakev bych vlastně chtěla ;-)

08.02.2020 4 z 5

Zvlčení Zvlčení Antonín Bajaja

Bylo mi doporučeno, nějak jsem se však zpočátku nemohla začíst. Marně jsem lovila v paměti, kdo je kdo - tedy zejména u lidí, s vlky jsem takový problém neměla. Až když mi kamarádka řekla, že podle ní to není podstatné, že to nechávala jen tak plynout... Tak jsem to taky tak pojala a ejhle, už se mi to četlo mnohem snáze. Vlci se mi tedy líbili moc a ten konec propojení s lidmi byl taky úžasný. Smutné a melancholické čtení. Není to však kniha pro každého.

29.11.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Uf! Po dlouhé době jsem se nemohla utrhnout od čtení a tato kniha bude určitě patřit mezi ty, na které nikdy nezapomenu. Nepatřím mezi časté čtenáře thrillerů, protože čtu většinou před spaním a potom mám "divoké" sny. Tentokrát jsem četla i dlouho do noci, protože se nedalo přestat. Po dočtení jsem si říkala, že celá kniha pro mě byl takový literární Tribeč a že jsem to asi neměla číst, protože jsem cítila na sobě chapadla absurdity a měla jsem pocit, že už nebudu moci vstoupit sama nikdy do lesa :-) Ale do rána mě to přešlo a jsem moc ráda, že jsem to četla. Dokonce mě to i nabilo nějakou pozitivní energií. Lákalo by mě se do těch tajemných míst jet podívat, ale asi bych neměla dost odvahy. Moc se mi líbil vývoj jednotlivých postav - co s člověkem udělá, když se dostane do mezních situací.

02.09.2019 5 z 5

Mělo to pro mě příjemný švih a chvílemi jsem se musela smát nahlas. Tolik absurdity, až si na to člověk postupně zvykl a vůbec mu nepřišlo divné, že mešní víno se dováží po krabicích... Docela mě i zaujalo citování z bible, asi proto, že bylo zcela jinak podáno, než by normálně zaznělo při mši. Vztah farářky a recepčního byl také velice úsměvný. Pro mě pohodové čtení s hlubším podtextem ovládání a manipulace.

08.07.2019 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Nejdřív jsem se trochu bála, že půjde o nějaké "ženské čtení". Hned první kapitola mě nadchla a četla jsem a četla... Ne že bych vyhledávala historické romány, toto stejně nebyla tak dávná minulost, ale prostě se občas nechám úplně unést časem a při tak barvitém líčení si připadám, že jsem tam někde mezi nimi v drsné krajině mezi drsnými lidmi... A dost lidí naštěstí mělo i srdce. I když to nebylo nakonec nic platné. Zajímalo by mě, co pak bylo dál s Margrét (i když tam je to asi jasné), se Steinou (a asi i Laugou) a pomocným farářem Tótim. Kniha mě opravdu dostala.

29.04.2019 5 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

U knihy jsem se trochu trápila, ale příběh mě docela zajímal, takže jsem dočetla do konce. Poetický popis byl na mě někdy moc dlouhý, chtěla bych tam víc akce. Trochu mi vadilo, že vztah dvou velkých kamarádek byl popsán ne moc do hloubky. Celkově mi přišlo, že to tak jen lehce klouzalo po povrchu... A konec byl tak stručně popsaný, že se mi ani nestačil dostat do podvědomí. Ano, a vrtulové auto, to mě také trochu zlobilo ;-) Jak to "kudla" fungovalo?! Ale stojí to za přečtení, zvláště v době hrozícího sucha.

29.04.2019 3 z 5