dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Působivý, velmi čtivý příběh s intenzivní atmosférou. Coby fanynku seriálů The Killing a True Detective mne kniha velmi potěšila. Ač poměrně temný příběh, nepůsobí ve svém celku depresivně a závěr byl opravdu zdařilý.

20.02.2016 5 z 5

Proklínám řeku času Proklínám řeku času Per Petterson

Opět pro autora typická nostalgická atmosféra se spoustou poetických popisů, prostoupená střípky z minulosti hlavního hrdiny. Tentokrát mi na rozdíl od knih Jít krást koně a Na Sibiř byl hlavní hrdina méně sympatický, přesto i četba této knihy byla příjemným zážitkem, hlavně zásluhou Pettersonova stylu psaní. Jeden z autorů, kteří jsou pro mne zárukou kvalitního počtení.

10.01.2016 4 z 5

K majáku K majáku Virginia Woolf

Tahle kniha určitě není lehká četba do dopravního prostředku. Je třeba se na ni dost soustředit. Její styl "proudu vědomí" je opravdu originální a určitě vyžadoval i od autorky při psaní velké soustředění a ponoření se do mysli jednotlivých postav. Některá komplikovaná souvětí s řadou vsuvek vyžadují, aby se k nim člověk vrátil opakovaně. Právě podrobné líčení myšlenkových pochodů a vzpomínek postav způsobuje, že příběh s velmi prostým dějem zahrnujícím pouhé necelé dva dny s odstupem 10 let vydá na celou knihu, aniž by se čtenář nudil. Působivé, trochu smutné a nostalgické dílo se spoustou pozoruhodných psychologických postřehů.

01.01.2016 4 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Třetí díl si udržuje úroveň druhého dílu, spousta vtipných hlášek, docela bohatý děj a sympatické postavy. Opravdu příjemná nenáročná oddechovka na pomezí fantasy a detektivky. Pokud další díly skutečně česky nevyjdou, bude to docela škoda.

09.12.2015 4 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Podle mne lepší než první díl, vtipné, čtivé, napínavé.

28.11.2015 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Vydařené završení série, napínavé a strhující jako vždy, i když jedné zde v komentářích již zmíněné postavy mi bylo opravdu líto. Je také pravda, že se v příběhu opět objevují některá obvyklá schémata a méně uvěřitelné scény, ale to už je tak nějak součást "značky" Harry Hole.... Pouze mi připadá, že některé záležitosti nebyly dořešeny a např. scény s Aurorou na konci knihy vyloženě připravují půdu pro pokračování. Pokud bude toto definitivní konec série, nevidím důvod, proč tam některé situace vůbec byly. Kniha nepůsobí dojmem, že by měla být skutečně poslední, v níž se Harry objeví, i když jeho příběh se uzavřel hezky, vlastně mnohem lépe, než jsem se odvažovala očekávat, a já osobně bych se přikláněla k tomu, ponechat jeho dějovou linii právě takto.

27.06.2015 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Kniha přímo navazuje na Poslední aristokratku a pokračuje v naprosto stejném duchu, přesto bych řekla, že jsem se bavila o maličko více. Připadá mi, že opakujících se scén zde už není tolik jako v prvním díle, nic se již zdlouhavě nevysvětluje, zřejmě jsem si i trochu zvykla na tento jednoduchý a přímočarý styl humoru. Překvapilo mne, jak je kniha krátká, jsem zvědavá, jak obsáhlý bude 3. díl. Trochu to působí jako snaha vytěžit z komerčního úspěchu 1. dílu co nejvíce.

08.04.2015 3 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Podle mne trochu lepší než první díl, ale pořád spíše průměrná detektivka. Četla se dobře, nicméně jsem opět měla trochu problém, s kým ve vesnici vlastně sympatizovat. Zkorumpovaná církev, machističtí muži ani přehnaně feministická, manipulativní farářka, neštítící se sem tam trochy vydírání, aby dosáhla svého, mi zrovna k srdci nepřirostli. Nicméně Rebecka si mne již trochu získala a její šéf Mans příjemně překvapil.

18.03.2015 3 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Docela dobrá detektivka, dobře se čte, nicméně prostředí církevních společností a různých "náboženských blouznivců" není zrovna moje oblíbené. K Sanně jsem necítila žádné sympatie a opravdu se nedivím, že její rodiče chtěli získat děti do své péče, nechávat je s takto nevyrovnanou, nespolehlivou osobou mi přišlo jako vyložený hazard. Kromě Stavinga a těhotné policistky jsem prakticky nenašla další postavy, k nimž bych mohla cítit nějaké zvláštní sympatie. Další díl ale ještě zkusím.

01.03.2015 3 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Tradičně čtivý a napívaný příběh s Amélií a Rhymem, v němž je opět vše jinak, než se původně zdá. Ke konci je možná těch obratů už až příliš, přesto jsem si četbu užila a těším se na další díl.

28.01.2015 4 z 5

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Velmi pěkně vykreslená atmosféra, opravdu příjemná četba. Moje druhá kniha od tohoto autora (první byla Jít krást koně) a obě mne nadchly.

01.12.2014 5 z 5

Vtipné čtení, příběh ve stylu grotesky se spoustou osobitého suchého humoru. Musím ale přiznat, že některé příběhy z Allanovy minulosti mi připadaly příliš rozvláčné a měla jsem chuť přeskakovat, ta současná dějová linie byla zábavnější i svižnější. Celkově jsem se ale dobře bavila.

03.11.2014 4 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Podle mne lepší než Muži bez tváře. Napínavý a dramatický děj, pachatelem si člověk do konce nemůže být jist. Po zkušenosti s "Čechy" v předchozím díle si jen nejsem jistá, nakolik je Mankellův obrázek Lotyšska počátku 90. let věrohodný. I když je možné, že to tehdy podobný "divoký Východ" opravdu byl.

20.08.2014 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Jsem na rozpacích, jak ohodnotit. Kniha se čte výborně a udržuje čtenáře v napětí až do konce. Obsahuje mnoho poetických pasáží a nahlédnutí do japonské kultury a legend. Působivé jsou části vyjadřující netradičním způsobem lásku k hudbě a kultuře s řadou pozoruhodných myšlenek. Příběh nejprve kombinuje více linií vyprávění, které se postupně přibližují a střípky do sebe začínají zapadat...aby do sebe nakonec vlastně tak úplně nezapadly. A to je právě problém, který s touto knihou mám. Nevadí mi fantastické prvky, pokud jsou nakonec odhaleny jako součást nějakého logického celku a mají v příběhu smysl. Takto komplikovaný děj by měl vyústit v nějakou syntézu, to původně nejasné a nepochopitelné by se mělo postupně poskládat v jasný obraz. Tady se tomu tak nestalo, záhady zůstaly z větší části neobjasněny a mám tedy jako čtenář pocit, že je tam autor zařadil jen pro efekt...

02.08.2014 3 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Je to poprvé, co jsem zklamána severskou detektivkou. Hlavní postava soudkyně Roslinové působí sympaticky, ale příběh příliš neplyne, jako by byl slepen z několika knih různých žánrů i tempa vyprávění. Části věnované obšírným rozborům čínské politiky jsem nakonec přeskakovala, myslím, že působily až rušivě a zbytečně zpomalovaly děj. Navíc některé situace nakonec zůstaly zapomenuty či neobjasněny (červená stužka, zabitý chlapec, proč se přiznal onen domnělý pachatel atd atd). Přitom začátek knihy působil slibně a měl spád. Dám ale autorovi ještě šanci v příbězích inspektora Wallandera...

22.06.2014 2 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Výborný díl, tentokrát s opravdu překvapivým koncem.

10.06.2014 5 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek, knihy Alice Munroové si vždy vychutnávám!

20.05.2014 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Originální námět, který by se mohl stát zdrojem řady humorných situací trochu ve stylu Gogola a jeho Revizora, přímo to k tomu svádí a ten humor tam i místy probleskuje, ale celkově jsem měla pocit, že řada námětů pro vtipné scény byla jaksi promarněna v určité nepřehlednosti a nesouvislosti celého díla. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a jednotlivých dějových liniích, postavy se objevují a mizí, aniž by byl jejich potenciál více využit, některé příběhy zůstávají nedořešeny. Možná je to způsobeno dlouhou dobou, po kterou dílo vznikalo, autor ho na druhou stranu nakonec piloval a redigoval, takže mne ta roztříštěnost dost překvapila. Nemohu se ubránit pocitu, že nemalý podíl na proslulosti knihy nese skutečnost, že byla opakovaně zakazována a tím získala na jisté pikantnosti.

14.05.2014 3 z 5

Útěk Útěk Alice Munro

Velmi příjemné čtení. Moje druhá kniha od Monroové, a opět nezklamala. Zajímavé příběhy "obyčejných" žen, s nimiž není obtížné se ztotožnit. Vše navíc psáno krásným a bohatým jazykem. Doporučuji!

06.04.2014 5 z 5

Antikrist Galileo Antikrist Galileo Michael White

Čtivý životopis, který zaujme i laika, jenž toho zatím o daném tématu příliš neví. Student nebo zájemce ocení množství citací originálních dokumentů, především soukromé korespondence a záznamů z procesu. Překlad je velmi kvalitní a právě u těchto originálních dokumentů byl prováděn přímo příslušnými odborníky, nikoli přes angličtinu, což je také třeba ocenit. Autor je ostrým kritikem církve, a to i té současné, což mně osobně nevadí, ale někoho by se to dotknout mohlo...

05.04.2014 4 z 5