Dada077 Dada077 komentáře u knih

Motív X Motív X Stefan Ahnhem

Práve som dočítala a ešte stále premýšľam a kladiem si otázky typu - čo som prehliadla? aký detail, súvislý s iným detailom mi ušiel? Lebo motív mi ani tak nechýba, o čom ma ubezpečoval popis na prebale, skôr páchateľ (-lia).
Inak je to dobrý gradujúci krimiromán, pri konci ktorého by som bola schopná čítať hádam aj za jazdy na bicykli. Postavy sú už známe, ostáva viac priestoru na hľadanie, pátranie, porovnávanie, napínanie. Toho Ahnhem naložil do knihy vrchovato. Myslím, že veľa konzumentov krimi s jasnými pravidlami bude sklamaných, pokiaľ len nevyjde pokračovanie, ale ak by som ja bola pred voľbou, či čítať, alebo nie, tak bez zaváhania znova ....

Temná strana Švédska Temná strana Švédska * antologie

nebolo to moje pravé orechové, ale možno som len rozmaznaná Larssonom, Nesbom, Annheimom...

25.07.2019 4 z 5

Sklár z Murana Sklár z Murana Marina Fiorato

dobré oddychové dovolenkové čítanie. Leonora prichádza do Benátok, aby sa stala jedinou fúkačkou skla v krajine a objasnila pritom záhadu svojich predkov a koreňov medzi talianskymi sklármi zo 16. storočia.

25.07.2019 5 z 5

666 anjelov 666 anjelov Pavel Hirax Baričák (p)

po 50 stranách dej nijako nenapredova, nikam sa neposúval a ani mi nič hodnotné nedal , odložila som nedočítané

25.07.2019 2 z 5

Kód 1: Tajomstvo zázraku Kód 1: Tajomstvo zázraku Jozef Banáš

Čítanie knihy, pri ktorej už na začiatku viem, ako inak by mohlo skončiť hľadanie, čoby hlavný motív príbehu, ale celkový dojem nakoniec veľmi dobrý.
"... lebo všetko živé je Bohu milšie, ako písma, v ktorých niet života a ktoré ste si vymysleli sami. "

Rukopis z Akkry Rukopis z Akkry Paulo Coelho

"Nezáleží na tom, ako sa cítiš, ale keď sa ráno zobudíš, buď pripravený vyžarovať svoje svetlo. "

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

možno by bolo dobré uvedomiť si, že coelho neponúka thrillery, návody, ba ani cestu vám neponúkne ... ale snáď hľadanie áno. A ak dávate dobrý pozor, nájdete trebárs toto:
"Keď sa každý deň stretávate s tými istými ľuďmi, títo ľudia sa napokon stanú súčasťou vášho života. A keď sú už súčasťou vášho života, pomaly začnú chcieť meniť naše životy. A ak sa nesprávame podľa ich očakávaní, nahnevajú sa na nás. Lebo všetci majú jasnú predstavu o tom, ako by mali žiť iní. Pritom im vôbec neprekáža, že nevedia, ako by mali žiť oni sami. "
"Som ako všetci ostatní, vidím svet taký aký by som si ho želal mať, nie taký, aký v skutočnosti je."

Ja velkáč Ja velkáč Ľubo Dobrovoda

malkáčovi som dala tri hviezdičky, lebo som si myslela, že horšie to už nebude ... a teraz som na rozpakoch

25.07.2019 3 z 5

Ja malkáč Ja malkáč Ľubo Dobrovoda

u mňa taký smiech cez slzy, vyvolávalo hoc už teraz dospelé dieťa vyrastajúce v rozvrátenej rodine v rokoch osemdesiatych, niekedy až humor až za vlasy pritiahnutý , toto nie je moja šálka kávy

25.07.2019 3 z 5

Pancierové srdce Pancierové srdce Jo Nesbø

Zaujímavosťou je Leopoldovo jablko, staroveký mučiaci nástroj, ktorým v románe prichádzajú o život dievčatá. Na vypátranie sériového vraha je nutné v Honkongu nájsť a späť do Nórska privliecť Harryho Holeho, stálicu na hviezdnom nebi nórskej kriminálky , hoci telom a dušou odovzdanú nielen alkoholu, ale už aj ópiu. Napínavé, ako každá z nesbooviek.

Diablova hviezda Diablova hviezda Jo Nesbø

niekedy bolo ťažké rozoznať delirické alkoholické mory od bludných predstáv psychicky narušeného vraha, zanechávajúceho pri mŕtvych obetiach červený kameň, brúsený do tvaru hviezdy a pochádzajúci z Čiech, ale dalo sa prečítať

Básnik a žena Básnik a žena Ján Smrek

moja najobľúbenejšia spomedzi Smrekových
jeden z velikánov poézie, ktorý dokázal tak nežne ospievať ženu
"Čo vravíš srdce? Tiché je jak pena.
Len pery, tie sa ešte pohybujú. Hovoria čosi, čosi vyslovujú.
Najslastnejšie slovo ľudské - žena"

Zlaté ruce Zlaté ruce Cecil Murphey

na mňa príliš samochvály, tá vždy smrdí,
zostáva mi veriť, že mu pomáha v povolaní

18.07.2019 1 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Dominik Dán

Krauz zreje, Chosému sa už ani nepostaví, Kuky presedlal z kvetov na zvieratká, uhorková sezóna udrela aj na vraždárov, keby sa zrazu just do toho nevyskytla ďalšia vražda. A tak všetci pátrame a hádame, ktože tú peknú vysokoškoláčku tak dorantal.
Dán je bývalý kriminalista, podanie deja je preto miestami podobné policajnému hláseniu, ale myslím, že žiadny Slovák zatiaľ tak dobre krimi nepísal, tobôž založené na skutočných prípadoch.

18.07.2019 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

rozprávočka pre dospelých, plná nádherných, už nepoužívaných výrazov (mala som exemplár z roku vydania 1965) ako lônik zeme, či okršlek zemský :), takže toto písomné svedectvo o tom ako Rytier smutnej postavy žil, slávu a dobrodružstvo vo svete hľadal a ako umrel, naskutku je nepominuteľné :)
úryvok: " On mimo sveta staval si svoj cieľ,
preto sa správal ako pochábeľ,
no napriek obmedzencov tupej reči
o jeho šťastí táto pravda svedčí:
žil ako blázon, ale múdry umrel. "

18.07.2019 4 z 5

Klimtův polibek Klimtův polibek Boris Filan

štvrtú hviezdičku som pridala len preto, lebo je to "môj súkromný bard slovenského jazyka", inak ma kniha tak trochu sklamala

18.07.2019 3 z 5

Sebechlebskí hudci Sebechlebskí hudci Jozef Horák

Vrátila som sa do detstva, keď ešte z tv obrazovky pán Polónyi ako báťa Klimo šiel do bašovho háremu pani Dócičku hľadať. Dej knihy je od filmu trochu odlišný, ale nemenej dobrý, prečítala som ju za dva dni.

17.07.2019 5 z 5

Meno hviezdy Meno hviezdy Maureen Johnson

neverila som, že ešte dokážem čítať mysteriózo-fantasy pre tínedžerov, ale text sa mi čítal pomerne dobre a rýchlo, aj koniec bol celkom zaujímavý, kniha v pohode

17.07.2019 4 z 5

Pavučina Pavučina Taňa Lucká

Bolo to najnepríjemnejšie čítanie za posledných niekoľko rokov. Čo bolo vyslovené na jednej strane, po necelej ďalšej to už nebola pravda. Udalosti splývali a prelínali sa a v zmätku úsečných viet som si ich nestíhala uvedomiť, nieto ešte vychutnať si ich s pôžitkom z čítaného slova. Dej som nenašla. Nebyť krátkej recenzie na obálke, doteraz neviem, o čo išlo.

13.07.2019 2 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Zabil a zakopal žiarlivý manžel Aničku Vratkovú, alebo zmizla z povrchu zemského iným spôsobom? Keď aj hen, v Topoľčanoch, behá biela dodávka a v nej miznú mladé dievčatá. A akoby to nestačilo, vodič záchranky uvidí v meste dvojníčku svojej sanitky. Dobiedzavá
teória o obchode s ľudskými orgánmi je na svete. Výdatne podporovaná nenásytnými médiami.
"úryvok: ""Obe nezmyselné relácie mali najvyššiu sledovanosť zo všetkých a to ich držalo nad vodou a ich autorom zabezpečovalo nemalé príjmy. V tomto biznise ide a pôjde o zisky vždy. Nepochopiteľné je, že najväčšie zisky zaručuje práve zloba. Ľudia chcú vidieť, ako si iní ľudia robia zle, ako sa im zle vodí, ako ich ničí rakovina, aké starosti majú so synom na vozíčku, ako sa nevedia spamätať zo znásilnenia dcéry, ako sa rodina nevie vyrovnať s vraždou otca, ako im vyhorel dom a ostali iba v pyžamách na ulici, ako ich vydierači pripravili o auto a celý majetok, ako sa súdia, nenávidia, ohovárajú, prenasledujú... tak oddychujú ťažko pracujúci pred televíznou obrazovkou.
Drogovo závislí diváci chcú viac a viac, stále niečo nové, niečo brutálnejšie, niečo, čo by zalomcovalo všetkými, lenže na zavraždenom taxikárovi už nemôže byť nič zavraždenejšie, na znásilnenej sedemnásťročnej dievčinke už nemôže byť nič znásilnenejšie, na vyhorenom dome už nemôže byť vyhorenenjšie, na chromom vozíčkárovi, ktorému ukradli vozík, už nič chromejšie, na mŕtvom dieťati, ktoré pohodila pätnásťročná matka v šoku ku kontajnerom, už nič pohodenejšie byť nemôže. Jednoducho, nakŕmiť neukojiteľný apetít rozdráždených divákov niečím stále novým a ešte novším nie je také jednoduché, preto sa toleruje aj klamstvo. Ale ľudia to chcú, chcú sa kochať v utrpení. Ľudia chcú byť klamaní a chcú sa v niečom vyžívať. "

13.07.2019 5 z 5