Dada077 Dada077 komentáře u knih

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) (audio, stále úžasný Igor Bareš v interpretácii)
Ja nemôžem inak, iba za plný počet hviezdičiek. Každý sme iný, každý vnímame pri čítaní niečo iné. Pre mňa bola táto kniha defilé jedinečných myšlienkových pochodov a "sebaodrazov - selfies" jednotlivých postáv.
SPOILER
Tri mladé ženy, ktoré premýšľajú, ako vydusiť zo štátnej pomoci čo najviac, aby mohli žiť bez zamestnania a záväzkov, bezohľadné aj k svojim najbližším.
Vrahyňa, sama čeliaca najhoršej diagnóze, ktorú irituje otázka, kto si viac zaslúži ďalej žiť? Pokorný radový zamestnanec bez vymeškaných hodín, alebo vyššie spomenuté pijavice?
A nakoniec Rose. Postava, ktorej autor teraz "naložil" najviac. Utýral a vytrápil ju fyzicky aj psychicky, a prinútil väčšinu čitateľov aj postáv deja, aby ju s láskavým bôľom v srdci mali radi. To, čo sa jej ženie hlavou, čo koná a ako sa sama necháva týrať na mňa zapôsobilo najmä v kapitole 28.
Skutočnosť, že v celej knihe viete kto aj prečo, na jej pútavosti vôbec neuberá. Hlavné žezlo tu preberá psychologická pitva takmer každej postavy.
V tichu, ktoré nastalo po dopočúvaní Selfies, som pred Olsenovou tvorivosťou imaginárne "smekla" až k zemi.

30.03.2022 5 z 5

Dvanásť rozhovorov Dvanásť rozhovorov Štefan Hríb

otázky novinára mi prišli také podpriemerné, ako keby venoval pozornosť niečomu inému, ako hosťovi. Opytovaní odpovedali miestami tak, že som v duchu lomila rukami.
Ešteže do tej výzvy sa kniha hodila.

20.03.2022 3 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

vypočuté ako audiokniha, Igor Bareš čítal skvele.
zaujímavý pohľad do prostredia sekty uctievačov slnka. Oddelenie Q ťažko skúšané nedobrovoľne prideleným ďalším členom Gordonom. Aj humor dobrý, nenásilný. Neošúchané rozuzlenie. Nevadila mi ani dĺžka knihy, počúvala som popri ručných prácach. Olsen píše dobre, pútavo, dávam plný počet.

20.03.2022 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

(audio v podaní Igora Bareša a musím hodnotiť veľmi kladne)
dobré, napínavé, humor nechýbal, spletitý prípad, aj rodinné vzťahy, mne sa kniha páčila, dávam za päť

09.03.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Opisným slohom takmer bez priamej reči podaný príbeh jednej rozvetvenej rodiny, ktorej časť sa ocitne v sudetských Čechách, kde prežije život síce v malebnej prírode, ale nesmierne ťažko vplyvom historických udalostí, valiacich sa republikami od počiatkov rokov 1910 -1920, až do konca druhej svetovej vojny. Ako keď prepíšete kroniku.

08.03.2022 3 z 5

Žena pod skalpelem Žena pod skalpelem Julij Krelin (p)

Na operačný stôl sa dostáva mladá vysokoškoláčka Marina, s diagnózou medzi apendicitídou a prasknutým vajcovodom. Po operácii sa zotavuje, ale pomalšie než očakávala, preto klame ohľadne vlastnej teploty, aby sa dostala z nemocnice za svojou láskou. Do týždňa je však naspäť na chirurgii s vysokými teplotami a opakovaným zápalom, čo má pre ňu fatálne následky. Následky však nesú aj ošetrujúci lekári a operatéri, pretože musia čeliť obžalobe za zanedbanú lekársku starostlivosť, ktorú na nemocnicu podáva Marinin strýko. Kolotoč obvinení, pochybností, nedôvery a klamstiev sa dáva do pohybu a strháva so sebou Galinu Vasiljevnu a narúša jej sebavedomie a aj rodinný život. Ako celý proces dopadne a ako sa pri tom odhalia povahové črty jednotlivých lekárov, napr. takého Vadima Sergejeviča, podpapučového kuchynského lídra a lekárskoizbového tlčhubu, podáva táto útla knižôčka svojím pomalým a zdĺhavoopisným spôsobom literatúry prvej polovice 90-tych rokov. Kniha ma vrátila do mojich tínejdžerských čias, kedy o podobnú východnú a výchovnú literatúru nebola núdza a prelúskala som jej požehnane, preto sa pre mňa spomalil čas a textom som sa dala dobrovoľne pohltiť. Nevravím, že doporučujem každému, je to niečo iné, ako dravý text súčasnej literatúry, ale postarší pamätníci by možno mohli ešte oceniť ...

04.03.2022 5 z 5

Rozhodnutie Rozhodnutie Rosmarie Thuminger

Knižočka trošku staršia, ale s témou, ktorá sa rokmi nemení a stále má čo povedať rôznym vekovým kategóriám. Rodičia tínedžerky Krisntíny stoja pred dilemou. Matka čaká druhé dieťa, ktoré sa podľa testov narodí s Downovým syndrómom. Donosiť, či nedonosiť "mrzáčika" a ak áno, ako sa popasovať so zvýšenou starostlivosťou a záväzkom do konca života a rovnako aj s reakciami okolia.
"My, takzvaní nepostihnutí, potrebujeme postihnutých. Cez nich sa naučíme veľa vecí, ktoré by sme inak nepochopili."

25.02.2022 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

(audiokniha) Osobne proti pani Čočkovej nič nemám, ale tá katastofálna interpretácia dala knihe riadnu podpásovku. Pauza pred slovom, aby ho vylúštila, bola celkom bežná.
Ale kniha dobrá, napínavá, trochu možno aj zdĺhavá a je v nej veľa veľa drobností, situácií, ale je cítiť, že autor je už vypísaný harcovník detektívnych príbehov. Čím som sa tak nejako nenápadne namotala na Bryndzove knihy. :) Už mám pripravenú v poradí ďalšiu audio a teším sa na prejav pána Stránského.

19.02.2022 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

(audiokniha, interpret - Martin Stránský, interpretácia veľmi dobrá)
krimi zápletka dobrá, gradovanie deja dobré, napínavosť správna, pokusy o dolapenie zločinca zmarené do určitého bodu deja akurátne, aj dialógy na dobrej úrovni. Trochu rušivo na mňa pôsobia state týkajúce sa príbuzenstva na Slovensku. Veľmi ma otravuje neprestajne a bez výnimky sa opakujúce titulovanie - detektiv šéfinspektor Erika Fosterová - a to aj v osloveniach v priamej reči a aj tam, kde by stačilo iba samotné priezvisko.
K hlavnej postave - profesný podraz, aký bol vykonaný na Fosterovej, začínam u novodobejších autorov pokladať tak trochu klišé.
Ale vcelku hodnotím kladne, s najvyšším počtom hviezdičiek, Bryndza píše dobre, nemusí dej veľmi krvaviť, napriek tomu vytvorí dobrú, inteligentnú verziu krimi románu.

04.02.2022 5 z 5

Ta hudba mi stále zní v hlavě Ta hudba mi stále zní v hlavě Agnès Martin-Lugand

Pekná romanca, ale zdĺhavá, zbytočne obšírna a podrobná, s dôrazom na detaily, ktoré boli v deji navyše, dupľované, ktoré si zdatný čitateľ dokáže prečítať aj medzi riadkami. Som rada, že ju mám dočítanú a ďalšiu tak ľahko ani nezačnem.

27.01.2022 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

(audio, jedno z tých lepšie interpretovaných)

páčilo sa mi aj na detektívku nezvyčajné rozuzlenie.

22.01.2022 5 z 5

Z jej krvi Z jej krvi Zana Saluber

Celkom pekný príbeh, nevtieravý, čítal sa ľahko, vôňa bylinkového čaju sa pri tom stávala príjemnejšou.
úryvok:
"Bylinky predsa ovládam!"
"Ach, dieťa," zasmiala sa vedma. " A musíš porozumieť pokore," zdvihla karhajúco jedno obočie.
Zuzana sklopila oči a zašomrala: "Veď ja viem. Dobre bylinky poznám, ale neviem o nich všetko. Asi to ste mali na mysli."
"Presne tak. Musíš vedieť, kde rastú, pretože tu u mňa poznáš lúky a ten horný les, ale nebudeš tu žiť. Pôjdeš aj na iné miesta a všade budeš musieť liečivky vedieť nájsť, chápeš? A dokonale musíš ovládať, ktorá na čo slúži a ktorú ktorou možno nahradiť, pretože nie všade v prírode bude práve tá, ktorú budeš potrebovať."

16.01.2022 5 z 5

Milujte sa s láskou Milujte sa s láskou Kamil Peteraj

pri niektorých "kúskoch" som mala pocit až prekombinovania, prepoetizovania, kde zjednodušenie by im snáď aj prospelo, ale keď autor tak vec potrebuje vyjadriť, beriem.
úryvky: "Každý deň som o zopár ľudí skrúšenejší."
"Ženy nedávajú pozor na to, čo hovoria, ale na to, čo počujú."
"V bláznivý aprílový deň plávu nebom obhorené akvarely akéhosi šialeného japonského maliara."
"Labuť je biela nota vzdialenej hudby, plávajúcej na notovej čiare vody."

08.01.2022 5 z 5

Xala Xala Ousmane Sembène

výborná, najmä ku koncu ma nútila viac premýšľať, porovnávať a vnímať medzi riadkami, ako len čítať.
úryvok: " Dobre. Áno, sme niktoši. Komu patria banky? Poisťovne? Továrne? Podniky? Veľkoobchod? Kiná? Kníhkupectvá? Hotely? A tak ďalej, a tak ďalej. Toto všetko a ešte veľa iných vecí nemáme pod kontrolou... Sme tu len ako kraby v jednom koši. "

06.01.2022 5 z 5

Z poľovníckej kapsy Z poľovníckej kapsy Rudo Moric

nech si hovorí kto chce, čo chce, toto bola aj ostane najobľúbenejšia kniha môjho detstva. Horár je u mňa niečo viac, než len poľovník, a poľovník je niečo iné ako pytliak.

06.01.2022 5 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

(audio) dobré, napínavé, ale nepáčilo sa mi naťahovanie konca. Finále hotové, páchateľ zneškodnený a ešte takmer tri hodiny textu do uší, kedy sa preberalo pochybenie agenta.
Od Deavera je to však len moja druhá kniha, čítať sa ho ešte len strojím.

06.01.2022 4 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Kniha dá odpovede na mnohé otázky mnohým čitateľom, ktorí sú rozladení z toho, že im chýba chronológia príbehov, či súkromného života Oldřicha z Chlumu a ostatných postáv. Pán Vondruška tiež objasňuje pozadie svojej inšpirácie k napísaniu historických príbehov kráľovského prokurátora.

18.12.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Aj napriek niekoľkým strašným anatomickým nemožnostiam, ktoré by sa vypracovanému autorovi špecifických krimi stať už nemalo, hodnotím knihu kladne. Dobre napínavé, oddychové, určite siahnem aj po ďalších častiach tejto série.

08.12.2021 4 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Taký Coelho v inom kabátiku.
Jednému čitateľovi čosi dá, inému vezme.
Ale neľutujem, že som prečítala.
"Len vtedy budete naozaj spievať, ak sa napijete z rieky ticha."
"Nie ste zavretí vo svojich telách, ani pripútaní k domom a poliam. To, čo ste, sídli nad horami a hájmi a túla sa spolu s vetrom. Ste slobodní, ste duch, čo obklopuje zem a hýbe sa éterom."

29.11.2021 4 z 5

Žiarlivec a iné príbehy Žiarlivec a iné príbehy Jo Nesbø

Nesbo si u mňa vystaval latku hodne vysoko, preto moje očakávania pri jeho poviedkovej knihe boli adekvátne doterajšej kvalite jeho písaného slova. Nechcem napísať rovno - bola som sklamaná, ani Nesbo nie je stroj, čo bude chrliť dobré príbehy a temné zápletky, či zvrátené konania vrahov v severskom prostredí donekonečna. Z týchto poviedok ma zaujali sotva dve, možno tri - Rad, Smeti ... Hlavný ťahúň - Žiarlivec - ma okrem popisu lezenia a lezcov nezaujal vôbec, skôr ma nudil.
Ale koľko ľudí, toľko chutí, kto by rád ochutnal netradičného Nesba, smelo do toho. :)

25.11.2021 2 z 5