Xala

Xala https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251757/bmid_xala-qGD-251757.jpg 4 7 7

El Hadžiho tri spoločné manželky, jeho dcéra Rama a intrigánska tetka Jaj Bineta tvoria obraz ženského sveta, magickí zaklínači a liečitelia neduhov zase svet afrického vidieka a tajomna, ktoré má hlboké korene v africkej minulosti. Tragikomický príbeh vybudovaný na El Hadžiho Xale je parabola: xala čiže impotencia sa vzťahuje na celú spoločenskú vrstvu reprezentovanú El Hadžim. Xala bola aj sfilmovaná a získala vysoké hodnotenia na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 1976.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Xala , 1973

Dani25
21.01.2022 4 z 5

Taká spoločensko-politická satira o prekliatí polygamného bohatého päťdesiatnika Hadžiho chorobou "xala", vďaka ktorej sa zmení celý jeho život.

Dada077
06.01.2022 5 z 5

výborná, najmä ku koncu ma nútila viac premýšľať, porovnávať a vnímať medzi riadkami, ako len čítať.
úryvok: " Dobre. Áno, sme niktoši. Komu patria banky? Poisťovne? Továrne? Podniky? Veľkoobchod? Kiná? Kníhkupectvá? Hotely? A tak ďalej, a tak ďalej. Toto všetko a ešte veľa iných vecí nemáme pod kontrolou... Sme tu len ako kraby v jednom koši. "

netopýr088
31.10.2020 4 z 5

Xala (čít. chala) je román, ktorý nám ukazuje, nielen to, ako môžme byť radi, že nemáme povolenú polygamiu, pretože s tromi manželkami je to naozaj ťažké a tobôž, keď sa na vás uvrhne z očí zvané xala, spôsobujúce mužom problémy s erekciou a vy neviete, kto vás uhranul. Ale to len v prvom pláne. V druhom pláne sú Hadžiho manželstvá alegóriou na históriu Senegalu a persifláž neschopného riadenia štátu po prevzatí moci po koloniálnej vláde.

eviku19
08.07.2015 5 z 5

Xala je po africký impotencia takze ked sa kniha vola impotencia bude zo sranda. Cele to je o polygamistovi ktorému niekto spôsobil kliatbou nefunkčnosť nástroja skazy.Naviac ten epicky koniec s plujucimi žobrákmi no nedaj si och
:-D Po prečítaní tejto knižky som pevne rozhodnutá ze každý chlap co ma naštve odteraz bude prekliaty zlou zlou xalou:-D podla stupnu prehrešku bude xala na týžden, xala na mesiac a tak. A Ľubi sa mi ako to slovo xala znie:-):-D

zfilmováno senegalská literatura

Ousmane Sembène