cziss cziss komentáře u knih

Velká kniha - Dinosauři Velká kniha - Dinosauři kolektiv autorů

Moc pěkně zpracovaná a velmi ilustrovaná knížka o dinosaurech.

21.10.2020 5 z 5

Krvavá země Krvavá země Václav Kroc

Bohužel, ale tento díl se nepovedl. Zajímavá myšlenka je, že upíři přišli z "jiného světa" (inspirace Zaklínačem?) a to, že si můžete pár částí zahrát i za jinou postavu (není nutné knihu hrát znovu :)...). Tím to ale končí. Na pokračování druidského dílu je to až příliš bojů a prakticky žádné "druidění", kouzlit ze začátku nemůžete, pak můžete ale je to takové jalové. Obtížnost je opravdu nedomyšlená. A děj, sice u GB o to moc nejde, ale celkově také dost slabé. Je velká škoda, že autor nenavázal na druidskou část prvního dílu, tam byl potenciál velký. + Co mě naštvalo je také dost odbytá tabulka, nebo spíš špatná tabulka s chybami. ++ Obálka je strašná, osobně mám tyhle fantasy/scifi obrázky rád, ale tohle je otřes.

16.10.2020 2 z 5

Smrtící jed Smrtící jed Zbyněk Dach

Je to trochu kratší dobrodružství, ale to je vyváženo dobrou možností hrát více krát - děj se poměrně dost košatí. Jsou tu navíc dva možné konce. Obtížnost je nižší.

16.10.2020 4 z 5

Zlaté údolí Zlaté údolí Zbyněk Dach

Středně dlouhé dobrodružství, obtížnost byla řekl bych sem tam nevyvážená, ale celkový dojem je fajn. Jen bych možná ocenil víc si pochodit v údolí a prohledat víc zákoutí... A nejsem plně přesvědčen o tom, že mapka zcela odpovídá tomu co je v knize.

P.S.: Na začátku máte možnost ovlivnit svého hrdinu volbou cesty meče nebo moudrosti, což je v podstatě taková malá volba obtížnosti.

15.10.2020 4 z 5

Král noci Král noci Václav Kroc

Jak tu zaznívá, zlodějská část je super. Ale ta hlavní vloupačka je opravdu nedomyšlená a dost těžká, protože hodně bojujete se silnými protivníky. 8 životů je prostě málo.

14.10.2020 3 z 5

Síla druidů Síla druidů Václav Kroc

Hodně jsem váhal mezi 3 nebo 4. Herní mechanismus a hra za druida se mi líbila. "Finální boj" a to okolo se mi líbilo, mám rád tenhle "styl". Nicméně, pokud se na "rozcestí" dáte nějak, tak si ukrojíte dost knížky a herní doba je pak dost krátká. Přitom po finálním vítěství mohl být klidně odkaz, že pokud "něco", tak "něco" a mohli jste dohrát zbytek knihy a mohl tam být alternativní konec.

13.10.2020 4 z 5

Hlava Smrtihlava Hlava Smrtihlava Zbyněk Dach

(SPOILER) Fajn GB, líbila se mi přímá návaznost na předchozí díl, skryté "morální ponaučení" a alternativní konce. Hned rozhodnutí v odkazu 1 zásadně ovlivňuje další hraní a řekl bych i reálnou možnost vítěství (když nepočítám super štěstí na házení kostkou). Hlavní záporák je totiž velmi silný. Podle mě se to dá dohrát jen s tím správným bohem, se zakoupením jednoho důležitého artiklu (který zprvu možná vypadá, že je na nic), s výběrem správné cesty a ještě k tomu se Vám musí něco stát... Ale zase vás to prostě donutí zahrát si to víckrát :)

12.10.2020 4 z 5

Nemrtvá spravedlnost Nemrtvá spravedlnost Zbyněk Dach

Vynikající gamebook, hrajete za nekromanta a bojujete skrze své armády. Už jsem toho hrál dost, ale toto je unikát. Doporučuji několikrát důkladně pročíst pravidla před hrou, bude to potřeba. Dostat se k cíli není vůbec jednoduché. Herní doba je v porovnání s jinými GB ze série mnohem delší, protože viceméně projdete celou knížku. Je to prostě super.

11.10.2020 5 z 5

Ochránce Ochránce Václav Kroc

Poněkud kratší, ale zase o to košatější dobrodružství než předchozí díl. Je tam pár fajn nápadů "easter eggů".

09.10.2020 4 z 5

Kniha o Rajhradě – dějiny města od nejstarších dob Kniha o Rajhradě – dějiny města od nejstarších dob kolektiv autorů

Bezvadně zpracovaná encyklopedie / kronika.

04.10.2020 5 z 5

Černé stíny Černé stíny Zbyněk Dach

Výborný gamebook ze staré školy. Pravidla jsou minimalistická a přesto vyvážená. Jen ten hlavní záporák je celkem náročný.

01.10.2020 5 z 5

To byl Ivor Trent To byl Ivor Trent Claude Houghton

Zvláštní kniha, která byť je v podstatě o ničem a bez děje, tak přesto vás od začátku do konce vtáhne do čtení. Jsou tu prvky sci-fi, řekl bych, ale žánr jako celek knihy, to jsem vážně neuhodl :)

30.09.2020 3 z 5

Hotel U devíti koček Hotel U devíti koček Radmila Tomšů

Jsou to zábavné příběhy a je vidět, že autorka kočky miluje. Jen ten styl psaní mě bohužel začal ke konci nudit. Jinak je to fajn počtení.

24.09.2020 3 z 5

Nářek mrtvého světa Nářek mrtvého světa Jan Kšanda

Vynikající gamebook. Pravidla jsou složitá tak akorát, souboje nejsou zbytečně zdlouhavé, je to čtivé a je to zábava. Sice se autor nepárá moc do hloubky s jednotlivými epizodami/úkoly, které náš hrdina řeší, ale zase to pěkně odsýpá.

Tak nějak má GB vypadat a jsem moc rád, že se česká tvorba ubírá tímto směrem. Např. od "legendárního" Ve službách krále Reginalda.

PS.: Líbí se mi, že tu nejsou otravné a nepředvídatelné smrti.

18.09.2020 5 z 5

Ve službách krále Reginalda Ve službách krále Reginalda Michael Bronec

Jedná se dungeon crawler podobě jako Zlodův hrad s malou špetkou RPG a malou špetkou humoru podobného jako v O Norikovi. Je to dobrý gamebook, nicméně má své mouchy a mohl by být snad skvělý, kdyby se autor nesnažil být takový velký vtipálek. Jednak je odkazů zbytečně moc a musíte nesmyslně neustále přeskakovat celou knihu (reálně by stačila tak třetina) a potom úspěch závisí hodně na náhodě. Autor si s vámi poměrně často hraje a posílá vás do neřešitelných nebo extrémně zdlouhavých situací, což bohužel nakonec začne být celkem otravné a kazí to dojem. Ale i tak doporučuji.

15.09.2020 3 z 5

Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry Charles Brandt

(SPOILER) O tohle období dějin jsem se nikdy nezajímal a přesto mě kniha vtáhla a dala mi zajímavou lekci z historie. Jednoznačně doporučuji jako sondu do života lidí, kteří žili úplně jinak než my a přesto to "není tak dávno".

Nedalo mi to musím k této knížce ještě něco napsat (dále už to berte jako spoiler). Sheeran je typickým psychopatem bez jakékoliv citové nebo morální zábrany k čemukoliv. Celý svůj život funguje v podstatě jako stroj. Až paradoxem je, jak se tohle monstrum snaží knížka (nebo mě to alespoň tak přišlo) vylíčit Sheerana jako "fajn chlápka" s tím, že za jeho chování mohou částečně i zážitky z války. Nemohou, takto se lidé bohužel rodí. Válka a posléze jeho životní styl pouze umožnily naplno využít "potenciálu" jeho osobnosti. Vždyť nakonec bez mrknutí oka zabije Hoffu, který je pro něj nejbližší přítel, vzor a pro jednu jeho dceru skoro náhradní otec. A Brandt mi, přes jeho časté ujišťování, vůbec nepřijde jako vyšetřovatel a prokurátor. Chová se jak katolický kněz, pro kterého asi vše končí u toho, že se k činu přiznáte a pak se "kajete". Budiž Vám pak odpuštěno. Pro mě je něco takového nepochopitelné, Sheeranovi a takovým lidem by nemělo být odpuštěno a Sheeran zdaleka nebyl potrestán tak jak by měl být.

07.09.2020 5 z 5

Oz - gamebook Oz - gamebook Jonathan Green

O hodně lepší, tlustší a propracovanější gamebook než předchozí Alenčina noční můra. Místo tvorby vlastní charakteristiky Vaší postavy máte na výběr z postav v knize (Lev, Strašák...) což dost variabilně mění celý gamebook a dá se tak v pohodě hrát několikrát. Jsou tu i fajn hádanky a něco na způsob easter eggů. Prostě lze jen doporučit.

EDIT (po dohrání za všechny postavy): Každá postava má na počátku svůj příběh a jiné herní sekce a to posouvá tento GB ještě dále. Je to super. Určitě doporučuji zakoupit tento počin autora na místo toho prvního.

13.08.2020 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Moje první Pratchettovka mimo Zeměplochu. Jak už je zvykem, inspirace D. Adamsem, je tu dost znát. Bohužel je humor k pousmání hodně na úkor děje, který se navíc dost vleče. Nic moc.

22.07.2020 3 z 5

Nesmířené srdce Chrongramu Nesmířené srdce Chrongramu Jan Bílý

Druhý a zároveň poslední díl série je o něco lepší, ale ne zase tak o moc. Ukázalo se (jak jsem čekal), že taková spousta pravidel a dovedností je k ničemu, protože se Vám určité dovednosti lze použít pouze jednou, pokud se k nim vůbec dostanete. Gamebook je opět, samozřejmě, plný!!! spousty náhlých smrtí, někdy 2 možnosti ze 3 vedou ke smrti (To si opravdu autor myslí, že pokaždé bude hráč hrát odznovu?). Je tu jistá změna v soubojích - část je "brutálně" jednoduchá a část naopak bez šizení vyhrát nejde, střední pásmo jaksi chybí. Dalo by se toho napsat mnohem více, ale shrnu to takhle - kdyby autor ubral pravidel a košatosti na větvení odkazů, vyvážil souboje, bylo to celé jeden gamebook, tak to mohlo být velmi slušné, takto je to horší průměr.

26.05.2020 2 z 5

Odsouzen Odsouzen Jan Bílý

Pravidla jsou silně inspirována Lone Wolfem, přičemž jsou ještě více rozvinutá a složitá (např. jednotlivé dovednosti se navíc bodují). Tolik pravidel na tak relativně krátký gamebook = zbytečné. Ono to sice má 500 odkazů, ALE k úspěšnému projití stačí navštívit ani ne 1/5, protože gamebook je opravdu nesmírně těžký, v tom smyslu, že každou chvíli Vás může něco zabít, chybí Vám nějaká komponenta (většinou fakt nevím, jak je získat, takže jsem šidil atd. atd.). Možná se to na na "férovku" projít jen s velkým štěstím na správné rozhodnutí a taky správné hody kostkou. Souboje také závisí především na hodu kostkami, zvlášť když každou chvíli přijdete i o ten trapný mečík, který se Vám podaří získat... No prostě, autor to měl trochu zrevidovat, zredukovat a dám tomu trochu víc příběhu.

25.05.2020 2 z 5